czytania ( wyrazy)

Kącik zabaw dla dzieci w biurze — jak urządzić w pracy atrakcyjne miejsce dla maluchów?

Kącik zabaw dla dzieci w biurze to pomysł, który do niedawna wydawał się co najmniej dziwny i z wielu względów niepraktyczny. W czasie pandemii koronawirusa okazało się jednak, że takie miejsce może być bardzo przydatne. Czemu więc warto urządzić biurowy kącik zabaw dla dzieci i jak to zrobić poprawnie?

Kącik zabaw dla dzieci w biurze - praca z dziećmi
W czasie pandemii, kiedy pozamykano szkoły i przedszkola, wiele osób musiało pogodzić opiekę nad dziećmi z pracą. Kąciki zabaw w biurach nagle stały się bardzo potrzebne

Kącik zabaw dla dzieci w biurze — kiedy i komu się przyda?

Kącik zabaw dla dzieci w biurze to pomysł, na który  do niedawna decydowało się niewielu rodziców. W końcu biuro powinno być miejscem skupienia i pracy. Dzieci rzadko miały tu dostęp i mowa nie tylko o biurze w firmie, ale też o domowym gabinecie.

Pandemia koronawirusa zweryfikowała jednak potrzeby. Zamknięte przedszkola i szkoły sprawiły, że dzieci musiały towarzyszyć rodzicom również podczas obowiązków służbowych. Wiele osób stanęło więc przed problemem pogodzenia czynności zawodowych i opiekuńczych. Kącik zabaw dla dzieci w biurze stał się zatem koniecznością i to nie tylko dla tych, który pracowali w domu, ale też dla osób, których specyfika pracy wymagała obecności w firmie.

Okazało się również, że odpowiednio zorganizowany biurowy kącik zabaw daje dzieciom wiele radości i angażuje je na dłużej. Dzięki temu rodzice mogą zająć się swoimi obowiązkami, a jednocześnie mają oko na maluchy.

Kącik dla dzieci pracowników i klientów

Co więcej, również klienci musieli pogodzić opiekę nad dzieckiem z załatwianiem interesów. Zdarzało się więc, że z konieczności przychodzili do firmy z własnymi dziećmi. W tej sytuacji biurowy kącik zabaw zapewnia maluchom rozrywkę i umożliwia rozmowy biznesowe.

Wydaje się również, że rozwiązanie to jest na tyle praktyczne i wygodne tak dla pracowników, jak i klientów, że pozostanie z nami na dłużej, również po tzw. powrocie do normalności.

kącik zabaw dla dzieci - bawiący się chłopiec
Odpowiednio urządzony i wyposażony kącik dla dzieci sprawi, że maluchy zajmą się swoimi sprawami, a Ty spokojnie popracujesz

Kącik zabaw dla dzieci w miejscu pracy nie jest zresztą nowością, Taką przestrzeń od dawna widujemy u drobnych przedsiębiorców. Dziecięce kąciki zabaw spotykamy nie tylko w punktach gastronomicznych, ale też w niewielkich warsztatach rzemieślniczych, niektórych sklepach, a nawet kwiaciarniach. Korzystają z nich zarówno pociechy właścicieli i pracowników tych punktów, jak i klientów.

Kącik zabaw dla dzieci w biurze jest więc idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą sobie i swoim zatrudnionym oraz klientom zapewnić możliwość pogodzenia pracy z obowiązkami wychowawczymi. Dzięki temu pracownicy mogą sobie pozwolić na bardziej elastyczny grafik pracy, bo nie ogranicza ich czas, w którym maluchy są w przedszkolu czy szkole. Takie osoby chętnie korzystają z możliwości oferowanych przez biurowe kąciki zabaw dla dzieci, bo oszczędzają na opiekunkach. Odpowiednio zorganizowany kącik zabaw sprawia też, że maluchy nie przeszkadzają w pracy, mają się czym zająć i chętnie bawią się w wyznaczonym miejscu.

Biurowy kącik zabaw i jego funkcjonalność

Kącik zabaw dla dzieci w biurze musi być przede wszystkim atrakcyjny dla maluchów. Doskonale wiadomo, że dzieci łatwo się rozpraszają i potrzebują dużo stymulacji. Dlatego funkcjonalny kącik zabaw to taki, który daje dużo możliwości. Powinien też być wygodny. Musi zapewniać miejsce do siedzenia, zabaw na podłodze i aktywności ruchowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, którym ciężko usiedzieć przez dłuższy czas.

Funkcjonalny kącik zabaw dla dzieci w biurze wcale nie musi być przeładowany zabawkami i atrakcjami. Ważniejszy jest odpowiedni dobór elementów i postawienie na zabawki wielofunkcyjne, dające duże możliwości. Sprawdzają się więc klocki, z których można budować różne rzeczy, przybory do twórczości artystycznej (kredki, pisaki, tablice kredowe, plastelina, modelina itp.  W internecie bez trudu znajdziemy wiele innych pomysłów na kreatywne zabawki.

Zabawki i przybory do malowania
Właściwie dobrane wyposażenie miejsca zabaw to podstawa. Dziecko musi mieć wybór różnych aktywności, które lubi

Przydadzą się też pluszaki, lalki i postacie z ulubionych bajek. Dziecko może z nimi odgrywać różne scenki, które są bardzo angażujące. Maluchy lubią rozmawiać ze swoimi misiami, organizują przyjęcia dla lalek itp. Dzięki temu nie wciągają w zabawę rodziców, którzy mogą swobodnie pracować.

Szczególnie przy młodszych dzieciach uważać trzeba na drobne zabawki, ale też na płyny, farby i inne rzeczy, które mogą brudzić i powodować duży bałagan. Może się bowiem okazać, że zamiast pracą, będziemy się zajmować ciągłym sprzątaniem. Utrzymanie porządku będzie szczególnie istotne w tych biurach, w których przyjmujemy klientów, kontrahentów i innych petentów. Zadbanie o estetykę jest tu bardzo istotne.

Funkcjonalny kącik zabaw dla dzieci w biurze to zatem miejsce, które daje szerokie pole manewru. Pozwala szybko i sprawnie zmieniać aktywność, w zależności od nastroju i aktualnych zainteresowań dziecka. Jednocześnie powinien być łatwy do ogarnięcia.

Kącik zabaw w biurze domowym i w siedzibie firmowej

Kącik zabaw dla dziecka w biurze to nie tylko miejsce w firmie, ale też w domowym gabinecie. W domu zapewne mamy już miejsce do zabaw dla dzieci. Jednak w przypadku maluchów, które trzeba mieć cały czas na oku, miejsce w innym pomieszczeniu może się nie sprawdzić. Warto więc wydzielić choćby niewielką przestrzeń w domowym biurze.

Organizacja kącika zabaw dla dziecka w gabinecie domowym jest oczywiście łatwiejsza. Zmęczonego malucha bez problemu odłożymy do łóżka w jego pokoju, szybko przyniesiemy też jego ulubione zabawki, książeczki itp.

Drewniane biurko
Nietrudno zorganizować miejsce dla dziecka w domowym gabinecie. Wystarczy stolik, krzesełko i trochę zabawek przyniesionych z pokoju malucha

Wystarczy zatem odpowiednie miejsce do zabaw, bez specjalnego wyposażenia w atrakcje, bo te są dostępne. Przyda się jednak stolik i krzesło dopasowane do wzrostu pociechy oraz mały regał lub komoda na najczęściej używane tu zabawki. Mogą to być meble specjalne kupione do tego miejsca lub przeniesione na czas pracy z innego pomieszczenia.

Kącik zabaw dla dzieci w firmie

Biurowy kącik zabaw dla dzieci w firmie to trudniejsze zadanie. Przede wszystkim trzeba go wyposażyć od A do Z. Wożenie zabawek ze sobą z domu do pracy i z powrotem to w końcu duży kłopot. Meble również muszą być kupione specjalnie w celu organizacji kącika zabaw, bo przecież nie zabierzemy tych domowych.

Zacząć znów warto od stolika i krzesełka. Uważam, że tam, gdzie to możliwe, warto wybierać meble “dorosłe”. Pomoże to zachować profesjonalny wizerunek biura, a nie umniejszy funkcjonalności.

Dobrym przykładem jest stolik. Zamiast typowo dziecięcych, infantylnych form można postawić na niski stolik kawowy lub ławę. Jeśli boimy się o bezpieczeństwo, wybierzmy model bez ostrych kantów, np. okrągły stolik Erda, Visio lub Riko. Ciekawie prezentować się może zestaw stolików Miki. Większy z nich przeznaczymy do strefy rozmów z klientami, mniejsze wykorzystamy w kąciku zabaw dla dzieci. Pomoże to zachować spójność całego wystroju.

Zestaw stolików Miki
Zestaw stolików Miki to świetny wybór do biura. Duży stolik postawisz w strefie rozmów z klientami, małe wykorzystasz w kąciku dla dzieci

Ważne będzie też miejsce do magazynowania zabawek, książeczek i przyborów. Dobrze sprawdzą się meble łączące otwarte półki i przestrzenie zamknięte. Idealny będzie np. wąski regał Cubic, szafka RTV Minimal lub Golo czy komoda Vigo. Wykorzystać możemy też skrzynię Vento, która będzie świetnym miejscem do magazynowania, a posłuży też za siedzisko.

Małe dzieci często potrzebują drzemki w ciągu dnia. Aby zapewnić im komfortowe warunki, nie musimy wcale wstawiać do biura pełnowymiarowego łóżka. Doskonale sprawdzi się rozkładana kanapa lub sofa typu amerykanka. Posłuży nie tylko na drzemkę malucha, ale też jako przestrzeń rozmów ze współpracownikami i klientami, czy miejsce wypoczynku i chwilowego “złapania oddechu” podczas przerw w pracy.

Krzesełko do kącika zabaw

Jedynym typowo dziecięcym meblem, który musi znaleźć się w biurowym kąciku zabaw dla dzieci, jest krzesełko. Powinno ono mieć odpowiednie wymiary — z jednej strony dopasowane do stolika, ale przede wszystkim do dziecka. Zapewnienie prawidłowej pozycji siedzenia wpływa nie tylko na komfort, ale i na zdrowie malucha. Możemy być pewni, że na niewygodnym, źle wyprofilowanym czy zbyt dużym lub małym krześle dziecko nie wysiedzi zbyt długo.

Idealne będą krzesełka regulowane, ze zmienną wysokością siedziska, ustawianym oparciem i podłokietnikami. Równie dobrze możemy jednak postawić na tapicerowane krzesła dla dzieci. Powinny być miękkie, wygodne, a materiały obiciowe muszą przepuszczać powietrze i pozwalać skórze oddychać.

Fotel dla dorosłego i dziecka
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia biurowego kącika dla dzieci są siedziska. Muszą być dopasowane do wieku i wzrostu maluchów.

Estetyka kącika zabaw dla dzieci w miejscu pracy

Funkcjonalność kącika zabaw dla dzieci w pracy to podstawa. Od niej zależy jak długo i czy w ogóle maluchy dadzą nam pracować. Pamiętajmy jednak, że biuro jest przede wszystkim miejscem pracy i kącik zabaw nie może go zdominować ani funkcjonalnie, ani estetycznie.

Zachowanie profesjonalnego wyglądu biura z kącikiem zabaw dla dzieci nie jest jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest tu kilka elementów.

Przede wszystkim kącik zabaw dla dzieci należy jasno wydzielić. Przeznaczmy na niego odpowiednio dużo miejsca, ale nie przesadzajmy, Ma się tu zmieścić stolik z krzesełkami i meble na zabawki. Zostawmy też nieco wolnego miejsca do swobodnej aktywności dziecka w pozycjach innych niż siedząca.

Dziecko w biurze
Biurowy kącik zabaw nie może być zbyt pstrokaty, bo będzie rozpraszał. Nie warto też popadać w drugą skrajność. Jasne, ciepłe barwy i proste wzory spodobają się dzieciom i nie zburzą profesjonalnego wizerunku

Optyczne wydzielenie tej strefy uzyskać można, kładąc tu zwykły dywan. Nie tylko pomoże on jasno zdefiniować granice kącika zabaw dla dzieci, zapewnia też izolację termiczną od podłogi i miękkie podłoże do zabaw na ziemi.

Jak wspomniałem wcześniej, najlepiej wybierać meble “dorosłe”. Dobrze wpiszą się one w pozostałą część biura i jego wyposażenie (szczególnie jeśli wybierzemy jedną, spójną kolekcję). Jest jednak jeszcze inny powód.

Meble dla dzieci często są delikatniejsze od tych “dorosłych”. Mają słabszą konstrukcję, są bardziej podatne na uszkodzenia itp. W estetyce biura ważny jest natomiast stan wyposażenia. Warto więc wybierać meble drewniane, mocne, trwałe, odporne na zużycie i uszkodzenia, a w razie konieczności, łatwe do odrestaurowania. Funkcjonalność i doskonały, profesjonalny wygląd zapewnią przede wszystkim meble bukowe i dębowe. To twarde gatunki drewna, które zniosą nawet najdziksze zabawy dzieci, a do tego wyglądają naprawdę elegancko.

Aranżacja kącika zabaw dla dzieci

Każdego, kto organizuje kącik zabaw dla dzieci — w biurze czy w domu — kusi, by nadać mu nieco cukierkowy, dziecięcy wygląd. Taka infantylna aranżacja w gabinecie nie jest jednak wskazana. Żywe kolory, bogate wzornictwo i wizualny przesyt rozpraszają uwagę i utrudniają skupienie się na pracy.

To oczywiście nie oznacza, że kącik zabaw dla dzieci ma być surowy i zimny. Zastosujmy w nim ciepłe, przytulne barwy, proste wzory geometryczne i desenie naturalne, np. faktury drewna, wikliny i roślinnych tkanin. W ten sposób powstanie przyjemny wystrój, który spodoba się maluchom, a dorosłym nie będzie przeszkadzał. Żywsze kolory i wzory i tak pojawią się, kiedy kącik zabaw dla dzieci wypełnimy zabawkami.

Zadbać należy też o spójność kącika zabaw dla dzieci z resztą biura. Wspomniałem już, że dobrym pomysłem jest wybór mebli z jednej kolekcji. Biurko do pracy, regały na dokumenty, komoda na zabawki i stolik kawowy dla malucha z jednego zestawu pozwolą zapewnić funkcjonalność przy zachowaniu jednorodności wyposażenia.

Jadalnia z kolekcji Seti
Przy aranżacji każdego wnętrza, również biura, warto zadbać o spójność. Zapewnią ją meble z jednej kolekcji.

Biurowe zabawy — jak organizować maluchom czas, by dały nam pracować?

Wydzielony i umeblowany kącik zabaw dla dzieci w biurze nie daje wcale gwarancji, że maluchy dadzą nam pracować. Warto zadbać też o odpowiednie aktywności.

Dzieci przede wszystkim uwielbiają naśladować dorosłych. Warto więc zapewnić im ku temu warunki. Nie chodzi oczywiście o to, by dzieciom dać komputer i kazać wpisywać cyferki do excela, albo wystawiać faktury. Jeśli jednak pracujemy z klawiaturą, zapewnijmy maluchom drugą, nawet niepodłączoną. Sam często piszę artykuły w towarzystwie córki i odkąd dałem jej własną klawiaturę, nie próbuje już wciskać guzików na mojej.

Jeśli z kolei pracujesz z dokumentami, daj dziecku trochę kartek i kolorowych pisaków. Cuda sprawi też pieczątka. Może to być stary stempel biurowy lub zabawka z jakąś grafiką. Zapewniam, że zabawa w stemplowanie wciągnie pociechę na dłużej, Uważaj tylko, żeby dziecko nie ozdobiło ścian i mebli.

Kącik zabaw dla dzieci - klocki
Klocki to jedna z tych zabawek, którą zajmą się wszystkie dzieci niezależnie od wieku, płci i zainteresowań

Podstawa to jednak dobrze dobrane zabawki w kąciku zabaw dla dzieci. Powinny być dopasowane do wieku i zainteresowań dziecka — Ty najlepiej wiesz, co się sprawdzi. Jeśli Twój kącik ma służyć dzieciom klientów, zadbaj o zabawki uniwersalne. Wszystkie maluchy kochają klocki. Drewniane, plastikowe, magnetyczne — wybór jest nieograniczony, tak samo jak możliwości, które taka zabawka daje.

Malucha na dłużej wciągnie także układanka. Taka z kilkoma setkami czy tysiącami elementów to zabawa na wiele dni! Małe dzieci zajmą też sortery czy pudełka o różnych wymiarach, w których można układać kamyczki, kasztany i inne drobne (ale nie za drobne!) elementy.

Jeśli stworzysz przytulny, funkcjonalny i dopasowany do wieku kącik zabaw dla dzieci w biurze, bez trudu zajmiesz maluchy zabawą. Zaangażowane w swoje sprawy pociechy dadzą Ci pracować, a Ty będziesz cały czas mieć na nie oko.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

PRZEDPOKóJ – JAK ZAPROJEKTOWAć WEJśCIE, KTóRE POZOSTAWI DOBRE PIERWSZE WRAżENIE?
TAPETOWANIE — WSZYSTKO, CO POWINIENEś WIEDZIEć O TYM, JAK KłAść TAPETY
ARANżACJA SYPIALNI – 5 KREATYWNYCH SPOSOBóW NA PROJEKT OD ZERA

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum