Architekt wnętrz - dlaczego dobrze jest skorzystać z jego usług?
Kupno wymarzonego lokum to poważna decyzja, która będzie Cię kosztować wiele nerwów i wolnego czasu. Sprawy papierkowe, sprawdzanie wiarygodności ofert, oglądanie lokali… To dosłownie czubek góry lodowej rozmaitych niespodzianek, które czekają na Ciebie przed sfinalizowaniem transakcji.
Kolejnym etapem jest urządzanie mieszkania. Byłoby cudownie, gdyby droga do wprowadzenia się prowadziła na skróty. Jednak podobnie, jak w przypadku kupna mieszkania i tutaj czeka na Ciebie kilka pułapek, które możesz ominąć, zatrudniając nieocenionego pomocnika, którym jest architekt wnętrz.
Praca architekta i dekoratora wnętrz
Wiele osób może używać tych nazw zamiennie, jednak wymienione zawody różnią się od siebie. Podczas gdy dekorator wnętrz zajmuje się stricte harmonijnym wystrojem zgodnym z trendami i wizją klienta, tak kompetencje architekta wnętrz wychodzą poza opracowanie pomieszczeń wizualnie.
Architekt może decydować m. in. o przebudowie pomieszczenia, jeśli posiada wymagane uprawnienia. Architekt wnętrz natomiast zajmuje się wyłącznie zmianami w pomieszczeniu. Może również zaprojektować prawidłowe i funkcjonalne oświetlenie, doradzi w kwestii zmniejszenia widoczności rur itd. Dekorator zajmuje się jedynie wystrojem wnętrz, dba przede wszystkim o wygląd mieszkania np. rozmieszczając odpowiednio meble drewniane i przedmioty użytkowe.
Wracając jednak do architekta wnętrz - jego praca nie ogranicza się jedynie do uzgodnienia i rozplanowania wystroju pomieszczenia. Rysując projekt lokum, skupia się przede wszystkim na funkcjonalności i dopasowuje go do przestrzeni tak, by wszystkie elementy (nawet te najbardziej skomplikowane) mogły zostać wykonane. Im większą wiedzę posiada architekt wnętrz, tym lepiej rozrysuje wskazówki i plan postępowania dla ekipy remontowej.
Współpraca z architektem wnętrz uchroni Cię przed przykrymi niespodziankami w trakcie remontu. Nie usłyszysz także sztampowego już hasła: “tego się nie da zrobić”. Warto podkreślić, że mimo niezaprzeczalnej wiedzy technicznej architekta, który również może zaprojektować wnętrze mieszkania, wybór właściwej osoby opiera się w dużej mierze na dobrej komunikacji i nici porozumienia.
Współpraca z architektem wnętrz - zalety
Wiesz już, że architekt wnętrz zadba o Twoje nowe gniazdko kompleksowo, a konkretnie:
- profesjonalnie wymierzy pomieszcznie;
- przygotuje mieszkanie “pod klucz”;
- dzięki znajomości branży, zdejmie z Ciebie obowiązek poszukiwania solidnej firmy remontowej;
- dopasuje projekt do Twoich potrzeb estetycznych;
- zaprezentuje rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie domownikom;
- zadba o najwyższej jakości wyposażenie w odpowiednich cenach;
- zatwierdzi wyposażenie i jego montaż;
- podejmie się koordynacji prac remontowych;
- ustali i wyegzekwuje terminy realizacji;
- przygotuje projekt, wizualizację oraz kosztorys;
- da zielone światło, gdy mieszkanie będzie przygotowane na tyle dobrze, żeby bez przykrych niespodzianek móc w nim zamieszkać.
Jeżeli chcesz wybrać dobrego architekta wnętrz, zwróć uwagę przede wszystkim na jego portfolio. Styl, wyczucie i jakość przedstawionych wizualizacji oraz opinie klientów mówią wiele o potencjalnej współpracy.
Dobrze jest się dowiedzieć, co osoba z którą masz zamiar współpracować, zrobi w obliczu niezapowiedzianych zdarzeń. Doświadczenie architekta pozwoli Ci wyjść z nieprzyjemnych sytuacji obronną ręką. O niektórych może nawet się dowiesz, ponieważ jego reakcja będzie szybka i stanowcza.
Projektowanie łazienek, salon z kuchnią czy projekt domu jednorodzinnego?
Jaka jest specjalizacja danego architekta wnętrz? Czy swobodnie porusza po stylu, w jakim planujesz mieszkanie? Czy rozumie go i będzie potrafił wpleść w niego funkcjonalność? Może poszukujesz specjalisty od projektowania łazienek lub planujesz salon z barem na imprezy z przyjaciółmi?
Warto rozejrzeć za kimś, kto dokładnie odwzoruje Twoją wizję. Jak wspominaliśmy wcześniej, praca architekta polega na uważnym słuchaniu i dobrej komunikacji z klientem. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy klient jest w stanie zaprezentować swój pomysł, przenosząc go na papier. Zatem zrozumienie potrzeb i estetyki w której ma znaleźć się pomieszczenie jest sprawą kluczową.
Czasem dzieje się tak, że nie do końca wiesz, jak określić styl pomieszczenia. Tutaj z pomocą przychodzi wcześniej wspomniane portfolio. Nie należy forsować osoby, której w duszy gra minimalizm do sporządzenia projektu w iście barokowym stylu.
Jednak i tu wyzwania bywają bardzo kuszące. Bardzo intrygujące są wnętrza, gdzie style przenikają się ze sobą. Połączenia elegancji z prostym stylem skandynawskim czy minimalizm z elementami glamour i inne nietypowe połączenia to z pewnością kierunek, w którym będą podążać dobrzy architekci wnętrz.
Zabawa formą, umiejętność odpowiadania na potrzeby klienta i swoboda aranżacyjna należą do głównych cech dobrego biura projektowego.
Gdzie szukać dobrego architekta wnętrz?
W dzisiejszych czasach internet przynosi wiele rozwiązań. nie inaczej jest w tym przypadku i dlatego poszukiwania warto zacząć właśnie w sieci. Zazwyczaj przy większych współpracach architekci są mobilni i mogą realizować projekty (wraz z konsultacjami) w różnych miastach.
W zależności od określenia zakresu obowiązków, architekt wnętrz może pochodzić z tego samego miasta lub województwa oddalonego o setki kilometrów. Zwłaszcza w dzisiejszych, mocno sfokusowanych na działaniach online czasach, omawianie projektów przy pomocy narzędzi online nie stanowi wyzwania dla żadnej ze stron.
Warto szukać go wśród znajomych. O ile nie jesteś po uczelni technicznej, może nie są architektami z wykształcenia, ale bez wątpienia mają pewne doświadczenia z biurem projektowym. Mogą podarować Ci namiar na specjalistę, z którym dobrze im się pracowało lub odradzić kogoś, z kim nie utworzyli nici porozumienia.
Mieszkania nie kupuje się codziennie - warto zatem przygotować je tak, by posłużyło na lata. Wynajmując architekta wnętrz, minimalizujesz stres wynikający z remontu mieszkania.
Komentarze