Meble skandynawskie z litego drewna — sposób na minimalistyczne, ale przytulne i funkcjonalne wnętrze
Drewniane meble skandynawskie podbijają współczesne wnętrza. Proste formy, brak wybujałej ornamentacji i stonowany, choć wysmakowany design to elementy, które świetnie wpisują się w nowoczesne aranżacje. Jak zatem stworzyć minimalistyczne, a jednocześnie przytulne i funkcjonalne wnętrze w stylu skandynawskim i wybrać do niego odpowiednie meble z drewna? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Charakterystyka stylu skandynawskiego
Aranżacje skandynawskie kojarzą się przede wszystkim z minimalizmem, przestronnością i przejrzystością, ale również z wysoką funkcjonalnością oraz ciepłem i przytulnością.
Klasyczny wystrój skandynawski bazuje na naturalnych materiałach i kolorach, doskonale więc “dogaduje się” z elementami w stylu eko. Charakterystyczne są połączenia mebli drewnianych z bielą, szarościami i czernią na ścianach oraz w detalach i dodatkach.
Taka kolorystyka świetnie sprawdza się w naszym regionie geograficznym ze względu na stosunkowo dużą ilość dni pochmurnych i podobne światło, jak w krajach północnoeuropejskich, skąd takie aranżacje się wywodzą. Jasne barwy, mała ilość dekoracji oraz meble skandynawskie o prostej, lekkiej formie nadają wnętrzom przestronności, powiększają je optycznie i rozjaśniają.
Nowoczesne aranżacje minimalistyczne kojarzą się często z zimną, ascetyczną atmosferą i swego rodzaju sterylnością. Jednak w wystroju skandynawskim pojawiają się liczne przedmioty, faktury i wzory ocieplające wnętrze. Przyjemny dla oka rysunek drewna w meblach skandynawskich, a także miękkie tekstylia z naturalnych materiałów, estetyczne, najlepiej czarno-białe grafiki, plakaty, obrazy i zdjęcia oraz wyraziste akcenty kolorystyczne w detalach i dodatkach nadają przytulności i wprowadzają aurę komfortu.
Oczywiście styl skandynawski to nie jest monolit o jasnych i jednoznacznych zasadach. Istnieją jego różne odmiany i interpretacje. W skandynawskim designie szwedzkim większy nacisk kładzie się na minimalizm. Więcej jest też bieli widocznej nie tylko na ścianach, ale i w meblach, a nawet na podłogach. Z kolei im dalej na południe, tym więcej akcentów kolorystycznych, dodatków i dekoracji. W designie duńskim meble z litego drewna rzadko maluje się na biało, pozostawiając raczej odkryty rysunek usłojenia. Obok wszechobecnej bieli pojawiają się mocne, kontrastowe akcenty w ciemnych barwach, a nowoczesne meble skandynawskie zestawia się z elementami retro.
Skandynawskie aranżacje mają więc wspólną bazę, którą jest prostota, przestronność i naturalność materiałów. Jednak szczegóły możemy swobodnie dopasować do własnych preferencji, nadając skandynawskim wnętrzom wyraźnie indywidualnego charakteru.
Meble skandynawskie — co je wyróżnia?
W wystrojach skandynawskich, podobnie jak w aranżacjach minimalistycznych, pusta przestrzeń jest cenniejsza od najpiękniejszych mebli czy ozdób. Ważna jest więc wysoka funkcjonalność wyposażenia. Przemyślany dobór wszystkich elementów wystroju pozwala zachować niezbędny tutaj umiar, zaspokajając jednocześnie wszystkie potrzeby mieszkańców.
Meble skandynawskie mają więc proste, geometryczne formy i gładkie fronty. Pozbawione są ornamentacji czy dekoracyjnych żłobień i dodatków. Nie oznacza to jednak, że mają być nudne i bez polotu. Świetnym przykładem minimalistycznych, a jednocześnie intrygujących mebli z litego drewna, które wpasują się w skandynawskie wnętrza, jest kolekcja Minimal. Skrzynkowa budowa oparta na drewnianych ramach sprawia, że meble te przykuwają oko i mimo formalnej prostoty urzekają swoim kształtem.
W zależności od konkretnego typu aranżacji skandynawskie meble mogą być w całości z litego drewna lub z elementami metalowymi czy szklanymi. Popularne są więc meble loftowe, takie jak drewniane stoły z metalowymi nogami, np. te z kolekcji Steel.
Nacisk na funkcjonalność skłania do przemyślanego wyboru każdego elementu wyposażenia i umeblowania. Ważny będzie więc nie tylko układ półek, szuflad oraz przestrzeni otwartych i zamkniętych, ale także wykorzystane technologie. Doskonale sprawdzą się m.in. meble skandynawskie o minimalistycznym charakterze, w których tradycyjne uchwyty zastąpione będą systemem push-to-open. Tak, jak w kolekcji Bianco z białymi frontami czy Vigo o prostej, geometrycznej formie przełamanej asymetrycznym układem szafek, półek i szuflad.
Jeśli chodzi o kolory, meble skandynawskie mogą mieć malowane (głównie na biało) fronty lub odkrytą, wyeksponowaną fakturę i rysunek usłojenia. Szczególnie dobrze prezentują się meble dębowe i bukowe malowane bezbarwnym lakierem. Struktura drewna doskonale ociepla przestrzeń i wprowadza przytulną atmosferę, łamiąc jednolitą kolorystykę charakterystyczną dla skandynawskich wnętrz.
Nie tylko meble skandynawskie, czyli wybieramy dodatki i dekoracje
Aranżacje w stylu skandynawskim to oczywiście nie tylko dobrze dobrane meble drewniane. Dużą rolę odgrywają dodatki i detale, które oczywiście, tak samo jak meble, powinny być dobrane z rozwagą i umiarem.
Podstawą wyposażenia wnętrz skandynawskich są naturalne tekstylia, najlepiej o prostych, geometrycznych wzorach. Wykorzystuje się materiały ekologiczne, takie jak wełna, bawełna i len, a także futra i skóry. Grube, tkane koce i pledy świetnie ocieplają wnętrza. Wprowadzają do nich pożądaną miękkość i delikatność, przełamując minimalistyczną surowość i ascetyzm.
Na komodach i szafkach postawić można starannie dobrane bibeloty i dekoracje ze szkła, ceramiki, drewna czy rattanu. Mile widziane są również świece, najlepiej te naturalne i ekologiczne.
Ściany w aranżacjach skandynawskich ozdabia się lekkimi grafikami i zdjęciami, najlepiej w czerni i bieli, choć jest to też świetny sposób na wprowadzenie bardziej ożywczych akcentów kolorystycznych. Trzeba tylko uważać, aby nie przesadzić i zachować jasny, przestronny i spójny charakter wystroju.
Niezwykle ważne jest też oświetlenie. Główne źródło światła w formie sufitowych lamp o prostej konstrukcji powinno się łączyć ze stojącymi lampami i oświetleniem punktowym rozmieszczonym w strategicznych miejscach. Pomieszczenie powinno być jasne, ale dobrze jest stosować żarówki o miękkiej, ciepłej barwie. Zbyt mocne i białe światło może bowiem tworzyć wrażenie sterylności wnętrza.
Decydując się na urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim, pamiętajmy więc o kluczowych elementach takich aranżacji. Wnętrze ma być jasne i przestronne, a jednocześnie ciepłe, wygodne i funkcjonalne. Meble skandynawskie powinny być dobrane z najwyższą starannością i dbałością nie tylko o wygląd, ale również o ich praktyczny wymiar i dopasowanie do naszych indywidualnych potrzeb. W kwestii wykończenia i dekoracji można pozwolić sobie na pewną swobodę, pamiętając jednak o tym, że skandynawskie aranżacje nie lubią przepychu, zbytniego nagromadzenia elementów i nadmiernego blichtru.
Komentarze