W otwartej przestrzeni - PANORAMA 360°
Loading...
Prezentowane wnętrze poprzez połączenie stylu scandi i deco tworzy przytulną atmosferę umiarkowania i spokoju, ocieploną zastosowanymi elementami dekoracyjnymi.
Jasne, przestronne i otwarte przestrzenie zapewniają synergiczne przenikanie się funkcji definiowanych w momencie użytkowania. Wnętrze to pokazuje, jak uniknąć architektonicznej pustki, nie zatracając się w drobnomieszczańskim przepychu. Kontrast między utrzymanymi w bieli ścianami i naturalnym, ciepłym drewnem na podłodze i suficie, zapewnia klarowność formy, a dobrane ze smakiem dodatki wprowadzają atmosferę przytulności. Należy przy tym zauważyć, że mimo dużej ilości pojawiających się w codziennym życiu elementów, zachowana jest czytelność i przejrzystość kompozycji wnętrza. W takim domu chce się przebywać, chce się w nim gotować, odpoczywać i organizować niezobowiązujące spotkania z przyjaciółmi.
Otwarte pomieszczenia sposobem na przestronność
Stosowanie otwartych przestrzeni wydzielonych jedynie przez swoją funkcję na stałe wpisało się w kanon projektowania współczesnych wnętrz. W prezentowanym przykładzie, częściowo otwarta przestrzeń kuchenna zapewnia włączenie tego pomieszczenia do kompozycji mieszkania, przy zachowaniu jej odrębności sprawiając, że przygotowywanie posiłków staje się integralnym elementem życia rodzinnego. Podobną funkcję spełnia część jadalna, która poprzez otwarcie na salon nadaje spożywaniu posiłków charakteru społecznego. Przy centralnie usytuowanym drewnianym stole ma możliwość spotkać się cała rodzina, co umożliwia zacieśnianie więzi.
Jak ocieplić takie wnętrze?
Zastosowanie utrzymanych w szarych tonacjach gustownych tekstyliów dodaje pomieszczeniom przytulności, tworząc intymną atmosferę, co jest szczególnie widoczne w wypoczynkowej części salonu. Użycie nastrojowego światła za pomocą eleganckiej, błyszczącej czarnej lampy podłogowej dobrze wpisuje się w stylistykę skandynawskiej prostoty oraz dekoracyjnych dodatków, ocieplając atmosferę miejsca wypoczynku. Wygodna kanapa z miękkimi poduszkami o geometrycznych wzorach wzmaga poczucie odprężenia, zachowując jednocześnie elegancję tego miejsca. Tak skonstruowane wnętrze, dzięki swojej powściągliwości zapewnia doskonałe miejsce odpoczynku bez zbędnego, rozpraszającego przeładowania bodźcami.
Prostota łączy się z abstrakcją
Meble z naturalnego drewna o prostych wertykalno-horyzontalnych, niemal mondrianowskich podziałach wspaniale harmonizują wnętrze i podkreślają czynnik umiaru i spokoju. Naturalne materiały nadają wrażenia solidności i niezawodności, a jednocześnie ożywiają wnętrze. Szczególnie korzystnie prezentuje się w tym kontekście komoda, która, mimo minimalistycznej formy, przykuwa uwagę wysublimowanym połączeniem elementów otwartych i zamkniętych. Na takiej komodzie dobrze dobrane dodatki, które można dowolnie modyfikować, prezentują się z całą swoją gracją. Taką dekorację można często zmieniać – przedefiniowując tym samym szczegółowy charakter wnętrza. Nie osiągnie się tego formą silną, zamkniętą, jednoznaczną. Taka właściwość kompozycji minimalnych jest tutaj świetnie zauważona i wykorzystana.
Mobilne meble w niewielkiej przestrzeni
Zastosowanie mobilnych mebli np. w postaci puf i małego stolika zapewnia możliwość dostosowania wnętrza do bieżących potrzeb użytkowych. Jednocześnie prostota form tych elementów zapewnia harmonijne wpasowanie się w kompozycję niezależnie od ich umieszczenia. Takie rozwiązanie pozwala na drobne zmiany ustawienia w zależności od preferencji mieszkańców, co zapewnia kontrolę nad przestrzenią i wzmaga poczucie ‘bycia panem we własnym domu’. Czy współczesny tryb życia nie wymaga właśnie takiej adaptowalności? Czy nasze zmienne potrzeby nie powinny też mieć swojej realizacji w przestrzeni, którą się otaczamy?
Jak zachować chłodną stylistykę?
Szprosowe drewniane okna dodają wnętrzu szykowności i doskonale komponują się z innymi elementami o wertykalno-horyzontalnej stylistyce. Jednocześnie brak zbędnych dekoracji okiennych np. w postaci zasłon sprawia, że wnętrze jest czyste i bardziej świetliste. Odsłonięte okna dodatkowo zwiększają poczucie przestronności i otwartości mieszkania.
Wiszące na ścianach abstrakcyjne grafiki dodają wnętrzu nowoczesnego charakteru nie zaburzając przy tym poczucia prostoty i elegancji. Podobnie prezentują się różne wolnostojące elementy dekoracyjne zapewniając poczucie, że jest to mieszkanie rodem z XXI wieku.
To mieszkanie nie sprawia wrażenia przesadnie drogiego, pozbawione jest przepychu, ale nie dobrego smaku. Ze względu na swoja otwartość i adaptowalność na pewno spodoba się młodym, ambitnym i energicznym osobom. Doskonale równoważy wszystkie potrzeby współczesnego człowieka, zapewniając odpowiedni balans między stymulacją i odpoczynkiem. To miejsce, które w sposób naturalny i z pełnym przekonaniem można nazwać domem.
Komentarze