Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Historia mebli drewnianych – czy rozwój społeczeństwa wpływa na wyposażenie naszych domów?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak z pozoru zwykłe meble, wpływają na jakość pojedynczego dnia? Albo… czy zadaliście sobie kiedyś pytanie, jaki mebel powstał jako pierwszy? I czy jako społeczeństwo, moglibyśmy się bez niego obejść? Historia mebli drewnianych mówi wiele o… nas samych. Sprawdź to!

Historia mebli drewnianych – dlaczego meble są nam niezbędne do funkcjonowania?

Odpowiedź jest prosta: ponieważ ewolucja wprowadza stopniowe, ale powolne zmiany. Człowiek jest jedynym ssakiem, który niemal w 100% porusza się w pozycji wyprostowanej. To dość niewygodna pozycja, która jest wymagająca dla naszego organizmu. Nie jesteśmy w stanie poruszać się w pozycji wyprostowanej 24h na dobę. Dlatego przykładowo do posiłku siadamy na krześle, w nocy odpoczywamy na łóżku drewnianym itd.

Muzeum Historii Naturalnej
Meble, podobnie jak narzędzia, stały niezbędne w codziennym życiu homo-sapiens.

Już nasi pra pra pra przodkowie stosowali różnego rodzaju „wyposażenie”, które miało im ułatwiać codzienne funkcjonowanie w pozycji wyprostowanej. Na tym polu zwłaszcza przydawały się przeróżne pulpity, które pozwalały na komfortowe oparcie łokci czy taboreciki z drewna, pozwalające na odciążenie kręgosłupa.

Dlaczego piszemy akurat o pierwowzorach mebli drewnianych? Ponieważ nikogo chyba nie zaskoczy fakt, że drewno (tuż obok kamienia) było jednym z najłatwiej dostępnych materiałów, w dodatku w pełni naturalnym! To właśnie po drewno, kamień czy miękkie rośliny sięgają obecnie inne ssaki, budując swoje gniazda i legowiska.

Muzeum ewolucji
Jako jedyny ssak, człowiek porusza się większość dobry w pozycji wyprostowanej.

Można zatem powiedzieć, że meble drewniane towarzyszą człowiekowi od samego początku jego istnienia. A wraz z ewolucją, rozwijał się także ich wygląd oraz funkcjonalność. Należy także podkreślić, że pierwsze „meble” miały przede wszystkim być pomocne, a o ich wyglądzie czy nad ich… projektem, nikt wówczas nie dywagował. Nikogo nie zdziwi fakt, że mówiąc o pierwszych meblach drewnianych, mamy oczywiście na myśli np. pieniek drzewa.

Kiedy powstały pierwsze meble?

Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć dokładnie, jednak już w epoce kamienia łupanego pojawia się pierwsze funkcjonalne wyposażenie ludzkich siedlisk. O meblach w formie, którą znamy dziś, możemy rozmawiać od epoki starożytnej.

taboret ciosany z pnia
Pnie spróchniałych drzew mogły być pierwszymi taboretami z drewna.

W starożytnym Egipcie, Rzymie czy Grecji, meble drewniane (i nie tylko!) stanowiły o majętności domu. Wszelkie odkrycia archeologiczne podkreślają wagę przedmiotów użytkowych, w tym mebli.

Co ciekawe, im bardziej zagłębiamy się w historię meblarstwa, tym bardziej uderza nas pewien fakt. Spoglądając na fotografie z wykopalisk archeologicznych oraz odwiedzając muzea, można zauważyć, że sposób konstruowania mebli w każdej epoce jest niezmienny. Unowocześniają i doskonalą się natomiast techniki, które pozwalają na tworzenie misternych zdobień, bardziej skomplikowanych kabinetów czy składanych (!) stołów.

Tak, składane stoły były znane już w starożytnej Grecji! Furorę w tamtych czasach robiły także zaokrąglone stoły i kredensy. Wyposażenie domu nie było przywilejem bogaczy. Owszem, domostwa na prowincji wyglądały inaczej, niż greckie pałace, jednak meble nie były w starożytnej Grecji towarem deficytowym.

Historia mebli drewnianych
Czy wiesz, że w starożytnej Grecji wykonywano składane stoły i kredensy?

Wytwarzano je z drewna oliwnego, wierzbowego, dębowego, a także cyprysów i topoli. Jako jeden z najtrwalszych materiałów z jakiego wykonywano wówczas meble drewniane był heban.

Starożytny Egipt natomiast słynął z prawdziwych dzieł sztuki. Meble drewniane wytwarzane w Egipcie były inkrustowane masą perłową, nierzadko dekorowano je kością słoniową oraz złotem czy drogocennymi kamieniami. W tej epoce powstał również nowy zawód. Był nim snycerz, który dbał o charakterystyczne dla Egiptu rzeźbienia. Główną rolę grało tutaj drewno jałowcowe, cedrowe oraz cyprysy.

Historia mebli drewnianych – jaka była ich funkcja?

Kiedy dziś mówimy o funkcjonalności, mamy na myśli trwałość mebli (np. tych bukowych lub dębowych), wymiarach, miejscu na magazynowanie, odporności na czynniki zewnętrzne (tj. wilgoć czy promienie słoneczne). Prawie zapominamy, że dawniej miały także wiele nieistotnych z dzisiejszego punktu widzenia funkcji.

Niewątpliwie jedną z nich było wskazanie na najważniejszą osobę w pomieszczeniu. Król miał przecież największy i najwyższy tron, w przeciwieństwie do osób niższych mu rangą, aż do zwykłego ludu, który w jego obecności nie mógł skorzystać z krzesła czy taboretu.

Bardzo ciekawą funkcję posiadał również stół, który także mógł wskazywać na tego, kto przewodniczy posiedzeniu. Można zwrócić także uwagę na to, jak zachował się wygląd oraz struktura sali sądowej. Sędzia, czyli osoba posiadająca decydujący głos w danej sprawie, zwykle siedzi na fotelu sędziowskim. Nowoczesne sale sądowe bywają skromniejsze, jednak meble wskazują niejako hierarchię i przypisują specyficzne role osobom przebywającym w pomieszczeniu.

Meble drewniane miały niegdyś wartość symboliczną, którą w jasny sposób potrafiło rozczytać społeczeństwo.

Rewolucja w wytwarzaniu wyposażenia do domu

Fotele, stoły, łóżka czy ławy miały kiedyś ogromną wartość. Meble drewniane zamawiało się u rzemieślników i w napięciu oczekiwano na realizację. Wyposażenie domu przechodziło z pokolenia na pokolenie, budując majątek i pozycję rodziny. Trzeba przyznać, że do dziś meble z zamierzchłych epok robią wrażenie na znawcach tematu i projektantach wnętrz.

Historia Mebli Drewnianych
Rewolucja przemysłowa, zrewolucjonizowała także podejście do wyposażenia domu.

Sytuacja w produkcji wyposażenia z drewna zmieniła się diametralnie w czasie rewolucji przemysłowej (XIX w.). To właśnie wtedy meblarstwo rękodzielnicze zeszło na drugi plan, a projekty mebli znacznie się uprościły tak, aby pasowały do nieco bardziej uniwersalnych wymagań szerokiej grupy użytkowników.

Dzisiejsza wiedza i spojrzenie na historię mebli drewnianych, pozwala na również na pozytywną ocenę prostych projektów, które zachwycają formą i znakomitymi proporcjami. Minimalizm, który był sporym zaskoczeniem XIX wieku w połączeniu z materiałami dobrej jakości, stał się wyznacznikiem dobrego stylu.

Komentarze

  • Anna
    23 Październik 2022 o 15:35
    Widzieliscie jakies fajne drewniane meble do salonu? Stolik rtv+ jakas szafeczka i półki
    Najlepiej same drewno a jesli dodatek białego to raczej mat niz polysk. Poratujcie

    Chciałabym kupić sobie coś porządnego do salonu oraz do sypialni. Marzą mi się meble na lata a nie na chwilę.
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

ARTYSTYCZNY RAJ W PRZESTRZENI POPRZEMYSłOWEJ - PANORAMA 360°
MIESZKANIE "NA PRZESTRZAł" - PANORAMA 360°
WNęTRZE W ODRESTAUROWANEJ KAMIENICY - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum