Loft "uniwersalny" - PANORAMA 360°
Loading...
Postindustrialny wystrój wnętrz cieszy się niesłabnącą popularnością. Jaki jest tego powód?
Rozwiązania typowe dla loftów stosuje się już nie tylko w oryginalnych, poprzemysłowych przestrzeniach adaptowanych na mieszkania, ale również w starych kamienicach, a nawet w nowoczesnym budownictwie. Podążając za tym trendem przedstawiamy Państwu kolejną propozycję nowoczesnej aranżacji sypialni z wyraźnie loftowym charakterem.
Znajdujemy się w średniej wielkości pomieszczeniu na planie prostokąta, z oknem ulokowanym na ścianie przeciwległej do wejścia. Jest to bardzo prosty układ, pozbawiony skomplikowanych zabiegów architektonicznych, więc łatwo tę aranżację zaadaptować do pomieszczeń o innych wymiarach, czy układzie. Mówiąc prościej, jest to uniwersalna aranżacja, której charakter tworzy stylistyka ścian i dobrze dobrane wyposażenie.
Bardzo ciekawym elementem jest pojedyncze, panoramiczne okno osadzone w pomalowanej na czarno ścianie. Takie okno nie tylko doskonale doświetla sypialnię światłem słonecznym, ale również stanowi interesujący element ozdobny. Biała rama okienna w kontraście do czarnej ściany koresponduje z białymi oprawami wiszących obok grafik, przez co widok za oknem wygląda jak kolejny obraz.
Przyjrzyjmy się przeciwległej ścianie, która również jest czarna. Widzimy tu wyraźną, intrygująca fakturę tynku, która nadaje ścianom dynamizmu, tworząc przy okazji piękne tło dla czarno-białych grafik. Na ścianach bocznych widzimy natomiast wyeksponowaną fakturę cegły, którą pomalowano na biało. Jest to coraz częściej spotykany zabieg stylistyczny. Naturalna, surowa cegła dodaje aranżacji wyraźnie poprzemysłowego charakteru. Jej faktura, która z jednej strony jest rytmiczna, a z drugiej jednak nieregularna, intryguje, przyciąga wzrok i nie pozwala się nudzić. Równie klasycznym zabiegiem jest oparcie aranżacji o mocny kontrast czerni i bieli. Takie graficzne aranżacje tworzą klimat czystości, elegancji i nowoczesności. Wprowadzone do nich pojedyncze, mocne akcenty kolorystyczne, jak widoczne tutaj czerwone plamy w grafikach, dają bardzo mocny efekt i sterują naszą uwagą, co daje możliwość eksponowania poszczególnych elementów wystroju.
Drewniana podłoga z bielonych, trochę ‘surowych’ desek o długich lamelach i szerokiej, nieregularnej fudze świetnie wpisuje się w ten klimat. Rytmiczna, choć nieregularna fuga koresponduje ze strukturą cegieł, a przebijający spod farby rysunek drewna kontynuuje bogactwo faktur, które ‘spływają’ ze ścian.
Taka, w pewnym sensie już klasyczna, baza ‘współczesnego loftu’ wymaga odpowiednio dobranego wyposażenia. Istotne jest, żeby meble nie miały zbyt wybujałej formy, która zniszczy klimat surowej elegancji płynący z połącznia graficznej i loftowej aranżacji. Z drugiej strony mnogość i bogactwo otaczających faktur i wzorów sprawia, że meble powinny się w ten trend wpisywać. Dlatego naturalne drewno sprawdza się tutaj doskonale.
Przyjrzyjmy się tym meblom bliżej, zaczynając od łóżka. Widzimy tu mebel masywny, ciężki i mocno osadzony w podłodze. Takie wrażenie tworzy szerokie obramowanie i zabudowany front. Ta forma sprawia, że łóżko od razu, w sposób naturalny staje się centralnym elementem sypialni, zaznaczając swoje miejsce. Dołączone do niego dwie szafki nocne poprzez odpowiednio dobrane proporcje i formę dodatkowo podkreślają tę centralność, jednocześnie lekko ‘wygładzając’ mocny, a nawet brutalny akcent samego łóżka.
Po lewej stronie łóżka widzimy dużą szafę trzydrzwiową. Jest to mebel bardzo praktyczny, który dzięki swojej pojemności z pewnością zaspokoi wszelkie garderobiane potrzeby. Jej prosta forma przywodzi na myśl styl skandynawski, co sprawia, że jest to w zasadzie mebel uniwersalny, doskonale wpisujący się w nowoczesne aranżacje. Szeroka rama, której przedłużeniem są niskie nóżki sprawia, że mebel nabiera masywności i siły.
Obok urządzono mały kącik roboczy w postaci niewielkiego, eleganckiego biurka. Miejsce to nada się idealnie do drobnej roboty papierkowej, czy pracy z laptopem.
Bardzo ciekawym elementem jest stojący na lewo od biurka regał. To nietuzinkowy mebel, który zachwyca nie tylko formą, ale również praktycznością. Połączenie elementów otwartych i zamkniętych podkreśla jego uniwersalność. Można tu urządzić małą biblioteczkę, miejsce na bibeloty, rodzinne zdjęcia, czy inne warte wyeksponowania przedmioty. Jednocześnie trzy zamknięte szafki zapewniają prywatność i ułatwiają zachowanie porządku. Regularne podziały na prostokątne moduły doskonale współgrają z rytmiką ceglanej ściany, sprawiając, że regał odnajduje się tutaj perfekcyjnie.
Wyposażenie uzupełnione jest o drugą szafę, niską szafkę i wiszące półki. Jest to bardzo spójna kolekcja, która dzięki swojej minimalistycznej formie i naturalnemu rysunkowi drewna świetnie wpisuje się w całą aranżację.
Przedstawiony wystrój stanowi klasyczny przykład współczesnego, nowoczesnego loftu. Uniwersalność tej aranżacji polega na oparciu jej o proste zabiegi stylistyczne i dobrze dobrane wyposażenie, dlatego łatwo ją zaadaptować do własnych warunków i potrzeb. Jest to propozycja dla osób, które chcą mieszkać elegancko i wygodnie, ale bez przepychu i zbędnego blichtru.
Komentarze