czytania ( wyrazy)

Meble do salonu, które pomogą zachować porządek - przegląd komód, regałów i szafek RTV

Meble do salonu to nie tylko kwestia wygody czy świetnej aranżacji. Bardzo ważny jest też wybór funkcjonalnych mebli do przechowywania. Komody, regały i szafki muszą doskonale wyglądać, pasować do wystroju, ale przede wszystkim powinny zapewniać miejsce na gromadzące się w domu przedmioty. Jak zatem wybrać meble do salonu, które pomogą zachować dobrą organizację, porządek i estetykę?

Komoda i dwa regały - aranżacja salonu
Odpowiednio dobrane meble do salonu pomagają zachować porządek

Drewniane meble do salonu — czy warto?

Drewniane meble to doskonały wybór do salonu. Lite drewno ma wiele zalet, które wpływają na wytrzymałość, funkcjonalność i świetny wygląd mebli.

Drewniane wyposażenie to przede wszystkim trwałość i odporność na uszkodzenia. Szczególnie dobrym wyborem będą meble z twardego drewna — dębu czy buku. Są to gatunki o wysokiej gęstości i twardości. Dzięki temu nie straszne im uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania, otarcia czy uderzenia. Solidne konstrukcje z litego drewna są też bardzo stabilne i mają duży udźwig, czyli wytrzymują nawet znaczne obciążenia.

Drewniane meble łatwo też odświeżyć czy odrestaurować. Drobne uszkodzenia można usunąć poprzez szlifowanie i ponowne olejowanie czy lakierowanie. To sprawia, że takie wyposażenie posłuży naprawdę przez wiele lat, zachowując doskonały wygląd.

Meble z litego drewna to jednak nie tylko solidność, ale również wyjątkowy, niepowtarzalny wygląd. Rysunek usłojenia jest inny na każdym kawałku drewna, w związku z czym nie ma dwóch identycznych mebli. Każdy egzemplarz jest unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. Ciepła barwa i ciekawa, naturalna faktura świetnie komponują się z dowolnym stylem aranżacji wnętrz. Drewniane meble o prostej konstrukcji znajdą więc swoje miejsce w wystrojach minimalistycznych, a bardziej ozdobne formy wpiszą się w styl klasyczny.

Kolekcja salonu Vigo
Meble z litego drewna to gwarancja solidności i doskonałego wyglądu w każdym wnętrzu

Półki i regały — meble do salonu, które pomogą wyeksponować bibeloty i pamiątki

Meble do salonu to nie tylko kącik wypoczynkowy, czyli sofa, stolik kawowy i szafka RTV. Bardzo ważne są również otwarte półki i regały, na których ułożyć można ważne pamiątki rodzinne, zdjęcia czy ozdobne bibeloty. To właśnie takie dodatki nadają wnętrzom indywidualnego charakteru.

Wybierając półki i regały, powinniśmy najpierw przemyśleć, co ma na nich stanąć. Jeśli chcemy w salonie urządzić biblioteczkę, przyda się pojemny mebel z licznymi półkami. 

Trzeba przy tym pamiętać, aby regał na książki pasował do stylu aranżacji. Jeśli więc szukamy nowoczesnych mebli do salonu, skupmy się na prostych, minimalistycznych formach. Modele Vinci, Golo czy Vento będą doskonałym wyborem. Mimo bardzo prostej konstrukcji urzekają świetnie dobranymi proporcjami, a przede wszystkim naturalnym rysunkiem usłojenia drewna.

Z kolei do salonów klasycznych odpowiednie będą bardziej dekoracyjne regały, takie jak Bona czy Paris. Ozdobne nóżki dodają im wytworności i tworzą atmosferę luksusu.

Drewniany regał w salonie
Regał to świetnie miejsce nie tylko na domową biblioteczke, ale również ekspozycję rodzinnych zdjęć, pamiątek i dekoracyjnych bibleotów.

Jeśli chcemy wprowadzić do salonu trochę więcej luzu i kreatywnej atmosfery, dobrym wyborem będą regały o asymetrycznej konstrukcji. Przykładem jest model Cubic z ciekawym układem otwartych półek i zamykanych szafek. Subtelniejsze podejście znajdziemy natomiast w modelu Vigo, w którym złamanie symetrii wprowadzono przez pionowe podziały półek.

Regał jest oczywiście meblem o znacznych rozmiarach i nie wszędzie jest na niego zapotrzebowanie. Jeśli nie organizujemy dużej biblioteczki, a szukamy jedynie miejsca na kilka drobiazgów — bibelotów, pamiątek czy kwiatów— lepszym wyborem mogą się okazać wiszące półki. Dostępne są zarówno proste modele, takie jak Cubic czy Vinci, jak i bardziej rozbudowane, wielopiętrowe konstrukcje, np. Minimal lub Seti. Odpowiednio dobrany zestaw półek może z powodzeniem zastąpić regał, zajmując przy tym mniej przestrzeni.

Szafki i komody — salonowe meble do przechowywania

Poza otwartymi meblami do salonu, przydadzą się też takie z szufladami czy drzwiczkami. Szafki i komody to bardzo ważny element wyposażenia. Pozwalają bowiem schować wszystko to, co powinno być poza zasięgiem wzroku. Dzięki temu w domu zachowany jest porządek i świetna organizacja. Wszystkie rzeczy mają swoje wyznaczone miejsce, łatwo więc je znaleźć.

Wybierając komody i szafki, kierujemy się oczywiście, tak samo, jak przy regałach i półkach, stylem wystroju oraz indywidualnymi potrzebami. Przemyślenie tego, jakie przedmioty chcemy trzymać w salonie, pozwoli odpowiednio dopasować meble. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych elementów wyposażenia, które stałyby puste i zagracały pomieszczenie. Z drugiej strony musimy jednak zapewnić sobie dostateczną ilość miejsca na wszystkie przedmioty.

Meble do salonu z kolekcji Bona
Kolekcja mebli do salonu Bona urzeka dekoracyjnymi detalami

Poza samymi gabarytami mebli do przechowywania warto też przemyśleć ich układ funkcjonalny. W przypadku gdy potrzebne nam szuflady, dobrym wyborem będzie np. komoda Retro, Odys lub Koli. Jeśli natomiast bardziej potrzebujemy szafek z drzwiczkami, sprawdzą m.in. się modele Cubic, Vento i James. Oczywiście można też postawić na połączenie szuflad i drzwiczek, aby jak najlepiej dopasować komodę do swoich wymagań i potrzeb.

Uwagę warto również zwrócić na komody i szafki, które poza przestrzeniami zamkniętymi mają otwarte półki. Modele takie jak Vigo, Cubic czy Minimal zapewniają dodatkowe miejsce na książki, bibeloty i dekoracje.

Szafki RTV — sposób na funkcjonalne i estetyczne centrum rozrywki

Wybierając meble do salonu, szczególną uwagę trzeba poświęcić szafce pod telewizor. Mebel ten pełni jedną z najważniejszych ról w domowym centrum rozrywki i wypoczynku.

Domowe centrum rozrywki
Szafka RTV to kluczowy mebel w domowym centrum rozrywki

Odpowiednia szafka RTV musi być przede wszystkim funkcjonalna, a to zależy od jej wielkości i konstrukcji. Pierwszym ważnym elementem jest wysokość mebla. Pod telewizor wiszący wybrać możemy niski model, taki jak Greg lub Vinci, który nie zabierze zbyt dużo miejsca i stworzy iluzję większej przestronności. Jednak jeśli mamy telewizor stojący, lepszym pomysłem będzie wyższa szafka RTV, np. Odys lub Golo. Pozwoli ona umieścić ekran na wysokości wzroku osób siedzących w salonowej strefie relaksu.

Ważne są też gabaryty i układ funkcjonalny szafki RTV. Pod sam dekoder wystarczający będzie wąski mebel. Natomiast pod rozbudowane kino domowe, konsolę do gier i inny dodatkowy sprzęt, konieczny będzie model o większych rozmiarach i dodatkowych półkach. Przyda się też szuflada lub szafka na piloty, zapasowe baterie, kontrolery i inne drobiazgi.

Wszystkie meble, w tym szafka RTV, powinny do siebie pasować formą, kolorystyką czy fakturą. Dlatego dobrym pomysłem jest wybór jednej kolekcji drewnianych mebli do salonu. Takie podejście pozwoli skompletować cały zestaw wyposażenia w jednym stylu. To gwarancja udanej i spójnej aranżacji, która zachwyci nie tylko domowników, ale i gości.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

POLSKIE MEBLE, CZYLI KILKA SłóW O RYNKU MEBLARSKIM OD WIELKICH PRODUCENTóW PO LOKALNE MANUFAKTURY
MEBLE Z DREWNA LITEGO - JAK JE WYKOńCZYć, ABY BYłY PIęKNE I TRWAłE?
DREWNIANE AKCESORIA KUCHENNE I ZASTAWA - CZY TO SIę SPRAWDZA?

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum