Meble polskie czy z Chin? Dlaczego warto inwestować w rodzimych producentów.
Rynek meblarski w Chinach rozwija się niezwykle dynamicznie. Obecnie Chiny są liderem w produkcji mebli, a ich pozycja w ścisłej czołówce krajów eksportowych nie słabnie niezmiennie od 2004 roku. Jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin eksportowych są własnie meble drewniane. Już na początku 2016 roku ta odnoga stanowiła aż 60% całej chińskiej gałęzi meblarskiej. Rosnąca popularność serwisów sprzedażowych online pozwala również na kupowanie oryginalnie wyglądających produktów detalicznie. Jak do tych liczb odnoszą się producenci oferujący meble polskie? Dlaczego zyskujesz, kupując lokalnie?
Polskie meble a chińskie produkty - co ryzykujesz kupując na własną rękę?
Minusami, na które natkniesz się zamawiając chińskie meble przez internet w głównej mierze są czynniki, na które nie masz wpływu. Musisz zatem wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że produkty mogą w znacznej mierze różnić się od tych przedstawionych na zdjęciach. Różnice występują zarówno wizualnie, jak i w kwestii materiałów, z których mebel jest wykonany.
Główne powody, dla których warto przemyśleć kupowanie mebli chińskich na zagranicznych portalach sprzedażowych:
- nie wiesz, jak w rzeczywistości wygląda dany przedmiot. Sztuka robienia zdjęć produktowych już dawno wspięła się na wyższy poziom. Niemal każdy produkt można pokazać w nienaganny sposób. Częste pomyłki zdarzają się w kwestii wyglądu, ale również i wymiarów produktów,
- ryzykowny transport. Polacy są fanami zakupów przez internet. Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, kiedy kurierzy nawet mały przedmiot (a tym samym niedrogi) gubili w trakcie przesyłki. W przypadku całych kolekcji mebli strata jest o tyle większa, że jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Zatem zgubienie przedmiotu z pewnością odbije się na Twoim portfelu. Reklamacja lub zgłoszenie takiej sytuacji jest często problematyczne i trwa bardzo długo.
- uszkodzenia. Droga powietrzna, którą docierają do nas przedmioty z Chin może wydawać się bardziej bezpieczna dla transportu mebli pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Jednak i tutaj nie możesz mieć 100% pewności, w jakim stanie dotrze przedmiot. Ustalając jasne warunki reklamacji, podwójnie się zabezpieczysz.
Meble Chińskie do kupienia na terenie kraju
Popyt na chińskie meble i produkty “home decor” jest bardzo duży i nadal wzrasta. Przyczyn takiego stanu rzeczy można się dopatrywać w stale zmieniającej się modzie na aranżacje wnętrz. Liczne sklepy zachęcają do zmiany wystroju nie tylko raz do roku, gdy krystalizują się trendy. Coraz częściej, napędzające konsumpcjonizm koncerny promują aranżacje sezonowe, które uwzględniają liczne okazje. Należą do nich np. okres Świąteczny, wakacyjny (aranżacja tarasu), karnawałowy. W ubiegłych latach na popularności zyskiwały także święta z zagranicy, jak chociażby Halloween.
Również różnorodne firmy polskie sprowadzają meble zza granicy i sprzedają je na rodzimym rynku. Cena nadal jest korzystna, zwłaszcza że tym razem za przesyłkę zapłacisz zdecydowanie mniej. Przy zamawianiu pojedynczych sztuk przez zagraniczne portale wysyłka sięga… nawet tysiąca złotych! Tutaj należy jednak zastanowić się nad jakością mebli. Zwłaszcza meble drewniane, które produkują chińskie fabryki często nie spełniają swoich podstawowych funkcji, czyli są nietrwałe. Zamiast prawdziwego drewna producenci wykorzystują gorszej jakości substytuty.
Aby dorównać aranżacjom z topowych magazynom wyznaczających trendy (Interiors, Architectural Digest), przedsiębiorcy bardzo mocno stylizują je na światowej sławy projekty mebli. Czy taka rywalizacja jest uczciwa?
Meble chińskie a orientalne
Zwróć także uwagę na to, że także meble chińskie, czyli współczesne produkty (produkowane na skalę masową) to nie to samo, co meble w stylu orientalnym. Te drugie, podobnie jak meble polskie (wytwarzane przez dobrych stolarzy) są unikalne i doceniane na całym świecie. Architekci wnętrz wprowadzają styl orientalny przy aranżacjach boho, urban jungle czy nawet glamour. Misterne zdobienia, twardy materiał (palisander oraz mahoń) oraz niebagatelny design zdobią przestrzeń, a prawdziwe antyki to ciężkie do zdobycia małe dzieła sztuki.
Najchętniej nabywanym wyposażeniem domów w stylu orientalnym jest oczywiście parawan, który znakomicie sprawdzi się do aranżacji przestrzeni otwartych. Salon z kuchnią, w którym wydzielisz specjalne miejsce na wspólny stół aż prosi się, by ustawić w nim cieszący oko parawan. Bardzo dobrze sprawdzi się również w sypialni, jeśli zdecydujesz się na wannę wolnostojącą. Subtelne odgrodzenie przestrzeni pokoju kąpielowego od sypialni w wykonaniu parawanu to niezwykle szykowne rozwiązaniem.
Inne popularne meble drewniane, które mogą konkurować z polskimi, to antyki w postaci misternie zdobionych gablot czy taboretów.
Meble polskie, dlaczego warto zaufać rodzimym producentom?
Polskie meble drewniane, oprócz dostępności, niosą ze sobą szereg innych korzyści. Polska niemal dorównuje Chinom w eksporcie swoich produktów za granicę i zajmuje zaszczytne miejsce na podium. Jeśli chodzi o rynek europejski, wyprzedzają nas jedynie Chiny oraz Niemcy, jednak już na początku roku 2020 planowane były działania na skalę światową.
Decydując się na meble polskie, zyskujesz dodatkowo:
- wiedzę, gdzie dokładnie są produkowane meble do Twojego domu,
- indywidualny projekt, dopasowane do wymiarów mieszkania (jeśli skorzystasz z usług mniejszych dostawców, a nie dużych fabryk),
- łatwy kontakt z stolarnią (producentem mebli drewnianych)
- realną gwarancję na produkt, który wybierzesz osobiście,
- trwałość, a także możliwość sprawdzenia z jakich materiałów faktycznie są zrobione meble,
- świadomość wspierania polskiej gospodarki i rodzimych stolarzy, którzy sekretów swojego fachu uczą się często z pokolenia na pokolenie,
- nietuzinkowe projekty, które są cenione również za granicą (stale rosnący eksport na skalę światową czy wygrywanie rozmaitych plebiscytów).
Wykonawców, którzy żyją pasją do mebli drewnianych, szukaj na np. na grupach poświęconych polskim meblom drewnianym lub pytaj na beds.pl - specjaliści zawsze będą otwarci na to, by doradzić w kwestiach na których znają się najlepiej!
Komentarze