Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Urządzamy taras w drewnie! Meble drewniane, huśtawka, drewniane donice i co jeszcze?

Co prawda lato za nami, jednak wspomnienia wspaniałych chwil na świeżym powietrzu oraz chęć pozostania w letnim klimacie zostaną z nami, jeśli już teraz pomyślimy o urządzeniu tarasu lub ogrodu na przyszły rok. Może wystarczy, że kupimy nowe meble drewniane i posadzimy świeże kwiaty. A może tym razem warto zaszaleć i od nowa zaaranżować drewniany taras? Dziś skupmy się na drewnie i tym, jakie daje możliwości w ogrodzie.



Drewno – najlepszy materiał na taras

Żaden surowiec nie da tyle piękna, trwałości, kontaktu z naturą i możliwości wykorzystania, ile drewno. Stosowane od lat niemal w każdej dziedzinie życia i wśród mebli do każdego pomieszczenia. Jest niepowtarzalne i ciężko znaleźć drugi materiał o tak dużej liczbie zalet.

Drewno na tarasie
Drewno to materiał najlepiej komponujący się naturą ogrodu.

Zanim jednak wybierzesz piękne i stylowe drewniane meble ogrodowe, warto zastanowić się, jak wygląda miejsce, gdzie będą się znajdować. Może potrzebujesz tylko leżaka, który ustawisz na trawie, a może całego zestawu jadalnianego, przy którym zorganizujesz grilla dla wszystkich znajomych. Cokolwiek potrzebujesz, zacznijmy od otoczenia.

Drewniane meble na drewnianych tarasie

Drewno to materiał, który najlepiej odnajdzie się w połączeniu z innymi naturalnymi surowcami. Dlatego urządzenie całego tarasu z wykorzystaniem tego materiału jest świetnym pomysłem. Zacząć można od ułożenia podłogi z ryflowanej deski tarasowej. Do tego dołączmy drewniane zadaszenie w podobnej kolorystyce, przy którym powiesisz klimatyczne lampki i zwiewne jasne zasłony, tak modne w minionym sezonie. Co jeszcze? Może drewniane pergole, lamele albo okazałe drewniane donice ze zwisającymi kolorowymi kwiatami. Do altany mogą prowadzić wykonane z drewna chodniki z podświetleniem. Dodajmy drewniane balustrady i na końcu meble. Im jednak poświęćmy nieco więcej miejsca.

Jakie meble drewniane do ogrodu?

  • Stół i krzesła – podstawa mebli ogrodowych, które służyć mają przy spotkaniach i wspólnych posiłkach. Tego typu elementy są raczej stacjonarne. Dlatego umieść je pod zadaszeniem. Drewno będzie lepiej chronione, a dodatkowo deszcz nie przekreśli planów wspólnego biesiadowania. Wybierając stół, warto pokryć go warstwą lakieru lub emulsji zapobiegającej odbarwieniom. Dlaczego? Przy posiłkach istnieje największe ryzyko wylania napojów lub posiłków, które mogą zostawić nieestetyczne plamy. Jeśli więc nie chcesz zasłaniać stołu obrusami lub staromodnymi ceratami, lepiej zabezpiecz powierzchnię.

Drewniany stół i krzesła do ogrodu
Meble drewniane do ogrodu to przede wszystkim stylowy stół i krzesła

  • Leżaki – to jeden z przyjemniejszych mebli ogrodowych. Koniecznie musisz się w niego wyposażyć pod warunkiem, że dysponujesz wystarczającą ilością miejsca. Jeśli zamierzasz przenosić leżaki, a czasem zabrać je samochodem w inne miejsce, wybierz lżejsze modele, których rozmiar można maksymalnie skompresować. Dość wygodnym i stosunkowo tanim jest mebel składający się z drewnianego stelażu i materiałowego podparcia. Jeżeli jednak zamierzasz ustawić je np. przy basenie na długi czas, możesz pokusić się o nieco masywniejsze i na pewno bardziej wygodne modele. Leżaki czasem występują w komplecie z niewielkim stoliczkiem lub podstawką na napój lub książkę.

  • Huśtawka – cieszy się popularnością nie tylko wśród najmłodszych. Oczywiście można rozróżnić pojedyncze huśtawki dla dzieci, nieco większe dla dorosłych, a także huśtawki wieloosobowe – ławki. Na tych ostatnich możesz dodatkowo wygodnie się rozciągnąć, jednak lepiej trzymać je pod zadaszeniem. Często na huśtawkach umieszczamy specjalne poduchy. Aby nie musieć chować ich przy pierwszych kroplach deszczu, lepiej ustawmy huśtawkę na przykład pod altaną.

  • Kanapa i stolik kawowy – to alternatywa dla dużego stołu. Znacznie wygodniejsza, gdyż drewniane kanapy lub narożniki w większości występują w towarzystwie specjalnych poduszek. Można więc uciąć sobie drzemkę, wypić kawę przy stoliku lub przyjąć gości na letni deser. W kwestii zadaszenia sytuacja jest podobna, jak przy huśtawce. Dodatkowo zwróćmy uwagę, aby pokrycia na poduszki były zdejmowane. Ich pobrudzenie to kwestia czasu.

  • Ławki – mogą być zamiennikiem krzeseł przy stole lub stanowić pojedynczy mebel w różnych częściach ogrodu. Druga opcja jest szczególnie ciekawa, gdyż stylowa drewniana ławka doda tajemniczego klimatu, jeśli ustawimy ją pod starą lipą lub w zakątku pełnym krzewów kwitnących.

Drewniana ławka ogrodowa
Drewniana ławka dodaje tajemniczości całemu ogrodowi

Drewniane elementy, które dopełnią wystroju tarasu

Oprócz standardowych mebli istnieją inne praktyczne lub mniej praktyczne przedmioty, które mogą wprowadzić jeszcze więcej natury do Twojego ogrodu lub na taras. Do tych bardziej przydatnych należy drewniany kufer/skrzynia. Z zewnątrz prezentuje się bardzo stylowo, zwłaszcza gdy położymy na niego poduszkę tworząc dodatkowe miejsce do siedzenia. Wewnątrz można schować gadżety, które dobrze mieć pod ręką, a niekoniecznie elegancko się prezentują. Można tu wymienić konewki, nawozy do kwiatów, rozpałkę, węgiel do grilla, gadżety rekreacyjne, np. piłki lub paletki do badmintona, a także tkaninę hamakową.

Drewniane dodatki na taras
Nawet niewielkie drewniane dodatki potrafią dodać klimatu

Jeśli o nim mowa, to oczywiście drewniany stelaż pod hamak to dodatkowa, bardzo relaksująca propozycja. Jest stabilny, dużo bardziej wytrzymały niż aluminiowe stojaki, a do tego świetnie się prezentuje.

Istnieje też cały szereg drewnianych dodatków, które dodadzą klimatu i jeszcze bardziej pomogą zjednoczyć się z naturą. Możemy wymienić podkładki wykonane z przekroju pnia drzewa, drewniane latarnie ze świeczkami, stojaki na kwiaty, misy, talerze czy tace.

Jak dbać o drewniany taras?

Świeżo zaaranżowany taras będzie wyglądał fantastycznie, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji może szybko stracić swój urok. Konieczność impregnowania desek to obowiązek posiadacza drewnianych mebli ogrodowych i innych elementów wykonanych z tego surowca. Co więc trzeba lub można zrobić?

  • Już na początku użytkowania należy odpowiednio zaimpregnować drewno poprzez malowanie specjalnymi preparatami, które wnikając w strukturę drzewa, chronią je od wewnątrz. Najlepiej dobrać specyfik pod względem rodzaju drzewa, z którego zrobiony jest mebel.
  • Unikajmy wilgoci. Zbyt długi kontakt drewna z wodą lub innym płynem może powodować rozwój grzybów i pleśni. Dlatego ważne jest trzymanie mebli pod zadaszeniem oraz w miarę szybkie osuszanie ich z rozlanych płynów lub kropli deszczu.
  • Do codziennego czyszczenia najlepiej używać miękkiej, suchej lub lekko wilgotnej ściereczki. Szorstkie gąbki czy szczotki mogą porysować powierzchnię i konieczne będzie ponowne malowanie.
  • Aby uniknąć zmiany koloru, należy raz w roku pokrywać powierzchnie farbami, lakierami lub lakierobejcami.
  • Przechowywanie mebli drewnianych to kolejna, bardzo ważna sprawa. Na okres zimowy warto schować je do suchego i przewiewnego pomieszczenia, w którym temperatura nie będzie spadać poniżej zera. Absolutnie nie powinno się szczelnie przykrywać mebli folią. To może przyspieszyć proces powstawania grzyba.

Leżaki drewniane na tarasie
Drewniane leżaki o regulowanym oparciu to najlepsze miejsce do letniego odpoczynku

Pomimo trudności związanych z użytkowaniem mebli drewnianych, warto w nie zainwestować, gdyż żaden inny surowiec nie da nam takiego komfortu i możliwości jak drewno.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MEBLE Z DREWNA - JAK SPRAWDZIć CZY Są DOBREJ JAKOśCI?
LITE DREWNO – MATERIAł WIECZNIE MODNY
DREWNIANE MEBLE OGRODOWE – CZY TO DOBRY POMYSł?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum