Drewniany blat – jak udekorować go na Wielkanoc?
Niskie temperatury utrzymują się w tym roku wyjątkowo długo i aż ciężko uwierzyć, że za nieco ponad dwa tygodnie czekają nas święta wielkanocne. Listki na drzewach jeszcze się nawet nie zielenią, jednak z pewnością piękne drewno znajduje się w Twojej jadalni i czeka na udekorowanie go! Drewniany blat to wdzięczny materiał dla wiosennych dekoracji.
Stoły dębowe – jakie dekoracje pasują do litego drewna?
Lite drewno przyciąga uwagę, a jeśli chodzi o dobieranie dekoracji jest jak „mała czarna”. Klasyka, która obroni się w każdym wydaniu. Dekoracje, które wybitnie podkreślą czar stuletnich (to minimalny wiek dębu do ścięcia) słojów to m.in:
- serwety z lnu,
- cięte lub suszone kwiaty (w wydaniu wielkanocnym bazie),
- gałązki, szyszki, plastry drewna,
- lampki i świece,
- rzeżucha,
- doniczki z terakoty (można w nich umieścić ogonki zajączków, aby było bardziej świątecznie).
Jak widać, opcji jest wiele. Drewniany blat zniesie nawet plastikowe dekoracje, takie jak np. półprzezroczysta organza czy kolorowe tasiemki. To może nie jest nasz pierwszy wybór, ale jeżeli kolorystycznie wszystko się zgrywa, nie mówimy tego typu dekoracjom nie.
Należy jednak pamiętać, że ozdoby wielkanocne lubią kicz, więc aby go uniknąć i stworzyć naprawdę elegancką dekorację na świąteczne śniadanie, warto wybierać naturalne materiały.
Jak zadbać o drewniany blat?
Przede wszystkim, jeśli myślisz o stole na długie lata dla całej rodziny, drewno musi być twarde i wysokiej jakości. Stół sosnowy do jadalni nie sprawdzi się, zwłaszcza przy małych dzieciach, które ucząc się jeść sztućcami mogą porysować blat. Dodatkowo często zdarza się, że mocno przyciskając kredkami w trakcie rysowania, dzieciaki zostawiają wgłębienia na blacie z miękkiego drewna sosnowego.
O wiele lepiej sprawdzają się stoły dębowe oraz bukowe. Te jednak trzeba odpowiednio pielęgnować, aby np. pod naporem dużej ilości wody ich kolor nie ściemniał i nie poszarzał. Jak zabezpieczyć drewniany blat stołu? Regularnie przecierać go suchą szmatką, by kurz nie osiadał na blacie. Można to robić nawet dwa razy dziennie przy równoczesnym stosowaniu produktów, które pozwolą na nieprzywieranie kurzu do powierzchni.
Blat wymaga impregnacji olejem lub lakierem. Olej zdecydowanie podkreśli naturalność materiału, natomiast lakier pięknie go nabłyszczy i dodatkowo utwardzi.
Blat rozkładany czy w tafli?
Od czasu do czasu potrzebujemy naprawdę dużego stołu do jadalni. Święta wielkanocne to jedna z takich okazji. I tak, na co dzień większości z nas wystarczy drewniany blat średniej wielkości, jednak aby być przygotowanym na każdą okoliczność, warto zainwestować w stół modułowy rozkładany.
To nie tylko możliwość usadzenia całej rodziny wygodnie, ale także nowe sposoby na aranżację stołu. Na w pełni rozłożonym blacie wszystkie potrawy mogą stać po jednej stronie stołu, natomiast w części w której siedzą najbliżsi możesz skupić się na misternej dekoracji. Najtrudniej zaaranżować zmieniające swoje miejsce półmiski, wazy oraz sosjerki, więc po prostu wyznacz dla nich miejsce na końcu blatu.
Jeżeli po pełnym rozłożeniu blat nadal jest za mały, wspomóż się kawowym stolikiem na metalowych nogach i odkładaj tam wszystkie naczynia, które nie załapały się na miejsce na stole.
Drewniany blat i dekoracje z drewna
Drewno lubi drewno. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby obmyślić misterny układ elementów na stole, skorzystaj z tego, co dobrze znasz i stwórz mono-dekorację. Na drewnianym stole może znaleźć się wszystko:
- wspomniane plastry z drewna (służą jako deseczka pod gorącą wazę z zupą lub podwyższenie dla wazonu z kwiatami),
- szyszki, gałązki, kora, gałązki drzew iglastych (o wspaniałym zapachu),
- obudowy na doniczki i świece,
- sztućce (!),
- świeczniki,
- tace,
- zegar ze wskazówkami,
- bezprzewodowa lampka,
- spinacz na serwetki.
Pamiętaj, aby zadbać o zróżnicowanie gatunków drewna, które znajdzie się na tak przystrojonym stole. Różne faktury - kawałki z korą i bez, gładkie polerowane lub nietknięte przez człowieka - oraz różne sposoby na zaprezentowanie materiału.
To, co jednolite wcale nie musi być nudne, a drewno daje niemalże nieskończone możliwości generowania unikatowych dekoracji. Pamiętaj, że stół zdobi również to, co znajduje się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Krzesła do drewnianego stołu mogą zdziałać naprawdę wiele i w perfekcyjny sposób zgrać się z drewnianymi dekoracjami.
Trendy tego sezonu na drewnianym blacie
Kolory wiosny to oczywiście soczyste barwy traw, listków i budzącej się przyrody. Stoły dębowe wyglądają cudownie przystrojone w jasno fioletowe krokusy, pastele i oczywiście kolor żółty. Żółć to trendy kolor roku, więc nie może jej zabraknąć na świątecznym stole. To może wydawać się oczywiste, ponieważ wielkanocne kurczaki, pisanki czy tulipany obfitują w odcienie żółci. Jednak…
Nie można z nim przesadzać. Jeżeli wybierasz żółte kwiaty do wazonu, zadbaj o to, by inne elementy dekoracyjne różniły się intensywnością ulubionej barwy tego sezonu. Tutaj jest ogromne pole wyboru, żółty można stopniować od delikatnych budyniowych odcieni bieli aż po… złoto.
Tak, złote dodatki w odpowiednim wydaniu sprawdzą się rewelacyjnie na drewnianym blacie i nie są domeną zimowych świąt. Mieniący się elegancki kolor w zestawieniu z radosnym bukietem ciętych kwiatów i drewnianym stołem do jadalni sprawi, że dekoracja wielkanocna nabierze wyszukanego blasku. A o to przecież nam chodzi.
Kolejnym mocnym trendem tego sezonu są piórka. Dekoracje z piórek można interpretować dowolnie: dołączyć je kokardką do zestawu sztućców, położyć pod serwetkę, dodać do misy z pisankami. Sprawdzą się tutaj przede wszystkim pióra bażanta. Są dość długie, efektowne i sztywne, co pozwala na niesamowitą łatwość aranżacji.
Na miejscu trzecim znajduje się kolorowe szkło. Spektakl, jaki potrafi zaprezentować o poranku jest wart uwagi. Jeżeli stół postawisz blisko okna lub na tarasie, promienie będą rzucać na drewniany blat przeróżne kształty o ciekawej barwie. Kolorowe szklanki, wazony, kieliszki - to wszystko, czego potrzebujesz, aby poczuć klimat wiosny!
Komentarze