Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Łazienka z oknem - jak zaprojektować intymny kącik kąpielowy

Okno w łazience przez architektów wnętrz jest uznawane za element luksusowy mieszkania. By pokazać się w pełnej okazałości, przestrzeń potrzebuje światła. Światło dzienne natomiast to najlepszy sprzymierzeniec dobrego samopoczucia. Problem pojawia się, gdy mieszkamy w bloku lub niskiej kamienicy. Wówczas łazienka z oknem staje się elementem, który odbiera nam prywatność. Jak zaaranżować to intymne pomieszczenie tak, aby okno nie było jego wadą?

Łazienka z oknem — problemy i rozwiązania

Pokój kąpielowy lub łazienka z oknem posiadają tyle samo wad, ile zalet. Ich funkcjonalność zależy od tego, jak podejdziesz do tego zagadnienia. Tak, jak do każdego projektu do okna łazienkowego należy podejść z pozytywnym nastawieniem. Wówczas kreatywność zadziała sama!

Wąska przestrzeń

Najważniejsza rada — trzymaj pion. Jeżeli wszystkie meble do przechowywania będą wąskie i wysokie, wówczas z łatwością zmieścisz na tej trudnej do aranżacji przestrzeni. Wbrew pozorom okno działa tu na Twoją korzyść, ponieważ optycznie wydłuża pomieszczenie. Kolory ścian zaplanuj zgodnie z tym, co znajduje się za oknem. Jeśli są to drzewa, zastanów się czy kremowe bądź pistacjowe ściany będą odpowiadały Twoim potrzebom. Zmiksowanie koloru ścian z przestrzenią na zewnątrz sprawi, że granice wąskiej łazienki nieco się rozmyją, a Ty optycznie zyskasz więcej miejsca.

Okno na wprost drzwi

Okno łazienkowe na wprost drzwi może być nieco krępujące, gdy wychodzisz spod prysznica. Oprócz oczywistych żaluzji bądź mlecznej szyby, proponujemy w tym położeniu umiejscowić umywalkę. Wanna bądź prysznic powinny być nieco schowane lub zagrodzone np. delikatną zasłoną prysznicową. To rozwiązanie oszczędzi Twój czas, ponieważ okno nad wanną jest codziennie zaparowane, a co za tym idzie — wymaga częstego mycia.

Łazienka na parterze

Łazienka z oknem na parterze w bloku lub niskiej kamienicy może stać się poważnym problemem. Nie rezygnowalibyśmy jednak z możliwości wykorzystania naturalnego światła. W tej sytuacji najlepiej zdecydować się na okna rozpraszające światło z tzw. szybą ornamentową bądź najbardziej popularne z tanich rozwiązań — żaluzje, firanki lub rolety.

Kilka zalet

Możliwość hodowania roślin w łazience. Okno w łazience pozwala na umieszczenie kilku paproci bądź innych roślin, które skutecznie wchłoną wilgoć z powietrza. Nie ma nic lepszego, niż kontakt z naturą każdego dnia. Zwłaszcza, że w domu spędzamy ostatnio mnóstwo czasu. Rośliny nie tylko wchłaniają wilgoć hamując powstawanie pleśni, ale także filtrują powietrze w domu.

Rośliny w łazience
Rośliny w łazience są odpowiedzialne za pochłanianie wilgoci oraz filtrację powietrza.

Prawidłowa wentylacja. Okno łazienkowe to komfort dokładnego wywietrzenia łazienki i pozbycia się wilgoci. To z pewnością ważny i skuteczny element zapobiegania powstawaniu grzybów w łazienkach. Pewnie zauważyłeś, że w niektórych kamienicach okno w łazience wychodzi… na kuchnię. To właśnie jeden z pomysłów na usprawnienie wentylacji w małym mieszkaniu.

Dostęp do dziennego światła. Makijaż przy świetle dziennym będzie dokładny, a przede wszystkim nikt nie przesadzi z jego ilością. Sztuczne oświetlenie zmienia kolor skóry na cieplejszy, więc makijaż robiony z myślą o dniu w biurze najlepiej robić właśnie w naturalnym świetle. Używanie kosmetyków w pokoju może skutkować trudnymi do zmycia plamami.

Uwaga! Łazienka jest pomieszczeniem używanym o specyficznych porach dnia. Warto więc pamiętać o zamykaniu okna łazienkowego na noc, by uchronić się przed napadem włamywacza.

Mała łazienka z oknem inspiracje

Dopiero budujesz dom i nadal zastanawiasz się, czy łazienka z oknem to dobry pomysł? Powyżej przedstawiliśmy główne wady i zalety tego rozwiązania, a teraz czas na… inspiracje i zachęcające pomysły aranżacyjne.

Mała łazienka na piętrze w domu z mleczną szybą. To chyba nasze ulubione rozwiązanie ze względu na to, że białe szkło w satysfakcjonujący sposób rozprasza światło dzienne. Sprawia, że promienie słoneczne rozlewają się po pomieszczeniu, jeszcze bardziej je rozjaśniając. Ciemna podłoga wprowadzi miły kontrast, a drewniane ramy pomalowane na biało nadadzą wnętrzu wiejskiego klimatu.

łazienka z oknem
Okno w małej łazience dostarczy odpowiednią ilość naturalnego światła.

Luksfery. Ich zaletą jest możliwość podłączenia lampek, które w finezyjny sposób uatrakcyjnią wieczorną aranżację łazienki. Koszt montażu jest niewielki, natomiast wrażenia bezcenne.

mała łazienka z oknem
Luksfery nad wanną będą lepszym rozwiązaniem niż szyba, ponieważ nie widać na nich smug.

Podłużne okna umieszczone przy samym suficie. Idealny pomysł dla tych, którzy nie lubią pamiętać o ciągłym zasłanianiu i odsłanianiu rolet. Łączą ze sobą wszystkie zalety okien łazienkowych. Są umiejscowione wystarczająco wysoko, aby nie mógł się dostać do nich złodziej, pozwalają na swobodny dopływ światła dziennego do pomieszczenia i doskonale wentylują pomieszczenie. Na projekcie jest zaprezentowana łazienka o większym metrażu, jednak to rozwiązanie jest uniwersalne.

Projekt białej łazienki
Wąskie i wysoko osadzone okno to zabezpieczenie przed włamaniami.

Prostokątne wąskie okno. W tym pomyśle aranżacyjnym gwiazdą jest lustro. Dokładnie odwzorowuje wymiary i kształt okna. Dodatkowo jest umieszczone na tej samej wysokości, na prostopadłej ścianie. Ten sprytny trik podkreśla harmonię minimalistycznego pomieszczenia oraz optycznie powiększa małą łazienkę w bloku. Oczywiście w łazience można zastosować także rozwiązanie lustrzane maxi i zamontować lustro pokrywające całą ścianę. Warto jednak zastanowić się nad czyszczeniem stale zaparowującej się tafli.

Okno na przeciwko drzwi
Lustro i okno w łazience idą ze sobą w parze.

Alternatywne pomysły na łazienkę z oknem

Mała łazienka z oknem jest dobrym rozwiązaniem dla mieszkań w bloku, o ile toaleta znajduje się w osobnym pomieszczeniu. Wówczas problem z brakiem miejsca na szafki, pralkę i kosz na pranie właściwie znika. Nie zalecamy zamurowywania nawet małego okienka łazienkowego.

A może… szkło zmieniające przeźroczystość? Na rynek wchodzą coraz to nowsze i bardziej zaskakujące rozwiązania. jednym z nich niewątpliwie może okazać szyba ze zmienna przeziernością. Pomysł opiera się na wykorzystaniu folii LC z ciekłymi kryształami, które pod wpływem impulsów elektrycznych zmieniają swoją przezierność. Pomysł czeka na rozszerzenie swojego zastosowania, ponieważ ciekłe kryształy układają się pod wpływem prądu. Co oznacza, że szkło jest przezroczyste wówczas, gdy szyba jest podłączona do prądu. O wiele bardziej energooszczędnym rozwiązaniem byłaby odwrotna sytuacja.

Komentarze

  • Mac
    30 Kwiecień 2021 o 15:08
    Kupiliśmy wszystkie niezbędne rzeczy do łazienki w sklepie lazienka360.pl. Urządzamy ją w stylu skandynawskim, wiec raczej minimalistycznie biało-szaro będzie. :-)
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum