Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Z ażurowymi podziałami - PANORAMA 360°Loading...

Panorama Z ażurowymi podziałami - PANORAMA 360°
Ikona 360
Ikona Uruchom

Prezentujemy Państwu dwupokojowe mieszkanie w nowym budownictwie. Podwyższenie przy wejściu, z którego schodzi się do części dziennej z wydzielonym aneksem sypialnianym, tworzy ciekawe zróżnicowanie poziomów, przywodząc na myśl znany motyw z historii architektury wnętrz, widoczny np. w klasycznej willi Tugendhatów Ludwiga Miesa van der Rohe w Brnie. Takie rozwiązanie stwarza wrażenie schodzenia w dół, ku przestrzeni prywatnej, potęgując odczucie intymności. Jak to bywa w dwupoziomowych mieszkaniach, poprzez konieczność wykonania schodów, stają się one istotnym elementem kompozycyjnym. W tym przypadku drewniane nastopnice zamontowane do centralnie umieszczonej stalowej belki konstrukcyjnej oraz brak policzków schodów i podstopnic sprawia, że klatka schodowa sprawia wrażenie lekkiej i ażurowej. Takie rozwiązanie, wraz ze stalową balustradą i widocznym mechanizmem drzwi przesuwnych oddzielających sień od reszty mieszkania, wpisuje się w delikatnie industrialną estetykę mieszkania.

Salon z kolekcji Vento Źródło: The Beds

Przeszklony aneks sypialniany

Duża, dobrze doświetlona przestrzeń dzienna  zrealizowana w formie przenikających się stref wpisuje się we współczesny kanon projektowania wnętrz. Tutaj rozwiązanie jest jeszcze bardziej postępowe, dzięki zorganizowaniu przeszklonego aneksu sypialnianego, który można oddzielić delikatnymi, zwiewnymi zasłonami zapewniającymi niezbędną intymność.

Strefy funkcjonalne  wydzielono w sposób nieformalny, poprzez umeblowanie. Jedynym formalnym elementem jest tu punktowa ścianka działowa, która nie stanowi wyraźnej bariery, ale delikatnie przesłania kuchnię. Geometryczna, wzorzysta tapeta w pastelowych barwach z wyraźnym akcentem czerni dobrze współgra z prostotą wnętrza jednocześnie ożywiając kompozycję.

Styl nowoczesnego budownictwa w interesujący sposób przełamano tradycyjnymi oknami, które swoją ciemnym wykończeniem elegancko kontrastują z bielą ścian. Podłoga z poszarzanego drewna z widocznym rysunkiem usłojenia przywodzi na myśl posadzkę przemysłową, wpisując się w delikatnie industrialny charakter aranżacji. Wąskie, krótkie lamele drewna podłogowego tworzą natomiast rozedrgany wzór stonowany szarą kolorystyką w sposób wyraźny, ale nienachalny ożywiając atmosferę.

Jadalnia

  • Z ażurowymi podziałami - PANORAMA 360° Obrazek
  • Z ażurowymi podziałami - PANORAMA 360° powiększenie

Strefa jadalna została wydzielona przez duży, masywny stół na grubych nogach, który z łatwością pomieści całą rodzinę. Jego prosta forma i naturalność drewna elegancko kontrastuje z miękką, kobiecą linią plastikowych krzeseł wzbogaconych o czarne cięgna konstrukcji nóg, tworząc ciekawy wzór geometryczny. To rozwiązanie często wykorzystywane przez współczesnych designerów i swoisty symbol naszych czasów.

jadalnia z kolekcji Vento Źródło: The Beds

Umieszczona nad stołem lampa charakteryzująca się prostymi, podstawowymi formami geometrycznymi, utrzymana w bieli nie odciąga uwagi i dobrze komponuje się w przestrzeni.

Wszystkie elementy kompozycji znajdują tu swoje miejsce nie stwarzając poczucia stłoczenia i tworząc przejrzysty układ. Wyraźnie widoczny jest tu aspekt funkcjonalności, który za sprawą reformatorskiej myśli modernistycznej do dziś jest centralnym zagadnieniem rozwiązań w mieszkalnictwie.

Salon

  • Z ażurowymi podziałami - PANORAMA 360° Obrazek
  • Z ażurowymi podziałami - PANORAMA 360° powiększenie

Otwarta część przestrzeni dziennej, oddzielona od kuchni wspomnianą wcześniej ścianką, tworzy strefę wypoczynkową za pomocą tradycyjnego, triadycznego umeblowania – sofa, stolik kawowy, szafka RTV. Uwagę przykuwa ciekawa, domknięta kompozycja delikatnych grafik i zdjęć umieszczona na ścianie w tle kanapy. Jej zestawienie z dwiema, symetrycznie ustawionymi lampami kreślarskimi użytymi jako kinkiety intryguje, jednocześnie wpisując się w charakterystyczną dla tego wnętrza funkcjonalność. Stolik kawowy stanowi naturalną kontynuację estetyki stołu kuchennego wyróżniając się solidną, masywną konstrukcją złagodzoną naturalnością drewna.

Szafa z kolekcji Vento Źródło: The Beds

Stonowane kolorystycznie tekstylia w postaci ciemnej tapicerki kanapy i szarego dywanu tworzą atmosferę przytulności i komfortu podkreślając wypoczynkowy charakter tej części mieszkania, natomiast poduszki wprowadzają żywotność i rozświetlają atmosferę kolorowymi wzorami.

Szafkę RTV charakteryzuje prostota i funkcjonalność formy wzbogacona jedynie charakterystycznym, delikatnym wgłębieniem. Ten prosty motyw dekoracyjny pojawia się w całej linii mebli nadając aranżacji spójności i jednolitego charakteru.

Sypialnia

  • Z ażurowymi podziałami - PANORAMA 360° Obrazek
  • Z ażurowymi podziałami - PANORAMA 360° powiększenie

Przeszklona sypialnia stanowi bardzo charakterystyczny element kompozycyjny tego mieszkania. Jest to strefa modyfikowalna, pozwala na włączenie jej do wspólnej przestrzeni dziennej lub, w razie konieczności, odcięcie przez zwiewne zasłony zapewniające niezbędny poziom intymności. To bardzo odważne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w nowoczesnych apartamentach. Stoi ono w zgodzie z rozluźnionymi relacjami współczesnych nomadów, których tryb życia charakteryzuje nieformalny podział czasu pracy i odpoczynku.

Łóżko z kolekcji Vento Źródło: The Beds

Układ mebli przywołuje głębokie tradycje ukształtowania sypialni. Centralnie umieszczone łóżko i dwie szafki nocne stanowią jedyny element wyposażenia, w sposób modernistyczny przywracając wzór sypialni pałacowych, gdzie poza łóżkiem nie było innych elementów, a symetria stanowiła główny motyw porządkujący układ.

Widzimy tu również powtórzenie motywu kreślarskich lamp w formie kinkietów, nadających spójność kompozycji i dodatkowo podkreślających nieformalny charakter podziału przestrzeni.

 

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

KOLEKCJE MEBLI DO WNęTRZ W STYLU INDUSTRIALNYM
ODDYCHAJąC PEłNą PIERSIą - PANORAMA 360°
WNęTRZE W ODRESTAUROWANEJ KAMIENICY - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum