Meble ogrodowe drewniane, czyli relaks na świeżym powietrzu
W ostatnich latach sezon ogrodowo-tarasowy znacznie się wydłużył. Jest to wynikiem coraz wyższych temperatur, które rozpieszczają nas latem. Jesienią natomiast zaczynamy wyposażać się w lampy grzewcze, paleniska czy przenośne piecyki. Wszystko, aby nie zamykać się w czterech ścianach. By jeszcze bardziej zadbać o własny komfort, warto zastanowić się nad tym, jakie meble ogrodowe drewniane wybrać.
Meble ogrodowe i tarasowe - jak zaprojektować ciąg komunikacyjny?
Wybór mebli ogrodowych lub tarasowych jest przede wszystkim podyktowany przestrzenią, którą dysponujesz. Mały taras lub balkon sprawi, że ilość mebli tarasowych będzie ograniczona lub meble drewniane będą niewielkich rozmiarów. Stolik kawowy plus krzesła na balkonie oraz wygodne siedzisko odpowiadające jego szerokości to minimum w przypadku niewielkiej przestrzeni. Najlepiej, jeśli miejsce do relaksu umieścisz w najbardziej odległym zakątku balkonu, natomiast stolik zaraz przy wejściu.
Taras
Jeśli dysponujesz większym tarasem, możesz zacząć aranżację od wyznaczenia bardziej skomplikowanych ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że stół z krzesłami powinien być zawsze najbliżej wejścia. To ułatwia przenoszenie potraw (np. gorącego garnka z zupą), zastawy stołowej czy chociażby urodzinowego tortu. Stół powinien być oddalony od ściany na odległość odsuniętych krzeseł. Warto również zostawić wąs pas przestrzeni przy ścianie bloku. Meble tarasowe drewniane nie mogą w żaden sposób zastawiać wejścia do mieszkania. To kwestia bezpieczeństwa. Strefę relaksu, np. z drewnianymi leżakami i małą szafeczką możesz z powodzeniem umieścić tuż przy barierce tarasu. Ładny widok i otwarta przestrzeń sprzyja dobremu samopoczuciu.
Ogród
Jeśli chodzi o ogród, meble drewniane ogrodowe na wszelki wypadek postaw na małym podeście. To ułatwi kwestię wyrównania terenu. Niski drewniany podest o wiele łatwiej wypoziomować niż dostosowywać każdy mebel do nierówności terenu. A te przecież zdarzają się w ogrodzie. W dużej przestrzeni, dobrze rozmieścić ciągi komunikacyjne na planie litery T. Pozioma linia powinna rozciągać się od wyjścia z domu wzdłuż jego ściany. Zaś prostopadła wychodzić w głąb ogrodu. Wokół niej niech znajdą się: podest ze stołem i krzesłami, strefa relaksu czy plac zabaw dla dzieci. Nie trzeba planować każdego metra kwadratowego przestrzeni pod kątem rozmieszczenia mebli drewnianych ogrodowych. Natura lubi swobodę, dlatego dobrze, jeżeli niektóre miejsca pozostawisz roślinności.
Meble drewniane ogrodowe - czy impregnować?
Zdecydowanie tak. Niezaimpregnowane drewno chłonie mnóstwo wody, co oznacza że po deszczowym dniu nie będziesz mógł korzystać z drewnianych mebli ogrodowych. Wchłanianie dużej ilości wilgoci sprawia, że drewno nadmiernie pracuje. Zwiększając swoją objętość i szybko ją tracąc (w efekcie suszenia), co powoduje pękanie materiału. Praca drewna to oczywiście jego naturalna cecha i dzieje się tak nawet z kolekcjami mebli, które są przeznaczone do wnętrz. Chodzi tu jednak o skalę „problemu‟. Wilgoć prędzej czy później doprowadzi także do powstania grzybów. Najczęściej na powierzchni mebli ogrodowych drewnianych pojawia się sinizna, czyli pleśń. Łatwo ją usunąć, szlifując papierem ściernym wierzchnią warstwę mebli ogrodowych. Tego problemu jednak można uniknąć, impregnując drewno.
To nie wszystko. Na kondycję mebli drewnianych ogrodowych generalnie wpływają wszelkie warunki atmosferyczne. Zbytnia wilgotność i praca drewna to jedna strona medalu. Słońce - druga. Wysoka temperatura i duża ekspozycja na promienie słoneczne potrafi zaszkodzić meblom równie bardzo, jak pleśń.
Impregnacja
Preparat impregnujący dzieli się na: olej, lakier lub lakierobejcę. Oczywiście możesz użyć dowolnego preparatu do dowolnego gatunku drewna, jednak:
- olej przyniesie maksimum efektów, jeśli zostanie zastosowany na drewnie egzotycznym;
- lakier lub lakierobejca sprawdzą się jako impregnat gatunków drzew rodzimych, tj. sosna, świerk czy buk.
Przed przystąpieniem do impregnacji, zadbaj aby meble drewniane ogrodowe były odpowiednio oczyszczone. W tym celu użyj papieru ściernego. Jeśli drewno nie było wcześniej impregnowane - wystarczy delikatny papier ścierający (120). W przypadku odnawiania mebli ogrodowych drewnianych kilkuletnich, praca się wydłuża. Polega na warstwowym usunięciu poprzedniego preparatu (papierem ściernym 80), a następnie doczyszczenie powierzchni miększym odpowiednikiem (120).
Drewniane meble ogrodowe - jakie wybrać?
Istnieje wiele czynników, które determinują wybór mebli do ogrodu / tarasu. Jednym ze znaczących jest zadaszenie. Zadaszenie pozwala na dodatkową ochronę stołu, krzeseł czy leżanek drewnianych. Przy zadaszonej przestrzeni możesz pokusić się o meble drewniane wyższej jakości. Dla aranżacji odsłoniętych, czyli otwartych na działanie czynników atmosferycznych, łatwiej będzie dobrać tańsze meble ogrodowe. Po paru sezonach bez wyrzutów sumienia, zastąpisz je nowym zestawem.
Dla eleganckich aranżacji, przeznaczonych na wspólne rodzinne posiłki, polecamy stoły drewniane rozkładane. To idealne rozwiązanie dla dużych rodzin lub w przypadku, gdy dorosłe dzieci wyprowadziły się z domu. Na codzień stół pozostanie złożony, generując więcej przestrzeni, a na weekend (gdy rodzina zjeżdża się na obiad) zmieni się w miejsce długich rozmów i pysznych posiłków. Krzesła drewniane powinny mieć odpowiednie, miękkie poduszki. Tutaj uwaga - lepiej kupić poduszki zrobione ze sztucznych materiałów, niż naturalnych. W większości przypadków jest na odwrót, jednak pamiętaj że mówimy o wyposażeniu, które musi być odporne na zmieniającą się pogodę.
Warto także zastanowić się nad komodą, która będzie stać na patio. Dzięki takim nietypowym meblom ogrodowym zyskasz miejsce na przechowanie sztućców, szklanek czy ciepłych kocyków. W mniej wykwintnych aranżacjach komodę może zastąpić ławka ogrodowa, będąca równocześnie skrzynią.
Z nietypowych, drewnianych dodatków do ogrodu, polecamy huśtawkę. To może być także interesujący pomysł na aranżację balkonu na niskim piętrze. Trzeba jednak przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo - huśtawka ma być rodzajem siedziska. Powinieneś zatem zablokować możliwość rozbujania jej do wysokości barierki balkonowej.
Komentarze