Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Kącik wypoczynkowy w salonie — jak urządzić i umeblować przytulne, funkcjonalne i estetyczne miejsce wypoczynku

Kącik wypoczynkowy w salonie to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. Tutaj nie tylko odpoczywamy i oddajemy się rozrywce. To również miejsce, w którym w głównej mierze toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Jak zatem urządzić wygodny, funkcjonalny i estetyczny kącik wypoczynkowy?

Salon - miejsce wypoczynku i spotkań
Kącik wypoczynkowy w salonie to serce domu - miejsce relaksu, ale i spotkań z przyjaciółmi czy rodziną

Kącik wypoczynkowy w salonie i jego różne funkcje

Wydawać by się mogło, że kącik wypoczynkowy ma jasno określoną funkcję — ma być miejscem relaksu domowników. Jeśli jednak przyjrzymy się mu dokładniej, okaże się, że sprawa wcale nie jest taka prosta.

Przede wszystkim relaks dla każdego oznacza coś innego. Jedni odpoczywają przy telewizji, inni wolą poczytać książkę, a jeszcze inni najlepiej relaksują się przy grach — nie tylko video, ale też towarzyskich, np. planszowych czy karcianych.

Skoro relaks ma wiele twarzy, kącik wypoczynkowy musi być dopasowany do stylu życia, ulubionych rozrywek i aktywności domowników. Jednak salon to nie tylko prywatne miejsce samotnych czy rodzinnych zabaw. To także najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu — tutaj przecież przyjmujemy gości, organizujemy towarzyskie spotkania i rodzinne imprezy.

Aranżacja salonu
Aranżacja salonu powinna być dopasowana do stylu życia, ulubionych rozrywek i aktywności domowników

Kącik wypoczynkowy w salonie ma więc dwojaką naturę. Z jednej strony powinien być ostoją spokoju, relaksu i wygody. Ma być dopasowany do domowników i im zapewniać maksymalny komfort. Z drugiej strony jednak musi być też bardzo estetyczny, odpowiednio przestronny i przyjazny gościom, aby i oni czuli się tutaj świetnie.

Wysoka funkcjonalność musi więc łączyć się z wygodą i estetyką, a wszystko to musi być suto podlane sosem indywidualizmu, unikatowego charakteru i personalizacji. Jak to osiągnąć? Na początek warto wybrać odpowiednie meble.

Jakie meble wybrać do kącika wypoczynkowego?

Dobrze dobrane meble do kącika wypoczynkowego to podstawa. Ich wybór musi być dobrze przemyślany, aby zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców. Ważny przy tym jest nie tylko ich aspekt funkcjonalny czy wygoda, ale również elegancki wygląd.

Meble do salonu James - kącik wypoczynkowy
Typowy kącik wypoczynkowy to miejsce do siedzenia (sofa lub fotele), stolik kawowy i szafka RTV

Doskonałym wyborem będą drewniane meble do salonu. Są nie tylko eleganckie i świetnie wyglądają w każdej aranżacji. Drewno jest też bardzo solidne, odporne na uszkodzenia i zużycie. Takie meble posłużą więc przez długi czas nawet przy intensywnej eksploatacji.

Klasyczny kącik wypoczynkowy składa się z trzech modułów — miejsca do siedzenia, stolika kawowego lub ławy oraz szafki RTV, na której organizuje się centrum rozrywki. To oczywiście nie wyczerpuje wyposażenia do salonu. Ważne będą tu też odpowiednie meble do przechowywania, o nich jednak pisałem już w innym artykule.

Miejsce do siedzenia

Podstawą każdego kącika wypoczynkowego jest wygodne miejsce do siedzenia. przeważnie jest to sofa, na której można nie tylko posiedzieć, ale i uciąć sobie drzemkę. Dobrze sprawdzą się też komfortowe, miękkie fotele. Dodatkowo warto zainwestować w pufy, które mogą służyć jako podnóżki lub dodatkowe siedziska.

Wybierając konkretne modele mebli do siedzenia, trzeba przede wszystkim uwzględnić potrzebną ilość miejsca. Bezwzględnie musi się tu zmieścić cała rodzina, aby wspólnie obejrzeć film, pograć w gry planszowe czy po prostu porozmawiać. Nie można też zapomnieć o gościach i siedziskach dla nich. Odpowiednio duża sofa z fotelami z jednej kolekcji sprawdzi się doskonale, ale w większych salonach warto rozważyć wybór obszernego narożnika.

kącik wypoczynkowy - narożnik i meble Vento
Obszerny narożnik i dopasowany stolik kawowy zapewnią wygodne miejsce wszystkim domownikom i ich gościom

Dobrym wyborem będzie też mebel z funkcją spania. Rozkładana kanapa czy narożnik pozwolą szybko i łatwo zmienić salon w sypialnię dla gości. Takie meble sprawdzą się też w kawalerkach. Dzięki nim połączymy funkcję salonu z sypialnią i zaoszczędzimy dużo miejsca.

Nie trzeba chyba dodawać, że styl mebla, czyli jego konstrukcja, rodzaj, wzór i kolor materiałów obiciowych muszą być dopasowane do aranżacji. Dla wygody warto też postawić na tapicerki przepuszczające powietrze. Pozwolą one skórze oddychać, dzięki czemu unikniemy nadmiernego pocenia się.

Stolik kawowy

Kolejny element, który powinien mieć każdy kącik wypoczynkowy, to stolik kawowy lub ława. Przy jego wyborze ważny jest nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność. Zależy ona między innymi od gabarytów.

Funkcjonalność stolika kawowego determinuje przede wszystkim wielkość blatu. Powinniśmy dobrać ją odpowiednio do indywidualnych potrzeb domowników. Jeśli zatem lubimy np. spędzać czas na grach towarzyskich — szczególnie planszowych, które wymagają sporo przestrzeni — wybierzmy model z obszernym blatem. Dobrze sprawdzą się większe wersje stolików Retro, Vento lub Golo. Jeśli nie mamy takich potrzeb lub przestrzeni, możemy postawić na zgrabne, mniejsze modele, takie jak Vigo, Lobo czy Fis.

Stolik kawowy Vigo
Formalnie prosty, ale piękny i funkcjonalny stolik kawowy z kolekcji Vigo to świetny wybór do każdego kącika wypoczynkowego

Dodatkową funkcjonalność stolikom kawowym zapewniają podblatowe półki. Widzimy je m.in. w modelach Augusto, Eusebio i Vort. Takie półki to idealne miejsce na książki, czasopisma czy piloty i kontrolery do sprzętu audio i video.

Jednak wielkość blatu to nie wszystko. Aby kącik wypoczynkowy był estetyczny i wygodny, ważne jest też dopasowanie wysokości mebla. Zależy ona głównie od wysokości siedzisk. Sofy czy fotele mają różne rozmiary, a stolik trzeba dobrać tak, by siedząc, można było wygodnie sięgnąć do blatu, zjeść czy wykonać inne czynności.

Poza rozmiarami stolika ważny będzie też kształt blatu. Do wyboru są zarówno stoliki z blatem okrągłym, jak i prostokątnym czy kwadratowym. Jeśli mamy mobilne siedziska — lekkie fotele, pufy lub krzesła — które można swobodnie dostawić do stolika, kształt może być dowolny. Jednak do dużej sofy czy narożnika najlepiej dobrać mebel prostokątny lub eliptyczny (owalny), który rozciągnie się przez całą długość siedziska tak, by każdy miał wygodny dostęp do blatu.

Szafka RTV

Kącik wypoczynkowy o klasycznym układzie wieńczy szafka RTV. Mebel ten jest sercem domowego centrum rozrywki. Tu stoi telewizor i cały sprzęt audiowizualny. Wybór konkretnego modelu szafki RTV zależy więc przede wszystkim od tego, ile tego sprzętu chcemy na niej umieścić.

Jeśli planujemy rozbudowany zestaw kina domowego uzupełniony o wieżę audio i konsolę do gier, konieczny będzie mebel o większych gabarytach, z obszernymi półkami. Doskonale sprawdzą się m.in. szafki Vigo, Bingo czy Minimal. Poza sporym blatem i dodatkowymi otwartymi półkami mają one również zamknięte szafki lub szuflady, które przydadzą się na płyty z muzyką i filmami, zapasowe baterie, kontrolery i inne drobiazgi.

Szafka RTV - domowe centrum rozrywki
Szafka RTV jest sercem domowego centrum rozrywki. Powinna być dopasowana do potrzeb domowników, jak i stylu wnętrza

Na małych metrażach i tam, gdzie nie potrzebujemy aż tak rozbudowanego centrum rozrywki, lepszym wyborem będą bardziej kompaktowe szafki RTV. Małe i zgrabne modele Steel, Odys i Koli w zupełności wystarczą na telewizor z dekoderem i kilka dodatkowych drobiazgów.

Estetyczny i wygodny kącik wypoczynkowy — dodatki, które wzbogacą aranżację

Kącik wypoczynkowy powinien być zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny. Spójną aranżację uzyskamy, wybierając meble do salonu z jednej kolekcji. Do tego należy jednak dobrać odpowiednie dodatki. Nie będę się tu dokładnie rozpisywał na temat dopasowania wyposażenia do konkretnych stylów aranżacyjnych, bo to temat rzeka i poruszaliśmy go już na naszym blogu wielokrotnie. Warto jednak wspomnieć o kilku podstawach.

Przede wszystkim postawmy na spójną paletę barw — wybierzmy maksymalnie trzy przewodnie kolory, które pojawią się na ścianach czy meblach. Dodatkowe barwy w formie nieprzesadnych akcentów możemy wprowadzić właśnie w dodatkach. Przy wyborze kolorów do wnętrza warto skorzystać z tzw. koła kolorów. Pozwala ono dobrać estetyczna, paletę, w której każdy element będzie pasował do pozostałych.

Dodatki to również funkcjonalność i komfort. Zadbajmy więc o miękkie poduchy, koce i pledy, które umilą nam siedzenie na sofie. Pod nogami sprawdzi się z kolei miękki, ciepły dywan.

poduchy, koce i pledy - dodatki do salonu
Kolorowe poduchy, ciepłe koce i miękkie pledy zapewnią wygodę i wprowadzą przytulną atmosferę

Aranżacja salonu powinna być wyrazem indywidualnej osobowości mieszkańców. Warto więc spersonalizować tę przestrzeń. Pomogą w tym rodzinne fotografie w ozdobnych ramkach czy pamiątki z podróży ustawione na półkach. Bibeloty powinny przede wszystkim świadczyć o osobistym poczuciu estetyki. Przy ich doborze warto mieć na uwadze wytyczne konkretnego stylu wystroju, jednak ostatecznie wszelkie dekoracje i ozdoby mają po prostu się nam podobać.

Zbyt sztywne trzymanie się zasad pozwoli być może stworzyć obrazkową, elegancką aranżację, ale bez personalizacji będzie ona pozbawiona duszy. Przy wyborze dodatków zaufajmy więc sobie i kierujmy się własnymi potrzebami, preferencjami i swoim poczuciem estetyki. Wtedy salonowy kącik wypoczynkowy zatętni życiem i stanie się prawdziwym sercem domu.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MEBLE DO SALONU, KTóRE POMOGą ZACHOWAć PORZąDEK - PRZEGLąD KOMóD, REGAłóW I SZAFEK RTV
SALON W DREWNIE — JAK POłąCZYć PODłOGę I MEBLE Z DREWNA?
NOWOCZESNE MEBLE DREWNIANE DO SALONU

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum