Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Jakie biurko wybrać do pracy, nauki i zabawy? Na co zwrócić uwagę przy tym wyborze?

Dobre biurko to niezwykle istotny element stanowiska do pracy i nauki. Ten z pozoru prosty mebel może znacząco ułatwiać wykonywanie obowiązków, zapewniając wygodę i funkcjonalność. Aby tak było, musi być jednak odpowiednio dobrany. Sprawdź więc, jak wybrać idealne biurko do nauki, pracy i zabawy.

Biurko w domu
Biurko to podstawowy element stanowiska pracy i nauki

Biurko — jego rola w domu i biurze

Rola biurka jest oczywista — to stanowisko pracy lub nauki. Jako takie przyda się domownikom w każdym wieku — od maluchów chodzących do szkoły przez studentów po dorosłych i to nie tylko tych pracujących zdalnie.

Oczywiście jest ono niezbędne w domowym i firmowym gabinecie, ale dobre biurko wykorzystamy nie tylko w celach stricte zawodowych. Przy nim zajmiemy się też wieloma obowiązkami domowymi — zakupami w internecie, różnymi “robotami papierkowymi”, a nawet drobnymi naprawami i majsterkowaniem czy kreatywną zabawą z dziećmi. Robocze stanowisko w formie biurka powinno więc znajdować się w każdym domu, a niekiedy powinno ich być kilka.

Bezwzględnie własne biurko powinien mieć każdy domownik, który się uczy lub zawodowo pracuje z domu. Takie biurka należy ustawiać w zacisznych miejscach, w których można się skupić i skoncentrować na zadaniach.

Dobrym pomysłem jest też przynajmniej jedno biurko traktowane jako ogólnodostępny blat roboczy. Można je ustawić choćby w salonie. Może to być domowy kącik kreatywny czy miejsce do surfowania po internecie. Przy nim wykonamy te zadania, które nie wymagają wielkiego skupienia oraz takie, które robi się wspólnie, rodzinnie.

Biurko pełni też zasadniczą rolę w biurze, gdzie stanowi główne wyposażenie stanowiska pracy. Takie biurko powinno być wyjątkowo wygodne, doskonale dopasowane do indywidualnych cech użytkownika (np. jego wzrostu) i do jego potrzeb. Najważniejszą jego cechą powinna zatem być funkcjonalność i ergonomia, choć i o estetyce warto pamiętać.

Biurko / toaletka z drewna litego
W domu przyda się choćby niewielkie biurko, przy którym spokojnie skorzystamy z laptopa czy zrobimy porządek w papierach

Co charakteryzuje dobre biurko?

Dobre biurko powinno być funkcjonalne i ergonomiczne, wygodne, trwałe i estetyczne. Musi zaspokajać indywidualne potrzeby użytkownika i być dopasowane do jego budowy ciała (głównie wzrostu).

Odpowiednie dopasowanie biurka jest niezwykle istotne z kilku względów. Po pierwsze wygodny, praktyczny mebel poprawia wydajność pracy. Odpowiednio obszerny blat, dobrze dobrane moduły do przechowywania czy dodatkowe funkcjonalności pomagają w lepszej organizacji stanowiska pracy. To bardzo ważne dla wygody, a więc i dla efektywności działań.

Po drugie dopasowanie biurka i krzesła biurowego zasadniczo wpływa na postawę i ułożenie ciała w czasie pracy. To z kolei ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję użytkownika.

Zadbanie o prawidłową postawę przy biurku jest szczególnie istotne w przypadku dzieci i młodzieży, a więc tych osób, u których dopiero kształtują się nawyki i cały układ ruchu. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej postawy przez dorosłych z siedzącym (biurowym) trybem pracy. Oni przy biurku spędzają często po kilka godzin w jednej pozycji.

Nieprawidłowe dobranie biurka i krzesła może prowadzić do poważnych zaburzeń postawy, bólów, stanów zapalnych, a nawet trwałych zmian w układzie ruchu. Właśnie dlatego biurko i krzesło do niego zawsze powinno być dobrane indywidualnie — do konkretnego użytkownika.

Białe biurko w minimalu
Najważniejsze, by biurko było dopasowane do użytkownika i jego indywidualnych potrzeb

Funkcjonalność

Funkcjonalność biurka to także w dużej mierze kwestia indywidualna. Zależy ona przede wszystkim od tego, jakie działania będą przy nim wykonywane.

Oczywiste jest zatem, że np. architekci pracujący z wielkoformatowymi rysunkami potrzebują większego blatu, na którym zmieszczą plany, mapy itd. Warto przy tym pamiętać, że blat powinien być zarówno odpowiednio szeroki, jak i głęboki.

Jeśli z kolei szukamy biurka pod komputer stacjonarny (z osobnym monitorem), możemy zdecydować się na model o mniejszej szerokości, ale dosyć dużej głębokości. Chodzi o to, by nie siedzieć zbyt blisko ekranu i by wygodnie pomieścić klawiaturę oraz myszkę.

Dla tych korzystających z laptopów wystarczające może się okazać płytkie i wąskie biurko. Komputer przenośny i tak ma zintegrowany ekran, więc nie odsuniemy go zbytnio, bo musimy mieć wygodny dostęp do klawiatury.

Biurka mogą też mieć rozmaite funkcje dodatkowe. Praktyczne podstawki pod monitor pozwalają podnieść ekran na wysokość wzroku i zapewniają dodatkowe miejsce na blacie.

Dawniej bardzo popularne były też biurka komputerowe z wysuwanym blatem pod klawiaturę i myszkę. Dziś widuje się je rzadziej, ale to dobry wybór tam, gdzie mamy niewiele miejsca. Trzeba tylko pamiętać, że w takich modelach trudniej ustawić prawidłową wysokość — blat główny i ten na klawiaturę są bowiem na różnych poziomach. Dlatego tego typu biurka polecam raczej do domu, do działań krótkotrwałych, a nie do długiego siedzenia w pracy.

Na funkcjonalność biurka istotne wpływa też obecność modułów do przechowywania. Rozmaite szuflady, szafki i półki mogą być rozmieszczone w wielu konfiguracjach.

Klasyką są biurka z wbudowanym kontenerem z szafką z drzwiczkami (np. model Vigo) lub z szufladami (np. model James) czy łączące szafki i szuflady (np. model Seti). To świetne biurka dla uczniów i studentów, ale też do gabinetu czy biura. Pojemne kontenery doskonale nadają się bowiem na artykuły biurowe, dokumenty, podręczniki i inne akcesoria.

Innym pomysłem są biurka z szufladami podblatowymi. To modele takie jak Cubic czy Koli. Zapewniają nieco mniej miejsca do przechowywania, ale do wielu potrzeb będą wystarczające. Zresztą można do nich dobrać odpowiednią wąską komodę, która z powodzeniem zastąpi klasyczny, wbudowany kontener

Drewniane biurko James
Klasyczne biurko z kontenerem do przechowywania to w zasadzie uniwersalny model, który sprawdzi się w kaźdej sytuacji

Trwałość

Biurko jest meblem mocno eksploatowanym. Dotyczy to zarówno biurka dla uczniów, jak i tych do pracy. Powinno zatem być trwałe, solidne i stabilne.

Dlatego najlepiej sprawdzają się biurka drewniane. Lite drewno bukowe czy dębowe gwarantuje dużą wytrzymałość na czynniki mechaniczne — obciążenia, uderzenia, zadrapania itd.

Przy odpowiednim wykończeniu biurko drewniane będzie też odporne na wilgoć czy wysokie temperatury (a więc np. na rozlaną kawę lub inne napoje).

Mocne biurko to także kwestia funkcjonalności i wygody pracy. Solidna i stabilna konstrukcja sprawia, że mebel się nie buja i nie kiwa. Takie biurko jest zatem odpowiednie także do bardzo precyzyjnych działań.

Dobre dębowe lub bukowe biurko można wykorzystać nawet jako mebel warsztatowy (np. w garażu). Będzie wtedy idealnym miejscem dla majsterkowiczów.

Meble z litego drewna
Lite drewno to gwarancja solidności i długowieczności mebli

Estetyka

Estetyka biurka ma znaczenie zarówno w biurze, jak i w domu. Przyjemne dla oka, dobrze zaaranżowane miejsce pracy (lub nauki) wpływa na nastrój, a ten z kolei przekłada się na zaangażowanie i efektywność działań.

Wszyscy doskonale wiemy, że przy obskurnym, brzydkim stanowisku po prostu nie pracuje się dobrze. Nie bez powodu wiele osób dekoruje swoje miejsca pracy i stara się dbać nie tylko o porządek, ale też o reprezentacyjny, przyjazny wygląd stanowisk.

Estetyczne biurko to takie, które pasuje do wystroju wnętrza i samo w sobie dobrze wygląda. Tu znów pojawiają się atuty biurek z litego drewna. Jest to materiał, który świetnie wygląda w zasadzie we wszystkich stylach wnętrzarskich, Pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji.

Sam w sobie też prezentuje się doskonale. Drewniane biurka urzekają ciepłymi barwami i ciekawym, ale nienachalnym rysunkiem usłojenia. To pomaga w budowaniu przytulnego stanowiska pracy i nauki, które nie jest ani zbyt sterylne i puste, ani zbyt pstrokate i rozpraszające.

Oczywiście biurko dobrać trzeba do aranżacji wnętrza. Do nowoczesnych biur i mieszkań najlepsze będą modele o minimalistycznej formie — takie jak m.in. Vento lub Pola. To proste, ale funkcjonalne konstrukcje. Świetnie spiszą się nie tylko jako jedyne biurko w pomieszczeniu, ale też jako wyposażenie pomieszczeń wielostanowiskowych.

Do aranżacji klasycznych i takich o dekoracyjnym, reprezentacyjnym charakterze odpowiednie będą nieco wystawniejsze biurka — np. model Paris.

Co istotne, biurka i ich estetykę zawsze trzeba rozpatrywać w komplecie z krzesłami. Właściwie dobrane krzesło powinno korespondować formą, barwą czy wzornictwem z biurkiem, tak aby tworzyło z nim jedną, spójną całość.

Gabinet - aranżacja wnętrza biura
Biurko należy dopasować nie tylko do użytkownika, ale także do aranżacji wnętrza

Jakie biurko do pracy?

Biurko do pracy powinno być przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Pracownik może tu spędzać nawet 8 godzin dziennie, właściwie ciągle w tej samej pozycji. Dlatego bezwzględnie trzeba dobrać biurko do indywidualnych cech użytkownika.

Blat powinien być na takiej wysokości, by siedząca przy nim osoba mogła wygodnie oprzeć całe stopy na podłodze. Kolana siedzącego powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Do takiej pozycji dobieramy wysokość blatu. Nie może on być zbyt niski, bo zabraknie miejsca na nogi, ani zbyt wysoki, bo utrudni to dostęp do klawiatury, papierów czy innych elementów na blacie.

Operowanie rzeczami na biurku powinno być zatem możliwe bez unoszenia ramion w górę, a to oznacza, że oparte na blacie ręce powinny być zgięte w łokciach pod kątem około 90 stopni.

Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie podnóżka pod stopy ustawionego pod lekkim, około 15-stopniowym skosem.

Biurko do pracy powinno też być odpowiednio głębokie. Musi pozwalać na wsunięcie się z krzesłem tak blisko, by blat niemal dotykał brzucha siedzącego. To ważne szczególnie dla pracujących przy komputerze, bo takie dosunięcie pozwala na wygodne oparcie rąk przy pisaniu na klawiaturze.

Istotne jest także właściwe ustawienie ekranu. Powinien być na wysokości wzroku prosto siedzącej, wygodnie opartej na krześle osoby. Do takiego ustawienia przydają się różne podstawki pod monitor, które czasem są już wbudowane w biurko.

Oczywiście do indywidualnych potrzeb pracownika należy dobierać także moduły do przechowywania. Raczej odradza się tu biurka z szufladami podblatowymi, bo zabierają one miejsce na nogi i często uniemożliwiają właściwe dopasowanie wysokości blatu. Lepiej postawić zatem na modele z kontenerami po bokach lub na osobne kontenery.

Biurko z kolekcji Pola
Biurko zawsze trzeba dopasować do tego, co będzie przy nim robione.

Jakie biurko dla gracza?

Biurka dla graczy to niekoniecznie specjalistyczne modele gamingowe. Owszem, takie biurka oferują wiele ciekawych funkcji, ale większość z nich to zazwyczaj tylko “bajery” niewiele mające wspólnego z prawdziwą funkcjonalnością. To m.in. podświetlenia czy różne estetyczne zabiegi mające uatrakcyjnić stanowisko gamingowe.

Jednak biurko dla gracza powinno być przede wszystkim wygodne. Oczywiście ważne jest miejsce na duży monitor. Przyda się zatem wbudowana podstawka czy funkcjonalne wycięcia na poprowadzenie kabli.

Na blacie musi być też miejsce na klawiaturę, myszkę i ewentualne inne kontrolery. Dlatego lepsze będzie większe niż mniejsze biurko. Istotna jest szczególnie głębokość mebla. Gracze lubią duże monitory, a głębszy blat pozwala na odsunięcie ich dalej od oczu, co pomaga w ochronie wzroku.

Poza tym biurko dla gracza powinno spełniać właściwie te same warunki co  biurko do pracy. Musi pozwalać na zachowanie prawidłowej postawy podczas długich rozgrywek. Liczy się zatem dopasowanie jego wysokości i gabarytów do indywidualnych cech użytkownika. Profesjonalne biurka gamingowe często są regulowane, przy czym dopasowywać można nie tylko wysokość, ale i kąt nachylenia blatu czy poziom podstawek pod monitory

Jakie biurko młodzieżowe?

Biurko młodzieżowe to mebel, który powinien być jak najbardziej uniwersalny. Z pewnością będzie bowiem wykorzystywany w różnych celach.

Stanowisko pracy, nauki i zabawy przy biurku młodzieżowym
Młodzieżowe biurko to nie tylko miejsce nauki, ale też rozrywki czy działań kreatywnych

Teoretycznie młodzieżowe biurko służy głównie do nauki czy odrabiania lekcji, ale w rzeczywistości jest też miejscem zabaw i rozrywek. Przy nim dzieciaki rozwijają swoje hobby, oddają się twórczości kreatywnej, surfują po internecie oraz grają w gry.

Najlepiej zatem, jeśli biurko młodzieżowe będzie możliwie duże i wyposażone w miejsce do przechowywania. Powinna być na nim przestrzeń zarówno na rozłożenie podręczników i zeszytów, jak i na komputer wraz z oprzyrządowaniem.

Oczywiście biurko młodzieżowe też warto dopasować do indywidualnych cech użytkownika, a to zadanie niełatwe. Jeśli nie chcemy co rusz wymieniać mebli w miarę dorastania dziecka, dobrze jest postawić na model z regulacją wysokości. Alternatywą jest wykorzystanie regulowanego, ergonomicznego krzesła i odpowiednio dobranych podnóżków. Pozwolą one wygodnie (i prawidłowo) usiąść nawet przy wysokim blacie.

Właściwie dobrane biurko jest kluczowym elementem każdego stanowiska do pracy, nauki, jak i zabawy czy rozrywki. Ma ono zasadniczy wpływ na wygodę użytkownika i jego zdrowie, a to bezpośrednio przekłada się na wydajność działania. Dlatego biurko zawsze trzeba dobierać do indywidualnych cech i potrzeb, dbając też o trwałość i estetykę mebla.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

BIURKO Z DREWNA DO PRACY I NAUKI - CZYLI JAK POGODZIć ESTETYKę I WZGLęDY PRAKTYCZNE
DREWNIANE GADżETY NA BIURKO — PROSTY SPOSóB NA ORGANIZACJę I DEKORACJę MIEJSCA PRACY LUB NAUKI
ARYSTYCZNA SYPIALNIA W KOLORACH TęCZY - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum