Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Przestrzeń pod schodami – jak zagospodarować trudne aranżacyjnie skosy?

Wiele osób pozostawia przestrzeń pod schodami pustą. To błąd. Przy odrobinie kreatywności może zamienić się w miejsce magazynowe lub dodatkowy pokój. Biuro lub kącik sypialny dla gości aż proszą się, aby wydzielić dla nich przestrzeń. Nowoczesna zabudowa pod schodami to także świetne miejsce na spiżarnię lub klimatyczną piwniczkę z winami.

Przestrzeń pod schodami wygląda inaczej w każdym domu. Różni się wysokością, stylem, powierzchnią… Z tego powodu do projektu należy podejść indywidualnie. Przedstawiamy kilka świeżych pomysłów na przestrzeń ze skosami!

Aranżacja skosów pod schodami
Nie traktuj przestrzeni, którą tworzą schody po macoszemu. Schody mogą nadać mieszkaniu nową jakość.

Twoja własna herbaciarnia

W przytulnym mieszkaniu, w którym nacisk stawia się na skojarzenia z wiejską sielanką, potrzebna jest szafa z wyborną herbatą. Będzie to bezpośrednie nawiązanie do angielskiego zwyczaju, który niezmiennie kojarzy się z godziną 17:00.

Możesz tam kolekcjonować niespotykane puszki z kawą i herbatą. Przestrzeń pod schodami może też zachęcić Cię do zaaranżowania mini barku z ciepłymi napojami. Dla mieszkania w starym stylu świetnym gadżetem może okazać się… samowar. Wbrew pozorom całkiem łatwo go zdobyć, ponieważ jeszcze 30 lat temu miała go w swoim wyposażeniu każda rodzina.

Herbaciarnia pod schodami może pełnić także inne funkcje. Wystarczająco duża szafa pomieści wiele rzadziej używanych drobiazgów, tj. nici, małe urządzenia elektryczne, torby i papier na prezenty świąteczne… słowem wszystko to, co potrafi pokrzyżować funkcjonalność szafek kuchennych.

Przestrzeń pod schodami, czyli wysuwany schowek

Jesteśmy ogromnymi fanami funkcjonalności. Drewniane blaty wysuwane, które mogą stać się elementem schowka pod schodami, to pomysłowe rozwiązanie. Możesz spróbować zaprojektować taki wysuwany stół samodzielnie, jednak pomoc zaufanego stolarza wniesie wiele dobrego w takie rozwiązanie.

Dzieki opcji wysuwanego barku lub stołu, maksymalnie wykorzystasz przestrzeń pod schodami. Korytarz jest zwykle zagracony butami, nieodwieszonymi kurtkami i przedmiotami codziennego użytku. O ile czyściej zrobiłoby się, gdyby wszystkie te rzeczy znalazły się w szafie!

Schowek pod schodami z funkcją składanego blatu może zastąpić kącik jadalniany lub mini barek, jeśli tylko korytarz jest połączony z salonem.

Schowek lub wysuwany barek z drewnianym blatem
Szafa, spiżarna, miejsce do magazynowania - miejsce pod schodami nada się na nie idealnie.

Przestrzeń pod schodami – miejsce magazynowe bez zabudowy

Przestrzeń pod schodami możesz rozdzielić na 3 różne miejsca magazynowe. Dzięki temu przedpokój będzie jeszcze bardziej uporządkowany. Każdy z typów przedmiotów znajdzie swoje osobne miejsce, przez co łatwiej będzie nauczyć dzieciaki porządku. Ty natomiast zaoszczędzisz czas na misternym układaniu lub szukaniu potrzebnej rzeczy.

Ława lub siedzisko jest praktycznym dodatkiem do przedpokoju, a dodatkowo zachęca do zawieszenia drewnianych półek (w których znajdą się np. koszyki na rękawiczki) lub lustra, które optycznie powiększą przestrzeń.

ławka RETRO Beds.pl
Na zdjęciu: drewniana ławka do przedpokoju.

Wąska komoda z szufladami ułożonymi pionowo to kolejny element wyposażenia, który łatwo dopasować do skosów. Należy ustawić ją tak, aby niemal stykała się ze schodami. Pozostałą przestrzeń wypełnić miękkim koszem lub stojakiem na parasolkę.

Komoda MINIMAL
Na zdjęciu: komoda pionowa MINIMAL.

Półka narożnikowa to trzeci element, który idealnie wpasuje się w przestrzeń pod schodami. Możesz wykonać ją na zamówienie u lokalnego stolarza lub poświęcić chwilę na sprawdzenie oferty sklepów meblowych online.

Te i inne pomysły na funkcjonalny przedpokój, który zostawia piorunujące pierwsze wrażenie znajdziesz w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Kącik mola książkowego

Ten pomysł wykorzystuje każdy centymetr przestrzeni pod schodami. Domową biblioteczkę możesz połączyć z kącikiem melomana. Płyty CD powracają do łask, a płyty gramofonowe i kasety VHS już dawno stały się designerskim rarytasem. Każdy lubi słuchać muzyki i oglądać filmy, dlatego zaaranżowanie przestrzeni, która swoją funkcją mówi: “ nie przeszkadzać” to strzał w dziesiątkę.

Przestrzeń pod schodami w ten sposób będzie wykorzystana maksymalnie, ponieważ rozmiar półek w prosty sposób dopasujesz indywidualnie do skosów. Zamontowanie oświetlenia i głośników to drugi etap pomysłu, a jeśli dodatkowo uda się podłączyć małą lodówkę z napojami… w długie zimowe wieczory nigdy nie poczujesz nudy.

Kącik mola książkowego pod schodami
Kącik konesera dobrej muzyki i filmów powinien znaleźć się w każdym domu.

Biuro na home office

To trafiony pomysł dla tych, którzy nie chcą przenosić swojego home office na stół w jadalni. Rozkładając się tam z komputerem, ryzykujesz stałe rozpraszanie przez innych domowników. Każdy, kto będzie przechodził obok, będzie mógł “tylko o coś zapytać, “tylko skonsultować jedną sprawę”, “tylko poprosić o to, byś zrobił jedną, małą rzecz”. To rozprasza. Co więcej, na wideorozmowach domownicy mogą pojawić się niespodziewanie w kadrze.

Biuro umieszczone pod schodami jasno wyznaczy przestrzeń zarezerwowaną do pracy. Co więcej, przestrzeń pod schodami jest raczej przeznaczona do pozycji siedzącej, więc to silny argument, aby zaaranżowac tam biuro.

Kącik na naukę dla dziecka lub lekcje on-line pod schodami to sposób na sprawdzenie, czy latorośl na pewno uczestniczy w zajęciach.

Kącik do nauki
Biuro to bardzo dobry przykład maksymalnego wykorzystania przestrzeni pod schodami.

Przestrzeń pod schodami to tymczasowy pokój dla gości

Sypialnia dla gości przez większośc czasu stoi pusta. Czy jest więc sens przeznaczać na nią cały pokój w domu? O wiele bardziej cenimy funkcjonalne rozwiązania. Pod schodami możesz zamontować łóżko, które składa się… do ściany. Pomysł może zabrzmieć innowacyjnie, jednak z pewnością już kiedyś o nim słyszałeś lub widziałeś na szklanym ekranie.

To rozwiązanie jest tymczasowe. Zawsze, gdy niespodziewanie zjedzie się dawno nie widziana część rodziny, będziesz mógł zapewnić im komfortowy sen. To samo można zaproponować znajomym, którzy tak świetnie bawili się ostatniego wieczoru z Monopoly, że zastał ich.. świt.

W przestrzeni gościnnej możesz zadbać również o inne dogodności. Wspomniana wcześniej lodówka, kosz z ręcznikami dla gości oraz produktami higienicznymi czy półeczka z dresami oversize to miły gest, który pomoże poczuć się gościom swobodniej.

Jak zagospodarowac schody w domu?
Małe pokoiki pod schodami są nie tylko urokliwe, ale również funkcjonalne.

Pomysłów na przestrzeń pod schodami jest wiele. Nam najbardziej podobają się te z mini-pokojami, na które zwykle nie ma miejsca w tradycyjnym projekcie. Zarezerwuj to miejsce jako pierwszy, zanim ktoś z domowników sprzątnie Ci sprzed nosa kącik do grania w gry.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum