Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Ekologiczne meble drewniane do sypialni, czyli jak urządzić przyjazne i zdrowe wnętrze

Meble drewniane, tkaniny naturalne, ekologiczne materiały, żywe rośliny i samodzielnie robione dodatki z upcyclingu to kwintesencja aranżacji w stylu eko. To doskonała alternatywa dla wszechobecnego betonu i masowo produkowanej tandety. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na ekologiczną aranżację sypialni, w której znajdują spokój i ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić przytulną i zdrową sypialnię w stylu eko.Sypialnia w stylu eko
Przytulna sypialnia urządzona w stylu ekologicznym.

Charakterystyka stylu eko

Styl ekologiczny kojarzy się przede wszystkim z równowagą, harmonią, zdrowiem i spokojem, których źródłem jest natura. Główną rolę w ekologicznych wnętrzach pełnią więc przyjazne środowisku, naturalne materiały, a także rozwiązania z nurtu minimalizmu i zero waste.

Pojawiają się meble drewniane, naturalne tkaniny, takie jak wełna, bawełna, len i płótno oraz dekoracje z wikliny czy rattanu i żywe rośliny doniczkowe.

Aranżacje ekologiczne — połączenie umiaru i przytulności

W stylu eko liczy się umiar i rozwaga. Filozoficznie ma on być przeciwwagą dla wszechogarniającego konsumpcjonizmu, dlatego dobór każdego elementu wyposażenia musi być przemyślany. Z wnętrz ekologicznych eliminuje się zatem wszystko to, co niepotrzebnie zabiera miejsce, czas i energię.

Nie oznacza to wcale, że sypialnia urządzona w stylu eko będzie surowa i zimna. Zastosowanie naturalnych materiałów sprawia, że przestrzeń wypełnia się pięknymi fakturami i wzorami — meble drewniane wprowadzają rysunek usłojenia drewna, wiklinowe czy rattanowe dekoracje mają ciekawe formy geometryczne, a grube, naturalne tekstylia wprowadzają atmosferę ciepła i przytulności.

Meble drewniane, żywe rośliny i ręcznie robione dekoracje - kwintesencja stylu eko
Przytulne i pełne życia wnętrze w stylu eko

Filozofia eko w Twoim wnętrzu

Styl ekologiczny to wyraz tęsknoty za wiejską sielanką i powolnym, spokojnym życiem w zgodzie z naturą. Widać to m.in. w zastosowanych kolorach. Na ścianach pojawiają się głównie barwy natury — biele, szarości, ziemiste brązy, beże i oczywiście zieleń. 

Jednak filozofia eko przeszywa takie aranżacje głębiej, sięgając daleko poza powierzchowny wygląd pomieszczenia. Stosuje się ekologiczne, bezpieczne dla środowiska farby, lakiery i kleje, a wyposażenie kupuje się u lokalnych dostawców zapewniających wysokie standardy produkcji.  Mile widziane są wszelkie elementy odnowione lub robione samodzielnie (tzw. DIY — Do It Yourself). Obok siebie stają nowe meble drewniane, odrestaurowane antyki i własnoręcznie stworzone dodatki oraz dekoracje z recyclingu. Kwintesencją stylu ekologicznego jest więc poszanowanie natury.

Ekologiczne meble drewniane do sypialni — jakie wybrać?

Meble z litego drewna to podstawa wyposażenia wnętrz w stylu eko. Drewno jest materiałem wytrzymałym i trwałym, a także stosunkowo łatwym w obróbce. Dzięki temu możliwe jest wykonanie mebli drewnianych w wielu stylach i o różnych formach.

Łóżko drewniane James
Łóżko drewniane James - idealny mebel do sypialni w stylu eko

Drewniane meble ekologiczne, czyli jakie?

W aranżacjach ekologicznych doskonale sprawdzają się zarówno drewniane meble proste, minimalistyczne, jak i bardziej wybujałe i dekoracyjne. Świetnie zaprezentują się nowoczesne meble drewniane prosto od producenta, jak i modele postarzane czy odrestaurowane.

Trzeba tylko pamiętać, by nie wybierać wyposażenia przesadnie wybujałego. Wystrój eko ceni sobie czystość, przejrzystość i prostotę. Doskonałym wyborem będą więc meble bukowe lub dębowe Bingo, Cubic lub nieco rustykalna seria Odys. Oszczędna forma i brak wyraźnej ornamentacji w tych kolekcjach pozwala wydobyć pełnię piękna z naturalnego rysunku drewna, a o to przecież chodzi.

Meble z litego drewna gwarancją wysokiej jakości

Nowoczesne meble drewniane to nie tylko doskonały wygląd i styl, ale także wysoka wytrzymałość i długowieczność. Meble z litego, twardego drewna, takiego jak buk czy dąb są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wiele czynników zewnętrznych. Zastosowanie odpowiednich, bezpiecznych dla środowiska impregnatów i lakierów zapewnia też odporność na wilgoć oraz wnikanie zabrudzeń w drewno. Dzięki temu meble łatwo utrzymać w czystości.

Stylowe, drewniane meble do sypialni to zatem idealny wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie najwyższą jakość, trwałość i świetny wygląd.

Komoda z litego drewna Cubic w stylu eko
Meble drewniane z kolekcji Bingo doskonale współgrają z naturalną roślinnością

Szafa komoda i łóżko z litego drewna — nieodzowne meble w sypialni w stylu eko

Sypialnia w stylu eko powinna być przestronna i lekka, dlatego należy ograniczyć ilość wyposażenia. Skupić się trzeba na podstawowych, jak najbardziej funkcjonalnych meblach.

Najważniejsze oczywiście będzie drewniane łóżko. Świetnie sprawdzą się modele proste, bez zdobień, z drewnianym, surowym szczytem.

Wybierając szafy, komody i szafki do sypialni w stylu eko, również postawmy na te o prostej budowie. Bukowe czy dębowe meble z litego drewna są piękne same w sobie i naprawdę nie potrzebują dodatkowych ornamentacji, nadmiaru tłoczeń czy innych ozdób. To właśnie drewno ma tu grać pierwsze skrzypce, dlatego świetnie sprawdzają się te modele, które swoją formą nie odciągają uwagi od charakterystycznego rysunku usłojenia.

Sypialnia w stylu eko — nie tylko meble drewniane

Aranżacja w stylu ekologicznym nie kończy się na drewnianych meblach. Niezwykle istotne będą też dodatki i dekoracje, które nadadzą wnętrzu charakteru i osobistego wymiaru.

Na pokrytej deskami podłodze położyć można miękki dywan z tkanin naturalnych, a na łóżku ręcznie robione koce i pledy. Ściany czy półki wypełnimy ozdobami z wikliny lub rattanu. Świetnie sprawdzą się też ekologiczne świece zapachowe i wszelkiego rodzaju rękodzieło.

Do sypialni w stylu eko pasować będzie wszystko to, co stworzone z naturalnych materiałów, najlepiej ręcznie. Doskonale zaprezentuje się drewno, glina i kamień oraz sprzęty z recyclingu czy upcyclingu, ale również żywe rośliny w donicach.

Ekologiczne wnętrze poprzez kontakt z naturą przywracać ma równowagę i harmonię w życiu mieszkańców. Dlatego w aranżacjach tych tak ważne jest, by unikać plastiku, tandety i sztuczności. Dobrze urządzona i umeblowana sypialnia w stylu eko zapewni komfort, przytulną atmosferę i wysoką funkcjonalność. Pozwoli stworzyć naturalną enklawę nawet w samym centrum betonowej dżungli współczesnych miast.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

SZAFKI NOCNE — CZEMU Są NIEZBęDNYMI MEBLAMI DO SYPIALNI?
MEBLE EKOLOGICZNE — CZY WNęTRZA W STYLU EKO TO PIEśń PRZYSZłOśCI?
MEBLE DO SYPIALNI Z DREWNA LITEGO – DLACZEGO Są LEPSZE OD TYCH Z PłYT WIóROWYCH?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum