Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Fińska sauna w domu – zdrowy relaks w zasięgu ręki

Coraz więcej domów ma ją uwzględnioną już w projekcie. Jeszcze więcej przerabia obecne miejsca zamieszkania, aby wygospodarować na nią choćby 2m2. Sauna w domu do niedawna wydawała się być niezwykle burżuazyjnym pomysłem. Wraz z rozpowszechnianiem się jej pozytywnego działania oraz zwiększoną dostępnością materiałów budowlanych popyt rośnie. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania: dlaczego warto mieć saunę w domu, jakie są możliwe rodzaje, co jest niezbędne do jej budowy oraz jakie są orientacyjne koszty takiej zachcianki.



Sauna w domu, czyli gdzie?

W nowoczesnych projektach sauna umieszczana jest często w lub tuż obok łazienki przy głównej sypialni. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, gdyż po rozgrzaniu ciała możemy go szybko zahartować wchodząc pod zimny prysznic, a potem wygodnie się ubrać i iść odpocząć do sypialni, która jest za drzwiami. Często jednak zdarza się, że sauna wraz z małą łazienką znajduje się w piwnicy. Nie zabiera nam miejsca ze strefy użytkowej, a przecież i tak nie musimy dostarczać tam światła dziennego.

Jest jeszcze trzecia opcja, czyli sauna obok domu. Przypominać może stylowy, drewniany domek lub przykładowo wielką beczkę. To rozwiązanie dla tych, którzy planują zbudować większą saunę lub nie mają możliwości zorganizowania miejsca w domu.

Sauna w domu zalety
Drewniana sauna obok domu świetnie sprawdzi się zimową porą

Od czego zacząć budowę sauny domowej?

Jeśli jesteś na etapie projektowania, już teraz wygospodaruj odpowiednią przestrzeń na kabinę, natrysk oraz może dodatkowo miejsce na leżak do odpoczynku po seansie. Ważne jest doprowadzenie przyłączy, a dodatkowo odpływ kanalizacyjny i odpowiednia wentylacja wywiewna.

Jeśli aranżujesz saunę w stojącym już domu, znajdź miejsce na nią najlepiej obok lub w łazience. Dobrze, jeśli w pomieszczeniu sąsiadującym z sauną jest okno i miejsce do relaksu.

Sauna zewnętrzna
Sauna wolnostojąca w pięknych okolicznościach przyrody to dodatkowy czynnik relaksujący

W dalszej kolejności pora zdecydować się na rodzaj sauny. Dzięki temu lepiej dopasujemy piec i materiały budulcowe.

Najpopularniejsze sauny domowe to:

  • Sauna sucha osiągająca temperaturę 90-110⁰C oraz wilgotność 10%. Pozwala bardzo szybko wysuszyć ciało i zapoczątkować pocenie się.
  • Sauna mokra osiągająca temperaturę 70-90⁰C oraz wilgotność 30%. W tej saunie polewa się gorące kamienie wodą.
  • Sauna parowo-ziołowa osiągająca temperaturę 45-65⁰ oraz wilgotność o podobnych wartościach. Specjalne piece oprócz temperatury wytwarzają parę wodną. Można dodatkowo używać ziół lub olejków aromatycznych. Sauna jest bezpieczna nawet dla dzieci.

Parametry powyższych typów saun oscylują wokół liczy 110. Według wielu osób, suma wartości temperatury oraz wilgotności powinna wynosić właśnie tyle.

Wiadro z wodą do sauny
W mokrej saunie powinno znaleźć się wiadro z wodą do polewania rozgrzanych kamieni

Sauna w domu – wymogi i wytyczne

Pora na konkrety. Do sauny musi być doprowadzony prąd trójfazowy (wyjątkiem jest bardzo małe pomieszczenie do 4,5m3, w którym wystarczy zasilanie jednofazowe), a pomieszczenie, w którym znajduje się kabina powinno posiadać sprawną wentylację (otwór wlotowy i wylotowy zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza. Sama kabina musi mieć minimum 2m wysokości, a drzwi mają otwierać się na zewnątrz. Piec montujemy na ścianie wejściowej.

Pora na wyposażenie wewnętrzne. Na podłodze najlepiej jest umieścić terrakotę lub tworzywo sztuczne odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Ze względów estetycznych oraz  by zmniejszyć poślizg, można na podłodze umieścić drewniane kratki. Warto zabezpieczyć drewnianą podłogę, próg oraz klamkę specjalnym lakierem. Ściany oraz sufit powinny posiadać izolację termiczną np. z wełny mineralnej. Pozwala to szybciej nagrzać kabinę oraz na dłużej utrzymać odpowiednią temperaturę, co zmniejsza późniejsze koszty zużycia prądu. Do izolacji zupełnie nie nadaje się styropian. Na wełnie kładziemy odpowiedniego gatunku deski drewniane o grubości minimum 12mm. Najczęściej stosowanym rodzajem drzewa jest cedr, jodła kanadyjska lub świerk skandynawski. Ważne, aby deski miały jak najmniej sęków i wychodzącej żywicy.

Sauny często zamiast desek posiadają całe drewniane bale. Zmniejsza to koszty izolacji, a dodatkowo prezentuje się bardzo klimatycznie.

Domowa sauna
Warunkiem relaksu w saunie w domu jest wykorzystanie wysokiej jakości drewna świerkowego, jodłowego lub drewna cedru

W każdej saunie, a szczególnie w mokrej i parowo-ziołowej, powinien znajdować się odpływ wody w podłodze. Pozwala to spływać cieczy oraz utrzymać czystość w pomieszczeniu. Odpływu nie montujemy w pobliżu pieca ze względu na ryzyko wyciągania brzydkich zapachów.

Fińska sauna w domu – oświetlenie

Kolejnym elementem wyposażenia sauny jest oświetlenie – niezbędne do zachowania bezpieczeństwa i przyjemnego nastroju. Oświetlenia nie montujemy nad piecem ani zbyt blisko sufitu. Najlepsze miejsce to ściana lub przestrzeń pod ławkami. Żarówki powinny mieć specjalną, szczelną obudowę (abażur), często również wykonaną z drewna.

Jakie są koszty sauny w domu?

Oczywiście wszystko zależy od wielkości, pieca, elementów wyposażenia, rodzaju drewna itp. Decydując się na małą, ale kompletną, gotową kabinę sauny fińskiej, musimy wygospodarować minimum 5000zł. Im większa, szczelniejsza i z mocniejszym piecem, tym oczywiście droższa. Satysfakcjonującej powierzchni sauna z średniej jakości drewnem i osprzętem to koszt około 8-10 tysięcy złotych.

Samodzielna budowa sauny to zdecydowanie niższe koszty. Jednym z droższych elementów wyposażenia jest piec. Jego ceny zaczynają się od 700zł za model o mocy 4,5kW. Zakup odpowiedniego pieca musi być dobrze przemyślany. Na podstawie parametrów kabiny oraz wielu innych czynników, sprzedawca doradzi odpowiedni model.

Fińska sauna w domu
Sauna działa na nasz organizm, a dzięki estetycznemu, naturalnemu wnętrzu także na zmysły

Oprócz pieca, drogim zakupem jest drewno do wykonania boazerii i ławek oraz drzwi. Powinny być szklane, często przyciemniane dla zachowania odpowiedniego efektu oraz odporne na warunki panujące w saunie. Warto też zamontować termometr oraz higrometr. Na koniec pozostają koszty eksploatacyjne. Szczelna, odizolowana termicznie kabina pozwala na szybsze nagrzewanie i dłuższe trzymanie ciepła. Użytkowanie sauny raz w tygodniu nie powinno przekraczać kosztów prądu wynoszących kilkanaście złotych miesięcznie.

Zalety sauny fińskiej

Jednym sauna kojarzy się z męczącym upałem. Zdecydowanie większemu gronu osób ze zdrowiem. Ma to swoje podstawy w jej relaksującym charakterze oraz wielu prozdrowotnych właściwościach. Oto najważniejsze zalety sauny:

  • Wysoka temperatura powoduje otwieranie się porów pozwala usuwać toksyny. Skóra się oczyszcza, wygładza, napina i nawilża.
  • Sauna jest wskazana dla osób cierpiących na depresję. Usuwa zmęczenie, pozwala nabrać chęci do aktywności.
  • Ciepło pomaga osobom zmagającym się z problemami reumatoidalnymi oraz rozmaitymi bólami mięśni. Odpręża i łagodzi ból.
  • Wspiera przemianę materii, przez co pomaga zrzucać zbędne kilogramy.

Relaks w saunie
Sauna w domu to fantastyczny sposób na relaks zawsze, gdy tego potrzebujesz

Istnieją jednak przeciwwskazania do korzystania z sauny. Jednym z nich jest ciąża oraz poważne schorzenia układu krążenia. Również niektóre choroby psychiczne, jak epilepsja czy klaustrofobia są przeciwwskazaniami do zażywania seansów. Z sauny suchej i mokrej nie powinny także korzystać małe dzieci.

Sauna w domu do świetny sposób na domową regenerację, relaks i zrobienie czegoś dla zdrowia. Budując ją samodzielnie, można sporo zaoszczędzić. Oprócz oczywistych zalet, sauna to ciekawe pomieszczenie domowe, którego z pewnością wiele osób nam pozazdrości.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

KąCIK WYPOCZYNKOWY W SALONIE — JAK URZąDZIć I UMEBLOWAć PRZYTULNE, FUNKCJONALNE I ESTETYCZNE MIEJSCE WYPOCZYNKU

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum