Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Meble z drewna - jak sprawdzić czy są dobrej jakości?

W dobie wzmożonej konsumpcji, wielu producentów (nie tylko mebli) niestety nie dba o jakość swoich produktów. Dzieje się tak, ponieważ niektóre firmy wierzą, że krótka żywotność sprzętów sprawi, że klient szybciej do nich wróci. Komunikaty marketingowe oczywiście utwierdzają konsumentów w przekonaniu, że sprzedawane produkty są trwałe. Jak się przed tymi praktykami obronić? Najlepiej samemu wiedzieć, jak sprawdzić, czy meble z drewna są dobrej jakości.

Meble z drewna litego, czyli… jakie?

Na stronach internetowych wielu sklepów możesz zobaczyć napis “meble drewniane”. To skrót myślowy, który ma przyciągnąć konsumenta. W wielu przypadkach okazuje się, że prawdziwy materiał użyty do wykonania mebla jest ujawniony dopiero w opisie produktu. Nieco mniejszym fontem, niż byś się tego spodziewał. “Meblami drewnianymi” są zatem produkty ze sklejki, płyty wiórowej czy płyty meblowej.

Meble z drewna litego są zrobione z jednego kawałka drewna, odpowiednio zaimpregnowane i profesjonalnie złożone. Niemal wszystkie elementy danego mebla muszą zostać wykonane z prawdziwego drewna, a nie “materiałów zastępczych”. Wyjątkiem są dna szuflad oraz tylna ścianka (jeśli chodzi o szafy, komody czy kredensy).

Drewniane meble słyną ze swojej wizualnej uniwersalności oraz odporności na uszkodzenia. Dopasujesz je zarówno do stylu industrialnego, jak i eleganckiego glamour. Aby przez długi czas wyglądały na nowe, musisz je jednak trochę wspomóc odpowiednią pielęgnacją:

 • postaraj się, aby nie były blisko kaloryfera czy pieca;
 • nie stawiaj na blatach gorących przedmiotów (garnków, kubków, patelni);
 • dbaj o to, by nie osiadał na nich kurz (używając preparatów
 • przeznaczonych do pielęgnacji drewna);
 • regularnie stosuj olej, lakier lub wosk, które sprawią że meble będą przez lata wyglądać, jak nowe.

Cechy litego drewna

Drewno to materiał, który stworzyła natura. Zadaniem stolarza jest wybrać to, które jest najwyższej jakości i obrobić je zgodnie ze sztuka stolarską. Drewno, a tym samym Twoje meble drewniane, nabierają swoich indywidualnych cech jeszcze wówczas, gdy są… drzewem. Tak, to w jaki sposób i w jakich warunkach rośnie drzewo przeznaczone na ścięcie determinuje wygląd, a nawet zachowanie (czyli pracę) materiału Twojego łóżka, komody czy stołu.

Indywidualne, nieco surowe cechy wyglądu litego drewna stanowią jego zaletę. Wszelkie “niedoskonałości” kreują niepowtarzalny charakter mebla. Materiał, który jest drewnem naturalnym poznasz po:

 • bokach desek - meble drewniane z litego drewna będą miały deski w jednym kawałku - w przeciwieństwie do desek ze sklejonymi ze sobą listwami;
 • braku widocznych sęków (oczywiście sęki mogą występować, chodzi o ilość);
 • widocznym przekroju drewna z boku - deska oklejona fornirem, będzie z każdej strony wyglądać tak samo. Tymczasem naturalne drewno po przecięciu odsłania charakterystyczne fragmenty słojów;
 • przebarwieniach - tak! Drzewo rośnie dziesiątki lat i jest narażone na powodzie, susze i inne czynniki, które prowadzą do przebarwień;
 • błyszczcach (są to nieregularne, jaśniejsze plamy na powierzchni desek).

Jeżeli będąc w sklepie, zauważysz że meble drewniane są zbyt idealne, wzory nietypowo regularne, a kolor całkowicie jednolity - powinno to wzmożyć Twoją czujność.

Deska oklejona fornirem nie posiada widocznych słojów na brzegach.

Meble z drewna - konsola
Boki mebli z litego drewna są nieregularne. Na zdjęciu: Konsola CROSS.

Meble drewniane - jak poprawnie przygotować materiał?

Tworzenie mebli drewnianych zaczyna się jeszcze na etapie wzrostu drzewa. Następnie należy je ściąć w odpowiednim momencie, czyli… w zimie. Dlaczego właśnie wtedy? Otóż drewno musi dobrze wyschnąć (czasami suszy się je kilkanaście miesięcy). Jeszcze wilgotny po ścięciu materiał może zostać zaatakowany przez owady lub grzyby (co w przyszłości obniży jego wytrzymałość). Można by się zastanowić nad środkami konserwującymi, jednak do drewna przeznaczonego na wyposażenie nie można wprowadzać substancji chemicznych zabezpieczających. Stąd najlepsze warunki do pozyskiwania odpowiedniego materiału na meble drewniane oferują miesiące zimowe.

Lite drewno
Drewno na meble najlepiej ścinać w ciągu zimowych miesięcy.

Meble z drewna rozszerzają się i sprężają w zależności od wilgotności powietrza, panującej w pomieszczeniu. Źle wysuszone drewno z czasem będzie pękać, ale to nie wszystko. Materiał najczęściej dosusza się, ale zdarzają się również przypadki, kiedy drewno należy… “dowilgotnić”. Wszystko zależy od tego, w jakim pomieszczeniu meble będą się znajdować i w jakim stanie materiał przyjechał do stolarni.

Oczywiście wchodząc do sklepu meblowego lub rozmawiając przez telefon, pytanie o to, kiedy drewno na dostępne wyposażenie było ścinane, może wydać się dziwne. Jednak jeżeli wdałbyś się w dłuższą rozmowę z ekspedientem, rozmowa na temat drewna może okazać się owocna.

Meble z drewna - na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Meble z drewna litego to wybór na lata. Dobrze jest zaopatrzyć się w uniwersalne modele, dzięki którym stworzysz bazowe aranżacje salonu lub sypialni, które później będziesz modyfikować za pomocą dekoracji. Dobre meble z litego drewna to meble, które:

 • nie posiadają przerw i luzów;
 • nie mają szpar w materiale (drewno będzie “pracować” w zależności od pory roku, wówczas szpara zacznie powiększać aż w końcu mebel pęknie);
 • są równe i dopasowane - to znacząco wpływa na ich stabilność (czyli bezpieczeństwo) i jakość użytkowania (pewnie pamiętasz, jak nieraz pod nóżkę stołu czy łóżka podkładałeś złożoną na kilka razy kartkę papieru, by wyrównać poziom mebla);
 • mają gładkie wykończenie.

Dobre meble wiążą się również z nieco wyższą ceną. Jeśli w dobie zakupów online widzisz niebywale korzystne promocje na wysokojakościowy produkt, dobrze sprawdź sklep internetowy. Wbrew pozorom łatwo utopić pieniądze, zamawiając meble drewniane, a otrzymując sklejkę pokrytą fornirem.

Meble z litego drewna - łóżko TOMA
Dobrze dopasowane elementy drewniane nie mają między sobą przerw. Na zdjęciu: łóżko TOMA

Jeśli chodzi o wskazówki dotyczące kupna mebli drewnianych, możemy polecić szerokie rozeznanie się w asortymencie sklepów online. Następnie dobrym krokiem będzie przejażdżka do danego sklepu, aby zobaczyć produkty na żywo. Wiele większych sklepów może podawać niepełne informacje, dotyczące materiału z którego wykonane są “meble drewniane”. Sprawdzaj regularnie grupy tematyczne i fora, gdzie sami konsumenci polecają sobie wzajemnie solidnych producentów mebli z litego drewna.

Komentarze

 • To pole jest wymagane
 • To pole jest wymagane
 • To pole jest wymagane

Polecamy również

URZąDZAMY TARAS W DREWNIE! MEBLE DREWNIANE, HUśTAWKA, DREWNIANE DONICE I CO JESZCZE?
MEBLE Z LITEGO DREWNA — IDEALNE UZUPEłNIENIE STYLOWYCH WNęTRZ
NOWOCZESNE MEBLE DREWNIANE DO SALONU

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum