Funkcjonalność i styl na niewielkim metrażu - PANORAMA 360°
Loading...
Salon, czyli pokój dzienny, to nie tylko miejsce wypoczynku, ale również naszej codziennej pozazawodowej aktywności. To tutaj relaksujemy się po pracy i spędzamy większość wolnego czasu.
Jest to również najbardziej reprezentatywne miejsce w domu, w którym przyjmujemy gości, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając to pomieszczenie powinniśmy brać pod uwagę wszystkie te funkcje.
Przemyślana aranżacja salonu powinna być jasna, pomieszczenie musi być dobrze doświetlone, żeby umożliwić czytanie książki i niezaburzony kontakt z towarzyszami. Powinna być również komfortowa, pomyśleć należy o wygodnym miejscu do siedzenia, stoliku o odpowiednich gabarytach, pojemnych szafkach, w których pochowamy różne gromadzące się tutaj rzeczy, a także o reprezentatywnym miejscu, w którym wyeksponujemy rodzinne zdjęcia, czy nasze ulubione pamiątki.
Przedstawiona na wizualizacji aranżacja doskonale spełnia powyższe wymogi. Prostokątne pomieszczenie, mimo stosunkowo niewielkiej kubatury, urządzono tak, żeby zaspokoić wszystkie salonowe potrzeby. Białe ściany, sufit i podłoga skutecznie rozświetlają przestrzeń i powiększają ją optycznie. Intrygująca faktura wyeksponowanej cegły na ścianach wprowadza dynamizm, rozrzeźbia otoczenie i sprawia, że pokój nie jest sterylnie nudny. Podobną funkcję pełni drewniana podłoga z desek o długich lamelach, szerokiej fudze i wyraźnym rysunku drewna. Dzięki naturalnym materiałom i fakturą osiągnięto bardzo przyjemny, kamieniczny klimat. Szerokie listwy przypodłogowe oraz stolarka okienna i drzwiowa wygładzają surowość ceglanych ścian, przywodząc na myśl klasyczne aranżacje dawnych kamienic i nadając całości delikatnego charakteru retro. Warto zwrócić uwagę na naścienną instalację elektryczną, która pozwoliła uniknąć naruszenia zastanej struktury poprzez kucie bruzd na kable.
W tak skomponowanej bazie umieszczono bardzo dobrze dobrane wyposażenie. Drewniane meble świetnie zgrywają się z naturalnymi, wyeksponowanymi materiałami ścian i podłogi. Oryginalna barwa litego buku wprowadza do pomieszczenia ciepło i przytulność, a jego piękna faktura sama w sobie stanowi najlepszy element dekoracyjny.
Przyjrzyjmy się tym meblom dokładniej zaczynając od centralnego punktu, czyli klasycznego ustawienia kanapa – stolik kawowy – szafka RTV. Miękka, bardzo wygodna kanapa w białym kolorze doskonale prezentuje się na tle białych ścian i podłogi. Brak nóżek nadaje jej pewnej masywności i mocno osadza w podłodze. Nie jest to jednak mebel toporny, czego zasługą jest grube, pufiaste siedzisko, które gwarantuje miękkość i komfort.
Stolik kawowy o obszernym blacie to mebel bardzo funkcjonalny. Doskonale nadaje się do wypicia porannej kawy, zapewni odpowiednio dużo miejsca na przekąski podczas wieczornego oglądania telewizji, stanowi także odpowiednie miejsce do odstawienia drinka podczas spotkania z przyjaciółmi. Dzięki swojej formie jest to również mebel piękny. Masywne, zaokrąglone u góry nogi nadają mu siły i pewnej masywności, jednocześnie wprowadzając kobiecą, finezyjną linię.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku szafki RTV. Funkcjonalność zapewnia jej pojemna szuflada, w której zmieścimy nie tylko różnego rodzaju akcesoria do sprzętu RTV, ale również np. program telewizyjny, czy nasze ulubione czasopisma. Obszerna przestrzeń blatu tej szafki zapewni natomiast odpowiednie miejsce na cały potrzebny sprzęt audiowizualny.
Cała kolekcja przedstawionych mebli ma kilka charakterystycznych cech, które sprawiają, że jest to wyposażenie nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale również piękne. Doskonałym przykładem jest wąska gablota widoczna po prawej stronie od szafki RTV. O zaokrąglonych, solidnych nóżkach już wspominaliśmy, zwróćmy jednak uwagę na fronty szafek i szuflad. Delikatne zgrubienia i zaokrąglenia frontów nadają tym meblom bardzo kobiecej linii i niebanalnego charakteru. Z jednej strony od razu widać, że jest to sprzęt solidny, wykonany z wysokiej jakości materiałów, a przez to niezwykle trwały. Z drugiej strony, jego forma i piękny, naturalny rysunek oraz barwa drewna bukowego sprawiają, że meble te same w sobie stanowią element dekoracyjny. Przy takim wyposażeniu nie trzeba mieszkania upiększać dodatkowymi elementami – ozdobami ściennymi, czy bibelotami. W szklanych gablotach wystarczy umieścić estetyczne przedmioty codziennego użytku – elegancką zastawę stołową, zestaw kawowy lub komplet ładnych kieliszków.\
Przedstawiona tutaj aranżacja jest przede wszystkim bardzo funkcjonalna, jej charakter tworzą naturalne materiały, proste zabiegi architektoniczne i doskonale dobrane, piękne wyposażenie. To propozycja skierowana do osób, które stawiają na minimalizm i ergonomiczność, ale nie na ascetyzm. Świetnie poczują się tutaj ci wszyscy, dla których wystrój wnętrza, to przemyślana, całościowa aranżacja, a nie kwestia wyeksponowania bibelotów i zapchania przestrzeni dekoracjami.
Komentarze