Meble do sypialni z drewna litego – dlaczego są lepsze od tych z płyt wiórowych?
Jakie powinny być meble do sypialni? Przytulne, trwałe, estetyczne oraz solidnie wykonane. Tak w skrócie możemy je scharakteryzować. Patrzymy na nie i użytkujemy je codziennie, spędzamy w ich otoczeniu co najmniej kilka godzin dziennie. Dodatkowo powinny pomóc nam zapewnić zdrowy i komfortowy wypoczynek. Wszystkie powyższe wymagania spełnią meble z drewna litego.
Meble z drewna litego czy z materiałów drewnopochodnych?
Można by powiedzieć, że drzewo to drzewo, bez względu na to, czy występuje w jednym kawałku, czy jest wcześniej rozkruszone i sklejone. Różnic jest jednak sporo, zarówno gdy weźmiemy pod uwagę obróbkę, wygląd, jak i użytkowanie. Dlaczego warto kupić meble z drewna litego?
- Naturalny materiał
Wybierając lite drewno mamy do czynienia wyłącznie z drzewem oraz ewentualnymi woskami, olejami lub lakierami, którymi jest pomalowane. Płyty wiórowe, paździerzowe, OSB czy MDF mają w sobie wióry czy włókna drzewnych, jednak ich spojenie jest możliwe poprzez wykorzystanie dużej ilości substancji sklejających, niekoniecznie dobrych dla naszego zdrowia. Dodatkowo dochodzą do tego farby i lakiery lub okleina.
- Wysoka trwałość
Wiele razy widziałeś zapewne ładnie wyglądające meble, które po kilku latach, lub nawet miesiącach, posiadają liczne ślady użytkowania. Wgniecenia, rozwarstwienie płyty, odklejenie okleiny czy wybrzuszenia spowodowane wilgocią. Wybierając lite drewno możesz cieszyć się pięknym wyglądem mebli przez wiele lat.
- Różnorodność formy
Obróbka produktów drewnopochodnych nie pozwala często na stworzenie bardziej wyszukanych form. Często więc meble z płyt są do siebie bardzo podobne i ciężko nam znaleźć coś naprawdę wyrafinowanego. Lite drewno pozwala puścić wodze fantazji. Rozmaite frezy czy żłobienia umożliwiają tworzenie małych, drewnianych dzieł sztuki.
- Piękno nie do podrobienia
O ile jesteśmy w stanie wydrukować okleinę z odpowiednio narysowanymi słojami, o tyle naturalnego drewna nie da się podrobić. Nigdy więc nie znajdziesz dwóch identycznych szafek czy łóżek drewnianych. Co więcej, możesz wybierać spośród różnych gatunków drzew. Każde posiada swoją charakterystyczną linie słojów. Oczywiście aby mebel na długo utrzymał swój wygląd, należy odpowiednio go pielęgnować. Nie jest to jednak ani czasochłonne ani kosztowne. Dodatkowo zawsze można oddać go w ręce stolarza, który przywróci mu dawną świetność.
Jakie meble do sypialni wybrać?
W każdej sypialni musi znaleźć się łóżko. W zależności od powierzchni miejsca, jakim dysponujemy, możemy tam jeszcze postawić szafki nocne, szafy, komody, regały, toaletkę lub biurko do pracy. Drewniane meble są bardziej kosztowne niż te produkowane z płyt. Biorąc jednak pod uwagę słabą trwałość tych drugich, może się okazać, że bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup mebli z litego drewna. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na kupno kompletu mebli do sypialni z drewna, zdecyduj się chociaż na łóżko drewniane. Z pewnością nada przytulnego charakteru, ponadczasowego stylu i dopełni wygodę materaca.
Jeśli planujesz wyposażyć sypialnię w dodatkowe szafy czy szafki, warto poszukać producenta mebli drewnianych, który w swojej ofercie posiada szeroki wybór asortymentu z różnych kolekcji. Pozwoli to urządzić sypialnię w jednym stylu, co nada harmonii wnętrzu.
Wśród popularnych mebli do sypialni z pewnością znajdziemy szafki nocne. Ich niebywale praktyczna funkcja pozwala mieć w zasięgu ręki szklankę z wodą, telefon, okulary czy książkę. Warto wybrać modele z szufladkami, gdzie schowamy drobiazgi i unikniemy tym samym wizualnego bałaganu.
Oprócz szafki nocnej, w sypialni powinny znaleźć się drewniane szafy i komody. Często powierzchnia mieszkania nie pozwala wydzielić przestrzeni na prywatną garderobę, a poranne bieganie do oddzielnego pomieszczenia po skarpety może stać się uciążliwe. Do przechowywania bielizny oraz ubrań codziennych najlepiej sprawdzą się komody z szufladami. Łatwo zachować tam porządek i znaleźć szukaną rzecz. Do ubrań wymagających prasowania czy sukienek lepsze będą wysokie szafy stojące z wieszakami.
Meble z litego drewna do sypialni, które dodadzą uroku
Oprócz mebli pożytecznych, sypialnię można wyposażyć też w produkty czyniące ją bardziej przytulną i bardziej naszą. Co mamy na myśli?
- Regał z ulubionymi książkami, zdjęciami czy pudełkami z sentymentalnymi drobnostkami. Niekoniecznie mamy na myśli klasyczny słupek z półkami. Istnieją ciekawe propozycje z częścią szafek zamykanych, a częścią otwartych.
- Pojedyncza półka jako dekoracja ściany. Dobrze na niej będą wyglądać niewielkie kwiaty, świece czy książki.
- Toaletka. Fantastyczna propozycja dla pań. Pozwala wykonać makijaż na siedząco, a dodatkowo nie zajmować łazienki o poranku, gdy jest oblegana przez wszystkich domowników.
- Konsola. Taki stolik na wysokich nóżkach może pełnić funkcję wysokiej szafki nocnej lub też stojaka na kwiaty. Zieleń w połączeniu z naturalnym, litym drewnem uczynią sypialnię prawdziwą oazą.
- Lustro w drewnianej ramie. Dzięki niemu urozmaicimy ścianę, a dodatkowo przyda się przy doborze ubioru.
- Drewniane dodatki. Ocieplą wnętrze oraz dopełnią naturalnego wizerunku sypialni.
Gatunki drewna mebli sypialnianych
Meble wytworzyć można niemal z każdego gatunku drewna. Najczęściej jednak stosuje się dąb, buk, sosnę oraz brzozę.
Dąb to klasyka. Jest najbardziej szlachetnym drewnem z wymienionych. Jego naturalny kolor to ciepły brąz, idealny do przytulnej sypialni. Wybierając dębinę zyskasz elegancką i ponadczasową sypialnię.
Drewno bukowe jest zwykle jasne, a jego mocnymi cechami jest twardość i trwałość. Sosna i brzoza to również jasne drzewa z mocno zarysowaną linią słojów. Są łatwe w obróbce, a jednocześnie wytrzymałe na urazy mechaniczne. Chcąc urządzić sypialnię w jasnych barwach, warto zdecydować się na naturalne odcienie wspomnianych drzew. Widok natury oraz jak najmniejsza ilość dodatkowych substancji z pewnością wpłynie pozytywnie na jakość snu.
Jak dbać o meble z litego drewna w sypialni?
Wbrew pozorom pielęgnacja mebli drewnianych nie jest ani trudna, ani kosztowna. Aranżując sypialnię warto wziąć pod uwagę działanie słońca. Zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne może powodować naturalne zmiany w kolorycie drewna. Dlatego nie ustawiajmy mebli w miejscach mocno nasłonecznionych. Można też pamiętać, aby w dni bardzo słoneczne zasłaniać firany lub zasłony.
Meble drewniane można czyścić z kurzu lekko wilgotną ściereczką. Aby na długie lata zachować ich walory estetyczne, należy od czasu do czasu używać specjalnych preparatów, które nadają delikatnego połysku, a jednocześnie chronią i konserwują mebel.
Eleganckie meble czy naturalna prostota?
Moda na drewno nigdy nie przeminie. Tradycyjne meble drewniane zawsze będą na czasie. Ciekawym jednak może wydać się obecny trend wykorzystujący palety drewniane jako półprodukt do własnoręcznego stworzenia mebli. W Eco domach znaleźć możesz meble ogrodowe, stoliki, a nawet łóżka wykonane właśnie z tego surowca. Jest to jednak rozwiązanie mniej trwałe i zdecydowanie mniej eleganckie niż klasyczne drewniane meble skrzyniowe.
Komentarze