Polskie meble, czyli kilka słów o rynku meblarskim od wielkich producentów po lokalne manufaktury
Polskie meble są doceniane nie tylko na rodzimym rynku, ale również w skali światowej. Eksport mebli za granicę stanowi ponad ⅔ przychodu całej polskiej branży meblarskiej, a główny rynek zbytu to kraje Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o eksport światowy, w ciągu kilku ostatnich lat wyprzedziliśmy Włochy oraz Niemcy, a obecnie znajdujemy się w ścisłej czołówce, z czego możemy być niezwykle dumni. Przed nami plasują się jedynie tacy giganci eksportu, jak Chiny.
Najwięksi producenci mebli w Polsce
Fabryki mebli, jak i przedsiębiorstwa meblarskie, które zdominowały rynek w Polsce każdy dobrze zna. To oczywiście marki, których ogromnych pawilonów nie sposób ominąć, a są to oczywiście:
- Meble Agata, które swoją działalność rozpoczęły już w 1952 r. na Górnym Śląsku (Bytom). Na przestrzeni lat firma rozrastała się i obecnie to największe polskie przedsiębiorstwo meblarskie, z siedzibą w Katowicach,
- Black Red White, obecne na rynku od 1991 r. W swoim asortymencie posiadają dobrej jakości tanie meble (które są niewątpliwą konkurencją dla szwedzkiego potentata), jak i stylowe, tradycyjne propozycje,
- Meble Bodzio, jedno z największych przedsiębiorstw meblowych w Polsce, założone już w 1985 roku. Obecnie firma posiada wygodne opcje dla Klienta, jak chociażby wizualizacje 3D pomieszczeń wraz z wyceną mebli z własnej fabryki.
Warto podkreślić komunikację marketingową wszystkich wyżej wymienionych przedsiębiorstw. Punktem wspólnym jest podkreślenie wartości rodzinnych. W telewizji raz po raz pojawią się humorystyczne reklamy, w których widzimy jak wesoła polska rodzina przechadza się po hali sprzedażowej, dokazując sobie wzajemnie. W innym spocie, nazwa jednej z firm została zwizualizowana poprzez 3 mistrzów stolarstwa, którzy współpracują ze sobą nieprzerwanie od wielu lat. To prosty i jakże celny sposób na przekazanie wartości firm. Jak widać, polskie przedsiębiorstwa stawiają na tradycję, ostrożnie zapożyczając zmienne trendy, które tak kocha nowoczesna architektura wnętrz.
Polskie meble - sytuacja na rynku rodzimym
Polska branża meblarska, w ujęciu krajowym, stale się rozwija. Szacowany przychód na rok 2020 r. to 52 mld zł. Jeszcze w pierwszym kwartale 2020 wyglądało na to, że nietypowa sytuacja, która zaskoczyła wiele sektorów gospodarki, nie odbije się negatywnie na branży meblarskiej w Polsce. Według raportu agencji analitycznej, rynek mebli krajowych odnotował rekordową wartość, a wzrost całej produkcji poszybował w górę aż 4,2% jeszcze na początku roku. Pod koniec 2020 r. nie jest już tak kolorowo i coraz większe (i dłuższe) restrykcje w handlu spowodują niewątpliwy kryzys. Jednak prognozy na przyszłość, odnośnie polskich producentów mebli, są bardzo optymistyczne. Jak przyznaje Tomasz Wiktorski, założyciel B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego: “Wielokrotnie pokazaliśmy, że umiemy, że jesteśmy głodni sukcesu. Polakom ciągle bardzo chce się pracować. Cały czas jest możliwe, aby za 10 lat sprzedaż eksportowa polskich mebli wyniosła ponad 100 mld złotych”.
Polskie meble - lokalne firmy meblarskie, które dobrze znać
Warto w czasie, kiedy większość dnia spędzamy w domu, przyjrzeć się dokładniej lokalnym manufakturom, które mają do zaproponowania ciekawe projekty mebli i wyposażenia domu. Na mapie Polski mamy naprawdę kilka wyróżniających się producentów, których nietypowe projekty wzbogacą aranżację każdego wnętrza.
The Beds, meble polskie i doceniana jakość
Dobrze jest wiedzieć, gdzie znaleźć producenta mebli drewnianych z litego drewna. Ponadczasowe projekty i wykonanie to właściwie gotowe wyposażenie do sypialni, jadalni i salonu. Zróżnicowane kolekcje, które można łączyć ze sobą, z łatwością dopasują się także do pokoju dziecięcego. Najważniejsze jednak jest to, że meble można również spersonalizować. Dzięki temu nawet na małym metrażu mieszkania w bloku, zakróluje dobrej jakości drewno skrojone pod Twój gust!
Naturizmo
Jesteśmy entuzjastami mebli drewnianych, dlatego każdy element wyposażenia, który można przypasować do naturalnych wnętrz nie jest przez nas pomijany. Tak też się stało z producentem drewnianych umywalek, które zainteresują nie tylko (jak wydawać by się mogło) niesztampowym materiałem, ale również wykonaniem oraz formą. Tradycyjny materiał, jakim jest drewno, został w projektach Naturizmo użyty niebanalnie, a dodany wysoki połysk jedynie podwyższa klasę wykonania.
Uncommon
Marmurowe elementy to nie lada wyzwanie dla małej manufaktury. Otrzymanie idealnie cienkich płyt, o zróżnicowanym i charakterystycznym wzorze (który święci sukcesy przez ostatnich kilka lat) wymaga wprawy. Dodatkowo, minimalistyczne marmurowo-metalowe komódki są z pewnością nietypowym meblem, który przyciągnie oko znawców designu. I mówimy tu o minimalizmie w skrajnym tego słowa znaczeniu. Cienki stelaż szafek czy stolików sprawia wrażenie, że przedmioty postawione na idealnie cienkim blacie sprawiają wrażenie lewitujących w powietrzu.
Carbon C14
Jeżeli iść w jeszcze bardziej nowoczesny, a wręcz miejscami futurystyczny styl, można ze spokojem wspomnieć meble kompozytowe o futurystycznym kształcie. Polski producent, Carbon C14 tworzy meble o bardzo dużej wytrzymałości, jednak małym ciężarze. Projekty i kształty są nieograniczone żadnymi barierami, dzięki czemu wnętrze domu może zostać przygotowane z największą fantazją. Ten materiał rewelacyjnie sprawdza się także jako element użytkowy przestrzeni publicznej.
Franzo Rattan, polskie meble o obcobrzmiącej nazwie
Brzmi nieco, jak nazwisko włoskiego projektanta mody? Nie daj się zmylić, to polska marka, która proponuje fantazyjnie zakręcone meble z rattanu. Wydawać by się mogło, że materiał ten jest zarezerwowany do wnętrz typu boho. Przy tym dość oklepany i kojarzący się z tradycyjnymi splotami, jednak… przed kreatywnością polskich producentów nie można się ukryć. Odświeżając spojrzenie na meble rattanowe, manufaktura proponuje wyrafinowane kształty, które nie pozwolą się nudzić przy przytulnych aranżacja z dozą nowoczesności.
Polskie meble z pewnością zasługują na to, aby przyjrzeć im się z bliska. Cenione za jakość, niepowtarzalność i indywidualne podejście do różnorodnych aranżacji wnętrz. Spisują się rewelacyjnie i nie sposób się dziwić, że tak dobrze radzą sobie na rynkach międzynarodowych.
Komentarze