Otwarci na świat. Sypialnia XXI wieku - PANORAMA 360°
Loading...
Szanowni Państwo! Zapraszamy na ostatnią z trzech wizyt w nowoczesnym, dwukondygnacyjnym mieszkaniu, którego salon oraz kuchnię z jadalnią mogliście poznać w poprzednich artykułach. Tym razem wejdziemy w bardziej prywatne sfery i przyjrzymy się aranżacji sypialni. Prywatność w tym przypadku nie jest jednak taka oczywista, ponieważ mamy do czynienia z sypialnią otwartą. To bardzo nowoczesne, XXI-wieczne rozwiązanie stojące w zgodzie ze współczesnymi standardami projektowania, gdzie strefy funkcjonalne wyznacza się sposobem ich użytkowania, a nie formalnymi elementami architektonicznymi. Strefy te przenikają się, dając tym samym dużo swobody w definiowaniu pomieszczeń, wnosząc poczucie przestronności i otwartości. Są również znakiem naszych czasów, w których granice prywatności coraz bardziej się zacierają, a poszczególne sfery życia przeplatają się wzajemnie i nakładają na siebie. Otwarta sypialnia jest więc swoistym oświadczeniem, że mieszkańcy podążają z duchem czasu, nie mają nic do ukrycia i w pełni zintegrowali różne aspekty życia, również te, które dla starszych pokoleń mogły wydawać się wstydliwe.
Kontrastująca podłoga
Strefa sypialna została oddzielona od reszty mieszkania nieformalnie poprzez kolor podłogi, która z czarnych, lakierowanych desek przechodzi w pobielane, niemal rustykalne drewno. Wyraźny rysunek usłojenia i duża sękatość desek podłogowych nadaje im surowego charakteru, który doskonale współgra z betonową ścianą o ciekawej, bogatej fakturze. Na tle tej surowości wspaniale prezentują się meble z naturalnego drewna w ciepłym odcieniu.
Pomieszczenie jest dobrze doświetlone przez duże okno o ciekawej tektonice, które stanowi kontynuację okien z kuchni i jadalni, nadając kompozycji ciągłości i dodatkowo podkreślając, że oddzielenie sypialni od reszty mieszkania stanowi wyłącznie sugestię.
Interesującym elementem jest wnęka w suficie znajdująca się nad łóżkiem, Wzbogaca ona tektonikę sufitu, a umieszczone w niej lustra optycznie podwyższają pomieszczenie. To bardzo odważne rozwiązanie dodatkowo podkreślające, że mieszkańcy nie należą do pruderyjnych.
Centralnym punktem tego miejsca jest oczywiście duże, wygodne łóżko umieszczone w osi ściany. Nogi pogrubione przez ozdobne, toczone dyski nadają mu stabilności i masywności, mocno zakotwiczając mebel w podłożu, natomiast fazowane deski ramy przyjemnie łagodzą te wrażenia, nadając finezyjności i wzbudzając poczucie komfortu.
Niezwykle korzystnie prezentują się dwie szafki nocne umieszczone symetrycznie po obu stronach łóżka. Skromna konstrukcja tych szafek z pojedynczą szufladą nadaje im spójnego, zwartego charakteru. Dzięki temu meble te nie dominują, co doskonale współgra z łóżkiem, podkreślając jego wyjątkowość.
Gabinet w sypialni
Obok łóżka umieszczono niewielkie biurko z dwiema szufladami, które można wykorzystać jako miejsce pracy, a dzięki zawieszeniu nad nim lustra, również jako toaletkę. Dobrze dobrane proporcje mebli sprawiają, że tak duże lustro świetnie tutaj pasuje i z pewnością zaspokoi potrzeby pani domu.
Stojący obok regał świetnie sprawdzi się jako biblioteczka lub miejsce do wyeksponowania rodzinnych zdjęć, nadając sypialni koloru i przytulności.
Ciekawym elementem umeblowania jest kanapa z pleksiglasu, która stanowi raczej element dekoracyjny niż wypoczynkowy. Ułożone na niej poduszki zdają się lewitować nad podłogą, a sam mebel intryguje, ożywiając pomieszczenie grą światła załamującego się na przezroczystych powierzchniach.
Sposób na zimowy wieczór
Zwróćmy jeszcze uwagę na jeden z najprzyjemniejszych elementów tej aranżacji – kominek. Trójstronny, transparentny kominek ulokowany w grubym filarze nie tylko dogrzeje pomieszczenie w długie zimowe wieczory, ale również skutecznie ociepli atmosferę w dowolnej porze roku. Jest to high-endowe rozwiązanie w modernistycznym stylu, które nadaje wnętrzu klasy i elegancji. Szara, kamienna obudowa wyjątkowo dobrze prezentuje się na tle masywnego filara, w którym kominek osadzono, nadając mu pewnej łagodności i finezyjnej formy.
Oświetlenie sypialni zrealizowano w sposób prosty i elegancki poprzez dwie listy spot-lightów, które można dowolnie ustawiać sterując oświetleniem, a co za tym idzie – atmosferą. Wspomniane wcześniej lustra umieszczone nad łóżkiem (i nad jedną z listew oświetleniowych) odbijając światło dodatkowo rozjaśniają pomieszczenie. Dodatkowe zastosowanie dwóch stojących na szafkach nocnych lamp zapewnia dostateczną ilość światła np. do czytania przed snem.
Cała kompozycja dopełniona jest dobrze dobranym, miękkim dywanem, który z pewnością miło poczuć pod stopami wstając rano z łózka. Również zawieszone nad łóżkiem grafiki świetnie się tutaj prezentują. Ich symetryczne rozłożenie nadaje rytmiki, a utrzymanie w czarno-białych, graficznych barwach podkreśla elegancję i minimalizm.
Taka sypialnia wiele mówi o mieszkańcach, jej otwartość podkreśla nowoczesność i bezpruderyjność. Surowość materiałów i niewielka ilość elementów dekoracyjnych świadczy o elegancji i zamiłowaniu do porządku i prostoty. Jest to mieszkanie urządzone ze smakiem i najwyższą klasą.
Komentarze