Leżaki drewniane, szezlongi, krzesła - wszystko, czego potrzebujesz do wiosennego wypoczynku w domu
Nawet po aktywnym wypoczynku potrzebujesz na chwilę zwolnić tempo i wyciągnąć się wygodnie na słońcu. Udowodniono, że pozycja, w której ciało najszybciej się relaksuje to pozycja półsiedząca. Warto się zatem zastanowić, jakie leżaki drewniane czy leżanki wybrać na taras i do ogrodu. Wszystko po to, by dbać o life-work balance.
Dlaczego zdrowo jest odpoczywać w pozycji półsiedzącej?
Dla wielu pozycja półsiedząca jest jedną z najwygodniejszych do czytania książek i oglądania filmów w ogrodzie (z całego serca polecamy seans filmowy z użyciem przenośnego projektora). Jest także bardzo zdrowa dla kręgosłupa. Leżaki drewniane często są wyprofilowane tak, aby plecy mogły ułożyć się w naturalnej pozycji. Posiadają także wygodne zagłówki, które pozwalają swobodnie oprzeć głowę i odcinek szyjny kręgosłupa, przynosząc uczucie komfortu.
Pozycja półsiedząca, jaką możesz przyjąć na leżaku ogrodowym drewnianym odciąża serce, bolące stawy, a także poprawia cyrkulację krwi w kończynach dolnych. Dodatkowo możesz przemyśleć sprawę dokupienia specjalnej maty masującej. Profesjonalna mata do masażu sprawi, że napięte mięśnie rozluźnią się i szybciej regenerują.
Pamiętaj! Mimo, że opcja jest kusząca, nie spożywaj posiłków w pozycji półsiedzącej. Sytuacje bywają zaskakujące i nie można wykluczyć zakrztuszenia się jedzeniem czy piciem. Dobrze jest zadbać o zminimalizowanie tego ryzyka zwłaszcza u dzieci oraz osób starszych.
Typy leżaków drewnianych
Leżak drewniany powinien być przede wszystkim stabilny. Nierówności terenu w ogrodzie są naturalne, dlatego leżak (lub leżanka) nie może dodatkowo bujać się boki. Wyjątkiem oczywiście są meble ogrodowe o większych gabarytach. Dla nich warto przemyśleć wybudowanie patio lub w bardziej okrojonej wersji - drewniany podest ogrodowy.
Leżaki na kółkach
Najczęściej są zalecane na tarasy oraz do większych ogrodów. Kółeczka są przymocowane tylko po jednej stronie, aby przy zmianie położenia leżaka zadziałał mechanizm podobny do mechanizmu taczki. Zatem leżak drewniany pozostaje stabilny podczas użytkowania, ale gdy lekko przechylisz go tak, by ciężar spoczął na kółeczkach, stanie się mobilnym meblem ogrodowym.
Kółeczka są przytwierdzane do cięższych leżaków, najczęściej zrobionych z buku lub drzew tropikalnych, które są bardziej odporne na działanie wilgoci.
Hamaki ze stelażem
Ciekawą wariacją na temat leżaków ogrodowych są hamaki. Ze względu na ich łukowaty drewniany stelaż nie potrzebujesz drzew, by rozłożyć taki hamak w ogrodzie. Zabierają nieco więcej miejsca, ponieważ konstrukcja musi być stabilna, jednak to miłe urozmaicenie ogrodowego krajobrazu.
Drewniane leżanki
Na taras i do średniej wielkości ogrodu idealnie nadają się drewniane leżanki z regulowanym podnóżkiem oraz podłokietnikami. Nie są wyprofilowane pod kręgosłup, jednak z łatwością można znaleźć do nich miękkie poduszki lub maty wspierające kręgosłup. Wygodne podpórki na łokcie pozwalają się odprężyć, a regulowane oparcie będzie Twoim sprzymierzeńcem podczas letniego opalania. Ze względu na dobrze rozłożony ciężar nie wbijają się w ziemię, a co za tym idzie - nie niszczą ogrodowego trawnika.
Leżaki plażowe
To najpopularniejszy typ leżaczków. Są oblegane na miejskich plażach, ogródkach restauracyjnych i najchętniej zabierane na wakacyjne wycieczki. Ich prostota polega na łatwym przechowywaniu, ponieważ zmieszczą się nawet za kanapą lub szafą. Lekkie i idealne na plażę, sprawdzają się w wielu sytuacjach. Kuszą także ceną, najbardziej klasyczne modele można dostać za ok. 80 zł (modele z twardego drewna egzotycznego to koszt min. 250 zł). W sezonie letnim są dostępne nie tylko w dużych marketach budowlanych i meblowych, ale również na straganach w turystycznych miejscowościach. Kto choć raz nie wrócił z wakacji z leżaczkiem drewnianym z logo nadmorskiej miejscowości, niech pierwszy rzuci kamieniem.
Skoro mam leżak, po co mi szezlong?
Szezlongi to symbol luksusu, który wywodzi się z XVII-wiecznej Francji. Dworski mebel przez długi czas był dostępny tylko dla arystokratów i indywidualistów (ponieważ leżanka to mini-kanapa, która zmieści tylko jedną osobę). Jako że szezlong od wieków pełnił funkcje czysto wypoczynkowe, pracującym warstwom społecznym wydawał się po prostu zbędny.
Dziś powoli wraca do wyposażenia mieszkań w nieco odmienionej formie. Coraz częściej rezygnuje się z charakterystycznych, wywiniętych zagłówków na rzecz prostych form. Dzięki temu szezlong stał się bardziej przystępny i chętniej nabywany przez osoby, które zaplanowały w mieszkaniu dużą część salonową.
Mianem szezlonga można nazwać masywną leżankę ogrodową, która jest rozbudowaną wersją leżaka drewnianego. Najczęściej stawia się ją na patio lub większym tarasie, gdzie możesz liczyć na spokój. Tam, gdzie spędzasz swoje chwile relaksu, potrzebujesz ciszy. Zatem jednoosobowa leżanka sprawdzi się lepiej niż dobrze.
Leżaki ogrodowe czy krzesła drewniane
Wszystko zależy od ilości miejsca. Najwygodniej posiadać obie opcje, jednak nie każdy taras czy domowy ogródek pomieści tyle sprzętu. Jeżeli przyjdzie Ci wybierać między krzesłami drewnianymi a leżakami do ogrodu, przemyśl rozkład pomieszczeń. Jeśli Twój salon połączony z jadalnią ma wejście balkonowe do ogrodu, wybierz leżak ogrodowy. Wówczas zyskasz przestrzeń wypoczynkową na świeżym powietrzu, a stół przeznaczony na posiłki z rodziną przesuń w stronę drzwi balkonowych.
Jeśli jednak nade wszystko kochasz posiłki na świeżym powietrzu, zdecyduj się na krzesła drewniane w ogrodzie i leżaki plażowe. Jak wcześniej wspominaliśmy - nie zajmują dużo miejsca, więc sprawdza się jako wyposażenie tymczasowe.
Aby jeszcze bardziej zadbać o swój komfort, zadbaj także o cień. Godziny spędzone na prażącym słońcu mogą negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu, dlatego warto przemyśleć zakup parasola ogrodowego. To także dodatkowe zabezpieczenie przed deszczem. Na przestrzeni lat temperatury letnie poszybowały w górę, zatem kilka kropel deszczu nie powinno zakłócić Twojego wypoczynku na świeżym powietrzu.
Komentarze