Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Układ funkcjonalny wnętrza — co to jest i jak go dobrze zaprojektować?

Układ funkcjonalny wnętrza wpływa na wygodę i ergonomię mieszkania. Określa on sposób organizacji przestrzeni — rozlokowanie elementów architektonicznych — np. ścian — jak i wyposażenia. Dobry układ funkcjonalny wnętrza musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Od niego zależy bowiem to, co w danym wnętrzu będzie można robić, a także jak będzie można je urządzić. Sprawdź więc, jak stworzyć dobry układ funkcjonalny i co jest w nim najważniejsze.

Układ funkcjonalny - projektowanie organizacji przestrzeni
Projektowanie układu funkcjonalnego wnętrza to planowanie rozmieszczenia elementów architektonicznych oraz wyposażenia

Układ funkcjonalny wnętrza — co to jest?

Układ funkcjonalny wnętrza domu czy mieszkania to nic innego jak przestrzenny plan rozlokowania najważniejszych elementów architektury i wyposażenia. W praktyce przedstawia się go w formie rzutu mieszkania z góry, czyli wykonanego przez architekta wnętrz rysunku. Widać na nim układ pomieszczeń, położenie ścian, mebli, dużego AGD czy urządzeń sanitarnych.

Co ważne, profesjonalny rzut przedstawiający układ funkcjonalny wykonuje się w skali. Przedstawia więc rzeczywiste relacje przestrzenne i proporcje poszczególnych elementów. Pozwala to na bardzo dokładne planowanie rozmieszczenia wyposażenia.

Ponieważ skala jest tak istotna, układ funkcjonalny najlepiej planować z uwzględnieniem konkretnych, wybranych już mebli czy sprzętów dużego AGD (takich jak lodówka, pralka, zmywarka itp.). W innym przypadku może pojawić się spory problem z realizacją zaplanowanego układu funkcjonalnego, bo sprzęt zaplanowany i rzeczywiście kupiony będzie miał np. inne wymiary. Planowanie układu funkcjonalnego jest zatem nierozerwalnie połączone z planowaniem wyposażenia i aranżacji (wystroju) wnętrza.

Kolekcja Cubic - meble do salonu
W układzie funkcjonalnym uwzględnia się nie tylko architekturę wnętrza, ale też konkretne meble i ich ustawienie

Zasadniczym elementem układu funkcjonalnego nie jest jednak ułożenie wyposażenia. To bowiem zawsze można zmodyfikować i zmienić. Kluczowe jest natomiast rozplanowanie układu pomieszczeń — ich wielkości, kształtu oraz wzajemnych relacji. W układzie funkcjonalnym uwzględnia się lokalizację drzwi i okien, biorąc pod uwagę takie kwestie jak komunikacja między pomieszczeniami czy doświetlenie światłem słonecznym.

W układzie funkcjonalnym zaplanować można także rozmieszczenie instalacji. To na tym etapie określa się położenie urządzeń sanitarnych (a zatem również ich przyłączy), ale również gniazdek elektrycznych i włączników światła.

Czemu służy układ funkcjonalny wnętrza?

Układ funkcjonalny wnętrza — w domu lub mieszkaniu — określa wszystkie elementy wpływające na sposób korzystania z przestrzeni. Dobry układ funkcjonalny nie tylko zwiększa wygodę korzystania z mieszkania czy wpływa na jego wygląd. Określa także tzw. afordancje, czyli możliwe sposoby oddziaływania z przestrzenią.

W praktyce oznacza to, że od układu funkcjonalnego zależy to, jak możemy korzystać z wnętrza i co w nim robić. Np. mała, zamknięta kuchnia uniemożliwia (a przynajmniej znacząco utrudnia) zorganizowanie wspólnego, rodzinnego gotowania, podczas gdy kuchnia otwarta i duża pozwala taką aktywność. Osobny, wydzielony gabinet stwarza dobre warunki do pracy w mieszkaniu. Rozmiary stołu i ilość krzeseł wpływa na to, ilu gości możemy przyjąć. Wielkość, układ i wyposażenie garderoby wpływają na sposób organizacji odzieży itd. itp. To wszystko są elementy, które należy uwzględnić w układzie funkcjonalnym.

Układ wnętrza ma więc zasadnicze znaczenie dla tego, jak funkcjonują mieszkańcy. Ponieważ to od niego zależy, jakie aktywności będą możliwe, a jakie nie, w sytuacji idealnej powinien być zawsze dopasowany do konkretnych wymagań, potrzeb i stylu życia mieszkańców.

Kolekcja mebli James
Przemyślany układ funkcjonalny zapewnia ergonomię, wygodę i dopasowanie do indywidualnych potrzeb domowników

Zindywidualizowany układ funkcjonalny — jak dopasować wnętrze do potrzeb mieszkańców?

W pełni zindywidualizowany układ funkcjonalny jest oczywiście sytuacją idealną, ale nie zawsze możliwą. Pełną kontrolę nad nim mamy w zasadzie tylko w przypadku projektowania domu od podstaw. Na układ funkcjonalny wpływa bowiem nie tylko organizacja wnętrza, ale też architektura samego budynku — wielkość i układ całego lokalu, położenie okien, lokalizacja ścian nośnych itp. To elementy, których nie zmienimy w budynkach gotowych. Mimo to warto myśleć o poprawie czy dostosowaniu układu funkcjonalnego do swoich potrzeb w tych obszarach, w których to możliwe.

O ile zmiana architektury budynku nie jest możliwa, o tyle układ ścian działowych, instalacji, a także dobór mebli i wyposażenia to elementy, które można (i warto) modyfikować.

Jak zatem dopasować układ funkcjonalny do potrzeb mieszkańców wnętrza? Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, bo każdy ma inne wymagania, sposób życia, ulubione aktywności itd. O ile nie ma więc jednego przepisu na dobry układ funkcjonalny wnętrza, jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy jego projektowaniu.

Ilość mieszkańców

Jedną z najważniejszych kwestii przy projektowaniu wygodnego, praktycznego i ergonomicznego układu funkcjonalnego wnętrza jest ilość mieszkańców. Od wielkości rodziny zależy np. to, ile pomieszczeń sypialnych (ale też jak dużych i jak wyposażonych) będzie potrzebne. W dużych rodzinach warto też zaplanować przynajmniej dwie łazienki lub chociaż osobne WC.

Wielkość rodziny wpływa również na to, jakie wyposażenie będzie potrzebne. Jak duży stół i ile krzeseł musi stanąć w jadalni, jak duża powinna być szafa czy wieszak w przedpokoju, ile miejsc będzie potrzebnych w kąciku wypoczynkowym w salonie itd.

Drewniany stół jadalniany z naturalnym blatem
Projektując układ funkcjonalny wnętrza, należy brać pod uwagę wiele kwestii związanych zarówno z cechami samego budynku, jak i indywidualną charakterystyką mieszkańców

Dobór i układ wyposażenia zależy nie tylko od ilości mieszkańców, ale także od ich cech osobowych — np. wieku. Inne meble będziemy wybierać dla kilkuletniego dziecka, inne dla nastolatka. Inaczej urządza się wnętrze dla seniorów, a inaczej dla młodych dorosłych. Ilość i profil mieszkańców wpływa zatem na ilość i rodzaj potrzebnych mebli — szaf, regałów, komód itd.

Kuchnia w układzie funkcjonalnym wnętrza

Obecnie bardzo popularne są układy funkcjonalne z otwartą kuchnią. Oznacza to, że między kuchnią i salonem nie ma twardych podziałów architektonicznych (czyli ścian i drzwi). Strefy przygotowywania posiłków i wypoczynku organizuje się w jednym pomieszczeniu, zazwyczaj wydzielając też miejsce na jadalnię.

Otwarta kuchnia to jednak stosunkowo nowy pomysł i nie każdemu musi pasować. Jeszcze niedawno kuchnia traktowana była jedynie jako miejsce przygotowywania posiłków. Liczył się wyłącznie efekt, czyli obiad lądujący na stole. Obecnie jest nieco inaczej, gotowanie stało się modne, wiele osób dostrzega przyjemność w samym procesie przygotowywania posiłków. Czynności kuchenne są więc włączane do codziennych aktywności tak samo, jak inne rozrywki. Coraz częściej gotuje się całą rodziną, a nawet z przyjaciółmi. Goście nie przychodzą już “na gotowe”, a aktywnie uczestniczą w przygotowywaniu biesiady.

Jeśli więc lubisz gotować, robisz to z rodziną lub przyjaciółmi i generalnie życie Twojego domu kręci się wokół kuchni, układ otwarty jest jak najbardziej dla Ciebie. Jeśli jednak wolisz tradycyjne podejście, samotne gotowanie, albo w ogóle odwiedzasz kuchnię rzadko, bo stołujesz się na mieście, być może korzystniej dla Ciebie będzie urządzić małą kuchnię w wydzielonym pomieszczeniu.

Otwarta kuchnia
Układ funkcjonalny odpowiada m.in. za rozplanowanie pomieszczeń i podziałów architektonicznych (np. organizacji kuchni na planie otwartym lub zamkniętym)

Planując układ funkcjonalny wnętrza, pomyśleć trzeba nie tylko o roli kuchni w Twoim życiu codziennym, ale też o jej konkretnych funkcjach. Już na etapie projektowania układu funkcjonalnego warto rozważyć, jaki sprzęt AGD chcesz kupić. Wielkość lodówki, pojemność zmywarki czy kwestia wydzielonej spiżarni zależą od uwarunkowań indywidualnych. Wpływ na nie ma ilość domowników, ale również ich tryb życia. Inne wyposażenie kuchni (i układ funkcjonalny) będzie wygodny i praktyczny dla osób, które lubią robić przetwory, inny dla tych, którzy np. chcą uprawiać zioła przydatne przy gotowaniu, a jeszcze inny dla tych, którzy zawsze kupują świeże produkty i np. nie potrzebują zamrażarki.

Domowe zajęcia — praca i hobby

Na przykładzie kuchni wyraźnie pokazałem, że układ funkcjonalny wnętrza wpływa na możliwości, jakie daje przestrzeń. Ta kwestia nie ogranicza się oczywiście do kuchni. Projektując układ funkcjonalny, warto pomyśleć też o innych czynnościach, ulubionych zajęciach domowników i ich obowiązkach.

Osoby pracujące w domu potrzebują zacisznego miejsca. Idealny jest oddzielny gabinet, w którym staną odpowiednie meble — biurko, komody i szafki czy półki na dokumenty, literaturę branżową i inne potrzebne w pracy akcesoria oraz materiały.

Spokoju i odpowiedniej przestrzeni, w której można się skupić, potrzebują także dzieci w wieku szkolnym oraz studenci. Ich kącik do nauki wydziela się zazwyczaj w pomieszczeniu, w którym również śpią i bawią się. Układ funkcjonalny takiego wielozadaniowego pomieszczenia ma ogromne znaczenie. Należy w nim połączyć różne strefy o odmiennych właściwościach, więc dobre planowanie jest tu konieczne. Strefę nauki można np. urządzić we wnękach. Pozwala to na optyczne wydzielenie miejsca i jego odrębną (choć spójną z całym pomieszczeniem) aranżację.

Takie wnęki można zresztą tworzyć nie tylko architektonicznie (ścianami), ale też odpowiednim wyposażeniem. Właściwie ustawione meble też pozwalają wydzielać strefy. Wszystko to powinno znajdować się właśnie w projekcie układu funkcjonalnego.

Kącik czytelniczy
W układzie funkcjonalnym warto uwzględnić także miejsce do uprawiania hobby. Może to być np. kącik czytelniczy, strefa działań artystycznych czy miejsce do uprawiania jogi

Co więcej, układ funkcjonalny powinien uwzględniać także hobby domowników. Zasada jest ta sama — przestrzeń ma dawać możliwości działania zgodnego z zainteresowaniami i trybem życia domowników. Być może zaprojektować warto miejsce na niewielką siłownię, “brudny” kącik z malarskimi sztalugami, wyciszone pomieszczenie audiofilskie z odpowiednio rozmieszczonym nagłośnieniem itp.

Układ funkcjonalny powinien uwzględniać zainteresowania domowników i ułatwiać im rozwijanie pasji. Są to kwestie związane nie tylko z samym wydzieleniem miejsca na aktywność. Ważne jest też wyposażenie oraz poprowadzenie instalacji elektrycznej lub sanitarnej (potrzebnej np. w ciemni fotograficznej), dobre oświetlenie czy właściwie dobrane meble.

Goście, imprezy i spotkania

Kolejny ważny element wpływający na układ funkcjonalny znów wiąże się z aktywnością domowników, ale także ich gości. Warto przemyśleć, jak często i ilu gości będziemy przyjmować (od tego zależy np., ile miejsc będzie potrzebnych przy stole w jadalni lub w strefie relaksu w salonie).

Jednak istotna będzie też aktywność podejmowana z gośćmi. Wspomniałem wcześniej o możliwości wspólnego gotowania w otwartej kuchni, ale to tylko przykład. Być może, zamiast gotować, wolisz wspólnie z przyjaciółmi grać w planszówki, a może lubicie oglądać filmy, albo robicie turnieje w gry video? Układ funkcjonalny dla każdej z tych czynności powinien być nieco inny.

Tradycyjne biesiadowanie odbywa się przy stole jadalnianym. Ważny jest więc odpowiednio duży mebel i dobrze dobrane, wygodne krzesła. Przy tym samym stole możecie grać w planszówki, ale wygodniej może być na kanapie, przy dużym stoliku kawowym. Do wspólnego oglądania filmów przyda się przede wszystkim rozbudowany kompleks wypoczynkowy — duży narożnik, wygodne fotele, odpowiednia ława, a także dobrze dobrana szafka RTV, która pomieści wszystkie elementy kina domowego. Istotny będzie tu też układ — np. ustawienie ekranu na wprost kanapy. To wszystko warto z wyprzedzeniem zaplanować, tworząc dobry projekt układu funkcjonalnego.

Spotkanie towarzyskie przy stole
W układzie funkcjonalnym warto uwzględnić również gości i aktywności, towarzyskie, które wymagają odpowiedniej organizacji przestrzeni

Dobry układ funkcjonalny — strefy, komunikacja i ergonomia

Dobry układ funkcjonalny nie powstaje rzecz jasna jako odpowiedź na każde indywidualne “widzi mi się”. Pod uwagę trzeba brać także kwestie specjalistyczne, takie jak prawidłowo zaprojektowana komunikacja, jasny podział na strefy i ergonomia.

To kwestie, które często wykraczają znacznie poza ekspertyzę użytkowników danego wnętrza. Dlatego projekt układu funkcjonalnego warto zlecić fachowcom. Pomogą oni logicznie podzielić dom na strefy — wejściową, dzienną, prywatną czy gospodarczą.

Logiczny, przemyślany układ takich stref daje wiele korzyści. Przede wszystkim zwiększa ergonomię. Pomieszczenia ułożone są tak, by można było sprawnie się między nimi przemieszczać, a istotne czynności wykonywać w logicznym porządku. Nieco przerysowując — wyobraź sobie, że po wejściu do domu musisz przejść przez kuchnię i salon, żeby dojść do miejsca, w którym zdejmujesz buty i odwieszasz płaszcz. Nie jest to ani wygodne, ani praktyczne.

To oczywiście mocno przesadzony przykład, ale dobrze pokazuje logikę stojącą za strefową organizacją przestrzeni. Prawidłowo zaprojektowany układ funkcjonalny sprawia, że poruszanie się po mieszkaniu jest łatwe, a wykonywane czynności wydajne. Aby tak było, ważne jest odpowiednie rozlokowanie pomieszczeń i funkcji, ale też trzymanie się pewnych norm kształtowania przestrzeni.

Układ funkcjonalny - rzut wykonany przez architekta
Planowanie układu funkcjonalnego najlepiej zlecić specjalistom

Takie normy dotyczą np. ciągów komunikacyjnych. Zakłada się, że szerokość korytarzy i przejść powinna być nie mniejsza niż 1,2 metra, aby swobodnie minęły się w nich dwie osoby. Ważny jest też jasny i prosty układ wejść do kolejnych pomieszczeń. Najlepiej, jeśli dostępne są z jednego korytarza i nie ma tzw. pokoi przechodnich (z pewnymi wyjątkami, np. kiedy chcemy zaprojektować prywatną łazienkę z dostępem z sypialni). Niezbyt wygodne będzie np., kiedy do toalety przechodzić się będzie przez gabinet.

Kwestia komunikacji to kolejny aspekt układu funkcjonalnego, w którym ważne jest przemyślenie mebli i wyposażenia. Co z tego, że masz szeroki korytarz, jeśli potem kupisz ogromną szafę, która zmniejszy przejście poniżej wygodnego 1,2 metra?

Układ funkcjonalny a aranżacja

Na samym początku pisałem, że układ funkcjonalny jest nierozerwalnie połączony z aranżacją. Te dwie kwestie przeplatają się na wielu etapach projektowania wnętrza.

Zacząć można od samego stylu wystroju. Np. do aranżacji loftowej pasują otwarte układy funkcjonalne. Wystrój tego rodzaju wymaga bowiem dużych, przestronnych pomieszczeń, wielkich okien i jak najmniejszej ilości podziałów architektonicznych. Z kolei w aranżacjach stylizowanych — np. pałacowych — możemy postawić na takie architektoniczne rozwiązania jak łuki w przejściach czy rozbudowany, dekoracyjny kominek.

Jednak układ funkcjonalny, to nie tylko architektura, ale również wyposażenie. Tu najbardziej widać jego wpływ na wystrój. Dobry układ funkcjonalny powstaje przecież w oparciu o konkretne elementy wyposażenia. Zatem już na etapie projektowania owego układu decydujemy o wielkości, stylu, materiale czy kolorach mebli, dużego AGD, ale też np. oświetlenia i wielu dodatków. Projektowanie układu funkcjonalnego jest zatem nierozerwalnie związane z projektowaniem wystroju.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum