Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Mała łazienka — jak stworzyć funkcjonalną i estetyczną aranżację na małym metrażu?

Mała łazienka może nastręczać sporych trudności aranżacyjnych. Na niewielkim metrażu trzeba zmieścić podstawowe urządzenia sanitarne i znaleźć miejsce do przechowywania. Z pomocą przychodzą jednak odpowiednio dobrane materiały, kolory, wyposażenie i meble. Sprawdź, jak dzięki nim stworzyć estetyczną i funkcjonalną aranżację małej łazienki!

Mała łazienka - biały montaż
W małej łazience liczy się przede wszystkim dobry dobór kolorów, faktur i wyposażenia

Aranżacja małej łazienki — analiza potrzeb i plan funkcjonalny

Aranżację małej łazienki (dużej zresztą też) zaczynamy zawsze od analizy potrzeb i stworzenia planu układu funkcjonalnego. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, co w takiej łazience jest potrzebne. Czy wolimy prysznic, czy koniecznie chcemy mieć wannę? Czy w łazience ma stanąć pralka, czy mamy na nią inne miejsce? Jak wygląda kwestia przechowywania — ile i jakie rzeczy chcemy tu trzymać?

Elementy, które powinny pojawić się w łazience, zależą od indywidualnych potrzeb, preferencji i stylu życia jej użytkowników. Rodzina z dziećmi z pewnością będzie potrzebowała obszernego kosza na pranie, a może też większej pralki. Seniorom poleca się korzystanie z kabiny prysznicowej, bo wchodzenie i wychodzenie z wanny może być dla nich trudne. Niektórzy jednak uwielbiają kąpiele i jest to ich sposób na relaks. To kwestie, które należy brać pod uwagę przy planowaniu aranżacji małej łazienki.

Nie można też zapominać o wygodzie i ergonomii. Nawet w małej łazience należy zachować odpowiednie odległości między poszczególnymi elementami wyposażenia. Dobra analiza potrzeb pozwala wyeliminować zbędne sprzęty i meble, zachowując te, które są kluczowe dla domowników.

Aranżacja łazienki. Wanna + prysznic
W dużych łazienkach nie ma dylematu między wanną i prysznicem. Jest miejsce na jedno i drugie. Niestety na małym metrażu trzeba wybierać i dokładnie dopasować wyposażenie do potrzeb użytkowników

Kolory, faktury i materiały, dzięki którym mała łazienka wyda się większa

Mała łazienka wcale nie musi być klaustrofobiczna. Odpowiednie zabiegi estetyczne pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenia i stwarzają iluzję większej przestronności.

Przede wszystkim w małych łazienkach należy stosować jasne barwy i gładkie (a nawet połyskliwe) powierzchnie. Doskonale sprawdza się biała glazura, która w sposób naturalny komponuje się z tzw. białą zabudową, czyli urządzeniami sanitarnymi. Do tego jasne meble, np. z akcentami naturalnego drewna i mamy estetyczną aranżację. Taka paleta barw pomaga doświetlić pomieszczenie i sprawia, że wydaje się ono większe.

W małej łazience unikać należy wyrazistych, mocnych faktur czy pstrokatych deseni. Nie warto eksperymentować z kontrastowymi fugami czy ciemnymi kolorami. Najlepiej sprawdzają się gładkie płytki w dużym formacie (mniej fug to gładsza faktura).

Łazienka w bieli
Jasne barwy, proste faktury i gładkie powierzchnie to świetne metody na optyczne powiększenie pomieszczenia

Oczywiście pokrycie całego pomieszczenia białymi kafelkami nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej kłaść płytki do pewnego poziomu ściany, a resztę pomalować kolorową (ale jasną) farbą czy pokryć wodoodporną tapetą. Nieco ciepła wprowadzić można także przez drewniane panele ścienne. Trzeba tylko zwrócić uwagę, by były odpowiednio zaimpregnowane i dostosowane do warunków panujących w łazience.

Drewno w ogóle dobrze sprawdza się w małych łazienkach. Należy jednak wybierać jasne wybarwienia i delikatne rysunki usłojenia. Meble z drewna takiego rodzaju pomogą stworzyć przytulny klimat i wprowadzą interesujący dla oka wzór.

Prysznic, wanna czy 2 w 1?

Jedna z najważniejszych decyzji przy aranżacji małej łazienki jest wybór między wanną i prysznicem. Nie ma tu bowiem miejsca na jedno i drugie. Wybór ten zależy w pewnej mierze od metrażu i układu samej łazienki, ale ostatecznie znacznie ważniejsze są potrzeby i preferencje domowników.

Wybór wanien jest obecnie niezwykle duży. Istnieją modele długie i krótkie, węższe i szersze, a nawet narożne. Jeśli więc komuś bardzo zależy, bez trudu znajdzie odpowiednią wannę do małej łazienki. Istotne jest zatem to, jaką formę kąpieli preferują domownicy.

Rodziny z małymi dziećmi zazwyczaj skłaniają się ku wannie. W końcu kąpiel to dla maluchów nie tylko czynność higieniczna, ale też doskonała zabawa. Z drugiej strony mamy prysznic, który nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale pozwala też zaoszczędzić wodę. Wspomniałem już o problemach z wchodzeniem i wychodzeniem z wanny, które mogą mieć osoby starsze czy z niepełnosprawnością. Dla nich wygodniejszy będzie prysznic z niskim brodzikiem lub całkowicie pozbawiony podbudowy (typu walk-in).

Niezdecydowani (i ci, którzy lubią mieć wybór) mogą pójść na kompromis i zamontować wannę z parawanem prysznicowym. To ciekawe rozwiązanie może mieć różne formy. Parawany prysznicowe mogą być prostymi wodoodpornymi zasłonami, ale mogą też mieć postać zabudowy — np. szklanej.

Wanna z parawanem prysznicowym w małej łazience
Wanna z parawanem prysznicowym - tu w formie wodoodpornej zasłony - to świetny wybór do małych łazienek

Pralka i armatura łazienkowa — podstawowe wyposażenie do małej łazienki

Mała łazienka musi być funkcjonalna, a więc wyposażona we wszystkie podstawowe sprzęty sanitarne. Konieczny jest więc nie tylko prysznic lub wanna, ale też sedes i umywalka, a także pralka.

Wyjątkowo małe łazienki warto wyposażyć w sprzęty wielofunkcyjne. Doskonałym rozwiązaniem jest umywalka wbudowana w zbiornik wody do spuszczania toalety. To nie tylko oszczędność miejsca, ale i wody, a więc rozwiązanie bardzo ekologiczne. Woda z mycia rąk trafia do zbiornika nad WC i pobierana jest przy spuszczaniu toalety.

Oszczędność miejsca zapewnia też montaż umywalki wiszącej nad wanną — w nogach. To rozwiązanie coraz bardziej popularne w blokach, gdzie są wyjątkowo małe łazienki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować rozwiązanie bardziej klasyczne, a więc umywalkę wbudowana w szafkę. Pod zlewem mamy wtedy miejsce do przechowywania, co też pomaga zaoszczędzić przestrzeń.

Szafka pod umywalką
Szafka pod umywalką to funkcjonalny i estetyczny sposób na oszczędność miejsca w małej łazience

Jeśli nie chcemy WC połączonego z umywalką (niestety takie umywalki są bardzo małe i mogą być niewygodne), dobrze jest wybrać model ze zbiornikiem w zabudowie. W małej łazience zbiornik optycznie odbiera miejsce, więc schowanie go ścianie pomaga tworzyć iluzję przestronności.

Ważny jest też wybór i umiejscowienie pralki. Jeśli mamy naprawdę małą łazienkę, sprawdzić może się pralka ładowana od góry. W przypadku urządzeń klasycznych, ładowanych od frontu, dobrze jest je zabudować, szczególnie od góry. Nad pralką można zawiesić szafki lub półki, które będą świetnym miejscem na przechowywanie.

W sprzedaży dostępne są także specjalne szafki czy regały z miejscem na pralkę. Taka zabudowa zazwyczaj ciągnie się od podłogi aż po sufit, a pralka może być umieszczona na różnej wysokości, nie tylko na samym dole. Daje to większe możliwości aranżacyjne i zapewnia dużo miejsca do przechowywania. Zabudowana pralka, schowana za drzwiczkami szafki pozwala też na “czystszą”, bardziej minimalistyczną aranżację.

Meble do małej łazienki

Mała łazienka to rzecz jasna nie tylko sprzęt AGD i biała zabudowa. To również meble do przechowywania. Na małym metrażu właściwe dobranie mebli jest szczególnie istotne. Chodzi nie tylko o ich funkcjonalność, ale także o wygląd.

Zacznijmy od tego, że meble do małej łazienki powinny mieć lekką konstrukcję, jasne barwy i delikatne faktury. Dzięki temu pomogą w optycznym powiększeniu pomieszczenia. Wspomniałem wcześniej, że dobrze sprawdzają się tutaj meble drewniane, szczególnie w jasnych odcieniach i o delikatnym usłojeniu.

Istotne jest także, aby meble do łazienki były solidne i odporne na panujące tu warunki — wilgoć oraz zmiany temperatur. Wbrew pozorom dobrze zaimpregnowane i wykończone meble drewniane sprawdzają się doskonale. Są zdecydowanie trwalsze od mebli z płyt meblowych, które zazwyczaj bardzo źle reagują na wilgoć — rozklejają się, rozwarstwiają i puchną. Dobrze zabezpieczone meble drewniane nie sprawiają takich problemów, więc służą dłużej.

Drewniane meble do łazienki
Drewniane meble do łazienki to wbrew pozorom doskonały pomysł. Odpowiednio zabezpieczone drewno jest znacznie wytrzymalsze od płyt meblowych

W małych łazienkach najlepiej stawiać na formy minimalistyczne, a więc gładkie fronty, skrzyniową budowę i brak dekoracyjnych ornamentów. Takie meble nie tylko sprawiają wrażenie lżejszych, ale są też łatwiejsze do czyszczenia. Dobrym pomysłem są też fronty z lustrem. Wąska szafka z lustrzanymi drzwiczkami zastąpi tradycyjne lustro nad umywalką, ale takie meble wykorzystamy też w innych miejscach.

Mała łazienka wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na funkcjonalność. Meble powinny być dopasowane do potrzeb użytkowników. Warto więc przemyśleć, co będziemy trzymać w łazience i jakie elementy zabudowy będą do tego potrzebne. Czy przydadzą się duże szafki z drzwiczkami, otwarte regały, a może praktyczne szuflady?

Oczywiście w małej łazience warto zagospodarować ściany, w czym pomogą różnego typu szafki wiszące i półki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zmieścić tu także meble wolnostojące, np. wąskie komody. Ważne, by meble były rzeczywiście użyteczne, czyli dobrane odpowiednio do trzymanych w nich przedmiotów.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

ARANżACJA MAłEJ łAZIENKI W BLOKU — JAK URZąDZIć FUNKCJONALNE I ESTETYCZNE WNęTRZE?
CZY DREWNO W łAZIENCE TO DOBRY POMYSł? DREWNIANE ELEMENTY NA śCIANACH, PODłOGACH I JAKO MEBLE
CZARNA, ZłOTA, MOSIężNA CZY CHROMOWANA? ARMATURA łAZIENKOWA – JAKą WYBRAć I JAK O NIą DBAć?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum