czytania ( wyrazy)

Drewniane zabawki dla dziecka - czy wyszły z mody?

Dbanie o rozwój dziecka to jedno z głównych zadań odpowiedzialnego rodzica. Nie jest tajemnicą, że dzięki zabawkom maluchy rozwijają wyobraźnię i poznają otaczający je świat. Ostatnio z przyjemnością obserwujemy wielki powrót trendu z naszego własnego dzieciństwa - drewniane zabawki. Ekologiczne, antyalergiczne i trwałe. Z pełną odpowiedzialnością twierdzimy, że wkrótce zdetronizują plastikową elektronikę dla najmłodszych.

Ruchome zabawki z drewna - małpka

Samolot, auto, a może ciuchcia?

W czasach wszechobecne zalewającego nas plastiku, rodzice z chęcią zwracają się ku prostocie drewnianych zabawek. Dzieci są obecnie przebodźcowane bajkami tv i interaktywnymi tabletami. Coraz częściej wykazują większe zainteresowanie, np. drewnianymi klockami. Minimalistyczne bryły zachęcają je do ćwiczenia motoryki (ustawianie wież) oraz wyobraźni. Uczą kreatywności, ćwiczą koncentrację i potrafią pochłonąć na długie godziny, często dając wytchnienie opiekuńczym rodzicom. Ponieważ maluch ma bryłę na wyciągnięcie ręki, jest mu dużo łatwiej poznawać kształty i wagę przedmiotów. Przyglądanie się bryle w rzeczywistości sprawia, że szybciej zrozumie abstrakcyjne pojęcia tj. czerwony kwadrat, zielona kula, żółty prostokąt. Pojęcia, które dla dorosłych już dawno stały się oczywistością, prawda?

Kolorowe klocki dla dzieci
Drewniane klocki to nie tylko zabawka dla chłopca.

Zabawki... nie tylko dla dzieci?

Drewniane zabawki to oczywiście nie tylko klocki dla najmłodszych. Tutaj podkreślamy, że… korzystają z nich także kandydaci na studia architektoniczne, budownicze i malarskie. Proste bryły tłumaczą bardziej skomplikowane kształty, z których powstają prawdziwe dzieła sztuki. Nie należy zatem lekceważyć potencjału dydaktycznego drewnianych zabawek, które jak widać potrafią zająć także dorosłych.

Klocki
Mniejsze bryły tworzą skomplikowane kształty, których uczą się dzieci.

Co ciekawe klocki drewniane z biegiem czasu są zamieniane na bardziej skomplikowane modele do składania. Wśród tego typu drewnianych zabawek znajdują się szkielety dinozaurów, motory, roboty czy żaglowce. Często są to modele drewniane, które mają ruchome części. Ponadto, dzięki sile wyobraźni, z jednego zestawu można stworzyć zupełnie inne, nowe kształty, o których nie jest mowa na froncie pudełka. Niejeden młody konstruktor potrafi zaskoczyć hybrydą tyranozaura z ciężarówką. Potwierdzona informacja.

drewniane zabawki dla dzieci
Lokomotywa, ciężarówka, samolot - to modele zabawek, które nigdy nie wychodzą z mody.

Jeśli natomiast uważasz, że zabawki z drewna z jakiegoś powodu nie potrafią być zajmujące, wystarczy że zwrócisz uwagę na modele kolei z drewna. Firma Toys “R” Us przygotowała niesamowitą, ruchomą makietę klasycznego pociągu, przemierzającego górskie krajobrazy. Wiadukty, tunele, stacje, a do tego przyjazny design i duże elementy, których maluch nie połknie, możesz dowolnie zmieniać.

Drewniane zabawki dla dziewczynki

Tutaj pojawi się pewnie pytanie, czy warto w dzisiejszych czasach wartościować zabawki drewniane jako te, dla chłopców i te tylko dla dziewczynek. Każde z dzieciaków może mieć swoje ulubione przedmioty, którymi bawią się razem. To zdecydowanie uczy je rozumienia własności i równocześnie dzielenia się. Dobrze, jeżeli dzieciaki mają zabawki, które są “tylko ich”, o które muszą same dbać i odkładać je na miejsce po zabawie. W dorosłym życiu czeka na nie praca zespołowa, dlatego “współpraca” przy zabawie - czy to lalkami czy wyścigówkami - jest jak najbardziej wskazana.

Zabawki z drewna
Kreatywna zabawa, uwalnia moc wyobraźni.

Skoro już wymieniliśmy typy zabawek z drewna dla chłopców, nic nie stoi na przeszkodzie aby opisać kilka pomysłów z drewna na zabawki dla dziewczynek. Dobrym pomysłem będzie kupno domku dla lalek. Dzisiejsze domki dla lalek zachwycają detalami i trwałością. Są stosunkowo niedrogie (już za 300 zł znajdziesz prawdziwe cudeńko), a posłużą na lata. Jeżeli dzieciakom znudzi się wersja sklepowa, drewno otwiera właściwie niezliczone możliwości modyfikacji takiego domku. Zaczynając od renowacji dachu nietoksyczną farbą po własnoręczne zrobione wyposażenie. Tworzenie mebelków z drewna razem z maluchami to dobra zabawa, wzmacniająca więzi z dziećmi.

Uniwersalność, czyli prostota wyboru

Drewniane gry, tj. szachy, warcaby, domino czy puzzle to uniwersalne zabawki z drewna dla chłopców i dziewczynek. Jeśli jesteś zwolennikiem wspólnych zabawek, rozwijające gry będą idealnym wyborem. Należy podkreślić, że gry uczą dzieciaki bardzo ważnej rzeczy… rozpoznawania emocji. Każdy rodzic chyba przeżył chwile grozy, kiedy latorośl zaczynała płakać, kiedy na planszy został zbity jego pionek. Gry to bezpieczny czas dla praktyki panowania nad tzw. trudniejszymi emocjami.

Drewniane skrzynie na zabawki

Po skończonej zabawie dobrze jest… posprzątać. Dzieciaki oczywiście nie garną się do tego, ale drewniana skrzynia może je zachęcić do utrzymywania porządku. To, co jest dla nich atrakcyjne, nie będzie sprawiać wrażenia obowiązku. Skrzynia z wieloma przegródkami, szufladkami, sznurkami, ciekawie otwierającym się wiekiem może zmienić sprzątanie w ciekawą zabawę.

Skrzynia Vento - beds.pl
Im bardziej klasyczna skrzynia, tym łatwiej przystosujesz ją do pokoju malucha samodzielnie. Na zdjęciu: skrzynia Vento.

Dodatkowo, skrzynia na zabawki może sama w sobie taką zabawką być. W sieci szybko znajdziesz modele, które na ściankach mają zamontowane kolorowe liczydła, wycięte kształty (w które wkłada się odpowiednie drewniane klocki) czy tablicę kredową. Warto poszukać kuferka stricte przeznaczonego do dziecięcego pokoju, aby cieszył oko i kolorystycznie odpowiadał dziecku. Warto wybrać z nim do sklepu i pozwolić, aby samo zadecydowało, jaka skrzynia na zabawki powinna zostać wyposażeniem jego własnego pokoju.

Drewniane zabawki dla dzieci - gdzie szukać?

Drewniane zabawki możesz kupić online lub w sklepach stacjonarnych. Oprócz wspomnianego Toys “R” Us, dostępne są także w popularnym Smyku oraz mniejszych sklepach zabawkowych. Zabawki drewniane dla najmłodszych znajdziesz także w:

Po drewniane inspiracje do pokoju dziecięcego sięgnij na instagram. Jest kilka cieszących oko profili z Polski, np:

Pamiętaj! Drewniane zabawki to dobry wybór dla dziecka w każdym wieku. Są ekologiczne, przeznaczone dla alergików, nietoksyczne i łatwo naprawić je samemu. Zwykle posiadają duże elementy, których maluch nie połknie i nie mają ostrych krawędzi. Obcowanie od najmłodszych lat z naturalnym materiałem o ciekawej fakturze i zapachu to prawdziwa gratka. No i… raz kupując drewnianą zabawkę masz pewność, że zostanie z Wami na lata.

Zabawki dla niemowlaków

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

LUKSUS W TWOIM DOMU, CZYLI SALON W STYLU GLAMOUR
OGRóD W DOMU - NIESZTAMPOWE POMYSłY NA HODOWANIE DOMOWYCH ROśLIN
SZARE DREWNO, CZYLI PRZESTRZEń, NATURA I śWIATłO

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum