Antresola i łóżko drewniane – nieudany duet czy dobrana para?
Antresola to świetne rozwiązanie dla małych powierzchni z wysokim sufitem lub wnętrz domów jednorodzinnych, gdzie liczy się przestrzeń. Dzięki antresoli z jednej strony możesz zaoszczędzić sporo miejsca. Z drugiej… zminimalizować powierzchnię użytkową na rzecz otwartej przestrzeni. Kiedy antresola to strzał w dziesiątkę?
Skąd wzięła się antresola?
Można powiedzieć, że antresola to niewielki balkon wewnątrz pomieszczenia. Jest obecnie wykorzystywana w kawalerkach z wysokim sufitem lub jako dodatkowa przestrzeń w domach jednorodzinnych. Co ciekawe, do antresoli mogą prowadzić osobne schody lub drabinka, a sama jej powierzchnia nie musi być połączona z żadnym innym pomieszczeniem.
To sprawia, że wprowadzając to rozwiązanie architektoniczne do swojego mieszkania, możesz stworzyć gabinet, sypialnię lub pokój do majsterkowania, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
Jest to także świetne rozwiązanie, jeśli nie chcesz, aby Twój zwierzak wchodził do łóżka w sypialni.
Architektura korzysta z tego rozwiązania od bardzo dawna. Już w pierwszych budowlach religijnych umieszczano balkony, które służyły do wygłaszania kazań bądź zgromadzenia większej ilości wiernych. Możemy z powodzeniem dostrzec je na zamkach królewskich czy starych kamienicach, które przebudowano. Wówczas ze strychu wydzielało się konkretną przestrzeń, z której powstawała antresola. To rozwiązanie powiększało powierzchnię danego lokalu.
Antresola jest niezwykle często spotykana w stylu industrialnym. Dzieje się tak dlatego, że… była wykorzystywana w fabrykach i magazynach z XIX i XX wieku. Najczęściej lokowano na nich biura lub używano jako dodatkowej przestrzeni magazynowej.
Jednak antresole są do dziś najbardziej powszechne… na wsi. To właśnie tam, w niemal każdej stodole, zauważysz antresolę, a na niej skład siana dla niektórych zwierząt hodowlanych.
Funkcjonalna aranżacja antresoli z łóżkiem drewnianym
Aranżacja antresoli na dodatkową lub główną sypialnię nie jest trudna. Jednak należy dobrze przemyśleć układ wyposażenia oraz wymierzyć przestrzeń w odpowiedni sposób.
Bardzo ważnym elementem jest tu łóżko drewniane, które nie powinno zagradzać ciągów komunikacyjnych. Przemyśl dobrze, czy na antresoli zmieści się łóżko małżeńskie czy raczej nieco węższa wersja łóżka drewnianego. Jednym z najpopularniejszych wymiarów jest tutaj łóżko 140 x 200 cm lub 120 x 200 cm. To odpowiednia szerokość dla jednej osoby, ale z powodzeniem mogą się na niej ułożyć dwie osoby. Wszystko zależy od celu, który ma spełniać sypialnia na antresoli.
Funkcjonalna przestrzeń to także miejsce do magazynowania. Ciekawym pomysłem może się okazać półka zawieszana z zamykanymi drzwiczkami. Dlaczego zawieszana? Ponieważ jeśli Twoja antresola ma niewielką powierzchnię, pod półką znajdzie się także odrobinę miejsca na szafkę nocną.
Jak wybrać łóżka drewniane do mieszkania z antresolą?
Przy wyborze łóżka drewnianego do mieszkania z antresolą, kieruj się podstawowymi zasadami. Styl aranżacji, powierzchnia antresoli, budżet czy liczba osób korzystających na co dzień z łóżka to czynniki, które determinują jego wybór.
Przyjrzyjmy im się z bliska:
- rozmiar i kształt antresoli – przed wyborem łóżka weź pod uwagę kształt i rozmiar antresoli. Jeśli antresola jest duża i przestronna, wybierz łóżko o większych wymiarach. W sklepie online Beds.pl masz do wyboru najpopularniejsze wymiary: łóżko 90 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm. Jest również możliwość zamówienia łóżka drewnianego na wymiar. Natomiast jeśli antresola jest mniejsza lub ścięta albo zaokrąglona, wybierz łóżko, które idealnie wpasuje się w tego typu przestrzeń;
- styl aranżacji – solidne łóżko drewniane może być wykonane w różnym stylu, jednak tu warto wziąć pod uwagę uniwersalną zaletę drewna, które pasuje do każdej aranżacji. Jeśli tylko meble są minimalistyczne, wpasujesz je w niemal każdą dekorację;
- materiał – drewno to materiał, który może wprowadzić do Twojego mieszkania przytulny klimat. Drewno lite jest trwałe i wytrzymałe, sprawdzi się zatem przez długie lata. Do łóżek drewnianych małżeńskich najlepiej pasuje dąb lub buk;
- funkcjonalność – jeśli antresola pełni funkcję sypialni, musisz wybrać łóżko, które zapewni Ci wygodę i komfort snu. Możesz wybrać łóżko z pojemnikiem na pościel, aby zaoszczędzić trochę miejsca np. na komodę drewnianą.
- budżet – ceny łóżek drewnianych są zróżnicowane, więc musisz wybrać łóżko, które mieści się w Twoim budżecie. Pamiętaj, że jest to inwestycja na dłuższy czas, więc warto zainwestować w wysokiej jakości meble drewniane.
Wybór łóżka drewnianego do mieszkania z antresolą zależy od kilku podstawowych czynników. Najważniejszy z nich to jednak Twój komfort i osobiste preferencje.
Czy łóżka na poddasze pasują do mieszkania z antresolą?
Łóżka na poddasze charakteryzują się niższymi nogami, niż tradycyjne łóżka. Po pierwsze to sprawia, że idealnie wpasowują się w przestrzeń z niskim sufitem. Są praktyczne i dają pewność, że wstając rano nie uderzysz czołem o strop sufitu.
Z drugiej jednak strony, łóżka z niższymi nóżkami świetnie odnajdują się w pomieszczeniach z wysokim sufitem. Paradoks? Zupełnie nie. Niskie łóżko podkreśli przestrzeń, uwydatni ją, dając poczucie przestronności sypialni. Niskie łóżka, a zwłaszcza łóżka japońskie, w połączeniu z wysokimi sufitami idealnie oddają ducha minimalizmu. Sprawiają, że we własnej sypialni poczujesz się jak w świątyni relaksu.
Czy jednak antresola może mieć wysoki sufit? W większości przypadków tak się nie zdarza. Jednak jeżeli mówimy o otwartej antresoli, która została zbudowana jako element holu w domu jednorodzinnym, sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej. Wówczas antresola zajmuje poziom piętra nad holem, co oznacza że sufit jest w regularnej odległości od podłogi antresoli.
Nieważne zatem, czy antresola ma wysoki czy niski sufit. Łóżko na poddasze będzie pasować do niej pod każdym względem.
Komentarze