czytania ( wyrazy)

Mały salon w bloku – 12 trików dzięki którym będzie większy

Dla architekta wnętrz salon w małym mieszkaniu bloku może być wyzwaniem. W pozytywnym znaczeniu. Mały salon w bloku wymaga nieco więcej uwagi na etapie projektowania i dzięki temu jego funkcjonalność wzniesie się na wyższy poziom.

Małe mieszkanie potrafi zachwycać!

Mały salon z jadalnią

Wyznacz dużo miejsca na przechowywanie

Mały salon w bloku musi zaspokoić wiele potrzeb. To nie tylko strefa relaksu, ale także spotkań ze znajomymi oraz… miejsce do przechowywania. Z uwagi na to, że czasy meblościanek się skończyły, mały salon musi być wyposażony w meble z ukrytymi schowkami.

Mogą to być otwierane pufy, podnóżki fotela, stolik kawowy z koszykiem pod blatem, podwieszane szafeczki lub ława z szufladami. Dzięki przestrzeni do przechowywania utrzymasz porządek w małym mieszkaniu, a trzeba pamiętać, że nic tak nie zabiera przestrzeni, jak ubrania rzucone na podłogę.

Kup meble o niestandardowych wymiarach

Meble drewniane mogą być kastomizowane i personalizowane lub produkowane na wymiar. Jeżeli spieszy Ci się z aranżacją małego salonu, spróbuj kastomizacji, czyli dopasowania mebli pod swój gust. Niestety w tej opcji nie można wybrać rozmiaru wyposażenia.

Mały salon będzie wyglądał na bardziej przestronny, jeżeli wybrane meble będą trochę mniejsze niż standardowe. Nie odbije się to w żaden sposób na wygodzie ich użytkowania, a Ty zyskasz więcej miejsca, np. na wspomniane wyżej przechowywanie.

Na meble na wymiar doskonale sprawdzają się te wykonane z litego drewna.

Niestandardowe wymiary mebli
Małe meble są w pełni wystarczające.

Skieruj uwagę na piony

Wszystko, co w małym salonie ustawisz pionowo, optycznie podwyższy sufit. Co za tym idzie - zyskasz na przestrzeni. Staraj się zaaranżować salon tak, aby jego elementy skupiały wzrok ku górze.

Ten efekt możesz uzyskać np. przez zamontowanie linek po których będzie piąć się jasnozielona roślinka lub podwieszenie karnisza na zasłony (w pionowe pasy) zaraz pod sufitem. Dobrym rozwiązaniem jest także oświetlenie zamontowane tuż przy suficie. Wysoko zawieszone lampy o delikatnym, subtelnym kształcie ozdobią pokój, jednocześnie nie zabierając wiele przestrzeni.

Mały salon - podłużne dekoracje
Strzeliste dekoracje optycznie podwyższą pomieszczenie.

Mały salon w bloku? Wyrzuć sofę!

Pokój dzienny może spokojnie obejść się bez sofy. Na jej miejsce w małym salonie dobrze będzie postawić fotel z podnóżkiem (który posłuży jako stolik kawowy). Jeśli natomiast masz współlokatora, ustawcie dwa fotele blisko siebie pod lekkim skosem tak, aby niemal stykały się oparciem. Pośrodku ustaw wysoki i smukły stolik kawowy - to wszystko, czego potrzebujesz, by zastąpić sofę.

Innym rozwiązaniem będzie sofa rozkładana, która wieczorem zamieni mały salon w… małą sypialnię. Możesz również przearanżować resztę mieszkania i w miejscu sypialni urządzić gabinet lub pokój kinowy.

Nie zostawiaj pustych kątów

W małym salonie zostaw dużo miejsca pośrodku. Całe wyposażenie możesz z powodzeniem być dosunąć do ściany, a mniejsze dekoracje, tj. wazony czy kwietnik - stać w kącie. Bardzo dobrym pomysłem, sprzyjającym optycznemu powiększeniu pomieszczenia są proste meble. Bez zbędnych zdobień, wymyślnych kształtów i fikuśnych uchwytów. Nowoczesność sprzyja pozyskiwaniu optycznej przestrzeni.

W miarę możliwości staraj się podwieszać meble, pozostawiając podłogę pustą. Ten stary trik odsłoni całą podłogę w mieszkaniu, co wpłynie na jej czystość i optykę salonu.

Mały salon - dekoracje
Mały salon nie może pozwolić sobie na marnowanie przestrzeni - w aranżacji ważny jest każdy kąt.

Udekoruj mały salon w kolory Ziemi

Długie, zwiewne zasłony z pionowym wzorem będą bardzo dobrym wyborem. Najbardziej minimalistyczna wersja dekoracji okna, to… brak dekoracji. Otwarta przestrzeń na zewnątrz wydłuży pomieszczenie, a także zapewni stały dopływ światła dziennego zbawiennie wpłynie na roślinność w salonie.

Może się zdarzyć, że bloki będą wybudowane tak blisko siebie, że widok za oknem nie będzie zbyt atrakcyjny. Mimo wszystko lekkie firanki lub zasłony to mus dla małego metrażu. Aby zyskać na prywatności nie zapomnij o roletach zaciemniających.

Wykorzystaj przezroczyste meble

Niektórzy producenci proponują meble z materiału akrylowego lub specjalnego włókna szklanego. W efekcie meble mogą mieć dowolny kolor, a równocześnie pozostają transparentne nie zabierając przestrzeni. To świetny sposób na powiększenie przestronności mieszkania.

Istnieje także cała masa mebli składanych, które przykładowo z szafki potrafią zamienić się w stół dla czterech osób. Rozsuwane ławy, składane taboreciki - to tylko niektóre z pomysłów, które warto wykorzystać, by mały salon stał się wielofunkcyjnym miejscem spotkań domowników i ich przyjaciół.

Mały salon - transparentne meble
Nie tylko sztuczne materiały - metalowe nóżki również dają efekt "przezroczystych mebli". Na zdjęciu: stolik KOSMO.

Mały salon w bloku pokocha antresolę!

Antresola w małym salonie z wysokim sufitem to strzał w dziesiątkę. Przy dobrym rozmieszczeniu reszty wyposażenia, może niemal podwoić miejsce do wypoczynku. Mieszkanie z antresolą to także gratka dla posiadaczy czworonożnych przyjaciół. Pieski, nawet w maleńkim mieszkaniu, będą miały swoje wyznaczone miejsce. Ty natomiast zyskasz przestrzeń, która będzie tylko Twoja.

Lustra

Lustra w salonie to sprawdzony sposób na optyczne pozyskiwanie przestrzeni. Zrezygnuj z grubych ram i ciężkich ozdób. Nie staraj się też aranżować lustra podzielonego na kilka mniejszych kwadratów. Tafla powinna być subtelna i prosta.

Uwaga! Jeżeli Twój mały salon jest podłużny, o wiele więcej miejsca uzyskasz, jeśli zawiesisz lustro poziomo na wysokości, która będzie dopasowana do Twojego wzrostu. Przy salonie na planie kwadratu możesz spokojnie zakupić wąskie lustro, które będzie pionowo piąć się ku sufitowi.

Mały salon w bloku bywa aranżacyjnym wyzwaniem, ale nie zniechęcaj się! Testuj, szukaj, próbuj wielu rozwiązań. Niech Twoja kreatywność rozbłyśnie!

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

SYPIALNIA W STYLU BOHO — JAK WYBRAć IDEALNE MEBLE I DODATKI?
DREWNIANA PODłOGA — JAK O NIą DBAć, BY ZACHOWAłA DOSKONAłY WYGLąD PRZEZ DłUGI CZAS?
NOWOCZESNE MEBLE RUSTYKALNE — POłąCZENIE MINIMALIZMU Z KLIMATEM WIEJSKIEJ SIELANKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum