Szafki wiszące nie tylko do kuchni — jak wykorzystać je w salonie, jadalni i sypialni?
Szafki wiszące kojarzą się przede wszystkim z tymi nad kuchennym blatem. Jednak takie meble doskonale sprawdzają się również w innych pomieszczeniach. Mogą być funkcjonalnym i estetycznym wyposażeniem salonu, jadalni czy sypialni. Sprawdź zatem, jak wykorzystać szafki wiszące i jakie są ich największe zalety.
Na co zwracać uwagę, wybierając szafki wiszące?
Zacznijmy od tego, że szafki wiszące mogą mieć rozmaite gabaryty, formy i układy funkcjonalne. Producenci mebli oferują szeroki asortyment takich mebli o różnym przeznaczeniu.
Szafki wiszące otwarte (z półkami) stanowią świetną alternatywę dla zwykłych półek, a nawet dla dużych regałów. Modele zamykane, z pełnymi frontami to świetne meble do przechowywania, które mogą zastąpić komody czy stać się częścią modułowej meblościanki. Uwagę zwracają też wiszące szafki z przeszkleniem. Doskonale sprawdzają się w roli podwieszanych witryn czy kredensów — nie tylko w kuchni.
Wybierając wiszące szafki, warto pomyśleć nie tylko o modelu i funkcjonalności. Istotna jest oczywiście estetyka, ale także wytrzymałość. Pod tymi względami meble drewniane nie mają sobie równych. Drewno jest surowcem bardzo wdzięcznym, stosunkowo łatwym w obróbce (co pozwala na tworzenie ciekawych projektów), a przy tym wyjątkowo trwałym i naturalnie pięknym. Szafki z litego drewna będą więc służyły przez bardzo długi czas. Są mocne, stabilne i odporne na uszkodzenia.
Podwieszane szafki i ich rola w nowoczesnych aranżacjach
Tradycyjne meble do salonu, kuchni czy jadalni to głównie modele stojące, często o pokaźnych rozmiarach i masywnej formie. Tak pamiętamy meblościanki z PRL-u, monumentalne regały i kredensy w stylu klasycznym, kolonialnym czy rustykalnym.
Współczesne trendy projektowe skłaniają się jednak w kierunku lekkości, uproszczonej formy mebli i przestronności pomieszczeń. W tym kontekście szafki wiszące mają szczególne znaczenie.
Szafki podwieszane dodają aranżacji tej pożądanej lekkości. Podnoszą środek ciężkości wystroju. Są więc doskonałym wyborem na małe metraże, gdzie nie tylko budują iluzję większej przestronności, ale też realnie zwiększają przestrzeń użytkową. Pozwalają po prostu na lepsze zagospodarowanie miejsca.
Realizują też istotne zadania w wymiarze estetycznym, ponieważ pomagają zagospodarować ściany. Właściwie rozmieszczone, dobrze dobrane szafki wiszące stają się punktami fokalnymi (skupiającymi wzrok). Zastępują zatem podwieszane na ścianach dekoracje — obrazy, grafiki, fotografie czy różnego typu stroiki.
Wzbogacają też tektonikę wnętrza, nadając gładkim, równym ścianom wymiaru przestrzennego, co w nowoczesnych aranżacjach ma duże znaczenie. Odchodzi się bowiem od tradycyjnego spojrzenia na wnętrza, w których ściany miały być równe, a meble powinny być stłoczone pod nimi. Obecnie wyposażenie ma “wychodzić” do wnętrza pomieszczenia, budując bogatsze postrzeganie perspektywy i bardziej urozmaiconą rzeźbę przestrzenną.
Jak wykorzystać szafki wiszące do salonu?
Szafki wiszące do salonu mogą mieć różne formy i zastosowania. Mnogość modeli sprawia, że takie elementy mogą w zasadzie w pełni zastąpić tradycyjne meble do salonu.
Doskonale sprawdzają się nowoczesne, modułowe “meblościanki” budowane z różnych szafek wiszących.
Zaczyna się od podwieszanej szafki RTV, np. z kolekcji Vigo lub Seti. Zaletą takich mebli jest to, że można je powiesić na dowolnej wysokości. Oznacza to, że łatwo jest dostosować lokalizację szafki do rozmiarów i miejsca umieszczenia telewizora czy poziomu wzroku oglądających.
Do tego dobiera się rozmaite modele z otwartymi półkami, pełnymi drzwiczkami czy szafki wiszące do salonu z przeszkleniem. Ze względu na różne wymiary i układy funkcjonalne (rozmieszczenie modułów zamkniętych i otwartych) łatwo dobrać zestaw mebli idealnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb każdego klienta.
Modułowe podejście do tak budowanej “meblościanki” daje zatem ogromne możliwości aranżacyjne. Szafki wiszące to nie tylko możliwość wyboru odmiennych modeli, ale też swoboda w ich rozmieszczeniu. Można budować układy symetryczne lub łamiące symetrię, dostosować zestaw pod skosy na poddaszu, wysoki sufit w kamienicy, wnęki i nietypowe układy pomieszczeń coraz częściej spotykane w nowym budownictwie.
Jakie szafki wiszące sprawdzą się w jadalni?
Szafki wiszące do jadalni to również różne modele o odmiennych parametrach i funkcjonalności. Najważniejszą rolę odgrywają tu jednak jadalniane szafki wiszące z przeszkleniem.
Lekkie (w sensie fizycznym i estetycznym), niewielkich rozmiarów szafki pozwalają urządzić funkcjonalną i dobrze wyposażoną jadalnię nawet na małym metrażu. Ponieważ można je wieszać na różnych wysokościach, pomagają zarówno w tworzeniu iluzji przestronności, jak i w realnej oszczędności miejsca przed dobre zagospodarowanie przestrzeni.
Właściwie dobrane szafki wiszące do jadalni z powodzeniem zastępują tradycyjne, często zbyt masywne i rozbudowane kredensy czy witryny. Ponieważ “wychodzą” ze ściany, stanowią doskonałe punkty fokalne. Skupiają uwagę, dzięki czemu idealnie sprawdzają się jako miejsce prezentacji eleganckiej zastawy, kolekcji kryształów czy porcelany.
Ze względu na małe wymiary i możliwość zawieszenia na poziomie wzroku, nawet najmniejsze szafki (np. Cubic, Seti lub Vinci) przykuwają wzrok. Nie trzeba więc mieć pokaźnego zestawu obiadowego do prezentacji w opasłym kredensie. Tu wyeksponować można choćby pojedynczy imbryk do herbaty czy pamiątkowy talerzyk przywieziony z dalekiej podróży.
Wiszące szafki do jadalni to doskonały wybór na małym metrażu, ale nie tylko. Otwarta przestrzeń i dobre zagospodarowanie przestrzeni jest przecież niezwykle istotne w wielu współczesnych stylach aranżacji. Przede wszystkim sprawdza się we wszelkich wystrojach inspirowanych minimalizmem — w stylu skandynawskim, loftowym, high-tech, ale też we współczesnych odsłonach bardziej klasycznej estetyki. Oznacza to, że szafki podwieszane znajdą miejsce właściwie w każdej jadalni, wystarczy tylko dobrać odpowiedni model.
Wiszące szafki do sypialni — dobra alternatywa dla komody
Szafki wiszące to również doskonałe meble do sypialni. W przeciwieństwie do modeli jadalnianych, tu sprawdzają się przede wszystkim te o pełnych frontach (z drzwiczkami bez przeszklenia). Wykorzystuje się je bowiem jako meble do przechowywania, również garderobiane.
Nie oznacza to oczywiście, że szafki wiszące do sypialni to jedynie modele pełne, zabudowane. Tak jak w jadalni może być miejsce dla modeli z nieprzeziernymi drzwiami, tak w sypialni wykorzystać można meble z przeszkleniem czy otwarte, z półkami. Niemniej główna rola mebli w sypialni to przechowywanie i to przechowywanie rzeczy, które raczej nie powinny być na widoku (odzieży, pościeli, przedmiotów osobistych itd.).
Szafki wiszące do sypialni są zatem alternatywą dla tradycyjnej komody i z tą rolą radzą sobie doskonale. Wynika to z tych samych zalet, które już omawiałem — lekkości, podniesienia środka ciężkości aranżacji czy większych możliwości zagospodarowania przestrzeni w pomieszczeniu (również na małym metrażu).
Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na dobranie odpowiednich form, gabarytów i układów funkcjonalnych szafek wiszących do sypialni. Jeśli mają zastąpić komodę, powinny przejmować ich funkcję. Warto więc postawić na modele z szufladami (np. Vigo), ale też z pojemnymi półkami za drzwiczkami (np. Seti lub Paris.
Wybór różnych gabarytów i układów funkcjonalnych pozwala na sporo swobody. Kompozycja szafek wiszących często daje zatem większe możliwości dopasowania funkcji do potrzeb użytkownika niż komody o z góry ustalonej i niezmiennej konstrukcji.
Jak zatem widać, szafki wiszące mają liczne zalety i doskonale sprawdzają się nie tylko w kuchni. Swoje miejsce znajdą również w salonie, jadalni czy sypialni, gdzie zapewnią funkcjonalne i estetyczne miejsce do przechowywania lub ekspozycji różnych przedmiotów.
Komentarze