Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Drewniane meble do pokoju dziecka — jak urządzić przytulne i bezpieczne wnętrze dla malucha?

Drewniane meble to idealny wybór do pokoju dziecięcego. Są naturalne, bardzo wytrzymałe, a do tego po prostu piękne. Stanowią doskonałą alternatywę dla często zbyt cukierkowych i infantylnych mebli typowo dziecięcych. W tym artykule podpowiem, jak wybierać drewniane meble do pokoju dziecka, aby stworzyć estetyczne, praktyczne i bezpieczne wnętrze dla malucha.

Aranżacja pokoju dziecięcego
Odpowiednio dobrane meble do pokoju dziecka pomogą zachować porządek i zapanować nad chaosem

Drewniane meble i ich największe zalety

Drewniane meble mają liczne zalety wynikające z unikatowych właściwości litego drewna. Przede wszystkim są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, co jest nie do przecenienia w pokoju dziecka.

Nawet uszkodzone — podrapane, porysowane czy pomalowane trudnymi do zmycia farbkami — drewniane meble można łatwo odnowić i odrestaurować. Wystarczy je lekko przeszlifować i ponownie zaolejować czy polakierować. Dzięki temu możemy mieć pewność, że posłużą przez długi czas, zachowując doskonały wygląd.

Drewno jest materiałem naturalnym i ma właściwości antystatyczne. Oznacza to, że nie przyciąga kurzu i jest odpowiednie nawet dla alergików. Drewniane meble wykańczane są też bezpiecznymi, nietoksycznymi środkami. Odpowiednie oleje, lakiery czy bejce to gwarancja bezpieczeństwa maluchów.

Solidne wyposażenie z litego drewna zapewnia też dużą stabilność, co jest bardzo ważne w przypadku dzieci, które mają naturalną skłonność do eksploracji. Wspinanie się na meble stanowi jeden z naturalnych etapów rozwoju, warto więc zadbać o ich mocną konstrukcję i wytrzymałość na obciążenia.

Solidne i odporne drewniane meble
Drewniane meble to gwarancja solidności i odporności na dziecięce zabawy

W pokoju dziecka bardzo ważna jest też estetyka. Doskonale wiemy przecież, że wizualne otoczenie dziecka ma duży wpływ na jego rozwój. Powinno pobudzać wyobraźnię i ciekawość poprzez dostarczanie atrakcyjnych i przyjemnych bodźców wzrokowych. Drewniane meble z widocznym rysunkiem usłojenia zapewniają intrygującą fakturę, która doskonale urozmaici wnętrze.

Jak można personalizować i kastomizować drewniane meble?

Łatwa do przeprowadzenia kastomizacja i personalizacja drewnianych mebli to jedna z ich największych zalet. Drewno jest niezwykle wdzięcznym materiałem. Stosunkowo łatwe w obróbce pozwala na tworzenie różnych form, dopasowanie wymiarów czy łatwą modyfikację układu funkcjonalnego i konstrukcji mebla.

Oznacza to, że drewniane meble od producenta mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Do własnych preferencji dostosować można nie tylko ogólne wymiary wielu mebli, ale m.in. również wysokość czy ilość półek i cały układ funkcjonalny.

Personalizację i kastomizację drewnianych mebli można wykonać także samodzielnie w domu. Dotyczy to przede wszystkim malowania. Zastosowanie odpowiednich lakierów pozwala rozjaśnić lub przyciemnić naturalną barwę drewna bez zakrywania rysunku usłojenia. Jeśli chcemy, możemy też użyć kolorowych farb, które co prawda zakryją fakturę drewna, ale ożywią pokój dziecka.

Drewniane meble w trakcie renowacji
Olejowanie, lakierowanie i malowanie to metody wykończeniowe, które pozwalają na personalizację mebli drewnianych

Z drugiej strony farbę można też z drewna stosunkowo łatwo usunąć poprzez szlifowanie, przywracając meblom ich pierwotny, naturalny blask. Dzięki temu wygląd mebla można dowolnie zmieniać, dopasowując go do wieku i preferencji dziecka oraz zmieniającej się z czasem aranżacji.

“Dorosłe” meble z litego drewna do pokoju dziecięcego

W sprzedaży znajdziemy liczne meble tworzone specjalnie dla dzieci. Jednak bardzo często są to rzeczy atrakcyjnie jedynie wizualnie. Żywe kolory i dziecięce, wręcz infantylne formy nie zastąpią funkcjonalności, solidności i niezawodności, którą oferują porządne drewniane meble dla dorosłych. Dziecko też szybko dorasta, zmieniają się jego możliwości i potrzeby, a wiele typowo dziecięcych sprzętów staje się wtedy bezużyteczna.

Warto więc rozważyć zakup “dorosłych” mebli z litego drewna do pokoju dziecięcego. Dzięki szerokim możliwościom personalizacji i kastomizacji odpowiednio dobrane wyposażenie może dorastać wraz z maluchem, zaspokajając potrzeby zarówno przedszkolaka, jak i nastolatka.

Komody drewniane

Jednym z najbardziej funkcjonalnych mebli w pokoju dziecka będzie drewniana komoda. To wielofunkcyjny mebel, który przyda się już od pierwszych dni po urodzeniu pociechy. Idealnie nadaje się do organizacji i przechowywania garderoby niemowlaka, jak i przedszkolaka czy nastolatka, a nawet dorosłego.

Drewniane meble z kolekcji Greg
Odpowiednio dobrana komoda drewniana posłuży dziecku, nastolatkowi i dorosłemu

Odpowiednio dobrana komoda może więc być meblem na całe życie. Wybierając tego rodzaju sprzęt do pokoju dziecka, trzeba pamiętać o odpowiednim układzie szafek i szuflad. Muszą być rozmieszczone tak, aby maluch miał dostęp przynajmniej do części z nich. 

Można więc wybrać niskie komody, np. te z kolekcji Odys i Bona, z których w pełni skorzysta nawet kilkuletni maluch, lub wysokie modele, takie jak np. Cubic czy Golo. Nisko osadzone szuflady w wysokich komodach pozwolą maluchom na samodzielne wybieranie ubrań czy chowanie zabawek. Z kolei te umieszczone poza zasięgiem małych rączek zapewnią rodzicom bezpieczne miejsce na przechowywanie różnych przedmiotów, którymi dziecko nie powinno się bawić.

Górny blat komody to również doskonałe miejsce na zorganizowanie przewijaka. Odpowiednia wysokość modeli takich jak Retro, Greg lub Golo zapewnia wygodne miejsce na zmianę pieluchy, a szuflady doskonale sprawdzą się na konieczne w tym miejscu środki higieniczne.

Regały z litego drewna

Jednym z najbardziej przydatnych typów mebli w domu są regały. Sprawdzają się one świetnie zarówno w salonie, sypialni, jak i pokoju dziecka. Zapewniają doskonałe miejsce na książki, gry, pluszaki i inne zabawki.

Drewniany regał z zabawkami
Drewniany regał z otwartymi półkami to idealne miejsce na książki, zabawki i pluszaki

Dolne półki, jak w przypadku wysokich komód, przeznaczyć możemy na te rzeczy, do których maluch powinien mieć łatwy dostęp, a wyższe na to, co dla malucha niebezpieczne i czym może bawić się tylko pod nadzorem dorosłego.

W rozwoju większości dzieci przychodzi też okres, w którym lubują się w układaniu, segregowaniu i organizowaniu różnych przedmiotów. Na tym etapie doskonale sprawdzą się regały z licznymi przegrodami, takie jak model Vigo, a także z dodatkowymi szufladami i czy szafkami, jak w modelu Cubic.

Inne meble do pokoju dziecka

Oczywiście wyposażenie dziecięcego pokoju nie kończy się na regałach, szafach i komodach. Z powodzeniem wykorzystamy w nim również inne drewniane meble.

Niskie stoliki kawowe będą doskonałą alternatywą dla pierwszego biurka. Trzeba oczywiście pamiętać, że wysokość takiego mebla musi być dopasowana do wzrostu malucha, aby umożliwić zachowanie prawidłowej postawy przy siedzeniu.

Stolik kawowy jako biurko dla dziecka
Stolik kawowy o odpowiedniej wysokości z powodzeniem zastąpi biurko dla dziecka

Na ścianach pokoju dziecięcego zawiesić można półki, na których swoje miejsce znajdą książki, pluszaki i dekoracje. Do przechowywania zabawek doskonale sprawdzi się natomiast drewniana skrzynia Vento.
Kilkulatek może też bez problemu spać na drewnianym łóżku jednoosobowym. W przeciwieństwie do typowych łóżek dziecięcych, z takiego solidnego, “dorosłego” mebla dziecko nie wyrośnie, posłuży mu więc przez wiele lat.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

PRZESTRZEń DO NAUKI I ZABAWY - CZYLI JAK URZąDZIć POKóJ DZIECIęCY?
DREWNIANE MEBLE DLA DZIECKA – CZY WARTO W NIE INWESTOWAć?
URZąDZAMY TARAS W DREWNIE! MEBLE DREWNIANE, HUśTAWKA, DREWNIANE DONICE I CO JESZCZE?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum