Pokój dla dziecka – jakie meble wybrać?
Co tu dużo mówić – ulegamy pokusie kupowania słodkich mebelków dla maluchów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdy rodzic pragnie zapewnić dziecku bajkowe dzieciństwo. Jest jednak kilka istotnych mebli, które można zakupić raz, a które będą towarzyszyć malcowi przez całą drogę do dorosłości i nigdy mu się nie znudzą! Pokój dla dziecka w bieli i drewnie – przedstawiamy kilka inspiracji.
Meble drewniane w pokoju dla dziecka
Drewniane meble można dobrać pod styl kołyski oraz komody z przewijakiem. Drewno wpasowuje się w słodki styl pokoików dziecięcych, a dodatkowo nie dzieli wystroju wnętrza na stereotypowy, czyli chłopięcy (błękitny) i dziewczęcy (różowy).
Dzisiaj powoli odchodzi się od urządzania pokoju dla dziecka pod te typowe kolory. Chociaż nie jest to błąd w dekorowaniu przestrzeni. W tym sezonie najczęściej widzimy jednak biel z lekkimi akcentami kolorystycznymi, które są po prostu pięknym dopełnieniem do printów, wzorzystej tapety czy puszystego dywanu.
Co więcej! Zdarzają się i ściany w kolorze indygo, któremu do czerni jest niedaleko. Zazwyczaj to tylko jedna ściana pomieszczenia, pomalowana, by wydłużyć małą przestrzeń (poprawa optyki pomieszczenia). Na tle ciemnego koloru warto powiesić jasne makramy lub zadbać o drewniane półeczki (których nigdy nie wieszamy nad dziecięcą kołyską).
Jaki styl wybrać?
Furorę robią motywy przewodnie w pokoju dla dziecka. Są to m.in. motywy indiańskie, animalistyczne, bajkowe (Bob Budowniczy, Psi Patrol), leśne, kwiatowe, marynistyczne i morskie, a także kosmiczne.
Wszystkie skupiają się wokół stylu skandynawskiego, czyli wystroju, który meble drewniane ma w swoim DNA. Co więcej, do łask wróciły także zabawki drewniane, które oddziałują pozytywnie na rozwój sensoryki malucha i są ekologiczne. Nowością jest z kolei otwarcie się na naturalne materiały kocyków (do tej pory często produkowano miękkie tkaniny zawierające plastyfikatory) oraz ekologiczne włókniny wypełniające brzuszki pluszaków.
Tutaj warto zwrócić uwagę na umieszczenie znaku CE (Conformité Européenne) na opakowaniach produktów. Jego obecność oznacza, że jest bezpieczny dla dziecka. Dotyczy to zarówno sposobu produkcji jak i wyeliminowania wszelkich czynników, które mogą skrzywdzić malca podczas zabawy, snu, jedzenia etc. W drugim przypadku chodzi przede wszystkim o zaokrąglone krawędzie i brak drobnych elementów zabawek, łatwych do połknięcia przez malucha.
Czy w pokoju dla dziecka malować meble na biało?
Biel jest niezwykle modnym kolorem, obecnym w także w kuchniach i salonach. Biały jest tak uniwersalny, że nawet mało doświadczony dekorator-hobbysta może pięknie się urządzić z jego pomocą. Może warto pomalować także meble drewniane?
Jak najbardziej jest to sprawdzony sposób na wystrój pokoiku, jednak warto zapoznać się również z aranżacjami, które odsłaniają naturalność drewna. Nieregularne słoje, jasne deski, mocna konstrukcja – to wszystko wpływa na to, jak dziecko uczy się postrzegać świat. Otoczone naturalnymi materiałami, dużo szybciej się rozwija i budzi w sobie świadomość właściwego traktowania środowiska, w którym żyje.
Drewno jest hipoalergiczne. To nie tylko ważna wiadomośc dla mam, ale i wszystkich dorosłych. Dlaczego? Ponieważ uczulić można się w każdym wieku. I chociażby z tego powodu nie warto go przykrywać mebli warstwą farby.
Jeżeli uwielbiasz trendy i marzysz, by pokój dla dziecka był cały w bieli, jest na to sposób. Aby możliwie najmocniej rozjaśnić materiał, możesz go zaimpregnować olejem bielonym. Wówczas powierzchnia zachowa swój naturalny wygląd, ale dodatkowo zyska na białym wykończeniu.
Pokój dla dziecka i meble drewniane, które będą towarzyszyć maluchowi
O trwałości dobrych mebli z drewna nie musimy nikogo przekonywać. Niektóre komplety są przekazywane z pokolenia na pokolenie, z każdym rokiem zwiększając swoją wartość (stuletnie meble to już cenne antyki). Można zatem zaopatrzyć się w kilka elementów wyposażenia, które kupisz raz i które zostaną w pokoiku dziecięcym również wtedy, gdy zamieni się przestrzeń nastolatka.
Drewniana skrzynia na zabawki, skarby i książki
Drewniana skrzynia na zabawki w pokoju dla dziecka jest gwarancją zachowania porządku. Dobrze wiemy, że nie sposób odkładać wszystkiego na miejsce, kiedy ma się tylko dwie ręce. W związku z tym, skrzynia jest świetnym miejscem do magazynowania. Jeśli dodatkowo zamontujesz w niej kółeczka, stanie się mobilną komódką, którą umieścisz w dowolnym miejscu domu.
Kiedy malec podrośnie, będzie także idealnym magazynem na zabawki, do którego szybko i łatwo będzie można schować dosłownie wszystko: od wozu strażackiego po kredki, modelinę i blok rysunkowy.
Skrzynia bez zamontowanych kółeczek jest bardzo stabilna, więc dziecko nie przesunie jej samodzielnie. A to oznacza, że Twoje podłogi są bezpieczne!
Fotel retro
Na początek przyda się Tobie. Umieszczony tuż obok przewijaka i kołyski, będzie komfortowym i zasłużonym miejscem odpoczynku dla rodzica. Czuwając przy łóżeczku możesz przewertować ulubione czasopismo lub zamknąć oczy na kilka minut.
Później, gdy maluch będzie w ruchu, fotel stanie się Twoim miejscem obserwacyjnym. Da wytchnienie mięśniom, kiedy będziesz czytać bajkę na dobranoc swojej latorośli.
W końcu maluch sam zacznie z niego korzystać. Zanurzy się w nim oglądając ulubioną animację i posadzi w nim misia podczas samodzielnej zabawy. Kiedy nieco podrośnie, być może urządzi z niego wieszak na stertę ubrań, która w końcu posłuży nauki regularnego sprzątania swojej przestrzeni.
Fotel, zwłaszcza model retro, to inwestycja w dobry wystrój mieszkania i pokoju dla dziecka.
Półki z drewna
Drewniane półeczki sprawdzą się lepiej niż dobrze w pokoju dziecięcym. Możesz skorzystać nawet z samoprzylepnych gwoździ typu tesa, które są mocne i nie pozostawiają śladów na powierzchni do której są przytwierdzane. Dzięki temu możesz zmieniać wysokość półeczki bez ograniczeń.
Półki z drewna mogą służyć jako stoliczek nocny, półeczka pomocnicza tuż obok przewijaka, stojak na butelkę czy miejsce na projektor, który rzuca obraz kosmosu na sufit i ściany. Z uwagi na to, że przez większość czasu przedmioty spoczywają na nich statycznie, rzadko rysują się czy ulegają uszkodzeniom mechanicznym.
Dobierz je w neutralnym kolorze drewna, aby móc zmieniać ich barwę, gdy maluch będzie dorastać, a jego przestrzeń przeobrażać się w funkcjonalny i minimalistyczny pokój nastolatka.
Pokój dla dziecka – podsumowanie
W telegraficznym skrócie: biel to hit sezonu, której zawsze towarzyszy motyw przewodni (wybierz taki, który pasuje do reszty wystroju mieszkania). Meble w pokoju dziecięcym możemy podzielić na dwa typy: tymczasowe (kołyska, kojec, wysokie łóżeczko) i stałe (uniwersalne meble z drewna).
Aby zaoszczędzić, należy zrobić listę mebli, które będą mogły towarzyszyć dziecku przez całą drogę do dorosłości i zdecydować się na minimalistyczne modele. Dzięki temu wpasują się w różne style aranżacji wnętrz i zdejmiesz sobie z głowy wydatki, które mogą Cię spotkać, gdy mała księżniczka zapragnie zmiany swojej przestrzeni, a młody odkrywca postanowi przemienić pokój na urban jungle, rodem z filmów o Indiana Johnsie.
Komentarze