Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Kuchnia w stylu eko — jak stworzyć naturalną, funkcjonalną i zdrową aranżację kuchni?

Kuchnia w stylu eko to wysoka funkcjonalność i niepowtarzalna estetyka inspirowana naturą. Mamy tu zatem naturalne materiały, proste i przejrzyste formy, ale również nowoczesne sprzęty i technologie. Styl eko jest więc idealnym wyborem dla tych, którzy chcą zbliżyć się do natury, nie rezygnując z innowacji i zdobyczy cywilizacyjnych. Sprawdźmy więc, jak urządzić kuchnię w stylu eko.

Kuchnia w stylu eko - aranżacja w bieli i barwie drewna
Jasna, naturalna, funkcjonalna i nowoczesna - taka powinna być kuchnia w stylu eko

Na czym polega styl eko?

Styl eko to przede wszystkim prostota i naturalność. Wyróżnia się czystością i minimalizmem form, stosowaniem wyłącznie naturalnych materiałów, a także wykorzystaniem nowoczesnych technologii w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

Kuchnia w stylu eko to zatem wybór naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów i rozwiązań. Pojawia się tu lite drewno, kamień i szkło, rzadziej metal. Wybujałe formy mebli i dekoracyjne bibeloty zastępują oryginalne faktury materiałów — rysunek usłojenia drewna, żyłkowane kamienia, ale również struktury tkanin roślinnych.

Kuchnia w stylu eko powinna być jasna i lekka. Dominują tu oczywiście kolory natury — biele, beże, ziemiste brązy i roślinna zieleń. Paleta jest więc podobna do tej ze stylu skandynawskiego. 

Wiele osób myli też styl eko z rustykalnym. Rzeczywiście obie te estetyki czerpią z natury, szczególnie przy doborze materiałów. Jednak styl rustykalny jest znacznie bardziej dekoracyjny. Pojawiają się w nim bardziej skomplikowane formy mebli i dodatków. Wyraźne są też odwołania do czasów minionych, wiejskich dworków z XIX wieku, czasów kolonialnych, stylu paryskiego, a także do estetyki regionalnej, folkowej.

Nowoczesna aranżacja kuchni
Naturalne materiały, proste formy i umiar to klucze do aranżacji eko

Tymczasem kuchnia w stylu eko czerpie więcej z minimalizmu, jest czysta, przejrzysta i nowoczesna. Nie ma tu wielu dekoracji, wysoki nacisk kładzie się natomiast na ergonomię i funkcjonalność. To umiarkowanie ma podstawy filozoficzne. Nawiązuje bowiem do trendów less i zero waste oraz do sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu.

Kuchnia w stylu eko nie jest więc jedynie wyborem estetycznym, ale również filozoficznym i moralnym. Chodzi nie tylko o to, by było schludnie i elegancko, ale przede wszystkim o to, by powrócić do bliskich więzi z naturą i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Kuchnia w stylu eko wymaga więc nie tylko odpowiedniej aranżacji wnętrza, ale również właściwych zachowań, nawyków i świadomych działań na rzecz ochrony przyrody.

Kuchnia w stylu eko — jakie meble wybrać?

Meble w stylu eko to oczywiście naturalne materiały, faktury i kolory. Doskonale sprawdzają się więc meble z litego drewna, ale też kamienne blaty oraz przeszklenia.

Formalnie meble w stylu eko są proste — mamy tu skrzyniowe konstrukcje, gładkie fronty i brak dekoracyjnych detali. Świetnym wyborem będzie zatem np. kolekcja Cubic lub Bingo. Minimalistyczne formy często pozbawione są nawet uchwytów, które zastępują specjalne wcięcia — jak w kolekcji Vento — lub systemy push-to-open — jak w zestawie James.

Kolorystyka mebli to oczywiście naturalne odcienie drewna. Najlepiej pasują tu jasne wybarwienia, ale również białe fronty charakterystyczne dla mebli skandynawskich, np. tych z kolekcji Bianco.

Kredens Bianco z białymi frontami
Do aranżacji eko świetnie pasują drewniane meble z białymi frontami, czyli w stylu skandynawskim

Proste formy i jasne barwy mają dodać kuchni w stylu eko lekkości i delikatności, ale również przejrzystości. Taka paleta kolorystyczna pomaga doświetlić pomieszczenie i powiększa je optycznie. Dzięki temu kuchnia w stylu eko sprawdzi się nawet na bardzo małym metrażu — np. w mieszkaniu w bloku. Będzie doskonałą odskocznią od miejskiego zgiełku i małą enklawą natury w betonowej dżungli.

Ergonomia i funkcjonalność

Meble do kuchni w stylu eko to nie tylko kwestia formy i kolorów. Ważny jest też wybór wyposażenia ergonomicznego i funkcjonalnego. O zasadach ergonomii w kuchni pisałem w innym artykule. Tutaj przypomnę tylko, że istotne jest dobranie mebli do własnych preferencji, nawyków i stylu życia.

Każdy gotuje inaczej, potrzebuje więc innego sprzętu, utensyliów czy miejsca, a zatem również innych mebli. W przypadku zabudowy kuchennej warto więc dobrze przemyśleć układ półek, szuflad i szafek.

Z taką samą, a może nawet większą uwagą należy dobierać wolnostojące meble do kuchni — kredensy, witryny czy komody, a także stół i krzesła. Pokaźny, masywny kredens — np. model Cubic lub Seti — to oczywiście piękny dodatek, ale czy rzeczywiście potrzebny akurat w Twojej kuchni? Być może jego rolę z powodzeniem może przejąć mniejsza szafka wisząca z przeszkleniem, taka jak Vinci czy Bingo?

Kredens Cubic z miejscem na butelki i funkcją barku
Meble do kuchni w stylu eko należy wybierać uważnie, zwracając uwagę nie tylko a ich wygląd, ale tez na funkjconalność i przydatność

Trzeba pamiętać, że styl eko mocno nawiązuje do minimalizmu i wolna przestrzeń jest tu cenniejsza od pięknych mebli i wystawnych dekoracji. Co więcej, duże meble i nadmiar przestrzeni do przechowywania zachęca do posiadania dużej ilości wyposażenia czy bibelotów. To natomiast stoi w bezpośredniej opozycji do ekologicznych ruchów less i zero waste, którymi styl eko jest mocno podszyty.

Wybierając meble do kuchni w stylu eko, pamiętać trzeba zatem o:

  • naturalnych materiałach, najlepiej z widoczną oryginalną fakturą i barwą,
  • prostych, minimalistycznych formach, które dodają aranżacji przejrzystości i lekkości,
  • wysokiej funkcjonalności, ergonomii wyposażenia,
  • umiarze w dobieraniu elementów.

Akcesoria i dodatki do kuchni w stylu eko

Kuchnia w stylu eko ma być czysta, przejrzysta i minimalistyczna w formie. Nie oznacza to jednak, że zupełnie brakuje tu dodatków i dekoracji. Mimo wszystko nie jest to twardy minimal i asceza.

Wprowadza się więc dekoracje z materiałów naturalnych. Są to przede wszystkim elementy użytkowe — wiklinowe koszyki, drewniane pojemniki, korkowe podkładki itp. Dobrze sprawdzi się też ceramika i szkło.

Nie ma tu natomiast miejsca na plastik. Woreczki jednorazowe zastępuje się np. jutowymi, a plastikowe pudełka — słoikami i szklanymi opakowaniami.

Kuchnia w stylu eko - dekoracje w formie roślin uzytkowych
Eko dodatki to przede wszystkim elementy użytkowe z naturalnych materiałów, ale również rośliny - w kuchni doskonale sprawdzą się np. zioła w doniczkach

Zachowana jest też naturalna paleta kolorystyczna, czyli oryginalne barwy stosowanych materiałów, ale również biel, beże i barwy ziemi. Unika się mocnych, wyrazistych akcentów, które rozpraszają uwagę.

Ważna jest też zieleń. Rośliny idealnie komponują się w kuchni w stylu eko. Tu również możemy postawić na funkcjonalność, wybierając rośliny użytkowe — np. zioła, które wykorzystamy przy gotowaniu. Umieszcza się je w prostych doniczkach i osłonkach ceramicznych czy wiklinowych.

Naturalne materiały widzimy wszędzie — również w kloszach lamp. Doskonale wyglądają tu ażurowe konstrukcje z bambusa lub rattanu, choć sprawdza się też proste szkło.

Kuchnia w stylu eko to nie tylko aranżacja — kilka słów o ekologii w kuchni

Kuchnia w stylu eko to nie tylko aranżacja wnętrza, to również podejście do życia i ekologia na co dzień. Wykorzystanie naturalnych materiałów ma więc nie tylko wymiar estetyczny, ale i filozoficzny, Chodzi o to, by wyposażenie było recyklingowalne, a jego produkcja, utrzymanie i utylizacja miała możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.

Wybierając meble dodatki i sprzęty zwraca się więc uwagę nie tylko na ostateczny efekt, ale też na etap produkcji czy pozyskania surowców. Dobrze, jeśli są to rzeczy z materiałów pozyskiwanych lokalnie, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (ang. sustainability). Stawia się więc na rodzime drewno — np. wysokiej klasy meble bukowe czy dębowe i regionalnych producentów.

Kredens Golo
W kuchni ekologicznej świetnie sprawdzą się meble z litego drewna - zarówno te w zabudowie, jak i wolnostojące. Trzeba tylko pamiętać, by były dobrej jakości i od rodzimych producentów

Warto może wspomnieć o jakości i odporności drewnianych mebli kuchennych. Są one przecież narażone na wilgoć, zmiany temperatur czy różne zabrudzenia. Powinny więc być odpowiednio zabezpieczone i zakonserwowane. Ważna jest wysoka jakość drewna oraz lakierów czy olejów użytych do wykończenia. W stylu eko znaczenie ma też skład substancji użytych do konserwacji i wykończenia drewna. Powinny to być oleje i lakiery naturalne, które nie mają szkodliwego wpływu na środowisko.

Kuchnia w stylu eko — minimalne zużycie wody i energii

Ekologia to także dążenie do zminimalizowania zużycia wody czy energii i tu do gry wchodzą innowacyjne technologie. Kuchnię w stylu eko wyposaża się więc w najnowocześniejsze zdobycze techniki.

Zacząć można od oświetlenia — energooszczędne żarówki i LED-y zmniejszają pobór prądu. Pomagają więc zadbać o środowisko, ale też o niższe rachunki. Sprzęt AGD to oczywiście modele wysoce energooszczędne, przynajmniej klasy A+.

Dobrym pomysłem jest też powiązanie sprzętów ze sobą. Pozwala na to np. zmywarka, w której woda podgrzewana jest ciepłem generowanym przez lodówkę. Sama zmywarka może być wyposażona w zeolit, czyli minerał, który naturalnie chłonie wilgoć i pomaga osuszać naczynia, zmniejszając zużycie energii nawet o 20%.

Kran kuchenny
Ekologia to m.in. ograniczenie zużycia wody i energii. Pomogą w tym nowoczesne sprzęty i urządzenia, np. perlator wody zamontowany na kranie

Perlator to kolejne proste, ale funkcjonalne urządzenie, które powinno być w każdej kuchni w stylu eko. Montuje się go na kran w celu napowietrzania wody. Zwiększa to objętość strumienia przy ograniczeniu przepływu wody i jej zużycia nawet o połowę.

Warto też unikać gadżeciarstwa. Specjalne urządzenie do gotowania jajek naprawdę zastąpisz zwykłym garnkiem, a zamiast elektrycznej krajalnicy możesz użyć noża. Obecnie na rynku jest cała masa wynalazków kuchennych, które pozornie ułatwiają życie, ale w istocie mają tylko jedną, bardzo konkretną funkcję. Lepiej postawić więc na sprzęt wielofunkcyjny i rozwiązania, które być może wymagają nieco więcej pracy, ale np. oszczędzają energię.

Eko nawyki w eko kuchni

Kuchnia w stylu eko to również odpowiednie zachowania i nawyki. Nawet najwyższej klasy sprzęt nie pomoże, jeśli użytkownicy nie będą korzystać z niego mądrze. Zaczyna się od podstaw — uruchamiania zmywarki, dopiero gdy jest całkowicie napełniona czy zmywania garnków w wodzie stojącej, a nie pod bieżącym strumieniem.

Ważna jest też segregacja odpadów i ograniczenie ich generowania, w czym pomagają zasady less i zero waste. To popularne trendy, które pokazują m.in., jak kupować, przetwarzać i utylizować żywność, aby wyrzucać jak najmniej. Na rynku pojawia się coraz więcej książek kucharskich o gotowaniu z resztek, ale pozostałości można też wykorzystać na kompost do roślin doniczkowych czy jako pokarm dla domowych zwierząt.

Kuchnia w stylu eko - segregacja odpadów
Kuchnia eko to nie tylko estetyka, ale również szereg nawyków i zachowań minimalizujący negatywny wpływ na środowisko

Eko nawyki to również rezygnacja z rzeczy jednorazowych — plastikowych słomek, siatek czy pudełek. Zastępuje się je wielorazowymi (a przynajmniej biodegradowalnymi) odpowiednikami. Zamiast papierowych ręczników wykorzystuje się normalne, materiałowe ściereczki, do zmywania używa naturalnych gąbek i detergentów. Środki czystości można też wyrabiać samemu z podstawowych produktów kuchennych — octu, soku z cytryny czy sody.

Kuchnia w stylu eko to zatem piękna, nowoczesna aranżacja oraz wygoda, funkcjonalność i ergonomia, którą dają innowacyjne technologie. Przede wszystkim jednak to dbałość o środowisko i swoje w nim miejsce. Nie jest to tylko fasada i estetyka. Bez odpowiedniej postawy i przyjęcia ekologicznego stylu życia taka aranżacja będzie jedynie pustą wydmuszką. Jeśli jednak w pełni docenimy i przyjmiemy styl eko, będzie on źródłem prawdziwej radości, zdrowia i autentycznego kontaktu z naturą.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

KOMODA Z DREWNA - NIESAMOWITE POMYSłY DIY NA PRZEMIANę KLASYCZNYCH MEBLI
MEBLE EKOLOGICZNE — CZY WNęTRZA W STYLU EKO TO PIEśń PRZYSZłOśCI?
EKOLOGICZNE MEBLE DREWNIANE DO SYPIALNI, CZYLI JAK URZąDZIć PRZYJAZNE I ZDROWE WNęTRZE

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum