Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Salon w drewnie — jak połączyć podłogę i meble z drewna?

Meble z drewna na drewnianej podłodze w salonie — wiele osób uważa, że to za wiele, jednak prawidłowo dobrane gatunki drewna mogą się ze sobą doskonale komponować. Wykorzystanie podobnych materiałów pozwala stworzyć spójną aranżację, w której każdy element pasuje do innych, a jednocześnie może się wyróżniać. Jak zatem urządzić salon w drewnie, który zachwyci domowników i gości?

Aranżacja salonu w drewnie
Drewno w salonie to nie tylko meble, wykorzystać je można również na podłodze, ścianach, a nawet suficie

Jak wybrać drewno na podłogę do salonu?

Urządzając salon w drewnie, zaczynamy od podłogi. Wybór odpowiedniego materiału to podstawa, ponieważ podłoga nada ton całej aranżacji. Uwagę trzeba zwrócić nie tylko na gatunek czy kolor drewna, ale również twardość, wielkość desek, ich ułożenie i rodzaj wykończenia.

Przede wszystkim na podłogi, szczególnie w salonie, gdzie jest spory ruch, wybierajmy drewno twarde i o dużej gęstości (świetnie sprawdzi się m.in. dąb, buk lub jesion). Dzięki temu będzie bardziej odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie, jak i wilgoć oraz zmiany temperatury. Warto też wybierać gatunki o mocnej, wyrazistej fakturze. Bogaty rysunek usłojenia doskonale maskuje ewentualne zadrapania i drobne ubytki.

Przemyśleć należy również wielkość i sposób ułożenia desek. Mogą to być długie i szerokie deski równoległe, krótsze elementy w jodełkę lub drobny parkiet. Decyzja zależy w dużej mierze od efektu, jaki chcemy uzyskać i jest kwestią gustu. Warto jednak pamiętać, że wzrok podąża za długimi liniami, które dzięki temu poszerzają pomieszczenie optycznie — to istotne m.in. przy ustalaniu kierunku ułożenia podłogi.

Podłoga z drewna
Sposób i kierunek ułożenia desek podłogowych ma ogromne znaczenie dla aranżacji

Podobnie jak przy wyborze mebli z drewna również przy podłodze należy wybrać rodzaj wykończenia. W salonie świetnie sprawdza się lakier, który chroni przed wilgocią i zabrudzeniami, jest łatwy w czyszczeniu i dość odporny na uszkodzenia. Jednak doskonale prezentuje się też drewno olejowane. Ta metoda wykończenia pozwala zachować nie tylko widoczny rysunek usłojenia, ale też wyczuwalną pod palcami fakturę drewna. Podłogi, jak i meble z drewna olejowanego, wymagają jednak więcej pielęgnacji. Olejowanie trzeba bowiem powtarzać regularnie, przynajmniej raz na kilka lat.

Meble z drewna do salonu — zestaw podstawowy

Urządzając salon, wiele uwagi należy poświęcić wyposażeniu. Odpowiednio dobrane meble z drewna muszą być wygodne, funkcjonalne, jak i bardzo estetyczne. Salon jest przecież nie tylko miejscem wypoczynku domowników, ale także spotkań z rodziną czy przyjaciółmi.

Podstawowym wyposażeniem każdego salonu jest kącik wypoczynkowy. W jego skład tradycyjnie wchodzi miejsce do siedzenia (sofa lub fotele), stolik kawowy oraz szafka RTV.

Meble z drewna do salonu
Sofa, stolik kawowy i szafka RTV - klasyczne trio mebli do salonu

Poszczególne elementy tego zestawu należy wybierać tak, by pasowały do siebie nawzajem formą i stylem, a jednocześnie spełniały swoją funkcję. Postawić można więc na gotowe kolekcje mebli do salonu, dzięki czemu aranżacja z pewnością będzie spójna.

Pamiętajmy też, że funkcjonalność to przede wszystkim dopasowanie do indywidualnych potrzeb domowników. Np. wielkość kanapy zależy od ilości mieszkańców, ponieważ miejsca do siedzenia powinno być tyle, aby zmieściła się cała rodzina i ewentualni goście.

Stolik kawowy musi być dopasowany do wysokości siedzisk czy szerokości kanapy. Może też oferować funkcje dodatkowe — np. dolną półkę, jak m.in. w modelach Retro, Vigo, Visio lub Quadro. Przyda się ona na książki, czasopisma, piloty do sprzętu RTV i inne przedmioty. Jeśli jednak wolimy prosty stolik bez półki, przy kanapie postawić można wysoką konsolę, taką jak np. August, Eusebio lub Faber, która też będzie doskonałym miejscem na drobiazgi.

Wybierając meble z drewna do salonu, powinniśmy dopasować je do własnych potrzeb. Szafka RTV musi zmieścić cały sprzęt, jaki chcemy postawić w domowym centrum rozrywki, ale nie powinna być przesadnie duża, by nie zabierała przestrzeni. Jeśli więc mamy tylko telewizor i dekoder satelitarny, wystarczy nam mały model, np. Retro, Koli lub Bingo. Jeśli jednak planujemy rozbudowane kino domowe, mamy konsolę do gier czy wieżę audio, przyda się większa szafka, taka jak np. Vinci, Steel czy Vigo.

Do podstawowego zestawu wypoczynkowego dobrać należy pasujące meble do przechowywania. Przydadzą się regały na książki i bibeloty, zamykane szafki i komody czy półki. Pamiętajmy, że jeżeli nie korzystamy z mebli z jednej kolekcji, powinniśmy zwrócić baczną uwagę na spójność form, barw i faktur.

Drewniane meble z kolekcji James
Podłogi i meble z drewna świetnie pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych - minimalistycznych aranżacji

Jak dobierać meble z drewna do drewnianej podłogi w salonie?

Dopasowanie mebli z drewna do drewnianej podłogi wcale nie jest takie trudne. Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Łącząc różne gatunki drewna, warto trzymać się jednej tonacji. Jeśli więc podłoga jest w odcieniu ciepłym, zachowajmy tę tonację również w meblach. Nie warto też miksować zbyt dużej ilości gatunków drewna. Zaleca się maksymalnie 3 różne jego rodzaje w jednym pomieszczeniu.

Pamiętajmy też, że jednolita tonacja nie wymusza jednolitej barwy. Wręcz przeciwnie, zaleca się, by do podłóg jasnych stosować ciemne meble i odwrotnie. Dzięki temu meble nam nie “zginą” w tle i nie stopią się wizualnie z podłogą.

Taki kontrast warto zastosować również w fakturze. Do wyrazistego, mocnego rysunku drewna na podłodze wybierajmy więc meble z drewna o delikatnym usłojeniu. Pomoże to wyciągnąć meble na pierwszy plan i doda aranżacji wielowymiarowego charakteru.

Meble z drewna z kolekcji Odys
Zestawienie jasnych mebli z ciemna podłogą daje piękny, wielowymiarowy efekt

Przemyślany wybór barw i faktur pomoże też wyodrębnić różne strefy funkcjonalne w salonie. To szczególnie przydatne, kiedy stawiamy w nim stół jadalniany. Wybór stołu o innym odcieniu czy strukturze pozwoli nieformalnie, ale wyraźnie oddzielić jadalnię od miejsca wypoczynku.

Podobny efekt osiągniemy, stosując odmienne materiały. Jeśli więc do dziennej części salonu wybraliśmy klasyczne meble z drewna, w strefie jadalnianej możemy postawić stół industrialny — z drewnianym blatem, ale na metalowych nogach. Wraz z odpowiednio dobranymi krzesłami stworzy to oddzieloną optycznie strefę jadalnianą, która poprzez blat stołu będzie jednak nawiązywać do innych mebli w salonie.

Zestawiając podłogę i meble z drewna trzeba też uwzględnić spójne wykończenie. Jeśli mamy podłogę lakierowaną lub olejowaną, postawmy na niej meble wykończone w ten sam sposób.

Kontrast faktur i kolorów przy zachowaniu jednolitej — ciepłej lub zimnej — tonacji oraz ten sam sposób wykończenia to kluczowe elementy, na których opiera się estetyczne zestawienie drewnianej podłogi z meblami. Trzymanie się tych zasad pozwoli stworzyć spójny, przytulny i wyrazisty wystrój salonu.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

KąCIK WYPOCZYNKOWY W SALONIE — JAK URZąDZIć I UMEBLOWAć PRZYTULNE, FUNKCJONALNE I ESTETYCZNE MIEJSCE WYPOCZYNKU
LITE DREWNO – MATERIAł WIECZNIE MODNY
NOWOCZESNE MEBLE DREWNIANE DO SALONU

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum