Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Industrialne meble do sypialni — jak urządzić przytulne wnętrze w stylu loftowym?

Industrialne meble do sypialni to propozycja dla tych, którzy szukają niebanalnej i funkcjonalnej aranżacji. Styl loftowy oferuje niepowtarzalną estetykę, w której występują elementy minimalistyczne, retro, a przede wszystkim postprzemysłowe akcenty kojarzące się z fabrykami czy warsztatami. Taka stylizacja łatwo może stać się surowa i zimna, ale są na to rady. Sprawdźmy więc, jak wybrać industrialne meble i dodatki do sypialni, by stworzyć przytulne i wygodne wnętrze z charakterem.

Industrialne meble do sypialni
Lofty doskonale łączą surowość materiałów z ciepłem, przytulnością i wygodą

Styl loftowy — jak urządzić industrialne wnętrze?

Pełne zrozumienie estetyki loftowej wymaga poznania jej historii i korzeni. Meble industrialne i aranżacje loftowe wywodzą się z nowojorskiej dzielnicy SoHo lat 50. i 60. XX wieku. 

Pierwotnie SoHo było regionem industrialnym, pełnym fabryk, magazynów, warsztatów i innych budynków przemysłowych. W latach 50. nastąpiło jednak masowe przenoszenie zakładów produkcyjnych na obrzeża miasta.

Dziś lofty kojarzą się nam z ekskluzywnymi apartamentami cenionymi za ogromne przestrzenie otwarte, wielkie okna gwarantujące doskonały dostęp światła słonecznego czy eleganckie wykończenie wnętrz i wysokiej jakości wyposażenie.

Historia stylu industrialnego jest jednak zgoła inna. Opuszczone budynki fabryczne dzielnicy SoHo często były podstarzałe, brakowało im porządnej izolacji termicznej, ogrzewania, bieżącej wody czy prądu. Głównym czynnikiem, który przyciągnął do SoHo licznych malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, rękodzielników i całą nowojorską bohemę, były bardzo niskie ceny najmu tych nieruchomości. Na mieszkanie w SoHo stać było niemal każdego, a przy okazji postindustrialne budynki nadawały się świetnie na pracownie artystyczne.

Mieszkanie styl industrialny surowe okna
Pierwsze lofty były tanimi mieszkaniami-pracowniami dla przedstawicieli artystycznej bohemy Nowego Jorku

Wyjątkowa i ceniona dziś stylistyka pierwszych loftów nie była wynikiem mody czy wyboru lokatorów. Była to estetyka zastana, płynąca z konieczności i braku środków na porządny remont czy wykończenie wnętrza. W wystroju i wyposażeniu dominowały więc rozwiązania niskobudżetowe. W mieszkaniach pojawiały się meble i dodatki zdobyczne — znalezione na wystawkach i śmietnikach lub w opuszczonych budynkach — a także liczne elementy w konwencji DIY (zrób to sam)

Kreatywność artystycznych środowisk BoHo niewątpliwie miała wpływ na charakter tych aranżacji. Mimo biedy i ciężkich warunków w pierwszych loftach często pojawiały się prawdziwe dzieła sztuki tworzone przez mieszkańców lub zdobywane od sąsiadów (często na zasadach handlu wymiennego). Na zimnych, surowych ścianach z gołej cegły wisiały więc obrazy i wytwory rękodzielników, obszerne przestrzenie otwarte zdobiły rzeźby i artystyczne instalacje, a wyposażenie stanowiły elementy sztuki użytkowej i meble tworzone w koncepcji DIY (zrób to sam).

Industrialne meble — czym się charakteryzują?

Współczesne industrialne meble to nowe, estetyczne i przemyślane formy wykonywane z rozmaitych, często wysokiej klasy materiałów — np. egzotycznego drewna czy szlachetnej stali. Początki tego stylu jednak wcale nie były takie ekskluzywne.

Industrialne meble do sypialni z kolekcji Steel
Współczesne meble w stylu loftowym to eleganckie, przemyślane formy, zazwyczaj z drewnianym korpusem na metalowych nogach lub płozach

Industrialne meble - początki

Przede wszystkim na użytkowe adaptowano wszelkie elementy wyposażenia pozostawione w poprzemysłowych budynkach. W mieszkaniach pojawiły się więc metalowe szafy z pracowniczych szatni, charakterystyczne szafki na dokumenty, magazynowe regały ze stalowych profili czy biurka i stoły warsztatowe.

Popularność zdobyła też konwencja “zrób to sam” (ang. DIY - do it yourself), czyli samodzielne wykonywanie wyposażenia z materiałów znalezionych czy zdobytych niskim kosztem.

Typowe meble industrialne ze starych fabryk i magazynów stawały więc obok własnoręcznie stworzonych konstrukcji. Ten miszmasz dopełniały odrestaurowane antyki i sprzęty z odzysku.

Trzy krzesła w różnym stylu  - loft
Zdobyczne meble w pierwszych loftach tworzyły awangardową mieszankę stylów, wzorów i kolorów

Pierwsze lofty były więc prawdziwą kopalnią awangardowych rozwiązań. Przy jednym stole stać mogło sześć krzeseł, a każde “z innej parafii”. Obok bogato zdobionej, odmalowanej własnoręcznie komody w stylu secesyjnym znaleźć można było toporny, zbity ze starych desek regał na książki. Z kolei przy masywnym, stalowym biurku warsztatowym stanąć mógł lekki, ażurowy fotel z rattanu znaleziony gdzieś na śmietniku.

Meble loftowe nie miał więc jednego określonego stylu, był to raczej zbiór często przypadkowych elementów wstawianych do mieszkań ze względu na swoją funkcjonalność, a nie wygląd i spójność z jakąś szerszą koncepcją aranżacyjną.

Nowoczesne meble industrialne

W miarę jak dostrzegano zalety loftów i urok estetyki industrialnej, zmienił się też charakter i status takich aranżacji. Dzisiejsze lofty to już nie tylko zaadaptowane przestrzenie poprzemysłowe, ale również nowoczesne mieszkania tworzone w tej koncepcji od podstaw. Często są to bardzo ekskluzywne i niezwykle drogie oraz bogato urządzone apartamenty.

Industrialne meble również przeszły przemianę. Zachowano ich wysoką funkcjonalność, ale ważna stała się również wygoda i niepowtarzalny styl. Wciąż są to formy proste, często tworzone z surowych materiałów — litego drewna, stali, ale również szkła czy kamienia.

Charakterystycznym elementem stały się metalowe nogi lub płozy, na których osadza się drewniane korpusy czy blaty. Widzimy to w kolekcjach Steel i Golo. Zimna stal zestawiona z ciepłą barwą i atrakcyjnym rysunkiem usłojenia wprowadza do wnętrz typowy loftowy mariaż surowości i przytulności.

Industrialne meble Golo
Współczesne meble loftowe to przede wszystkim połączenie zimnej stali z ciepłą barwą naturalnego drewna

Nowoczesne industrialne meble doskonale komponują się z mocnymi fakturami nagiej cegły, tynków strukturalnych czy gołego betonu, a więc materiałami dominującymi w bazie loftów. Co ciekawe, mimo tej surowości materiałów, ich charakterystyczne, często bardzo bujne faktury nadają wnętrzom ciepłego, przyjaznego charakteru.

Wyposażenie wciąż dopełnia się antykami czy meblami stylizowanymi. Doskonale wpasują się tu pojedyncze elementy z kolekcji Retro, czy dekoracyjne formy kolekcji Paris lub Bona, ale również meble typowo minimalistyczne, o skrzyniowej konstrukcji, takie jak te z zestawu Minimal lub Cubic. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby aranżację wzbogacić również o elementy DIY — stoliki kawowe czy łóżka z palet.

Jak wybrać industrialne meble do sypialni w stylu loftowym?

Industrialne meble do sypialni mogą mieć bardzo różny charakter. To aranżacje, które doskonale spajają nowe i stare, dekoracyjne i proste, kupione od producentów i zrobione samodzielnie.

Sypialnia w stylu loftowym daje więc dużą swobodę i pole do popisu. Wybierając łóżka, możemy postawić na typowo industrialne modele na metalowych nogach lub płozach, takie jak Golo lub Steel, ale możemy też wybrać minimalistyczne ramy z litego drewna, np. Pau czy Baron.

Obok można postawić szafki nocne z innych kolekcji. Sprawdzi się skrzyniowa forma modelu Vento pasująca niemal do każdego modelu łóżka, ale również nawiązująca do minionej epoki szafka Retro.

Industrialne meble - aranżacja loftowa z antykami
Estetyka loftowa pozwala łączyć nowe i stare, dlatego obok nowoczesnych mebli z powodzeniem można umieścić elementy retro

W roli mebli garderobianych warto wykorzystać szafy na metalowych nogach — Golo czy Steel —  ale także masywnie wyglądające modele z nisko osadzonym korpusem, takie jak Vento lub Vigo.

Dodatkowe miejsce na ubrania i bieliznę zapewnią komody. Doskonale pasują tu komody o dekoracyjnej formie nawiązującej do różnych epok minionych. Mogą to być oryginalne antyki, ale również meble stylizowane, takie jak modele Paris, Odys lub Retro.

Industrialne meble do sypialni można uzupełnić o toaletkę na metalowych płozach — np. Steel — lub stylizowany model, taki jak Bona, na eleganckich, wysokich nogach o pięknej, zaokrąglonej linii. Nad nią nie może oczywiście zabraknąć lustra w prostej lub ozdobnej ramie, zależnie od stylu samej toaletki.

Industrialne meble do sypialni to również regały — typowe są tu formy proste, nawiązujące do mebli magazynowych. Doskonale sprawdzą się konstrukcje ze stalowych profili, z drewnianymi półkami, ale również proste formy w całości z litego drewna, jak w modelu James, Vinci lub Vento.

Industrialna sypialnia — jak uniknąć chaosu?

Industrialne meble do sypialni możemy więc dobierać z duża swobodą. Trzeba jednak pamiętać, aby aranżacja nie popadła w nadmierny chaos. Spójność wystroju osiągniemy m.in. stosując meble wykonane z jednego rodzaju drewna. Jeśli chcemy mieszać style, warto wybrać np. wyłącznie meble dębowe lub bukowe.

Meble do sypialni z kolekcji Minimal
Spójność loftowego wystroju sypialni zapewni wybór mebli z jednego materiału, nawet jeśli będą to sprzęty o odmiennej stylistyce i wzornictwie

Charakterystyczny rysunek usłojenia i barwa danego gatunku drewna będzie elementem spajającym różne formy w jedną całość. Pozwoli to ustawić obok siebie nowoczesne industrialne meble o typowej minimalistycznej konstrukcji na nogach metalowych i wybujałe formy dekoracyjne, np. w stylu retro. Jednolita faktura drewna sprawi, że mimo skrajnie odmiennego wzornictwa oba elementy będą miały czynnik wspólny. Pozwoli to uniknąć efektu przypadkowości doboru wyposażenia.

Nie można też zapomnieć, że o charakterze loftowych wnętrz decydują nie tylko industrialne meble. Istotna będzie konsekwencja w kreowaniu wystroju od bazy (ścian, podłóg i sufitu) przez wyposażenie aż po dekoracje i dodatki. Całość powinna nawiązywać do przestrzeni przemysłowych, ale również do artystycznego charakteru pierwotnych loftów.

Jako dekoracje wykorzystać można zatem zarówno elementy starych maszyn, jak i nowoczesne dodatki z metalu, ale również sztukę — obrazy na płótnie, rysowane ręcznie grafiki, jak i prawdziwe rękodzieło. Unikać należy natomiast produkcji masowej i tandety z popularnych sieciówek. Takie elementy stylizowane są na loftowe, ale wyraźnie widać, że to jedynie imitacja, która odbiera loftowym wnętrzom ich unikatowy charakter.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

INSPIRACJE LOFTOWE DO TWOJEGO DOMU I MIESZKANIA
MIESZKANIE STYL INDUSTRIALNY - MODNE TRENDY WNęTRZARSKIE
MEBLE INDUSTRIALNE Z LITEGO DREWNA — IDEALNY WYBóR DO ARANżACJI LOFTOWYCH

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum