W rytmie retro - salon (PANORAMA 360°)
Loading...
W poniższym artykule przedstawiamy propozycję aranżacji niewielkiego salonu. Głównymi atutami tego wystroju jest jego funkcjonalność i przytulność, które wynikają z doskonałego zagospodarowania przestrzeni.
Baza aranżacji, czyli ściany, podłogę, i sufit utrzymano w odcieniach szarości. Na ścianach widzimy wyeksponowaną strukturę cegieł pomalowanych na biało. Chropowata, nierówna faktura cegły oraz niezbyt gruba warstwa farby sprawiły, że na ścianie widzimy całą masę odcieni szarości. Jest to bardzo bogata, rozrzeźbiona tekstura, która wprowadza do pomieszczenia dużo dynamizmu. Podobnie sprawa wygląda z podłogą. Deski podłogowe o długich lamelach również prezentują całą gamę odcieni szarości dzięki lekkiemu pobielaniu. Wyraźnie widoczny pozostaje jednak rysunek drewna, który idealnie koresponduje z fakturą ścian.
Utrzymanie ścian i podłogi w takiej samej kolorystyce i w bardzo podobnych, równie bogatych fakturach sprawia, że optycznie niemal się one ze sobą zlewają. Aby tego uniknąć takiego wrażenia, zastosowano szerokie listwy przypodłogowe w kolorze czystej bieli, które doskonale oddzielają ścianę od podłogi, nie przerywając przy tym pożądanej ciągłości aranżacji. Masywna, biała stolarka zastosowana została także w drzwiach i oknie. Szerokie, gładkie ramy doskonale odcinają się na tle szarości rozrzeźbionej ściany, wprowadzając mocno zaznaczone uporządkowanie i spokój. Pomieszczenie jest stosunkowo niewielkie i posiada tylko jedno okno, dzięki jasnej kolorystyce jest jednak doskonale doświetlone światłem słonecznym.
Do tak skomponowanej bazy dobrano meble z naturalnego drewna i już na pierwszy rzut oka widać, że był to doskonały pomysł. Ciepła, jasna barwa drewna wprowadza ożywienie do pomieszczenia, tworząc klimat przytulności i komfortu. Natomiast naturalny rysunek usłojenia świetnie współgra z fakturą podłogi i ścian. To podobieństwo faktur sprawia, że meble mimo wyraźnie innej, cieplejszej kolorystyki, nie wyglądają jak wyrwane z kontekstu i w sposób naturalny wpisują się w tę aranżację.
Klasyczne ustawienie kanapa – stolik kawowy – szafka RTV sprawdza się tutaj doskonale, świetnie zagospodarowując niewielką przestrzeń. Jest to bardzo funkcjonalny układ, który w prostej formie realizuje najważniejsze funkcje pomieszczenia.
Wygodna kanapa to podstawa każdego salonu. Tutaj widzimy mebel z naturalnych materiałów – obite naturalną tkaniną pufy siedziska i oparcia ułożono na ramie z litego drewna. Delikatne zaokrąglenia podłokietników nadają meblowi gracji i bardzo łagodnej linii. Zwężające się ku dołowi nóżki ustawiono pod lekkim kątem, co jest wyraźnym nawiązaniem do mebli z czasów PRL-u.
Stolik kawowy z obszernym blatem idealnie sprawdzi się przy porannej kawie, spotkaniach z przyjaciółmi, czy wieczornym posiłku, który często jemy przed telewizorem. Widniejąca pod blatem półka jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem w salonie, można na nią odłożyć gazety i czasopisma, pilota od telewizora i inne drobiazgi, które chcemy mieć pod ręką, ale nie chcemy, żeby zagracały blat.
Ostatnim elementem naszego podstawowego układu funkcjonalnego jest szafka RTV. Widzimy tu długi, a zatem obszerny i pojemny mebel. Szafkę podzielono na trzy moduły funkcjonalne, które wprowadzają pewna rytmikę i symetrię. Na środku widzimy otwarte półki, które są idealnym miejscem na kolekcję płyt z filmami lub muzyką, czasopisma, czy inne drobiazgi. Dwie zamknięte szafki po bokach zapewniają natomiast przestrzeń na to wszystko, co w salonie niezbędne, ale niekoniecznie musi być wystawione na widok publiczny.
Wyposażenie uzupełniono o dwie komody – wyższą z pięcioma obszernymi szufladami i niższą z dwiema mniejszymi szufladami i dwiema zamykanymi szafkami. Wszystkie meble w tej kolekcji charakteryzują się podniesieniem na wspominanych już, zwężających się ku dołowi i umieszczonych pod kątem nóżkach. Ponadto widzimy tu lekkie wyprowadzenie bocznych ram poza obrys mebla. Dodatkowe zaokrąglenie tych wysuniętych elementów sprawia, że meble nabierają gracji i wyraźnie kobiecej linii. W pewnym kontraście do tej zwiewności są uchwyty do otwierania szuflad. Mają formę masywnych, kwadratowych ‘klocków’. Takie połączenie sprawia, że meble z jednej strony wydają się lekkie i delikatne, z drugiej natomiast, wyraźnie zaznaczona jest ich solidność i mocna forma.
Aranżacji dopełniają liczne czarno-białe grafiki, które doskonale wpisują się w widoczną tutaj kolorystykę. Nadają one pomieszczeniu graficznego charakteru i świetnie prezentują się na tle ścian, dając oczom punkt zaczepienia i możliwość skupienia uwagi.
Doskonałym dopełnieniem są również rośliny. Soczysta zieleń wprowadza bardzo silny akcent kolorystyczny, który wzbogaca kompozycję. O ile w takiej aranżacji należy uważać z mocnymi kolorami, o tyle naturalna zieleń sprawdza się doskonale.
Przedstawiona aranżacja opiera się na trzech mocnych podstawach – funkcjonalności wynikającej z doskonałego zagospodarowania niewielkiej przestrzeni, stonowanej kolorystyce przełamanej przez naturalną barwę drewna oraz na doskonałym designie mebli łączących w sobie solidność wykonania z piękną, delikatną formą.
Komentarze