Kuchnia w stylu eko — jak stworzyć naturalną, funkcjonalną i zdrową aranżację kuchni?
Kuchnia w stylu eko to wysoka funkcjonalność i niepowtarzalna estetyka inspirowana naturą. Mamy tu zatem naturalne materiały, proste i przejrzyste formy, ale również nowoczesne sprzęty i technologie. Styl eko jest więc idealnym wyborem dla tych, którzy chcą zbliżyć się do natury, nie rezygnując z innowacji i zdobyczy cywilizacyjnych. Sprawdźmy więc, jak urządzić kuchnię w stylu eko.
Na czym polega styl eko?
Styl eko to przede wszystkim prostota i naturalność. Wyróżnia się czystością i minimalizmem form, stosowaniem wyłącznie naturalnych materiałów, a także wykorzystaniem nowoczesnych technologii w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.
Kuchnia w stylu eko to zatem wybór naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów i rozwiązań. Pojawia się tu lite drewno, kamień i szkło, rzadziej metal. Wybujałe formy mebli i dekoracyjne bibeloty zastępują oryginalne faktury materiałów — rysunek usłojenia drewna, żyłkowane kamienia, ale również struktury tkanin roślinnych.
Kuchnia w stylu eko powinna być jasna i lekka. Dominują tu oczywiście kolory natury — biele, beże, ziemiste brązy i roślinna zieleń. Paleta jest więc podobna do tej ze stylu skandynawskiego.
Wiele osób myli też styl eko z rustykalnym. Rzeczywiście obie te estetyki czerpią z natury, szczególnie przy doborze materiałów. Jednak styl rustykalny jest znacznie bardziej dekoracyjny. Pojawiają się w nim bardziej skomplikowane formy mebli i dodatków. Wyraźne są też odwołania do czasów minionych, wiejskich dworków z XIX wieku, czasów kolonialnych, stylu paryskiego, a także do estetyki regionalnej, folkowej.
Tymczasem kuchnia w stylu eko czerpie więcej z minimalizmu, jest czysta, przejrzysta i nowoczesna. Nie ma tu wielu dekoracji, wysoki nacisk kładzie się natomiast na ergonomię i funkcjonalność. To umiarkowanie ma podstawy filozoficzne. Nawiązuje bowiem do trendów less i zero waste oraz do sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu.
Kuchnia w stylu eko nie jest więc jedynie wyborem estetycznym, ale również filozoficznym i moralnym. Chodzi nie tylko o to, by było schludnie i elegancko, ale przede wszystkim o to, by powrócić do bliskich więzi z naturą i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Kuchnia w stylu eko wymaga więc nie tylko odpowiedniej aranżacji wnętrza, ale również właściwych zachowań, nawyków i świadomych działań na rzecz ochrony przyrody.
Kuchnia w stylu eko — jakie meble wybrać?
Meble w stylu eko to oczywiście naturalne materiały, faktury i kolory. Doskonale sprawdzają się więc meble z litego drewna, ale też kamienne blaty oraz przeszklenia.
Formalnie meble w stylu eko są proste — mamy tu skrzyniowe konstrukcje, gładkie fronty i brak dekoracyjnych detali. Świetnym wyborem będzie zatem np. kolekcja Cubic lub Bingo. Minimalistyczne formy często pozbawione są nawet uchwytów, które zastępują specjalne wcięcia — jak w kolekcji Vento — lub systemy push-to-open — jak w zestawie James.
Kolorystyka mebli to oczywiście naturalne odcienie drewna. Najlepiej pasują tu jasne wybarwienia, ale również białe fronty charakterystyczne dla mebli skandynawskich, np. tych z kolekcji Bianco.
Proste formy i jasne barwy mają dodać kuchni w stylu eko lekkości i delikatności, ale również przejrzystości. Taka paleta kolorystyczna pomaga doświetlić pomieszczenie i powiększa je optycznie. Dzięki temu kuchnia w stylu eko sprawdzi się nawet na bardzo małym metrażu — np. w mieszkaniu w bloku. Będzie doskonałą odskocznią od miejskiego zgiełku i małą enklawą natury w betonowej dżungli.
Ergonomia i funkcjonalność
Meble do kuchni w stylu eko to nie tylko kwestia formy i kolorów. Ważny jest też wybór wyposażenia ergonomicznego i funkcjonalnego. O zasadach ergonomii w kuchni pisałem w innym artykule. Tutaj przypomnę tylko, że istotne jest dobranie mebli do własnych preferencji, nawyków i stylu życia.
Każdy gotuje inaczej, potrzebuje więc innego sprzętu, utensyliów czy miejsca, a zatem również innych mebli. W przypadku zabudowy kuchennej warto więc dobrze przemyśleć układ półek, szuflad i szafek.
Z taką samą, a może nawet większą uwagą należy dobierać wolnostojące meble do kuchni — kredensy, witryny czy komody, a także stół i krzesła. Pokaźny, masywny kredens — np. model Cubic lub Seti — to oczywiście piękny dodatek, ale czy rzeczywiście potrzebny akurat w Twojej kuchni? Być może jego rolę z powodzeniem może przejąć mniejsza szafka wisząca z przeszkleniem, taka jak Vinci czy Bingo?
Trzeba pamiętać, że styl eko mocno nawiązuje do minimalizmu i wolna przestrzeń jest tu cenniejsza od pięknych mebli i wystawnych dekoracji. Co więcej, duże meble i nadmiar przestrzeni do przechowywania zachęca do posiadania dużej ilości wyposażenia czy bibelotów. To natomiast stoi w bezpośredniej opozycji do ekologicznych ruchów less i zero waste, którymi styl eko jest mocno podszyty.
Wybierając meble do kuchni w stylu eko, pamiętać trzeba zatem o:
- naturalnych materiałach, najlepiej z widoczną oryginalną fakturą i barwą,
- prostych, minimalistycznych formach, które dodają aranżacji przejrzystości i lekkości,
- wysokiej funkcjonalności, ergonomii wyposażenia,
- umiarze w dobieraniu elementów.
Akcesoria i dodatki do kuchni w stylu eko
Kuchnia w stylu eko ma być czysta, przejrzysta i minimalistyczna w formie. Nie oznacza to jednak, że zupełnie brakuje tu dodatków i dekoracji. Mimo wszystko nie jest to twardy minimal i asceza.
Wprowadza się więc dekoracje z materiałów naturalnych. Są to przede wszystkim elementy użytkowe — wiklinowe koszyki, drewniane pojemniki, korkowe podkładki itp. Dobrze sprawdzi się też ceramika i szkło.
Nie ma tu natomiast miejsca na plastik. Woreczki jednorazowe zastępuje się np. jutowymi, a plastikowe pudełka — słoikami i szklanymi opakowaniami.
Zachowana jest też naturalna paleta kolorystyczna, czyli oryginalne barwy stosowanych materiałów, ale również biel, beże i barwy ziemi. Unika się mocnych, wyrazistych akcentów, które rozpraszają uwagę.
Ważna jest też zieleń. Rośliny idealnie komponują się w kuchni w stylu eko. Tu również możemy postawić na funkcjonalność, wybierając rośliny użytkowe — np. zioła, które wykorzystamy przy gotowaniu. Umieszcza się je w prostych doniczkach i osłonkach ceramicznych czy wiklinowych.
Naturalne materiały widzimy wszędzie — również w kloszach lamp. Doskonale wyglądają tu ażurowe konstrukcje z bambusa lub rattanu, choć sprawdza się też proste szkło.
Kuchnia w stylu eko to nie tylko aranżacja — kilka słów o ekologii w kuchni
Kuchnia w stylu eko to nie tylko aranżacja wnętrza, to również podejście do życia i ekologia na co dzień. Wykorzystanie naturalnych materiałów ma więc nie tylko wymiar estetyczny, ale i filozoficzny, Chodzi o to, by wyposażenie było recyklingowalne, a jego produkcja, utrzymanie i utylizacja miała możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.
Wybierając meble dodatki i sprzęty zwraca się więc uwagę nie tylko na ostateczny efekt, ale też na etap produkcji czy pozyskania surowców. Dobrze, jeśli są to rzeczy z materiałów pozyskiwanych lokalnie, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (ang. sustainability). Stawia się więc na rodzime drewno — np. wysokiej klasy meble bukowe czy dębowe i regionalnych producentów.
Warto może wspomnieć o jakości i odporności drewnianych mebli kuchennych. Są one przecież narażone na wilgoć, zmiany temperatur czy różne zabrudzenia. Powinny więc być odpowiednio zabezpieczone i zakonserwowane. Ważna jest wysoka jakość drewna oraz lakierów czy olejów użytych do wykończenia. W stylu eko znaczenie ma też skład substancji użytych do konserwacji i wykończenia drewna. Powinny to być oleje i lakiery naturalne, które nie mają szkodliwego wpływu na środowisko.
Kuchnia w stylu eko — minimalne zużycie wody i energii
Ekologia to także dążenie do zminimalizowania zużycia wody czy energii i tu do gry wchodzą innowacyjne technologie. Kuchnię w stylu eko wyposaża się więc w najnowocześniejsze zdobycze techniki.
Zacząć można od oświetlenia — energooszczędne żarówki i LED-y zmniejszają pobór prądu. Pomagają więc zadbać o środowisko, ale też o niższe rachunki. Sprzęt AGD to oczywiście modele wysoce energooszczędne, przynajmniej klasy A+.
Dobrym pomysłem jest też powiązanie sprzętów ze sobą. Pozwala na to np. zmywarka, w której woda podgrzewana jest ciepłem generowanym przez lodówkę. Sama zmywarka może być wyposażona w zeolit, czyli minerał, który naturalnie chłonie wilgoć i pomaga osuszać naczynia, zmniejszając zużycie energii nawet o 20%.
Perlator to kolejne proste, ale funkcjonalne urządzenie, które powinno być w każdej kuchni w stylu eko. Montuje się go na kran w celu napowietrzania wody. Zwiększa to objętość strumienia przy ograniczeniu przepływu wody i jej zużycia nawet o połowę.
Warto też unikać gadżeciarstwa. Specjalne urządzenie do gotowania jajek naprawdę zastąpisz zwykłym garnkiem, a zamiast elektrycznej krajalnicy możesz użyć noża. Obecnie na rynku jest cała masa wynalazków kuchennych, które pozornie ułatwiają życie, ale w istocie mają tylko jedną, bardzo konkretną funkcję. Lepiej postawić więc na sprzęt wielofunkcyjny i rozwiązania, które być może wymagają nieco więcej pracy, ale np. oszczędzają energię.
Eko nawyki w eko kuchni
Kuchnia w stylu eko to również odpowiednie zachowania i nawyki. Nawet najwyższej klasy sprzęt nie pomoże, jeśli użytkownicy nie będą korzystać z niego mądrze. Zaczyna się od podstaw — uruchamiania zmywarki, dopiero gdy jest całkowicie napełniona czy zmywania garnków w wodzie stojącej, a nie pod bieżącym strumieniem.
Ważna jest też segregacja odpadów i ograniczenie ich generowania, w czym pomagają zasady less i zero waste. To popularne trendy, które pokazują m.in., jak kupować, przetwarzać i utylizować żywność, aby wyrzucać jak najmniej. Na rynku pojawia się coraz więcej książek kucharskich o gotowaniu z resztek, ale pozostałości można też wykorzystać na kompost do roślin doniczkowych czy jako pokarm dla domowych zwierząt.
Eko nawyki to również rezygnacja z rzeczy jednorazowych — plastikowych słomek, siatek czy pudełek. Zastępuje się je wielorazowymi (a przynajmniej biodegradowalnymi) odpowiednikami. Zamiast papierowych ręczników wykorzystuje się normalne, materiałowe ściereczki, do zmywania używa naturalnych gąbek i detergentów. Środki czystości można też wyrabiać samemu z podstawowych produktów kuchennych — octu, soku z cytryny czy sody.
Kuchnia w stylu eko to zatem piękna, nowoczesna aranżacja oraz wygoda, funkcjonalność i ergonomia, którą dają innowacyjne technologie. Przede wszystkim jednak to dbałość o środowisko i swoje w nim miejsce. Nie jest to tylko fasada i estetyka. Bez odpowiedniej postawy i przyjęcia ekologicznego stylu życia taka aranżacja będzie jedynie pustą wydmuszką. Jeśli jednak w pełni docenimy i przyjmiemy styl eko, będzie on źródłem prawdziwej radości, zdrowia i autentycznego kontaktu z naturą.
Komentarze