Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Rodzaje drewna wykorzystywane w przemyśle meblarskim

Meble drewniane towarzyszą nam od wieków. Nie będzie przesadą powiedzieć, że to pierwszy materiał (zaraz po kamieniu), z którego wyrabiano piękne przedmioty do użytku codziennego. Rodzaje drewna, z których zostały stworzone meble podziwiane w muzeach to dąb i orzech, czyli jedne z najtwardszych rodzimych materiałów. Bogato zdobione komody, toaletki, krzesła czy stoły, stanowiły wyznacznik statusu materialnego szlachty. Z tego powodu wybierano najlepszy rodzaj drewna, który miał służyć rodzinom przez lata.

Drewniane meble do dziś nie straciły swojego prestiżu, a naturalnego materiału nie zdołano zastąpić żadnym innym. Dziś dobre drewno na meble, oprócz wspomnianego dębu i orzecha, to niemal każdy gatunek. Wybór zależy od funkcji, jaką ma spełniać wyposażenie zrobione z tego niezwykle wytrzymałego surowca.

Drewno przygotowane do suszenia
Dobrze wysuszone drewno jest gwarancją trwałych mebli.

Dlaczego powinieneś wybrać meble drewniane?

Przede wszystkim jest to materiał ekologiczny, poddający się recyclingowi. Bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś był uczulony na rodzaje drewna wykorzystywane do produkcji wyposażenia wnętrz. Oprócz dużych walorów dekoracyjnych, warto podkreślić, że meble drewniane są unikalne. Fason szafy czy łóżka może być wykorzystany wielokrotnie, natomiast nigdy nie znajdziesz dwóch kawałków drewna, które wyglądają dokładnie tak samo. Drewno wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie, a materiał sam w sobie jest niezwykle elegancki.

Do wyrobu mebli drewnianych nie używa się szkodliwych, chemicznych klejów ani substancji, które mogą drażnić drogi oddechowe.

Rodzaje drewna meblowego: co to jest lite drewno?

Meble drewniane to takie, które w dominującym stopniu są wykonane z prawdziwego drewna. To znaczy, że jedynie pojedyncze elementy, tj. dno szuflady czy tył komody, szafy lub szafki nocnej są zastąpione sklejką lub płytą melaminowaną.

Natomiast lite drewno to inaczej drewno najlepszej jakości. Poddane profesjonalnej obróbce, nie posiada defektów, sęków i tzw. twardzieli. Jednym zdaniem lite drewno to trwały materiał, o którym myślisz, gdy decydujesz się na zakup mebli drewnianych.

Rodzaje drewna, z których otrzymasz dobre meble

Jak wspomnieliśmy wyżej, dzisiaj do produkcji mebli drewnianych używa się niemal wszystkich gatunków drzew. Podstawowy podział materiału to: miękki i twardy. Twardość drewna jest wyrażana poprzez gęstość suchego materiału na m3. Tabelę z dokładnymi liczbami możesz zobaczyć we wpisie dotyczącym blatów drewnianych.

Gatunek miękkiego drewna to m. in:

  • sosna, która jest bardzo sprężysta i posiada ciepły odcień. Jest bardzo często wybierana do jadalni oraz pokojów dziecięcych,
  • świerk jest równie popularny, co sosna. Spotykany zwłaszcza we wnętrzach góralskich, podobnie jak wiele innych gatunków drewna pozyskiwanego z drzew iglastych. Jest także bardzo odporny na wilgoć,
  • topola, nieco mniej wykorzystywany materiał ze względu na swoją lekkość (czyli małą gęstość). Może przydać się jako lepszy surowiec na dno szuflad czy tylną część szaf i komód.

Rodzaje drewna miękkiego używane są do tworzenia mniej wytrzymałych mebli

Gatunek twardego drewna to przede wszystkim buk, dąb, jesion, ale także drewno egzotyczne, tj:

  • palisander, który odznacza się głębią koloru z domieszką bordowych smug. Nazywany również “drewnem różanym”, zachwyca zapachem tych kwiatów jeszcze na długo po wysuszeniu,
  • mango, czyli stosunkowo nowy produkt na rynku meblarskim. Rosnąca popularność owoców mango sprawiła, że drewno zaczęto wykorzystywać do produkcji mebli. Jest niezwykle trwałe i odporne na wilgoć. Meble z drewna mango są często stylizowane na antyki,
  • orzech amerykański, zróżnicowany kolorystycznie. Możesz go spotkać w odcieniach szarości lub ciemnego brązu, zdarzają się też bardziej żółte odcienie. Z powodu oryginalnego koloru, najczęściej spotkasz go w naturalnej postaci.

Meble z drewna twardego
Meble z drewna twardego są często obecne w barach i restauracjach, ze względu na ich trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Drewno bukowe oraz dębowe, czyli pewniaki wśród najlepszych gatunków drewna na meble

Warto przyjrzeć się wnikliwiej absolutnym polskim faworytom. Drewno bukowe jest jednym z najstarszych rodzajów drewna występującym w Europie. Można wyodrębnić aż 10 gatunków buków, a najczęściej spotykanym jest oczywiście buk zwyczajny.

Kolorystyka mebli bukowych jest dość duża - wykorzystywany jest buk biały, orzechowy oraz o ciemnej barwie, nazywanej wenge. Cechą charakterystyczną buku są bardzo regularne słoje i zwarta struktura.
Buk jest niesamowicie odporny na wszelkie uszkodzenia oraz wysokie temperatury, dlatego decydując się na ten rodzaj drewna, masz pewność, że meble posłużą Ci na lata. Dodatkowo odnawianie takich mebli sprawia, że zawsze będą wyglądały, jak nowe.

Rodzaje drewna odporne na temperatury
Meble drewniane sprawdzą się nie tylko w domu, ale również w ogrodzie.

Dąb natomiast sam w sobie jest symbolem długowieczności oraz wytrzymałości. Meble z drewna dębowego wymagają starannego przygotowania przez specjalistę. Proces ich tworzenia zaczyna się tuż po ścięciu drzewa, ponieważ dębinę należy odpowiednio wysuszyć przed obróbką. Dzięki takim staraniom można uzyskać drewno lite najwyższej jakości.

Dębina to surowiec odporny na działanie wody, wdzięczny materiał do wszelkich zdobień, a przy tym wytrzymały jakościowo. Nada się zatem na blaty stołów, szafy czy większe komody.

Nietypowe rodzaje drewna na meble

Oprócz standardowych mebli drewnianych, warto wspomnieć o artystycznych projektach ze starego drewna, drewna wyrzuconego przez morze czy łączenie drewna z innymi naturalnymi materiałami.

Recykling materiałów staje się coraz bardziej popularny i doceniany przez wielbicieli nietuzinkowego designu. Driftwoodowe stoliki, zagłówki łóżek czy dekoracje bardzo łatwo wpasować do wystroju wnętrza, gdzie już królują meble drewniane. Nietypowe drewniane elementy poddane obróbce przez morze, wniosą do przestrzeni efekt ruchu i podkreślą połączenie człowieka z naturą.

Tanim pomysłem na meble drewniane z nietypowych materiałów są meble z palet. Palety możesz wykorzystać jako podest dla łóżka, stworzyć z nich kanapę lub meble ogrodowe. Najczęściej natrafisz na palety ze świerku i sosny, jednak przy dłuższych poszukiwaniach z pewnością znajdziesz także drewno drzew liściastych, tj. osika, brzoza i olsza czarna.

Do samodzielnego wykonania takich mebli potrzebujesz nie tylko narzędzi, ale i podstawowych umiejętności obróbki drewna, dlatego i z takim niskobudżetowym pomysłem warto udać się do stolarza.

Klimatyczne łóżko z palet
Pod okiem stolarza, możesz stworzyć meble z palet.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MEBLE BUKOWE I DęBOWE — JAK O NIE ZADBAć, BY PRZEZ DłUGI CZAS BYłY PIęKNE I FUNKCJONALNE?
DREWNIANE MEBLE OGRODOWE – CZY TO DOBRY POMYSł?
MEBLE Z LITEGO DREWNA — IDEALNE UZUPEłNIENIE STYLOWYCH WNęTRZ

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum