czytania ( wyrazy)

Rozwiń kreatywność Twojego dziecka – zabawki z drewna, czyli ekologiczny i naturalny sposób na zabawę dla Twoich pociech

Zabawki z drewna w ostatnich latach przeżywają swój prawdziwy renesans. Nie wiadomo, co jest głównym powodem ich popularności, jednak ilość zalet kilkukrotnie przewyższa ilość wad. Dzisiejsze zabawki, oprócz surowca mają niewiele wspólnego z elementami, którymi bawili się nasi dziadkowie. Firmy prześcigają się w produkcji coraz bardziej wymyślnych, kreatywnych i uroczych modeli, które kuszą nie tylko dziecko, ale przede wszystkim rodziców. Na czym polega fenomen zabawek z drewna i czy warto zainwestować w naturalny surowiec zamiast znacznie tańszego, bardziej kolorowego, grającego lub świecącego plastiku?

Zabawki z drewna – zalety praktyczne

Drewniane zabawki cieszą i rodzica i dziecko. Zanim jednak powiemy o pozytywnym wpływie na rozwój, wspomnijmy o kilku praktycznych aspektach.

Drewno to surowiec naturalny, a przecież chcemy, aby nasza pociesza otoczona była wszystkim, co najlepsze. Brak toksyczności i używania często nieatestowanego plastiku to jedno, natomiast ekologiczne podejście do tematu, to drugie. Przecież jeśli w procesie powstawania nie przedostają się do środowiska szkodliwe substancje, a zużyte zabawki nie rozkładają się latami w oceanach i na wysypiskach, to jest to duży krok w stronę dbania o środowisko, w którym będzie żyć nasza pociecha.

Zabawki z drewna
Drewniane klocki to pierwsze, co przychodzi na myśl mówiąc o zabawkach z drewna

Wytrzymałość i bezpieczeństwo podczas użytkowania to kolejny duży plus. Zabawki z drewna zwykle nie łamią się, nie kruszą i nie niszczą pod wpływem czasu, warunków środowiska czy urazów mechanicznych. Dzięki temu zostawiając malca sam na sam z zabawką nie musimy martwić się o przypadkowe połknięcie małej części czy skrzywdzenie się złamanym elementem. Inwestycja w drewniane zabawki jest więc inwestycją na lata, z której skorzysta nie jedno pokolenie.

Zabawki z drewna są łatwe do czyszczenia. Jeśli tylko zostały pomalowane odpowiednimi farbami dobrej jakości, wystarczy drewniane elementy przetrzeć wilgotną szmatką oraz wytrzeć do sucha. Co więcej, ich kształt zwykle nie jest skomplikowany, co minimalizuje ilość zakamarków, w których mógłby gromadzić się brud.

Zabawki z drewna – zalety edukacyjne

Jeśli do tej pory kojarzyłeś drewniane zabawki z nudą, pora szybko obalić ten argument.

Zabawki z drewna
Zabawki z drewna potrafią być równie kolorowe jak te plastikowe, jednak są dużo bardziej wytrzymałe

Zabawki z drewna pobudzają kreatywność. O ile grające i świecące elementy z góry podpowiadają w jaki sposób korzystać z zabawki, o tyle drewno daje dużo większe pole do popisu. Niektóre zabawki pozwalają na różnorodne zastosowania, jak choćby drewniane figurki zwierząt lub samochodziki. Z innych można budować rozmaite konstrukcje lub składać coraz to nowe tory.

Drewniane zabawki są ładne. Chcąc kształtować u dzieci poczucie estetyki należy od maleńkiego otaczać je wyjątkowymi, zadbanymi rzeczami. Tandetne plastiki zdecydowanie się do tego nie nadają, za to drewniane cudeńka –jak najbardziej. Twórcy manufakturowi swoje wytwory otaczają niebywałym staraniem, dzięki czemu możemy podać dziecku pięknie wyszlifowane i starannie pomalowane kawałki drewna.

Zabawki drewniane w pokoju dziecięcym
Zabawki z drewna to sposób na estetyczny i naturalnie urządzony pokój dziecięcy

Drewno jest przyjemne w dotyku, dlatego dobrze kojarzy się zarówno maluchom, jak i starszym dzieciom. Dodatkowo producenci przygotowując zabawki z drewna dopieszczają swoje wytwory, aby były ergonomiczne oraz wygodne w zabawie.

Obecnie rynek zabawek drewnianych oferuje niesamowicie dużo możliwości. Znaleźć można nie tylko odpowiedniki plastikowych akcesoriów, ale i zupełnie innowacyjne i oryginalne propozycje.

Czy zabawki z drewna mają jakieś wady?

Z pewnością są droższe niż plastikowe. Jest to po części wynikiem mody, a po części konsekwencją tworzenia wielu z nich ręcznie z użyciem specjalistycznych obrabiarek. Zabawki z tworzywa to często wynik pracy wtryskarek lub automatycznej pracy maszyn. Zaznaczmy jednak, że kupno drewnianej zabawki to inwestycja na lata, z kolei plastikowy element często ulega zniszczeniu w dużo szybszym czasie.

Innym aspektem może być waga niektórych przedmiotów. Drewniane klocki są cięższe niż popularne plastikowe, co może być bolesne, gdy najmłodsi rozpoczną walkę na zabawki.

Najpopularniejsze zabawki z drewna

Niektóre z zabawek to szlagiery, bez których nie wyobrażamy sobie pokoju dziecięcego. Zdecydowanie należą do nich drewniane klocki, a w ostatnich latach także kolorowe, kilkuelementowe tęcze czy różnorodne drewniane piramidki. Co jeszcze należy do popularnych propozycji zabawek z drewna?

  • Układanki, sortery, czyli coś dla najmłodszych. Bardzo często spotkać można drewnianą tackę, na której trzeba ułożyć w odpowiednich miejscach zwierzątka, liczby czy cyferki. Podobnie działają sortery, gdzie aby wrzucić element do zamkniętego pojemnika, należy znaleźć odpowiedniego kształtu otwór. Dziecko bawiąc się ćwiczy umysł i motorykę. Rodzic łatwo może obserwować postępy swojej pociechy.

Drewniana układanka
Drewniane układanki to propozycja dla najmłodszych dzieci

  • Tory i kulodromy to bardziej inspirująca propozycja zabaw. Zestawy drewnianych elementów pozwalają na wiele sposobów łączyć poszczególne części tworząc coraz to nowe tory dla samochodzików czy kulek. Dziecko w ten sposób ćwiczy kreatywność oraz zupełnie nieświadomie poznaje jak działają prawa fizyki. Budowanie i obserwowanie łańcucha przyczynowo skutkowego to świetna propozycja wspólnej zabawy, czy to rówieśników czy opiekunów z dziećmi.
  • Drewniane figurki to niekończąca się kategoria.  Są w niej akcesoria do zabaw, a także ciekawe dekoracje pokoju dziecięcego.

Samolot z drewna
Figurki z drewna są pięknie wykonane i pozwalają na zabawę według wielu scenariuszy

  • Pchacze i zabawki na patyku to jeszcze inna propozycja zabawy dla najmłodszych. Zachęcają do ruchu, który jest przyczyną poruszania się zabawek lub wydawania przez nie dźwięków.

Duże zabawki z drewna

Drewniane zabawki to nie tylko drobne elementy mieszczące się w małej rączce. Z drewna powstają fantastyczne propozycje dla młodszych i starszych dzieci. Najpopularniejsze to:

  • Drewniane domki dla lalek. Zdecydowanie bardziej estetyczne niż plastikowe odpowiedniki. Jeśli dołożymy do nich mebelki z tego samego surowca, uzyskamy nie tylko kreatywne miejsce zabawy dla dzieci, ale także przepiękną ozdobę pokoju dziecięcego.
  • Drewniane rowerki biegowe i hulajnogi. Niektóre można kupić w cenach zbliżonych do modeli wykonanych z innych materiałów. Są jednak perełki warte kilkakrotnie więcej. Drewniany szkielet często jest pomalowany w estetyczne dekoracja oraz posiada niezbędne elementy z gumy, pianki czy plastiku.

Drewniany rowerek biegowy
Drewniany rowerek to kosztowna inwestycja, jednak prezentuje się dużo lepiej niż plastikowe lub metalowe odpowiedniki

  • Kuchnie, toaletki i warsztaty. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki mogą znaleźć coś dla siebie. Toaletka to mebel, który pokocha każda mała lub większa dama. Kuchnia, podobnie jak warsztat drewniany, gwarantuje długie godziny zabawy zarówno dla maluszków, jak i nieco starszych dzieci. Tego typu stanowiska rozbudzają kreatywność, dają możliwość realizowania różnych scenariuszy zabaw z wykorzystaniem wielu rekwizytów i akcesoriów. Dodatkowo tego typu zabawki są bardzo rozwijające.

Drewniana kuchnia
Kuchnia z drewna oraz drewniane akcesoria to sposób na wiele godzin kreatywnej zabawy

Drewniane magnesy dla dzieci

Stosunkowo nowe na rynku zabawek są drewniane klocki, w których ukryto magnes. Niektóre z nich składają się w konkretne przedmioty, inne pozostawiają duże pole do popisu. Jest to niewątpliwa atrakcja dla dzieci, którym zwykłe układanie klocków może jeszcze nie wychodzić. Popularnym producentem zabawek drewnianych z wykorzystaniem magnesów jest marka Janod. Jej produkty są nie tylko rozwijające, ale i bardzo estetyczne.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

MINIMALIZM — NA CZYM POLEGA I CZEMU WARTO WPROWADZIć GO DO SWOJEGO żYCIA I DOMU?
DREWNIANE ZABAWKI DLA DZIECKA - CZY WYSZłY Z MODY?
MODNY, PRAKTYCZNY I W ODPOWIEDNIM ROZMIARZE – WYBIERAMY DYWAN DO SALONU

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum