Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Ogród zimowy na tarasie – które rośliny kwitną nawet w czasie mrozów?

Ogród zimowy na tarasie to sposób na luksusowy “dodatek” do mieszkania. W takim ogrodzie z łatwością można odpocząć i ukryć się przed resztą domowników. Jednak przede wszystkim rośliny (także te zimowe) dbają o nasz dobrostan. Mają bezpośredni wpływ na czystość powietrza, regenerację zmęczonych oczu i… piękny design.

Poznaj zimozielone rośliny i kwiaty, które kwitną w mroźne miesiące. To pozwoli Ci stworzyć ogród, którym nacieszysz się, gdy świat za oknem przykryje biały puch.

Zimowy ogród
Jakie rośliny sprawdzą się na tarasie po jesiennych wrzosach?

Ogród zimowy na tarasie czy otwarty ogród zimozielony?

Warto zaznaczyć, że temat całorocznie zielonego ogrodu można rozwinąć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wybudowanie przeszklonej altany, która może być przedłużeniem salonu. Drugi to posadzenie różnych gatunków roślin na tarasie (w ogrodzie), które kolejno, przez cały rok, będą prezentować swoje walory.

Niewątpliwą zaletą budowy małej altany na tarasie jest możliwość hodowania ciepłolubnych roślin przez okrągły rok. Odpowiednie ogrzewanie (najbardziej wydajne okazuje się w tym wypadku ogrzewanie podłogowe) pozwoli na swobodne korzystanie z dodatkowej przestrzeni, nawet podczas siarczystych mrozów. Pomoże również utrzymać egzotyczne rośliny, fikusy czy cytrusy w dobrej formie.

Jeżeli nie zadbasz o ocieplenie tej przestrzeni, temperatura wewnątrz ogrodu zimowego będzie jedynie o 5-8 stopni C wyższa od tej na zewnątrz.

W tym artykule chcemy jednak bardziej skupić się na gatunkach roślin, pnączy i krzewów, które zbudują niesamowity klimat za oknem. Dzięki temu zamiast trawy przebijającej przez śnieg, będziesz mógł rozkoszować się bujną przyrodą.

Niezwykłe kwiaty, które kwitną zimą

Niewiele osób wie, że kwiaty są tak zaskakujące, że potrafią kwitnąć o każdej porze roku. W szkole opowiadano nam o krokusach, pierwiosnkach i przebiśniegach, które zwiastują rychłe nadejście wiosny. Tym samym stwierdzenie, że natura “zamiera” na dobrych kilka miesięcy zakorzeniło się w naszej świadomości.

Ciemiernik (Helleborus)

Tuż obok meksykańskiej poisencji (potocznie: Gwiazda Betlejemska) ciemierniki tworzą dekoracje wigilijnego stołu. Poszczególne gatunki tych bylin można naturalnie spotkać m.in. w Alpach, Europie Zachodniej czy Wielkiej Brytanii. Natomiast swój okres kwitnienia rozkładają między listopad - kwiecień, co sprawia, że także w grudniu możemy cieszyć się ich kolorowymi płatkami.

Ciemiernik nie jest wymagającą rośliną, jednak jeśli zdecydujesz się posadzić go na tarasie w formie aranżacji dużej donicy, unikaj zestawiania go z iglakami (preferuje inny rodzaj gleby).

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum)

To charakterystyczny krzew, który sięga 1,5 m wysokości. Jego żółte, drobne kwiaty kojarzą się przede wszystkim z… lutym. Zaczynają swoje kwitnienie właśnie w tym mroźnym miesiącu, a od połowy kwietnia pokazują ozdobne liście. Krzew prezentuje się świetnie przez znaczną część roku.

Jeżeli planujesz trzymać jaśmin nagokwiatowy na tarasie, a nie altanie, zadbaj o odpowiednie ocieplenie rośliny w trakcie mrozów.

Kalina wonna (Viburnum farreri)

Niesamowicie wonny krzew pochodzi z Północnych Chin i osiąga ok. 3 m wysokości. Drobne i delikatne różowe kwiaty układają się w kuliste kwiatostany, które pokazują się na początku marca. W ubiegłych latach mogliśmy zaobserwować w Polsce wyjątkowo ciepłe zimy (temperatura w grudniu potrafiła sięgać 15 stopni C) – w tym wypadku kwiaty kaliny mogły pojawić się już w styczniu.

Kalina wonna nie wymaga specjalnej ochrony przed mrozami, jednak należy zapewnić jej stanowisko, które osłoni ją przed wiatrem.

Kalina wonna - zimowy ogród na tarasie
Kalina wonna oprócz pięknych kwiatów, zachwyca słodkim zapachem.

Ogród zimowy na tarasie – zielona roślinność i pokarm dla ptaków

Oprócz roślinności, która wydaje kwiaty zimą, mamy również kilka zjawiskowych propozycji, które dopełnią zimowy ogród na tarasie. Są to m.in. trawy ozdobne oraz krzewy, dzięki którym zadbasz o ptaszki szukające pożywienia w czasie mrozów. Jeżeli nie boisz się kwestii związanych z czystością tarasu, z powodzeniem możesz umieścić drewniana budkę dla ptaków, która posłuży im jako karmnik.

Miskant chiński (Miscanthus sinensis)

To pięknie wyglądająca trawa, zakończona beżowymi “wachlarzami”, która tworzy pokaźne kępy. Miskant chiński jest przeznaczony głównie do ogrodu, poniewaz wymaga rzyznej, wilgotnej gleby. Jednak jeżeli zapewnisz mu dostatecznie dużą donicę, będzie pięknie prezentować się w Twoim ogrodzie zimowym na tarasie.

Trawa kwitnie do połowy października, później przybiera kolor słomiany i w niezwykle efektowny sposób wtapia się w zimowy krajobraz za oknem. Podobny efekt daje także Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora).

Trawa zimowa
W okresie zimowym, trawy ogrodowe przybierają słomkowy odcień.

Trawa bambusowa (Hakonechloa)

Japońska trawa bambusowa rozkłada swoje źdźbła równomiernie, przez co tworzą zimozielona aureolę o średnicy dochodzącej do 100 cm! Trawa układa się kaskadowo, a dzięki temu nie będziesz potrzebować dodatkowych dekoracji. Potrafi pięknie wypełnić przestrzeń.

Dużą zaletą traw bambusowych jest to, że rosną chętnie na zacienionym stanowisku. To dobra wiadomość dla tarasów i balkonów w niskich blokach, które często są niedoświetlone naturalnym światłem.

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)

Ognik szkarłatny powinien stanowić dopełnienie każdego ogrodu zimowego. Niezależnie od tego, czy znajduje się na balkonie, tarasie czy właśnie - ogrodzie. Czerwień owoców krzewu świetnie kontrastuje z białym, zimowym puchem, a jeśli zimowe miesiące pozostają ciepłe, zdecydowanie ożywia obraz za oknem.

Jeżeli nie planujesz budowy karmnika dla ptaków, pozwól im zjeść kilka owoców z ogrodowych krzewów.

Jest mrozoodporny (wytrzymuje temperatury sięgające nawet - 20 stopni C), a jego liście są ciemnozielone w zimnych miesiącach. Problemem może być jego wysokość (osiąga do 4 m) i fakt, że potrzebuje solidnej donicy, aby prawidłowo się rozwijać.

ognik szkarłatny i ptaszek w śniegu
Ognik szkarłatny zawdzięcza swoja nazwę barwie owoców.

Bluszcz pospolity

Ostatnia propozycja jest niezwykle prosta. To bluszcz pospolity, który może piąć się zarówno po budynku, jak i płożyć po ziemi. Jest rośliną bardzo odporną na wszelkie warunki atmosferyczne i jednocześnie stanowi schronienie dla mniejszych ptaków czy owadów. Filtruje powietrze i pozostaje zielony przez cały rok. Dodatkowo to niezwykle mało wymagająca roślina, która odnajdzie się na miejskich tarasach bądź balkonach w kamienicy.

Świadomość uprawy całorocznych ogrodów na tarasie stale rośnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że mini-ogródek to nie tylko domena lata.

Taras zimowy i mini-ogródek

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

LEżAKI DREWNIANE, SZEZLONGI, KRZESłA - WSZYSTKO, CZEGO POTRZEBUJESZ DO WIOSENNEGO WYPOCZYNKU W DOMU
MEBLE OGRODOWE DREWNIANE, CZYLI RELAKS NA śWIEżYM POWIETRZU
DREWNIANE DOMKI W OGRODZIE, CZYLI JAK SPęDZAć CZAS NA POWIETRZU W CHłODNY DZIEń

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum