Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Klasyczne meble do salonu — stylowe, eleganckie i ponadczasowe wyposażenie

Klasyczne meble do salonu cechuje elegancja, umiar, harmonia i ponadczasowość. To doskonały wybór dla tych, którzy nie poddają się chwilowym modom i szukają estetyki opartej na mocnych fundamentach, ale nadążającej za współczesnością. Sprawdź więc, jak wybrać klasyczne meble do salonu i jak urządzić pomieszczenie w tym stylu.

Dodatki glamour, klasyczne meble do salonu
Styl klasyczny wyróżnia wysoka elegancja, harmonia i umiar, a przede wszystkim ponadczasowość

Czym charakteryzuje się styl klasyczny?

Styl klasyczny błędnie utożsamiany jest z różnymi odmianami vintage. Tymczasem różnice między stylem vintage i klasycznym są zasadnicze. Owszem, ten drugi inspiracje czerpie z rozwiązań wykształconych przez wieki, ale nie oznacza to, że klasyczne wnętrza to wnętrza muzealne.

Styl klasyczny nie odnosi się i nie imituje bowiem jednej konkretnej epoki. Estetyka ta nie polega na odtwarzaniu dawnych form czy wzornictwa, a na czerpaniu z bardziej ogólnych schematów i rozwiązań. Wyraźnie widać więc nawiązania do wywodzących się już ze starożytnej Grecji zasad harmonii i elegancji, np. do złotego podziału. Odpowiednie proporcje, kolory czy materiały nawiązują do designu i kultury europejskiej, ale nie są powieleniem przeszłości.

Inspiracje dla stylu klasycznego mogą płynąć z różnych stron i czasów. Mogą to być wnętrza z akcentami dworkowymi, angielskimi, francuskimi czy wiktoriańskimi. Różne smaczki i akcenty nadają tym wnętrzom nieco innego charakteru, ale istnieją też pewne zasady ogólne, wspólne wszystkim klasycznym wnętrzom.

Styl ludwikowski w aranżacji salonu
Aranżacje klasyczne mogą nawiązywać do estetyki minionych epok, ale wcale nie muszą. Nie są to bowiem wnętrza retro czy muzealne

Uniwersalne zasady stylu klasycznego

Do uniwersalnych cech klasycznego stylu należy np. zasada symetrii. Widzimy ją m.in. w meblach, które mają jasne, symetryczne podziały na moduły. Symetria jest widoczna również w ustawieniu wyposażenia. 

Kolejna sprawa to powiązanie ze sobą wszystkich elementów. Aranżacje klasyczne są bardzo spójne. Te same kształty, kolory i faktury pojawiają się w różnych miejscach, dzięki czemu pomieszczenie wygląda jak jedna całość. Nie ma tu elementów oderwanych, kontrastowych, odstających od reszty.

Ważna jest też równowaga i harmonia. Płynie ona nie tylko ze wspomnianej spójności barw, form i proporcji, ale też z zastosowanych faktur i kolorów. Klasyczne aranżacje utrzymane są w stonowanych barwach — głównie beżach, brązach, kremach czy szarościach z elementami niebieskiego zielonego i bordo oraz akcentami złota i srebra. Umiar widać nie tylko w stosowaniu barw, ale też w lekkości faktur. Formy, choć dekoracyjne, nie są przesadne, dzięki czemu wnętrza są eleganckie, ale nie jarmarcznie kiczowate.

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Klasyczne aranżacje czerpią z najlepszych rozwiązań w historii designu i wnętrzarstwa. Jak jednak wspomniałem, nie jest to estetyka muzealna czy vintage. Dobre praktyki z dawnych lat są inspiracją, ale klasyczny wystrój podąża też za potrzebami i wymaganiami współczesnych odbiorców.

Obecnie widzimy więc wyraźne wpływy minimalizmu czy trendów ekologicznych na wygląd wnętrz klasycznych. Rezygnuje się w nich z bardzo bogato zdobionych form, elementów pałacowych czy zahaczających o styl glamour. Pojawiają się znacznie prostsze sylwetki mebli, większy akcent kładzie się na pustą przestrzeń i ograniczenie dodatków. Rezygnuje się też z tworzyw sztucznych na rzecz naturalnych surowców, a jako dekorację wykorzystuje się rośliny doniczkowe.

Antyki wciąż znajdują tu swoje miejsce, ale nie za wszelką cenę. Coraz częściej wypierają je nowoczesne meble, koniecznie wysokiej jakości. Nie uznaje się tu bylejakości, kiepskich materiałów, sieciówkowej tandety i designerskich kompromisów. Liczy się autentyczność, prawdziwa klasa i elegancja, a te płyną z zastosowania najlepszych surowców, metod ich obróbki i wykończenia.

Meble drewniane z kolekcji Paris od The Beds
Współczesne podejście do aranżacji klasycznych wyraźnie czerpie z trendów minimalistycznych. Widać to zarówno w formie mebli, jak i w ogólnie oszczędnym charakterze aranżacji

Klasyczne meble do salonu, czyli jakie?

Klasyczne meble do salonu, to z jednej strony autentyczne antyki, z drugiej natomiast sprzęt stylizowany. O ile w pierwszym przypadku wszystko jest jasne — forma, wzornictwo i kolorystyka jest tu adekwatna do stylów projektowych z epok minionych, o tyle nowe meble klasyczne to temat znacznie szerszy.

Przede wszystkim może to być wyposażenie w stylu retro, a więc odtwarzające dawną estetykę z różnych epok. Sztandarowym przykładem jest nasza kolekcja Retro wyraźnie nawiązująca do mebli z PRL-u. Widzimy tu typowe dla tamtych czasów wsunięcie frontów w głąb korpusów czy zwężające się ku dołowi i osadzone pod kątem nogi. Meble stylizowane to również kolekcja Paris i Bona. Nawiązania do minionych epok widzimy tu przede wszystkim w nogach mebli.

Warto zaznaczyć, że te zestawy do aranżacji salonu, choć inspirowane meblami z minionych epok, nie są ich wiernymi kopiami. Widać w nich również nowoczesne akcenty, dzięki czemu pozostają eleganckie, a przy tym zachowują świeżość.

Nowoczesne, a jednak klasyczne meble do salonu

Jednak klasyczne meble do salonu mogą być znacznie bardziej nowoczesne w formie. Dobrym przykładem jest kolekcja Seti. Widzimy tu bardzo proste, skrzyniowe sylwetki, gładkie, minimalistyczne fronty, a przy tym lekkie zaokrąglenia szczytów czy masywnych nóżek. Klasyczna jest też kompozycja modułów — szafki, szuflady czy przeszklenia są ułożone symetrycznie, dzięki czemu meble mają wyraźnie klasyczny charakter, a jednocześnie nowoczesną stylistykę.

Odys - Kolekcja mebli z litego drewna
Nowoczesne, a jednak klasyczne? Takie meble łączą współczesną funkcjonalność i prostotę formy z klasycznymi proporcjami, układem modułów i ponadczasową estetyką

Podobnie jest z kolekcją Koli. Tu również wyraźna jest symetria, zharmonizowane proporcje, wyraźne podziały, a jednocześnie prosta forma i minimalistyczne sylwetki. Takie meble będą doskonale do aranżacji klasycznych, którym chcemy nadać nieco nowoczesnej, aktualnej nuty, ale nie zaburzając najważniejszego — elegancki, umiaru i symetrii kompozycji.

Jak zatem widać, wybierając klasyczne meble do salonu, można pójść w różnych kierunkach. Można postawić na estetykę retro lub stylizowaną na retro, w jej wielu wariantach (odnosząc się do różnych epok). Trzeba tu jednak uważać, by nie zmienić salonu w muzeum. Można też wybrać nowoczesne meble klasyczne (co brzmi dziwnie, ale działa), czyli formy proste, minimalistyczne, ale klasycznie symetryczne, w odpowiednich proporcjach czy wzbogacone o dekoracyjne akcenty. Klasyczne meble do salonu trudno więc zdefiniować jednoznacznie, wiele zależy bowiem od kontekstu, w jakim zostaną umieszczone.

Klasyczny kącik wypoczynkowy

Szukając klasycznych mebli do salonu, warto zacząć od kącika wypoczynkowego. Sofy i fotele to tutaj podstawa. Klasyczne meble tego typu są wyjątkowo wygodne, a przy tym bardzo estetyczne. Mile widziane są duże, miękkie siedziska z pikowaniem, grubymi, zaokrąglonymi podłokietnikami i wygodnymi oparciami.

Klasyczne meble wypoczynkowe to przede wszystkim wygoda i elegancja. Mamy tu więc miłe w dotyku tapicerki i miękkie, często bufiaste wypełnienia. Nieco przesadne formy tonuje się jednobarwnymi tapicerkami, przeważnie beżowymi lub szarymi, ale też białymi, a nawet w odważniejszych odcieniach niebieskiego, zieleni czy brązu. Rzadziej stosuje się tapicerki wielobarwne lub wzorzyste. Jeśli już, to są to wzory lekkie, nienachalne i nierzucające się w oczy — np. pasy lub krata. Zasada jest taka, że im prostsza forma mebla, tym ciekawsza może być tapicerka. Do sylwetek wyjątkowo uproszczonych stosuje się więc nawet materiały obiciowe we wzory kwiatowe, choć takie motywy częściej zdobią krzesła niż sofy i fotele.

Klasyczne meble do salonu - sofa, fotel i stolik kawowy
Klasyczne sofy i fotele są bardzo wygodne, miękkie, często pikowane, o masywnej formie. Ich wygląd łagodzą tapicerki w jednolitym kolorze - często beżowym, szarym lub białym

Klasyczny stolik i szafka RTV

Kolejnym elementem kącików wypoczynkowych są stoliki kawowe. Sprawdzą się tu przede wszystkim klasyczne stoliki z litego drewna, ewentualnie z blatem szklanym. Forma powinna być nieco dekoracyjna, ale nie przesadzona. Dobrym wyborem będą więc zgięte nogi, jak w modelu Augusto i Eusebio. Sprawdzą się też stylizowane nogi w stoliku Bona, Odys lub Paris.

Kształt blatu nie jest tu bez znaczenia. Wspominałem już, że klasyczne aranżacje są bardzo spójne. Jeśli więc meble do salonu mają formy obłe i zaokrąglone, lepiej będą korespondowały ze stolikami okrągłymi lub eliptycznymi. Jeśli natomiast wybierzemy meble o ostrych kątach, odpowiedniejsze będą stoliki kwadratowe i prostokątne.

Spójnością trzeba się kierować także przy wyborze szafki RTV (i pozostałych klasycznych mebli do salonu). Do form łagodnych, obłych pasują np. modele z kolekcji Greg. Doskonale łączą one nowoczesną, skrzyniową sylwetkę i gładkie fronty z lekkimi zaokrągleniami, ustawionymi pod kątem nóżkami i symetrycznym układem modułów. Dzięki temu pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji.

Podobnie jest w przypadku modelu Seti, Odys, a nawet Vinci. W meblach tych znajdziemy elementy klasyczne, jak i nowoczesne rozwiązania projektowe. Dzięki temu są uniwersalne i ponadczasowe — zupełnie jak aranżacje klasyczne.

Nie tylko klasyczne meble do salonu, czyli kilka słów o dodatkach.

Warto przedstawić nie tylko klasyczne meble do salonu, ale również dodatki w tym stylu. Świetnie wyglądają tu elementy nawiązujące do stylistyki minionych epok, jak i nowoczesne, designerskie dodatki. Najważniejszy w ich wyborze jest jednak umiar. Przeładowanie bibelotami może zupełnie zburzyć harmonię i elegancję wystroju, wprowadzając kicz, tandetny blichtr i jarmarczny przepych.

Co zatem wybierać? Przede wszystkim elementy oryginalne, najlepiej robione ręcznie, z wysokiej klasy materiałów. Unikać trzeba więc tandety z sieciówek, plastiku, pstrokatości i kiczu. Dobrze sprawdzają się elementy drewniane, metalowe (klasyka lubi złocenia i srebrzenia!), szklane i ceramiczne.

Doskonałym pomysłem są lustra w ozdobnych ramach lub pięknie oprawione zdjęcia, obrazy i grafiki (koniecznie wysokiej jakości, w żadnym wypadku nie mogą to być tanie, masowo produkowane wydruki!).

Aranżacja salonu z kominkiem
Designerskie dodatki świetnie pasują do wnętrz klasycznych, podobnie jak kominek i eleganckie, oryginalne meble. Ważne jednak, by nie przesadzić z ilością dekoracji

Jednak najlepsze ozdoby to elementy użytkowe. Klasyczne meble do salonu muszą być piękne i elegancko wykończone, ale to samo dotyczy żyrandoli, kinkietów czy wolnostojących lamp oraz widocznych naczyń i pojemników (wazonów, donic, pudełek itp.).

Tekstylia mają się wpisywać w spokojny, jasny i elegancki styl. Dywany, o ile w ogóle chcemy je wykorzystać (drewniana podłoga to ozdoba sama w sobie), mają mieć lekkie barwy i delikatne wzory — geometryczne lub roślinne. Poduchy czy pledy powinny być jednobarwne, ewentualnie delikatnie fakturowane. Koniecznie z miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów.

Umiar nadrzędną zasadą klasycznych aranżacji

Przede wszystkim jednak dodatków ma być niewiele. Wystawki bibelotów dawno wyszły z mody i prędko nie wrócą, podobnie jak koronki, misternie upinane zasłony itd. To elementy, które wielu osobom kojarzą się ze stylem klasycznym, jednak jest to skojarzenie błędne, wynikające z nieuprawnionego zrównania stylu klasycznego z elementami vintage (lub po prostu ze starością i trendami z dawnych lat). Tymczasem aranżacje klasyczne charakteryzuje duże uporządkowanie i bardzo przemyślane wykorzystanie przestrzeni, a więc kwestie zazwyczaj kojarzone ze stawianym w opozycji do klasycyzmu minimalizmem.

Klasyczne meble do salonu, jak i całe aranżacje w tym stylu są zatem eleganckie i relatywnie proste formalnie. Stosuje się jednolite barwy, proste wzory geometryczne, rzadziej desenie roślinne. Wyposażenie jest wysokiej jakości, wykonane bardzo starannie i to stąd płynie jego piękno. Dekoracyjne, wybujałe formy mają tu swoje miejsce, ale wcale nie są kluczowe i konieczne. Klasyka to bowiem przede wszystkim umiar, równowaga i prawdziwa elegancja płynąca z jakości, a nie z przesady i przepychu.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

NOWOCZESNE MEBLE DREWNIANE DO SALONU
SALON- TUTAJ RELAKSUJEMY SIę I ODDAJEMY ROZRYWCE (PANORAMA 360°)
WNęTRZE W ODRESTAUROWANEJ KAMIENICY - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum