Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Biurko z drewna do pracy i nauki - czyli jak pogodzić estetykę i względy praktyczne

Rok 2020 i panująca pandemia jasno pokazały, że nawet pomimo małego metrażu mieszkania, biurko to obowiązkowy element wyposażenia. Praca zdalna, edukacja z domu, a także konieczność robienia niektórych zakupów przez Internet wymusza na nas siedzenie przy komputerze. O ile krótkotrwałe korzystanie ze stołu kuchennego czy własnych kolan jako podpórki pod laptopa może nie być uciążliwe, o tyle długie godziny spędzone przed ekranem już tak. Dla własnego zdrowia warto zadbać o ergonomię miejsca pracy za pomocą dobrze dobranego biurka. Najlepiej sprawdzi się biurko z drewna, chcesz wiedzieć dlaczego?



Biurko z drewna kontra płyta drewnopochodna, szkło i plastik

Biorąc pod uwagę argumenty ze wstępu, z biurka korzystać będziemy częściej niż kilka minut dziennie. Nie tylko korzystać, ale i na niego patrzeć. Często musimy przy nim wykonywać czynności, które nie sprawiają nam zbytniej przyjemności, jak np. praca czy nauka. Zadbajmy więc o jak najbardziej komfortowe i estetyczne miejsce. Żaden materiał nie sprawdzi się tak, jak klasyczne drewno.

Drewno jest wytrzymałe, dzięki czemu nawet po wielu latach użytkowania może świetnie wyglądać. Może dawać przyjemną w dotyku fakturę oraz piękny, naturalny obraz linii słojów. Z czasem można go łatwo odnowić lub dorobić potrzebne półki, szuflady czy podstawki, których tak łatwo nie zamontujemy na szklanym czy plastikowym blacie. Jego przewaga nad płytą drewnopochodną, oprócz oczywistej jakości i komfortu korzystania to reakcja na uszczerbki. Niewielkie wgniecenia czy rysy na drewnie nie będą tak widoczne, jak zniszczenie płyty. Podobnie z krawędziami blatu. Jeśli wylejemy kawę czy wodę na drewniany blat, ale szybko go wytrzemy i osuszymy, nie zauważymy uszczerbku. Z kolei oklejone krawędzie płyty drewnopochodnej szybko mogą nabrzmieć, a sama okleina zacząć nieestetycznie odstawać.

drewniane biurko
Drewniane biurko to klasa sama w sobie. Ciemne kolory potęgują poczucie elegancji

Inną kwestią jest też stabilność i komfort korzystania. Modne i ładnie wyglądające szklane blaty są krótko mówiąc zimne w dotyku. W związku z tym trzymania przedramion na takiej powierzchni może nie być komfortowe. W dodatku ślady palców czy kurzu na szklanym blacie powstają niemal codziennie. Plastikowe biurko nie jest tak stabilne, jak inne odpowiedniki. Dlatego jego delikatne drgania podczas korzystania mogą przy dłuższej pracy być bardzo denerwujące.

Biurko z drewna – pomysły i inspiracje

Biurko z drewna niejedno ma imię. W zależności od stylu wnętrza możesz żonglować rozmaitymi formami. Lubiący klasykę mogą wybrać bardziej masywne meble, z zabudowanym tyłem, szufladami, szafkami czy dodatkową nadstawką. Pięknie prezentują się eleganckie, żłobione meble. Można spotkać takie modele w antykwariatach, a już samo siedzenie przy tym  biurku podniesie rangę wykonywanej czynności.

Do nowoczesnych wnętrz pasować będą minimalistyczne, skandynawskie meble, gdzie drewniany blat osadzony został na cienkich nóżkach. Mogą być one drewniane, ale także metalowe. Taka konstrukcja wygląda klarownie, świeżo i nie przytłacza bryłą. Oczywiście pod warunkiem, że blat będzie odpowiednio duży, a na nim panować będzie porządek. Obok tego typu mebli warto postawić szafę lub regał na dokumenty, segregatory czy chociaż akcesoria biurowe. Nawet najładniejsze biurko, na którym nie zapanuje porządek, nie będzie wyglądać estetycznie.

Biurko z drewna jako toaletka?

Ciekawym pomysłem 2 w 1 jest biurko-toaletka. Zwykle jest zgrabne, nie zajmuje zbyt wiele miejsca i posiada dodatkową szufladkę na drobiazgi. W ciągu dnia służyć może za miejsce pracy, a przed wyjściem zamieni się w profesjonalne miejsce do wygodnego makijażu. Przed toaletkami zwykle zamontowane jest lustro, na którym można przypinać karteczki z zadaniami czy ważnymi informacjami.

biurko z drewna beds
Do pracy od czasu do czasu idealnie sprawdzi się biurko-toaletka z kilkoma praktycznymi szufladami

Biurko z regulacją wysokości

Kolejna nasza propozycja to biurko z regulacją wysokości. Na jego zaletach chwilę się zatrzymamy. To doskonały model nie tylko dla dziecka, które szybko rośnie. Chociaż w tym przypadku podążanie za rosnącą postawą pociechy to inwestycja w jego zdrowy kręgosłup. Regulacja biurka przyda się również nam. Jeśli spędzamy dużo godzin przy komputerze, siedzenie na jednym krześle, nawet najwygodniejszym, może stać się niekomfortowe. Dbając o prawidłową postawę można zmienić krzesło na dużą piłkę fitness i dopasować wysokość biurka do aktualnych potrzeb. Przy takim meblu można również pracować na stojąco. Regulacja wysokości nóg mebla wygląda często bardzo interesująco. W niektórych modelach kojarzyć się może z biurkiem architektonicznym, co jest dodatkowym walorem estetycznym.

Biurko narożne ma dwie podstawowe zalety: daje więcej miejsca roboczego oraz prezentuje się ciekawiej – szczególnie, jeśli towarzyszą mu dodatkowe szuflady lub specjalne półki. Jeśli pracując korzystasz z dwóch monitorów, do tego chcesz mieć przed sobą miejsce robocze na dokumenty, drukarkę czy po prostu lepiej się odnajdujesz przy większej powierzchni – koniecznie wybierz ten model.

biurko drewniane 2 ekrany
Gdy na blacie biurka z drewna pojawia się zbyt dużo przedmiotów, warto rozważyć model biurka narożnego

Jak dobrać idealne biurko i krzesło?

Biurko nie tylko powinno nam się podobać, podobnie jak krzesło nie tylko powinno być wygodne. Istnieją wytyczne co do optymalnej wysokości jednego i drugiego.

Jeśli przy biurku nie będziemy spędzać dużo czasu i rozważamy pracę w pozycji stojącej, można zdecydować się na model wysoki, czyli w przedziale 90-100cm. Do tego dobrze dostawić wyższe krzesło lub tzw. hoker, aby móc na chwilę przysiąść. Standardowa wysokość klasycznego biurka do pracy na siedząco wynosi 75cm. Jednak wymiar ten należy dopasować do swojego wzrostu. Niska osoba z pewnością za wygodniejsze uzna niższe biurka, z kolei dwumetrowy mężczyzna nie czułby się komfortowo musząc siedzieć przy tak niskim meblu.

Najlepsze krzesła do biurka to te posiadające możliwość regulacji: wysokości, oparcia, poziomu podłokietników lub nawet zagłówka. Profesjonalne krzesła biurowe pozwolą idealnie dopasować się do danej osoby, dzięki czemu praca będzie ergonomiczna i bezpieczna dla kręgosłupa. Optymalny zakres regulacji wysokości siedzenia to 50cm. Należy ją ustawić mniej więcej tak, aby podłokietniki były na wysokości blatu. W dalszej części należy zadbać o odpowiednie podparcie stóp, aby nogi w kolanach i stawie skokowym były pod kątem prostym. Jest to ważne ze względu na zachowanie prawidłowego krążenia krwi.

biurko z drewna

Na koniec zadbajmy jeszcze o prawidłową głębokość blatu. Jeśli kusi nas wąskie biurko, które nie zajmuje zbyt dużo miejsca, to raczej nie myślmy o długotrwałym pisaniu na klawiaturze. Aby nie nadwyrężać nadgarstków, przedramiona powinny znajdować się na blacie w trakcie korzystania z komputera. To generuje minimalną głębokość biurka na poziomie około 50cm.

Biurko z drewna – podsumowanie

Biurko z drewna to wybór, którego z pewnością nie będziesz żałować, jeśli oprócz pięknego wyglądu weźmiesz pod uwagę aspekty praktyczne. Szukając odpowiedniego mebla w renomowanych sklepach masz pewność, że projektant już na etapie pomysłu sugerował się nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością. Dobre firmy produkujące meble dopracowują je pod każdym kątem.

szuflada pod blatem
Choćby niewielka szuflada pod blatem przyda się na przykład do schowania artykułów biurowych

Photo by Luke Peters on Unsplash, Pontus Wellgraf on Unsplash, Xavier Foucrier on Unsplash, Jonathan Borba on Unsplash

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

DREWNIANE GADżETY NA BIURKO, KTóRE ZWIęKSZą PRODUKTYWNOść I UPORZąDKUJą PRZESTRZEń
DREWNIANE GADżETY NA BIURKO — PROSTY SPOSóB NA ORGANIZACJę I DEKORACJę MIEJSCA PRACY LUB NAUKI
STół DREWNIANY JAKO KąCIK BIUROWY? URZąDZAMY MIEJSCE DO PRACY W DOMU

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum