czytania ( wyrazy)

4 proste sposoby na odświeżenie mieszkania z pomocą drewna

Odświeżenie mieszkania powinno się przeprowadzać cyklicznie. Odpowiednie zabiegi renowacyjne i pielęgnacyjne oraz drobne remonty pomogą utrzymać dom i wyposażenie w doskonałym stanie. Pozwolą też w prosty sposób zmienić charakter aranżacji, wprowadzając nowe, intrygujące akcenty i przełamując nudę. Poniżej przedstawiam więc cztery metody na to, jak łatwo i szybko odświeżyć mieszkanie, wykorzystując drewno.

Odświeżenie mieszkania przy uzyciu drewna - aranżacja salonu
Drewno można wykorzystać we wnętrzu na wiele sposobów - pojawia się w meblach, na podłodze i ścianach, jak i w dodatkach

1. Odświeżenie mieszkania przez zmianę wyglądu ścian

Pierwsza metoda na odświeżenie mieszkania to zmiana charakteru ścian. Najprostsze rozwiązanie to oczywiście malowanie. Można postawić na te same kolory, które były poprzednio, dzięki czemu tylko odnowimy wystrój. Można jednak również wprowadzić zupełnie nowe barwy, które dodadzą aranżacji charakteru lub całkowicie ją odmienią.

Malowanie jest rozwiązaniem najbardziej oczywistym, ale wcale nie jedynym. Zamiast farbą, ścianę można pokryć tapetą lub fototapetą z ciekawym nadrukiem. Coraz większą popularnością cieszą się również drewniane panele ścienne i to na nich chciałem się skupić.

Drewniane panele ścienne wielu osobom kojarzą się jedynie z boazerią, a ta z kolei przywołuje niekoniecznie pozytywne wspomnienia z PRL-u. To jednak błąd. Nowoczesne panele ścienne z drewna mają przeróżne formy, desenie, kolory i układy. Są to zarówno elementy z długich desek, jak i eleganckie wzory układane z drobnych listewek. Coraz większym uznaniem cieszą się też drewniane panele 3D. Wprowadzają one do wnętrz ciekawe, przestrzenne faktury, wzbogacając tektonikę wnętrza.

Panele ścienne w jadalni
Drewniane panele ścienne mają różne formy, kształty i wzornictwo. Bez trudu można dopasować je do dowolnej aranżacji

Panele na ściany mają wiele zalet, które sprawiają, że to jeden z najlepszych sposobów na odświeżenie mieszkania lub zmianę aranżacji. Przede wszystkim na rynku dostępny jest ogromny wybór paneli o bardzo różnym charakterze.

W sprzedaży znajdziemy zarówno duże elementy na całe ściany, jak i eleganckie lamperie sięgające tylko do pewnego poziomu, a także panele dekoracyjne, które z powodzeniem zastępują obrazy czy grafiki wieszane na ścianie. Bogactwo kolorów, deseni i wzorów sprawia, że bez trudu znajdziemy panele ścienne do aranżacji w dowolnym stylu.

Odświeżenie mieszkania przy pomocy drewnianych paneli ściennych jest bardzo proste. Montaż tych elementów nie wymaga brudnych i długotrwałych remontów. Panele przytwierdza się do ścian specjalnymi klejami lub kołkami. Dzięki temu ich instalacja jest szybka, stosunkowo czysta i można przeprowadzić ją samodzielnie.

2. Przemeblowanie — skuteczny sposób na odświeżenie wnętrza w jeden dzień

Odświeżenie mieszkania wcale nie musi wiązać się z remontem i ingerencją w bazę (ściany, podłogi czy sufity). Efekt interesującej zmiany uzyskamy również, zmieniając układ mebli, czyli robiąc przemeblowanie.

Decydując się na przemeblowanie, możemy wybrać dwie zasadnicze drogi. Pierwsza polega jedynie na przestawieniu mebli i stworzeniu nowych układów funkcjonalnych. I tak na przykład przeniesienie kącika wypoczynkowego — sofy i stolika kawowego — pod okno wprowadzi nową energię do tego miejsca. Ciężki regał wyniesiony z pokoju dziennego do garderoby pozwoli oczyścić i odciążyć przestrzeń itp.

Drewniana komoda z kolekcji Vigo od The Beds
Elegancka drewniana komoda to mebel wielofunkcyjny, który znajdzie swoje miejsce w każdym pomieszczeniu

Przemeblowanie często zmienia nie tylko wygląd pomieszczenia. Może też odmienić funkcjonalność mebli. Dobrze doświetlona ława może np. zastąpić kuchenny stół, przy którym do tej pory jedliśmy śniadanie. Atrakcyjna komoda, która służyła za bieliźniarkę w sypialni, może stać się miejscem ekspozycji rodzinnych pamiątek w salonie, a witrynę, która pełniła funkcję kuchennego kredensu, wykorzystamy w roli estetycznej biblioteczki.

Możliwości jest więc bardzo dużo i warto pomyśleć, które meble w domu mogą zmienić swoją rolę i miejsce, aby aranżacja była ciekawsza, ale również bardziej ergonomiczna i praktyczna dla domowników.

Wymiana mebli

Odświeżenie mieszkania przez przemeblowanie to jednak nie tylko proste przestawianie mebli. Wiele osób decyduje się też na wymianę starych sprzętów na nowe lub dokupienie dodatkowych elementów wyposażenia.

Wybierając tę drogę, trzeba jednak bardzo uważać. O ile wymiana wszystkich mebli, to pół biedy, bo skorzystać można po prostu z jednej kolekcji, o tyle dokładanie nowego do starego jest już bardziej skomplikowane. Trzeba bowiem zadbać o to, by dokupione meble pasowały do tego, co już się w mieszkaniu znajduje. Nie musi to być ta sama kolekcja, ale warto postawić na podobne materiały czy styl.

Meble drewniane mają to do siebie, że świetnie pasują zarówno do wystrojów nowoczesnych, jak i klasycznych, a także do siebie nawzajem. Naturalny rysunek usłojenia i kolor drewna mogą być elementami spajającym nawet bardzo odmienne konstrukcje i wzornictwo. 

Nietuzinkowe meble drewniane
Charakterystyczny rysunek usłojenia drewna, jako element wspólny, pozwala w spójny sposób łączyć ze sobą meble o różnych formach i stylu

Możliwe jest więc estetyczne zestawienie drewnianych mebli nowoczesnych z klasycznymi. Wprowadzenie pojedynczych sprzętów z innej stylistyki w wielu przypadkach świetnie przełamuje monotonię, a taki akcent staje się osią całego wystroju. Przykładem może być wybujała wzorniczo komoda o bardzo dekoracyjnym charakterze zestawiona z minimalistycznymi formami innych mebli. Taki układ wystawia komodę na pierwszy plan, a to sprawia, że staje się ona idealnym miejscem na cenne przedmioty — wystawę interesujących bibelotów, ważnych dla domowników pamiątek czy sentymentalnych fotografii.

Z drugiej strony wprowadzenie minimalistycznych form do aranżacji mocno dekoracyjnych, np. w stylu Glamour, pozwala trochę uspokoić przestrzeń. Proste konstrukcje usuwają się tutaj w cień, tworząc funkcjonalne i estetyczne tło dla bardziej wybujałych form. Dzięki temu możliwe jest stonowanie charakteru wnętrza i uniknięcie częstej w takich aranżacjach przesady.

3. Odświeżenie mieszkania przez odświeżenie mebli

Odświeżenie mieszkania to w wielu przypadkach po prostu renowacja. Nie chodzi w nim tak bardzo o zmianę aranżacji, co o jej odnowienie i przywrócenie jej pierwotnego blasku. Dlatego jednym z najlepszych, a przy tym najprostszych sposobów odświeżenia wnętrza jest renowacja mebli.

Tu znów podkreślić trzeba, że meble z litego drewna to doskonały wybór. Są trwałe i długowieczne, a w przypadku uszkodzenia łatwe do odnowienia.

Renowacja drewnianych mebli w większości przypadków jest bardzo prosta. Polega na przeszlifowaniu ich powierzchni w celu usunięcia zadrapań, plam i innych skaz materiału, a następnie pokryciu odpowiednią farbą, bejcą, lakierem czy olejem.

Kolekcja Bianco - meble drewniane z białymi frontami
Meble drewniane doskonale wyglądają z widocznym rysunkiem usłojenia, jak i malowane na jednolity (np. biały) kolor

Szlifowanie pozwala nie tylko wyrównać powierzchnię, ale też zedrzeć jej wierzchnią warstwę, co przywraca drewnu pierwotny wygląd i barwę. W prosty sposób meble odzyskują więc swój oryginalny charakter i wyglądają jak nowe.

Podczas renowacji mebli drewnianych można je nie tylko odnowić, ale również zmienić ich wygląd. Odpowiednio dobrane metody wykończenia drewna pozwalają manipulować odcieniem bez zakrywania rysunku usłojenia. Możliwe jest też zastosowanie farb, które pokryją tę naturalną fakturę i nadadzą meblom całkowicie nowego charakteru.

Ta łatwość całkowitej zmiany wyglądu mebli drewnianych sprawia, że są one niezwykle uniwersalne. Można je dopasować do każdej aranżacji, a jeśli mamy zapał i czas, przemalowywać choćby co sezon, dostosowując do pory roku i własnych zachcianek.

4. Dekoracje i dodatki, które wprowadzą do wnętrza nową energię

Odświeżenie wnętrza można przeprowadzić również bez wielkich nakładów pracy — remontów, przemeblowań czy czasochłonnych renowacji. Wprowadzenie odpowiednich dodatków i dekoracji pomoże nadać mieszkaniu nowego charakteru.

Atutem tego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość częstej zmiany. Wykorzystanie dekoracji sezonowych pozwoli zmieniać wystrój w zależności od pory roku, ważnych wydarzeń, świąt czy innych okazji, a nawet nastroju domowników.

Dodatki i dekoracje
Drewniane dodatki i dekoracje pomagają spersonalizować przestrzeń i nadają jej unikatowego charakteru

Drewniane dekoracje to świetny wybór, który pozwoli odświeżyć mieszkanie i dynamicznie zmieniać jego charakter. Zawieszenie na ścianie drewnianych masek i poustawiane figurek w stylu afrykańskim wprowadzi element orientalny. Z kolei drewniane rękodzieło regionalne to ciekawy akcent rustykalny.

Można też skorzystać z uniwersalnych ozdób z drewna — osłonki na doniczki, misy i wazony sprawdzą się w każdym wnętrzu. Takie elementy możemy też samodzielnie wykończyć, malując na nich ciekawe, kolorowe wzory dopasowane do ulubionej estetyki domowników.

Odświeżenie mieszkania za pomocą drewna może więc przyjmować różne formy — od zmiany bazy, czyli np. wyglądu ścian, przez renowację mebli po manipulowanie charakterem wystroju za pomocą ciekawych dodatków. Wszystko zależy wyłącznie od inwencji domowników i efektów, jakie chcą oni osiągnąć.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

MINIMALIZM — NA CZYM POLEGA I CZEMU WARTO WPROWADZIć GO DO SWOJEGO żYCIA I DOMU?
DREWNIANE ZABAWKI DLA DZIECKA - CZY WYSZłY Z MODY?
MODNY, PRAKTYCZNY I W ODPOWIEDNIM ROZMIARZE – WYBIERAMY DYWAN DO SALONU

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum