Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Skandynawskie meble i dodatki — czy ten styl wciąż jest modny?

Skandynawskie meble i dodatki mają swój nieodparty urok. Ceni się je za funkcjonalność, prostotę i doskonały wygląd. Skandynawski styl wnętrzarski jest jednym z najbardziej charakterystycznych i najlepiej rozpoznawalnych. Przyjrzyjmy się zatem ofercie polskich producentów i sprawdźmy, czy skandynawskie meble, dodatki i całe aranżacje wciąż są modne.

Skandynawskie meble i dodatki do salonu
Aranżacje skandynawskie są jasne, przestronne i lekkie, a jednocześnie bardzo przytulne

Cechy aranżacji skandynawskich

Styl skandynawski korzeniami sięga północnej Europy z przełomu XIX i XX wieku. Światową popularność zaczął zdobywać jednak dopiero w latach 50 i 60. Prestiżowe nagrody zdobywane wtedy przez skandynawskich projektantów wnętrz były wyrazem uznania dla charakterystycznych cech tego stylu, który do dziś pozostaje jednym z chętniej stosowanych.

W skandynawskich wnętrzach liczy się przede wszystkim funkcjonalność, prostota i minimalizm oraz wykorzystanie naturalnych materiałów. Wyraźnie widać tu wpływy minimalizmu, który przejawia się zarówno w formie i wzornictwie mebli i dodatków, jak i w wyraźnym umiarze i precyzji przy ich wyborze.

Wynika to zarówno z założeń estetycznych, jak i praktycznych. Niewielka ilość mebli i dodatków oraz jasne barwy mają powiększać przestrzeń optycznie, tworzyć iluzję przestronności i doświetlać pomieszczenia. Było to bardzo ważne na północy Europy, gdzie klimat jest dosyć pochmurny i przytłaczający. Jasne, przestronne wnętrza pomagały przełamać ponury charakter tamtych regionów, ale sprawdziły się również w innych miejscach.

Białe meble skandynawskie
Biel to podstawowy kolor aranżacji skandynawskich. Doskonale doświetla i powiększa pomieszczenia optycznie

Światło i przestrzeń są kluczowe w skandynawskich wnętrzach, dlatego utrzymuje się je w bardzo jasnych kolorach. Dominuje biel, czasem przełamana kontrastowymi, czarnymi akcentami. Uzupełnieniem są delikatne szarości i odcienie pastelowe. Dla ocieplenia atmosfery wprowadza się też barwy natury — świetnie wygląda tu drewno z oryginalnym rysunkiem usłojenia, ziemiste brązy, a także odważniejsze akcenty zieleni czy niebieskiego.

Kwintesencją skandynawskich wnętrz jest jednak umiar, więc ciekawe, przykuwające wzrok detale wprowadza się raczej poprzez faktury i wzory (widoczne na meblach i dodatkach) niż soczyste, mocne kolory.

Skandynawskie meble, czyli jakie?

Skandynawskie meble nawiązują do kluczowych założeń tego stylu. Są to więc głównie proste, minimalistyczne formy bez wybujałych zdobień. Liczy się ich wysoka funkcjonalność i dopasowanie do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

CharakterystycznĄ cechą typowo skandynawskich mebli jest biała kolorystyka. Pomaga ona doświetlić pomieszczenia i powiększyć je optycznie. W ofertach polskich producentów znajdziemy liczne białe meble, które doskonale pasują do takich aranżacji. Tego rodzaju wyposażenie oferują zarówno popularne, międzynarodowe sieciówki, jak i lokalni producenci. Spotyka się więc skandynawskie meble różnej jakości — od tanich, ale i wątpliwej klasy produktów z różnego rodzaju płyt meblowych po bardzo oryginalne i solidne meble z litego drewna.

Skandynawskie meble drewniane

Jednak skandynawskie meble wcale nie muszą być całe w bieli. Przykładem jest kolekcja Bianco z korpusami z litego drewna i białymi frontami. Takie połączenie prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Fronty wpisują się w charakter skandynawskich wnętrz, a naturalna barwa i rysunek usłojenia drewna dodaje przytulności i ociepla pomieszczenie.

Kolekcja Bianco - meble drewniane z białymi frontami
Drewniane meble z białymi frontami to idealny wybór do wnętrz skandynawskich

Skandynawskie meble z litego drewna mają jeszcze jedną przewagę. Ponieważ doskonale się prezentują i same w sobie są świetną ozdobą, pozwalają ograniczyć ilość bibelotów i dekoracji. Urządzone z wykorzystaniem drewnianych mebli wnętrze jest na tyle atrakcyjne wizualnie, że nie wymaga wielu dodatków.

Jednak skandynawskie meble to nie tylko biel. Ten styl jest bardzo eklektyczny i pozwala na łączenie ze sobą różnych nurtów czy wprowadzanie ciekawych akcentów. W takich aranżacjach sprawdzą się więc drewniane meble minimalistyczne, takie jak kolekcja Vigo, Cubic czy James. Doskonale pasować będą też pojedyncze elementy w stylu klasycznym czy retro. Dodadzą wnętrzom uroku i przykują uwagę, świetnie przełamując minimalistyczną monotonię. Typowo skandynawskie meble można więc połączyć np. z elegancką komodą Retro, kredensem Paris czy witryną Bona.

To właśnie ten eklektyzm skandynawskich wnętrz sprawia, że styl ten wciąż jest tak popularny. Jego ogólne założenia — przestrzeń, światło i funkcjonalność — w połączeniu z dużą swobodą wyboru mebli i dodatków pozwalają tworzyć bardzo przytulne, a jednocześnie mocno spersonalizowane aranżacje. Jest tu miejsce nie tylko na twarde zasady stylu skandynawskiego i surowy minimalizm, ale również na ciepło, komfort i wyrażenie siebie.

Skandynawskie dodatki polskich producentów

Skandynawskie aranżacje stawiają na minimalizm i przejrzystość, dlatego stosowane w nich dodatki są nieliczne i dokładnie wyselekcjonowane. Cechuje je prostota formy i wzornictwa, co wcale nie oznacza, że są nudne czy zimne.

Dodatki w stylu skandynawskim
Skandynawskie dodatki cechuje prostota form, minimalistyczne wzornictwo, stonowana kolorystyka i wykorzystanie naturalnych materiałów

Podobnie jak skandynawskie meble, dodatki też wykonuje się z materiałów naturalnych. Pojawia się więc drewno, wiklina, metal, ceramika i tkaniny, które urzekają swoim naturalnym wyglądem i ciekawymi fakturami.

W asortymencie polskich producentów znajdziemy nie tylko liczne skandynawskie meble, ale i dekoracje czy przedmioty użytkowe, które doskonale wpisują się w ten styl. Ponieważ tak ważna jest tutaj funkcjonalność, wystrój dopełnia się często sztuką użytkową.

Na komodach i w kredensach stają więc elegancka, często biała ceramika w formie pater, świeczników czy wazonów. Świetnie sprawdzą się też kryształy. Umieszczone w przeszklonych witrynach kieliszki czy karafki pięknie załamują światło, dodając pomieszczeniom blasku.

Na półkach i ścianach pojawić się mogą metalowe dekoracje o minimalistycznym, charakterze, a także czarno-białe zdjęcia i grafiki w prostych, drewnianych ramach.

Atmosferę ocieplają naturalne dywany skandynawskie, najlepiej o prostych wzorach i stonowanej kolorystyce, ale ciekawej fakturze czy długim włosiu. Kanapy, fotele czy łóżka zdobią natomiast ręcznie robione koce, pledy i narzuty.

Takie dodatki świetnie przełamują nadmierny minimalizm wprowadzany przez bardzo proste skandynawskie meble. Dzięki temu aranżacja nie wpada w nadmierną sterylność, jest ciepła i przytulna.

Skandynawskie aranżacje pozostają jednymi z najbardziej funkcjonalnych i atrakcyjnych wizualnie. Ich niesłabnąca popularność to zasługa prostych, jasnych zasad, które jednocześnie nie są nazbyt restrykcyjne i pozwalają na dużą dozę swobody. To właśnie dlatego skandynawskie meble i dodatki nieprędko wyjdą z mody i jeszcze długo będą zachwycać swoim stonowanym, ale nieodpartym pięknem czystych form.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MEBLE SKANDYNAWSKIE Z LITEGO DREWNA — SPOSóB NA MINIMALISTYCZNE, ALE PRZYTULNE I FUNKCJONALNE WNęTRZE
RETROKOMFORT - PANORAMA 360°
GRAFICZNY SALON I JADALNIA - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum