Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Kominek w salonie – zasady bezpieczeństwa i pomysły na jesienną aranżację

Wraz z początkiem września, na zewnątrz robi się coraz chłodniej. Dom natomiast staje się przytulnym miejscem, które przygotowujesz na nadchodzące zimne miesiące. Kominek w salonie jest gwarancją utrzymania ciepła w pomieszczeniu, a dodatkowo nastrojowe płomienie podkreślą kameralny charakter długiego popołudnia.

Nie możesz wyobrazić sobie domu bez kominka w salonie? Podpowiadamy, jaki kominek wybrać i przypominamy zasady bezpiecznego korzystania z domowego paleniska.

Kominek w salonie – najlepsza lokalizacja

Lokalizacja kominka w salonie nie pozostaje bez znaczenia. W zależności od tego, czy jest on podstawowym źródłem ciepła czy dodatkowym, jego lokalizacja jest warunkowana wentylacją pomieszczenia.

Dla kominka, którego zadaniem jest ogrzanie całego domu, konieczny będzie dodatkowy system wentylatorów, które rozniosą ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Bardzo ważne jest także umiejscowienie paleniska blisko komina tak, aby rura dymowa był pozbawiona zgięć. Zdecydowanie prościej jest, gdy kominek w salonie pełni funkcję dekoracyjną i jest jedną z opcji ogrzewania salonu.

Należy pamiętać, że kominek w salonie może stanowić podstawowe ogrzewanie domu lub mieszkania, jednak wyklucza się używania go jako jedyne źródło ciepła.

W kwestii czysto dekoracyjnej, kominek w salonie nie może znajdować się:

  • na równoległej ścianie do telewizora (wówczas płomienie będą zaburzać transmitowany obraz, odbijając się od ekranu);
  • na tej samej ścianie, co telewizor (tańczące płomienie i ruchomy obraz mogą negatywnie wpływać na samopoczucie);
  • zbyt blisko mebli drewnianych lub innych, łatwopalnych sprzętów (zwłaszcza dekoracji z tworzyw sztucznych).

Kominek w salonie - nieprawidłowe umiejscowienie kominka
Przykład nieprawidłowo dobranego miejsca na kominek.

Dla salonu, w którym nie przewidujesz telewizora, najlepszą opcją będzie biokominek lub wolnostojący kominek elektryczny, otwarty ze wszystkich stron.

Kominek wolno stojący
Przykład wykorzystania kominka otwartego w przestrzeni publicznej.

Biokominek vs kominek elektryczny

Kominek elektryczny nie emituje ciepła, nie możesz także zawiesić wzroku na prawdziwym ogniu. Kominek elektryczny wytwarza jedynie wizualizację płomieni. Dla niektórych może to stanowić wadę, inni wskażą to jako zaletę. Jeśli wychowujesz małe dzieci bądź jesteś właścicielem wyjątkowo ciekawskiego czworonoga, kominek elektryczny będzie najlepszym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że jest bezpieczniejszy od inny kominków, nie nagrzewa się i pełni funkcję stricte dekoracyjną.

Biokominek natomiast wytwarza realne ciepło, wykorzystując bioetanol do podtrzymania płomienia. Niekwestionowaną zaletą biokominka jest brak konieczności podłączania go do systemu wentylacyjnego. Należy tym samym podkreślić, że to nie zwalnia Cię z zadbania o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym tli się ogień.

Biokominki w zależności od modelu i wielkości możesz nabyć w atrakcyjnej cenie. Niewielki sprzęt, który z powodzeniem może zostać przytwierdzony do ściany to koszt ok. 300 zł. Jeżeli wizja aranżacji salonu przewiduje umieszczenie biopaleniska w centrum pomieszczenia, warto wybrać model z szybą, która wpłynie na bezpieczeństwo użytkowania sprzętu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo rodziny?

Aby kominek w salonie stał się atrakcją domu, która nie spędza Ci snu z powiek, zapoznaj się z absolutnym minimum bezpiecznego obcowania z ogniem w pomieszczeniu. Niektóre rady mogą wydać się banalne, jednak wprowadzenie nawyku w życie zwykle trwa ok. 21 dni. Przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa jest zatem konieczne.

  1. Umieść ekran (szybę) przed paleniskiem, aby zapobiec wpadaniu iskier do pomieszczenia. Popiół przesypuj do metalowego pojemnika dopiero wtedy, gdy całkowicie ostygnie, a następnie wynieś pojemnik do ogrodu lub na taras.
  2. Nie wrzucaj śmieci do kominka (np. papierów ozdobnych, tworzyw sztucznych) — mogą się intensywnie palić, wydzielając toksyczne związki.
  3. Stary kominek w salonie wymień na taki, który spełnia aktualne normy bezpieczeństwa. 4. Zaaranżuj kominek w salonie w bezpiecznej odległości co od pościeli, zasłon, mebli i innych materiałów łatwopalnych. Warto pamiętać także o umieszczeniu zwykłych świec zapachowych z dala od wymienionego wyposażenia.
  4. Dokładnie wygrać ogień i usuń popiół z kominka zanim pójdziesz spać.
  5. Nie umieszczaj zapalonych świec w oknie, na którego ramie są zamontowane żaluzje.
  6. Zgaś świece stożkowe i pieńkowe, gdy płomień będzie w odległości 2,5 cm od materiału dekoracyjnego lub gdy pozostanie 2,5 cm wosku. Nigdy nie pozwól na to, aby świeca paliła się, gdy knot jest w odległości 2,5 cm od dna świecy.

Bezpieczeństwo używania domowego paleniska
Nigdy nie stawiaj dekoracji łatwopalnych w okolicach płomieni. Zdjęcie: Angela Roma.

Wskazówki dotyczące zabezpieczenia salonu przed gromadzeniem się tlenku węgla

Kominek w salonie emituje tlenek węgla (czad), który jest bezwonny, pozbawiony smaku i trujący. Jego wysokie stężenie w pomieszczeniu może być przyczyną zatrucia, a w skrajnych przypadkach stanowi zagrożenie życia. Aby swobodnie korzystać z kominka w salonie, upewnij się, że:

  • komin jest oczyszczony z liści oraz gniazd ptaków. Przegląd raz w roku przez fachowca zapewni odpowiednią wentylację;
  • klapa kominka jest otwarta przed rozpaleniem ognia oraz po jego zgaszeniu, gdy popiół stygnie;
  • nigdy nie używasz piekarnika ani kuchenki do ogrzewania domu;
  • posiadasz sprawny czujnik tlenku węgla oraz czujniki dymu w każdym pomieszczeniu.

Kominek w salonie – kilka dobrych pomysłów na aranżację

Pamiętaj, aby przy dekorowaniu kominka w salonie postawić na minimalizm. Kwestia bezpieczeństwa jest zdecydowanie nadrzędna. Dopiero, gdy zadbasz o siebie i swoją rodzinę, będziesz mógł ze spokojem rozkoszować się ciepłem domowego paleniska.

Kominek w salonie
Kominek w salonie z drewnianą półeczką. Styl scandi.

Kamienny kominek jest niezwykle praktyczny. Kamień bardzo powoli się nagrzewa, a przy tym wprowadza do salonu nieco górski charakter.

Aranżacja salonu - kominek
Jasne płomienie na ciemnym tle portalu to eleganckie połączenie, które ma w sobie nutkę luksusu.

Pamiętaj, że półeczka nad kominkiem w salonie to nie tylko miejsce na piękne przedmioty. Ciepło płomieni, którym zdarza się wychodzić poza portal kominka może pobrudzić materiał, z którego zrobiony jest portal. Podobnie ma się sprawa z kaloryferami - ciepło wytwarza ciemne smugi, które widać na jasnych ścianach, dlatego dobrą praktyką jest montowanie półeczek nad grzejnikami. Dzięki temu spód półki jest ciemniejszy, a ściana pozostaje w pięknej, intensywnej barwie.

Rośiny i kominek w salonie
Nad kominkiem ustaw rośliny pustynne lub tropikalne. Sprawdź owalne lustro PARIS!

Jeżeli decydujesz się na rośliny nad kominkiem, wybierz te, którym nie przeszkadza ciepło. Kaktusy i rośliny tropikalne będą znakomitym wyborem. Wybrane rośliny zielone powinny mieć szeroką podstawkę, wypełnioną wodą. Ciepło płomienia powoduje parowanie wody, dzięki czemu rośliny poczują się wilgotne powietrze lasów tropikalnych.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

W RYTMIE RETRO - SALON (PANORAMA 360°)
LOFTOWO, ALE PRZYTULNIE - PANORAMA 360°
DWUKONDYGNACYJNE MIESZKANIE Z "ATRIUM" - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum