Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Panele ścienne 3D - hit 2021 roku?

Zdarza się, że nie dostrzegamy potencjału aranżacyjnego, jaki dają… ściany. O panelach ściennych nie wspominając. Tymczasem skupiając się jedynie na nich, możemy w łatwy sposób osiągnąć “efekt wow”. Równocześnie zapewniając sobie dużo miejsca na niewielkiej przestrzeni. Zatem… czy panele ścienne 3D zawładną designem 2021 roku?

Dlaczego panele ścienne 3D to dobry pomysł na urządzenie wnętrza?

Najprostsza aranżacja wnętrz polega na zagospodarowaniu przestrzeni wyposażeniem, wyborem koloru ścian i umieszczeniu kilku dekoracji. Sprawa wydaje się prosta, prawda? Problem w tym, że równie łatwo można uzyskać aranżację nietuzinkową, która w niczym nie przypomina katalogu znanej skandynawskiej firmy. A skoro równie łatwo wywindować wnętrze do poziomu dobrego designu, dlaczego nie wykorzystać tej szansy? Panele ścienne nadadzą ścianom salonu ciekawej tekstury, dzięki której odbiór pomieszczenia ulegnie diametralnej zmianie. Głębia, wyłamanie się z nudy i spektakularne wzory tworzone przez światło naturalne - to wszystko zyskujesz, decydując się na panele ścienne 3D. Dodatkowo materiały, z których możesz wybierać to:

  • gips,
  • drewno,
  • beton,
  • korek,
  • pianka poliuretanowa.

Dopasowanie paneli ściennych 3D do własnych potrzeb jest bardzo proste. Co ważniejsze, geometryczne panele na ścianę nie bazują na złudzeniu optycznym. Efekt 3D to wynik stworzenia brył, które odstają kilka centymetrów od ściany. Jeżeli mielibyśmy je do czegoś porównać, wybralibyśmy nowoczesne geometryczne płaskorzeźby.

Im bardziej skomplikowany wzór paneli ściennych, tym reszta wnętrza może pozostać ascetyczna. Źródło: panels3d.eu

Geometryczne panele na ścianę - czy montaż jest trudny?

Nie będziemy długo trzymać Was w napięciu. Odpowiedź brzmi: nie. Osoba wprawiona w remontach na własną rękę nie powinna mieć żadnego problemu w montażu paneli ściennych 3D.

Przede wszystkim należy zadbać o porządne zagruntowanie ściany oraz płaskiej części paneli. Następnie płaską i zagruntowaną stronę panelu posmarować klejem (np. Artstyle, Cekol GS-20 lub po prostu klej gipsowy), używając łopatki z ząbkami. Przykleić na ścianę. Kiedy cały wzór jest już gotowy, wypełnić pozostałe szczeliny szpachlą wykończeniową. Po wyschnięciu szpachli zetrzeć papierem ściernym nierówności i ponownie zagruntować gotowy już wzór. To będzie dobre przygotowanie pod naniesienie wybranej farby na panele ścienne.

Panele ścienne 3D w mniejszych rozmiarach, występują również w opcji samoprzylepnej. To znacznie ułatwia ich montaż, nawet dla laika w sprawach remontów.

Małe geometryczne panele ścienne często są samoprzylepne. Źródło: obuble.pl

Jedynym problemem może okazać się równe ułożenie pierwszych kwadratów na ścianie. To właśnie od nich zależy efekt końcowy. Nierówno odmierzona odległość lub złe nachylenie linii rodzi poważny problem. Panele na ścianę powinny zostać ułożone prawidłowo, aby nie zepsuć misternego wzoru, który ma zdobić pomieszczenie. Konieczne będzie zatem użycie poziomicy i innych przyrządów do pomiaru.

Beton architektoniczny i DIY

Przestrzeń, która ma mieć w sobie coś z eleganckiej szorstkości, może pokochać panele z betonu architektonicznego. Co więcej - możesz zrobić je sam. I wcale nie jest to zadanie karkołomne. Aby samemu wykonać geometryczne panele ścienne, zamów min. kilkanascie foremek silikonowych w kształcie ośmiokąta (oktagon). Uwaga! W sieci znajdziesz mnóstwo ofert foremek, które kształtem mogą przypominać te przeznaczone do betonu. W większości są to jednak… foremki na ciastka. Przed złożeniem zamówienia, upewnij się że silikon jest gruby, a forma solidna. W przeciwnym wypadku kształt paneli nie wyjdzie precyzyjnie, a Ty przecież tworzysz geometryczne panele ścienne…

Beton architektoniczny schnie dość szybko, dlatego w ciągu 1 dnia będziesz mógł skorzystać z foremek trzykrotnie. Gotowe panele powinny odleżeć min. 48h przed umieszczeniem ich na ścianie. Dobre przygotowanie materiału to 80% właściwego wykonania wzoru DIY.

Panele z betonu architektonicznego możesz pomalować na dowolny kolor, jednak bardzo ładnie wygląda na nich złota farba. Jest coś osobliwego w kontraście, który tworzy surowość betonu wraz ze złotem, którym otaczali się królowie. Takie zestawienia i mocne trendy zwykle zostają z nami na dłużej.

Panele ścienne - sypialnia
Beton w sypialni? Dlaczego nie!

Drewniane panele ścienne 3D

Drewno sprawdza się znakomicie w wielu wnętrzach. Potrafi je ocieplić, przybliżyć przytulną atmosferę, sprawić że pomieszczenie będzie eleganckie. Jest także materiałem naturalnym, idealnym dla alergików. Zalety paneli ściennych z drewna można mnożyć, jednak skupiając się stricte na designie, nie możemy przejść obok pewnego zestawienia obojętnie. Podświetlane panele ścienne 3D z drewna to jeden z naszych faworytów na 2021 rok. Niesamowity klimat, jaki ten duet wprowadza do salonu i sypialni rozwija swoje możliwości wieczorem. Warto zestawić drewno z ciepłym światłem, wówczas dodatkowo wzmocnisz atmosferę relaksu.

Panele dekoracyjne drewniane
Drewno na ścianie dobrze dopełnić przez meble drewniane w tym samym stylu.

Panele z drewna wyglądają rewelacyjnie, kiedy na ścianie znajduje się obraz z żywego mchu. To połączenie jest dosłownie jak współczesna wersja lasu, przeniesiona do betonowego miasta. Obudzi w Tobie spokój i kreatywność.

Panele ścienne 3d - żywa ściana z mchu
"Żywa ściana" w wersji DIY może być zrobiona z chrobotka reniferowego. W odsłonie profesjonalnej jest o wiele bardziej złożona.

Drewniane panele ścienne 3D to także łatwość ich odkurzania. Pewnie już przyszło Ci na myśl pytanie: “jak czyścić geometryczne panele?”. Możesz użyć miotełki, aby dotrzeć do zakamarków skomplikowanego wzoru, a następnie zwilżonej ścierki z mikrofibry.

Panele ścienne tapicerowane

Kolejną, wartą wyróżnienia opcją są panele 3D tapicerowane. Popularne zwłaszcza w aranżacjach sypialni. Jeśli nie planujesz łóżka z zagłówkiem, to idealny sposób na zastąpienie oparcia. Dodatkowo, panele ścienne tapicerowane wygłuszą pomieszczenie, co z pewnością wpłynie na jakość snu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby obłożyć nimi całą ścianę i stworzyć przytulny kącik-siedzisko do wieczornego czytania książek.

Miękkie panele tapicerowane sprawdzą się również w pokoju dziecięcym. Decydując się na zabezpieczenie ścian przy łóżku dziecka, dbasz o komfort jego snu. Dzieciaki często nie zwracają uwagi przy ekspresyjnej zabawie, która… może skończyć się bliskim spotkaniem ze ścianą. Z tego powodu również warto zastanowić się nad panelami tapicerowanymi w pokoju dziecka.

Panele ścienne 3D już rozgościły się w projektach architektów wnętrz. Warto zapoznać się z możliwościami aranżacyjnymi, jakie dają nietypowe rozwiązania dla ścian w salonie oraz sypialni.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum