Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Drewniane łóżko niskie czy wysokie? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań i które lepiej wybrać?

Drewniane łóżko niskie czy wysokie? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, bo coraz popularniejsze stają się meble w stylu japońskim — z materacem osadzonym przy samej podłodze. Trzeba jednak pamiętać, że wybór łóżka do sypialni to nie tylko kwestia wystroju, ale również funkcjonalności czy wygody. Sprawdźmy zatem, jakie wady i zalety mają drewniane łóżka niskie i wysokie oraz gdzie, kiedy i dla kogo będą odpowiednie.

Aranżacja sypialni - łóżko i szafka nocna
Odpowiednio dobrane łóżko to podstawa aranżacji sypialni, ale również kwestia wygody i funkcjonalności. Czy lepiej jednak wybrać model niski, czy wysoki?

Drewniane łóżko — czemu warto wybrać ten materiał?

Drewniane łóżko niskie lub wysokie to najlepszy wybór do sypialni. Lite drewno, szczególne twardych gatunków, takich jak dąb i buk, ma bowiem liczne zalety, którego nie oferują inne materiały. 

Przede wszystkim drewniane łóżka są solidne, wytrzymałe i bardzo odporne na uszkodzenia. Odpowiednio zaimpregnowane drewno nie chłonie wilgoci, dobrze znosi uderzenia czy otarcia i wytrzymuje nawet duże obciążenia. Drobne uszkodzenia, takie jak rysy czy zadrapania można łatwo usunąć przez szlifowanie i ponowne olejowanie, lakierowanie czy malowanie. Dzięki temu łóżka drewniane są długowieczne i mogą służyć przez wiele lat.

Drewniane łóżko doskonale  wygląda zarówno w formie naturalnej, jak i malowane. Istnieje też wiele ciekawych sposobów wykończenia drewna. Odpowiednio dobrane bejce czy lakiery pozwalają zmienić odcień materiału bez utraty rysunku usłojenia, co pozwala dopasować wygląd mebla do dowolnej aranżacji.

Drewno jest też stosunkowo łatwe w obróbce. Można tworzyć niego różne kształty, zdobione tłoczeniami, rzeźbieniami i innymi ornamentami. Dzięki temu drewniane łóżka niskie i wysokie przybierają rozmaite formy odpowiednie zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych.

Drewniane łóżko do sypialni
Lite drewno to gwarancja solidności, trwałości i doskonałego wyglądu mebli

Drewniane łóżko wysokie — wady i zalety

Drewniane łóżko wysokie to tradycyjny wybór do sypialni w naszym kręgu kulturowym. Takie meble są znane i powszechnie stosowane w Europie od dawna. Standardowa wysokość łóżka z materacem to przedział od 40 do 50 cm nad podłogą, choć zdarzają się też meble wyższe, mające nawet 60-70 cm.

Zalety łóżka wysokiego

Eksperci twierdzą, że drewniane łóżko wysokie zapewnia największy komfort snu, choć podkreślają też, że zależy to od wzrostu, kondycji kręgosłupa i indywidualnych preferencji.

Wygoda snu na wyższym łóżku wiąże się z kilkoma kwestiami. Po pierwsze, z takiego mebla łatwiej wstać i łatwiej na nim usiąść czy się położyć. Dlatego osoby starsze i te, które mają problemy z układem ruchowym, powinny wybrać drewniane łóżko wysokie.

Im wyżej śpimy, tym dalej jesteśmy również od kurzu i nieczystości znajdujących się na podłodze, co ma wpływ na higienę snu i komfort. Jest to szczególnie ważne, kiedy wybieramy meble dla osób uczulonych, które powinny unikać kontaktu z kurzem i znajdującymi się w nim roztoczami.

Łóżko z drewna litego - aranżacja sypialni młodziezowej
Łóżko z ramą podniesioną wysoko na nóżkach ułatwia odkurzanie czy zmycie podłogi pod meblem

Jeśli w sypialni jest ogrzewanie podłogowe, drewniane łóżko wysokie gwarantuje też większy komfort termiczny, zapewniając większy dystans od źródła ciepła.

Uniesiony w górę materac osadzony na odpowiednim stelażu pozwala też na przepływ powietrza i zapewnia lepszą wentylację.

Wysoka rama łóżka, szczególnie na nóżkach i bez zabudowanego dołu, ułatwia też sprzątanie pod meblem. Łatwiej jest pod nim odkurzyć czy umyć podłogę. Z drugiej strony wysokie łóżka to również możliwość umieszczenia pod materacem skrzyni lub szuflad na pościel. To doskonałe rozwiązanie na małych metrażach i wszędzie tam, gdzie liczy się oszczędność miejsca i wielofunkcyjność mebli.

Wady łóżek wysokich

Wśród wad wysokich łóżek wymienia się przede wszystkim ich masywność. Taki mebel zajmuje więcej miejsca i może optycznie pomniejszać przestrzeń, choć zależy to też od jego designu. Niewątpliwie jednak większe modele, szczególnie pokaźne łóżka kontynentalne, lepiej prezentują się na dużych metrażach.

Wysokie łóżko kontynentalne
Wysokie łóżka w stylu kontynentalnym są bardzo eleganckie, ale wymagają sporej przestrzeni i nadają się właściwie wyłącznie na duże metraże

Jak wspomniałem wcześniej, od wysokości łóżka zależy komfort wstawania, siadania i kładzenia się na nim. Optymalna wielkość mebla zależy jednak od wzrostu użytkownika i może być tak, że zbyt wysoko osadzony materac również będzie sprawiał problemy. Wybierając odpowiedni mebel, należy więc uwzględnić indywidualny wzrost, kondycję i stan zdrowia użytkownika. Osoby, które mają problemy z poruszaniem się, nie powinny wybierać bardzo dużych modeli.

Na wysokie łóżka powinny uważać również rodziny z małymi dziećmi. Jest wiele prawdy w żarcie, który mówi, że rodzice dzielą się na tych, którym maluch spadł z łóżka i tych, którzy się do tego nie przyznają. Doskonale wiadomo, że maluchy uwielbiają zabawy na miękkim materacu i wystarczy chwila nieuwagi, by spadły na podłogę. Wysokie łóżko to w tym przypadku większe prawdopodobieństwo poważnych urazów. Warto więc uwzględnić ten czynnik, jeśli mamy w domu małą pociechę lub planujemy powiększenie rodziny.

Niskie łóżko drewniane — kiedy się sprawdzi?

Drewniane łóżka niskie — w stylu japońskim — podbijają współczesne sypialnie. Związane jest to z rosnącą fascynacją kulturą dalekiego wschodu i popularnością trendów minimalistycznych, w których takie meble doskonale się odnajdują.

Drewniane łóżka japońskie to meble, w których materac osadza się tuż nad podłogą. Powierzchnia spania znajduje się tu maksymalnie na wysokości 30 cm. Przykładem takich łóżek są modele Pau, Rasta, Toma czy Mola.

Łóżko BIT z zagłówkiem
Niskie łóżka z litego drewna to idealne meble do aranżacji minimalistycznych

Jakie zalety ma drewniane łóżko niskie?

Drewniane łóżko niskie to przede wszystkim oryginalny, niebanalny i egzotyczny design. Nawiązuje do tradycji dalekowschodnich, szczególnie japońskich. W Kraju Kwitnącej Wiśni popularne są bardzo niskie łóżka, a nawet spanie na matach czy futonach (specjalnych materacach) ułożonych bezpośrednio na ziemi.

Łóżka japońskie w europejskich wnętrzach to oczywiście ukłon w stronę minimalizmu. Meble te mają zazwyczaj prostą konstrukcję ramy, są lekkie i eleganckie. Świetnie odnajdują się w nowoczesnych aranżacjach z nutą orientalną, ale również w wystrojach skandynawskich, a nawet loftowych.

Drewniane łóżka niskie to niebanalny element wyposażenia, który mimo minimalistycznego charakteru przykuwa uwagę i może być centralnym punktem aranżacji. Niskie łóżko to również realna oszczędność miejsca i optyczne powiększenie sypialni. Taki mebel doskonale prezentuje się więc nawet na małych metrażach.

łóżko drewniane z półką
Tradycyjne łóżka japońskie mają półki lub cokoły wokół materaca. Z powodzeniem zastępują one szafki nocne

Jednak wygląd to nie wszystko. Typowe łóżka japońskie wyposażone są też w praktyczny cokół umieszczany dookoła lub tylko po bokach materaca. Widzimy to m.in. w modelach Toma, James i Cubic. Tradycyjnie cokół jest elementem funkcjonalnym, odgrywającym tę samą rolę co szafki nocne. Japończycy wykorzystują to miejsce nie tylko na telefon, budzik czy książkę, ale również na ozdoby i pamiątki.

Łóżka niskie i ich wady

Drewniane łóżka niskie mają niestety również swoje wady. Przede wszystkim trudniej się na nich położyć czy wstać. Nie można też wygodnie usiąść na ich krawędzi. Z tego względu poleca się je raczej osobom młodym i sprawnym. 

Nie mają też tych atutów, które wymieniłem przy łóżkach wysokich — zapewniają mniejszy dystans od podłoża, a więc od kurzu czy ogrzewania podłogowego. Nie mieści się pod nimi pojemnik na pościel i trudniej dostać się tam z odkurzaczem czy mopem, żeby dokładnie posprzątać. Co prawda łóżka japońskie zazwyczaj są dosyć lekkie i do sprzątania można je podnieść lub przesunąć, ale mimo wszystko wymaga to sprawności fizycznej i użycia siły.

łózko japońskie - minimalistyczna sypialnia
Doskonały design i oryginalny wygląd łóżek japońskich niestety okupiony jest mniejszą funkcjonalnością mebla

Drewniane łóżko niskie czy wysokie — co wybrać?

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej wybrać drewniane łóżko niskie, czy wysokie, nie jest jednoznaczna. Zależy ona bowiem od indywidualnych preferencji, stanu zdrowia i sprawności użytkownika, jak i od metrażu czy aranżacji sypialni.

Łóżka niskie doskonale wyglądają w minimalistycznych pomieszczeniach. Wyróżniają się oryginalnym designem i ciekawą estetyką. Są jednak nieco mniej praktyczne niż łóżka wysokie. Położenie się czy wstawanie z nich wymaga też więcej wysiłku i sprawności, dlatego odradza się ich zakup osobom w podeszłym wieku i tym, którzy mają problemy z układem ruchowym.

Łóżko z drewna litego - sypialnia młodzieżowa
Przy wyborze łóżka do sypialni pod uwagę warto brać nie tylko wygląd mebla, ale również komfort oraz indywidualne potrzeby, preferencje i możliwości użytkowników.

Wysokie łóżka to z kolei wybór dla tradycjonalistów i tych, którzy przedkładają komfort i funkcjonalność ponad wystrój czy oryginalność. Ich forma jest już doskonale znana, a przez to może lekko banalna, choć zależy to od konkretnego designu i dopasowania innych mebli do sypialni.

Ostateczny wybór jest więc kwestią bardzo indywidualną. Decyzję warto podjąć na podstawie konkretnych wad i zalet obu rozwiązań, które — mam nadzieję — wyczerpująco przedstawiłem w tym artykule.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

ŁóżKA DREWNIANE — WSZYSTKO, CO MUSISZ O NICH WIEDZIEć
ŁóżKO DREWNIANE DO SYPIALNI — NA CO ZWRóCIć UWAGę PRZY JEGO WYBORZE?
ŁóżKA DREWNIANE DO RóżNYCH ARANżACJI — JAKIE WYBRAć I JAK O NIE DBAć?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum