Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Styl ludwikowski w stonowanym i nowoczesnym wydaniu

Przesycony zdobieniami, kierujący uwagę na kunszt stolarski, hołdujący wysokiej jakości i misterności wykonania. Taki był styl ludwikowski, którym bawili się francuscy możni i ówcześni architekci wnętrz. Dziś nadal zachwyca, jednak niewiele osób zdecyduje się na niego w pierwotnej, czyli przesadzonej formie.

Zamiast kopiowania stylu ludwikowskiego, proponujemy nowoczesne rozwiązania w tym samym charakterze!

Na czym polega styl ludwikowski?

Rozbudowany styl ludwikowski przypada na panowanie Ludwika XIV, zwanego Wielkim. To oczywiście nikt inny, jak uwielbiający wystawne życie Król Słońce. W okresie panowania Ludwika rozkwitała nauka i sztuka, a wraz z nią architektura, która w pas kłaniała się dojrzałemu barokowi.

Na czele monumentalnych budowli stał oczywiście Wersal, który początkowo pełnił funkcje pałacyku myśliwskiego. Ludwik Słońce znacznie go rozbudował i urządził w swoim guście, który z biegiem czasu został nazwany stylem ludwikowskim.

Styl obejmował wygląd komnat, kompleksu ogrodowego oraz sztuki użytkowej. Na artystów tej epoki nałożone zostały specjalne normy, dzięki którym twórczość stała się ujednolicona. Wszyscy zatem zostali poinformowani, że ich dzieła mają być bogate, rozbudowane, uwzględniać kwiatowe wzory oraz charakterystyczną wygięta linię szkieletu mebli drewnianych.

Komnaty obfitowały w obrazy i rzeźby, lustra o zdobionych drewnianych ramach, a także rozbudowane żyrandole.

Styl, który eksplodował w latach panowania Ludwika Słońce, słabł wraz z ubożeniem kraju poprzez prowadzenie polityki imperialistycznej. Zatem jeszcze pod koniec życia Ludwika XIV, wnętrza stawały się coraz bardziej minimalistyczne. I właśnie na schyłku lat panowania stylu ludwikowskiego warto się skupić, jeżeli masz w planach urządzenie wnętrz w tym charakterze.

Jak rozpoznać antyki?

Jeżeli planujesz styl ludwikowski w swoim mieszkaniu lub domu, naturalne staje się poszukiwanie antyków i dzieł sztuki. O działach sztuki na każdą kieszeń pisaliśmy już w osobnym artykule, natomiast antyki są możliwe do zdobycia… na pchlim targu lub tablicy lokalnych ogłoszeń.

Te poszukiwania mogą być czasochłonne, jednak opłacalne. Z odrobiną wiedzy na temat antyków i dobrym stolarzem/renowatorem mebli jesteś w stanie wejść w posiadanie prawdziwych perełek.

Antyki to meble o walorach użytkowych i wizualnych, które mają ponad 100 lat (ustawa z 2004 roku). Meble antyczne nie są tożsame z meblami stylizowanymi, nawet jeżeli te drugie mają osiągają wiek zgodny z podana ustawą. Mają oczywiście pewną wartość i jak najbardziej nadadzą się do odwzorowania stylu ludwikowskiego na własne, domowe potrzeby.

Fotele i toaletka drewniana

Jednymi z pożądanych polskich egzemplarzy mebli drewnianych w stylu ludwikowskim są meble simmlerowskie, które nad Wisłą tworzył Andrzej Simmler. Warto tutaj podkreślić, że chodzi o meble simmlerowskie, czyli stylizowane na te z fabryki Simmlera, ponieważ egzemplarze zrobione przez stolarza znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym.

Minimalistyczne meble drewniane w stylu ludwikowskim

Szukając stylowych mebli do współczesnych wnętrz warto zajrzeć także do rodzinnych manufaktur meblarskich. Być może uda się odnaleźć kilka wzorów, które sprostają normom narzuconym przez Ludwika Słońce.

Jednak można pobawić się, zestawiając ze sobą pokrewne style i tworząc wnętrze eklektyczne z wyraźną, ludwikowską nuta glamour. W tym celu najlepiej postawić na minimalistyczne meble z litego drewna, które dzięki swoim detalom, wpasują się zarówno w styl ludwikowski, jak i inne podobne.

Meble drewniane - kolekcja BONA
Na zdjęciu: meble drewniane, kolekcja BONA.

Meble drewniane kupuje się na lata, dlatego trzeba wziąć pod uwagę zmieniający się gust lokatorów. Wybierając meble drewniane z kolekcji PARIS lub BONA, masz pewność, że uniwersalny minimalizm dopełni styl ludwikowski. Dodatkowo, w razie zmiany aranżacji, meble nadal będą mieć aktualny wygląd.

Meble drewniane - kolekcja PARIS
Na zdjęciu: meble drewniane, kolekcja PARIS.

Kolekcje występują w kolorach: naturalnym, bielonym, orzechowym lub ciemnym wenge, a dostępne rodzaje drewna to dąb i buk. Obie kolekcje są kompletne, co oznacza, że wyposażysz nimi zarówno sypialnie, jak i salon, przedpokój czy pokoje dziecięce. Dzięki temu dom będzie miał wspólny mianownik i nie zapanuje w nim aranżacyjny chaos.

Kolekcja PARIS i BONA a styl ludwikowski

Jak już wiesz z początku artykułu, meble ludwikowskie mają charakterystyczne zdobienia oraz wygięta linie szkieletu. Meble drewniane dzielimy na te o budowie skrzyniowej (np. skrzynie drewniane, komody, szafki wiszące) i szkieletowej (tj. stół, toaletka, biurko, fotele i taborety, ramy łóżek).

Ze względu na minimalistyczny wydźwięk kolekcji, otrzymały po jednej cesze stylu ludwikowskiego. I tak, w przypadku kolekcji BONA są to lekko wygięte, owalne elementy mebli, np. nóżki szafki nocnej i fronty górnych szuflad.

Szuflady zdobione
Na zdjęciu: ozdobne wygięcia witryny BONA.

Jeśli chodzi o kolekcję PARIS, jak na paryski charakter przystało, posiadają zdobione nogi z charakterystycznymi zaokrągleniami. Obie kolekcje można ze sobą łączyć, zwłaszcza że zawierają meble znane tamtej epoce, czyli witryny, które dziś są już nieco rzadziej spotykane.

Noga zdobiona
Na zdjęciu: zdobione nogi witryny PARIS.

Kilka współczesnych inspiracji

Przygotowaliśmy także zestawienie eklektycznych inspiracji wnętrz w stylu ludwikowskim, a także kilka, które nawiązują do niego właściwie bezpośrednio. Decydując się na taką aranżacje wnętrz, należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, jak bardzo ludwikowski ma być Twój dom?

Jadalnia w stylu ludwikowskim
Mimo krzeseł plecionych, aranżacja ma wyraźnie pałacowy wydźwięk.

Wyrazisty styl glamour, który pędzi w stronę ludwikowskiego można zaznaczyć przede wszystkim materiałem mebli. W otwartej kuchni z jadalnią, które widać na zdjęciu w oczy od razu rzuca się piękna, drewniana podłoga oraz marmurowy stół ze zdobieniami. Warto chronić te drogie materiały m.in. dokładnie impregnując drewno, a na blat położyć szkło, aby kamień się nie porysował.

Minimalistyczna elegancja
Kremowa wnętrza są symbolem elegancji.

Styl ludwikowski można także dostrzec w nie do końca stonowanej aranżacji, którą rozjaśnia kremowy beż. Czysta aranżacja przywodzi na myśl luksus wyższych sfer.

DOdatki, elementy, meble drewniane
Elementy stylu ludwikowskiego.

O styl pałacowy warto zawalczyć także pojedynczymi meblami czy elementami dekoracji. Strojny fotel, dorodny żyrandol, zdobiony kominek. W niezagraconej przestrzeni jednoznacznie prowadzą myśli do klimatu rocco.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

URBAN JUNGLE, CZYLI DżUNGLA W SALONIE - INSPIRUJąCE WNęTRZA Z ROśLINAMI I KWIATAMI
ROśLINY BEZPIECZNE DLA ZWIERZąT DOMOWYCH - KTóRE GATUNKI Są NAJLEPSZE?
W RYTMIE RETRO - SALON (PANORAMA 360°)

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum