Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Dwa poziomy na poddaszu - PANORAMA 360°Loading...

Panorama Dwa poziomy na poddaszu - PANORAMA 360°
Ikona 360
Ikona Uruchom

W kolejnej odsłonie naszego cyklu o aranżacjach wnętrz zapraszamy Państwa do eleganckiego dwupoziomowego mieszkania na poddaszu. 

Jest to idealna propozycja aranżacji apartamentu, ale z łatwością można ją zaadaptować do małego, jednorodzinnego domu, czy domku letniskowego. Główną cechą tego wystroju jest zastosowanie naturalnych materiałów – drewna, stali i szkła - graficzna, monochromatyczna kolorystyka oraz otwarte przestrzenie.

Zwróćmy uwagę na interesujący układ funkcjonalny pomieszczeń, który dzięki wykorzystaniu dwupoziomowości mieszkania pozwolił na formalne wydzielenie poszczególnych pokoi bez użycia ścian. Takie rozwiązanie sprawia, że pomieszczenia, mimo małej kubatury są otwarte, tworząc przyjemne poczucie przestrzeni. Na dolnym poziomie zrealizowano kuchnię, jadalnię i łazienkę, a dwie antresole znajdujące się po obu stronach mieszkania stanowią sypialnię i salon. W ten sposób wydzielono poszczególne strefy, które mimo swojej otwartości zapewniają niezbędną intymność.

bingo-sypialnia

Jednym z najciekawszych elementów tej aranżacji są schody i podest między sypialnią i salonem. Stalowa, chromowana konstrukcja barierek ze szklanym wypełnieniem i szklana podłoga podestu nadają mieszkaniu niezwykłej elegancji i nowoczesności. Zastosowanie szkła rozjaśnia mieszkanie, przepuszczając promienie słoneczne z okien dachowych, dzięki czemu dolny poziom jest doskonale doświetlony.

Białe ściany i wykończenie skosów również rozświetla mieszkanie, a kontrast z czarną podłogą nadaje mu eleganckiego, graficznego charakteru. Podłoga z czarnych, lakierowanych desek o krótkich lamelach i wyraźnym rysunku usłojenia jest piękna sama w sobie. Zaciekawia naturalną fakturą drewna, wprowadzając do kompozycji ożywienie i dynamikę.

Dodatkową fakturę wprowadza odsłonięta cegła ścian szczytowych, która nadaje rytmikę i pożądane rozrzeźbienie, sprawiające, że mieszkanie nie jest zbyt ‘gładkie’ i ascetyczne.

W tym otoczeniu doskonale prezentują się również wyeksponowane belki konstrukcyjne dachu. Spod białej farby, którą są pomalowane, przebija charakterystyczna faktura drewna dając dodatkowy punkt zaczepienia dla wzroku. Z jednej strony zapewnia to spójność kolorystyczną całej aranżacji, z drugiej, sprawia, że nie ma w tej kompozycji miejsc pustych i nudnych.

W tym artykule skupimy się głównie na sypialni, warto jednak zwrócić uwagę na jednolitość i spójność mebli w całym mieszkaniu. Dobór mebli z jednej kolekcji, a więc o podobnej konstrukcji i spójnej stylistyce, zapewnia ciągłość kompozycji, która jest niezwykle ważna, szczególnie przy otwartych układach funkcjonalnych.

baner_large

Przejdźmy jednak do sypialni. Urządzono ją skromnie, minimalistycznie. Centralnym punktem jest oczywiście łózko. Solidny, ‘mocny’ mebel o prostej konstrukcji z naturalnego drewna prezentuje się tutaj doskonale. Grube nogi o kwadratowym przekroju mocno osadzają łózko w podłodze, jednocześnie unosząc ramę ponad podłogę na tyle, że zmieści się pod nią funkcjonalna skrzynia na pościel. Prosty zagłówek bez zbędnych zdobień doskonale odcina mebel od ściany, podkreślając dodatkowo jego centralny status.

Po obu stronach łózka umieszczono szafki nocne. Dobrze dobrane proporcje i równie prosta konstrukcja świetnie komponują się z łóżkiem, a dwie szuflady zapewniają funkcjonalność.

1703-6

Pod oknem dachowym umieszczono obszerną komodę, w której widzimy klasyczny, elegancki trójpodział. Trzy szafki i umieszczone nad nimi szuflady zapewniają dostatecznie dużo miejsca na bieliznę i inne elementy garderoby. Gruba rama konstrukcyjna i wyraźne linie podziału poszczególnych modułów oraz solidne nogi są elementami charakterystycznymi dla tej linii mebli, widocznymi również w wyposażeniu salonu i jadalni. Podobnie jest z prostymi, czarnymi uchwytami do otwierania, które elegancko kontrastują z ciepłą barwą drewna, wydobywając ją na pierwszy plan. To właśnie drewno i jego charakterystyczny, naturalny rysunek oraz kolor stanowią główny element dekoracyjny prezentowanych mebli. Doskonale komponują się one z drewnianą podłogą, ale przede wszystkim wprowadzają akcent kolorystyczny do graficznej aranżacji. Dzięki czemu, mimo braku ornamentacji, stanowią silny element dekoracyjny, wyróżniający się na tle białych ścian.

Zwróćmy uwagę na fakt, że zarówno w sypialni, jak i w salonie, mamy do czynienia z meblami niskimi, mocno osadzonymi w podłodze. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie na poddaszach, gdzie punkt ciężkości powinien znajdować się poniżej skosów, dzięki czemu nie tworzy się wrażenie przytłoczenia i ‘zgniecenia’ przez obniżający się dach.

 

Przedstawiona aranżacja stanowi doskonałe rozwiązanie dla dwupoziomowego mieszkania o niewielkiej kubaturze. Otwarte pomieszczenia zapewniają poczucie przestrzeni, a umieszczenie sypialni na antresoli daje niezbędne poczucie intymności i prywatności. Aranżacja jest bardzo prosta, ale elegancka, co jest zasługą dobrze dobranych materiałów, wyposażenia i monochromatycznej kolorystyki. To doskonała propozycja dla osób praktycznych, które stawiają funkcjonalne piękno ponad wybujałym wzornictwem.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

LUKSUS NA DWóCH POZIOMACH - PANORAMA 360°
SALON, JADALNIA, SYPIALNIA 360° MINIMALIZM FORMY I MATERIAłU
ZAADAPTOWANY BUDYNEK GOSPODARCZY - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum