Meble w jodełkę – znany wzór na frontach mebli do sypialni
Meble w jodełkę mają ogromny potencjał aranżacyjny. Wykorzystanie wzoru, który od stuleci nie wychodzi z mody, to strzał w dziesiątkę. Dziś to, co przetrwało próbę czasu, uchodzi za wyrafinowany styl i elegancję nacechowaną historią designu. Fronty i blaty mebli ubrane w popularny wzór to hit manufaktur meblarskich!
Czy istnieje jedna, prawdziwa jodełka?
Może się wydawać, że tak prosty i urzekający w tej prostocie wzór nie podlega żadnym wariacjom. Jednak nawet i on ma kilka podtypów, a co się z tym wiąże, fanów konkretnych jodełek. Jedni powiedzą, że liczy się tylko ta, której sztachetki nachodzą na siebie, inni że o wiele bardziej elegancka jest ścięta jodełka, która tworzy linię prostą.
Obecnie w aranżacjach wnętrz pojawia się jodełka:
- francuska – charakteryzuje się tym, że ma sztachetki ścięte, które tworzą prostą linię. W przeciwieństwie do jodełki klasycznej, której styki szczebli tworzą zygzak. Jodełka francuska umieszczona na frontach mebli nadaje im stylu;
- klasyczna – klasyczną jodełkę wszyscy znamy z dzieciństwa. To powszechny wzór, dla wielu symbol statusu mieszkań przedwojennych. Warto inwestować we wzory, które obroniły się na przestrzeni lat, ponieważ z biegiem czasu zyskują na elegancji;
- podwójna lub potrójna – meble w jodełkę podwójną lub potrójną są rzadko spotykane. Ten wzór jest wyjątkowy i nadaje wnętrzom odrobiny szaleństwa. Charakteryzuje się tym, że ma sztachetki ułożone po dwie (lub trzy) obok siebie, zamiast przeplatać się wzajemnie, niczym warkocz.
Faktem jest, że wybór należy do Ciebie. Ułożenie wzoru to niuans, który co prawda ma znaczenie, jednak będzie ono oscylowało w granicach detalu. Zatem jeśli aranżacja sypialni ma być odrobinę szalona, wybierz podwójną jodełkę – jest najmniej spotykana.
Jeżeli natomiast kochasz symetrię, a meble do sypialni będą stonowane o przewidywanej bryle, wybierz jodełkę francuską. Najbardziej popularny i zarazem uniwersalny jest wzór jodełki klasycznej, który pamiętamy m.in. z podłogi sali gimnastycznej, muzeów czy starych kamienic.
Dlaczego meble w jodełkę są modne?
Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim to połączenie nowości z czymś, co bardzo dobrze znamy. A wiadomo – lubimy to, co znamy. Jodełka jest dla wielu wzorem, który po prostu przynależy do wnętrz, ponieważ to właśnie w przestrzeni zamkniętej występuje od lat. I tylko w tej przestrzeni.
Wyjątek może stanowić cegła, która czasem występuje na podjazdach. Przed wybuchem popularności kostki Bauma, można było zauważyć na podjazdach czerwoną cegłę ułożoną w kształt klasycznej jodełki.
Ze względu na to, że ten wzór towarzyszy nam od dzieciństwa, prawdopodobnie nie zastanawiałeś się nigdy nad sensem jego istnienia w aranżacjach wnętrz. Podłogi w jodełkę były praktyczne, powszechne oraz trwałe. Wszystkie te cechy mają wyłącznie pozytywne konotacje.
Czy… jodełka to nie symbol PRU-u?
Cóż, wiele osób, które ma nieprzyjemność mieszkać w zaniedbanych mieszkaniach na wynajem, demonizuje design PRL-u, który tak naprawdę cieszył się uznaniem na świecie. Co więcej, dziś wśród architektów panuje przekonanie, że tzw. PRL-owskie klasyki zaprojektowano w wysublimowany sposób i były prekursorem nieznanego jeszcze wtedy skandynawskiego minimalizmu.
Styl scandi pozostaje nadal najchętniej wybieranym przez Polaków stylem aranżacyjnym mieszkań, dlatego modele krzeseł, foteli, szafek-jamników czy drewnianych stołów lat 60-tych pasują do scandi lepiej, niż dobrze.
Niestety zaniedbane mieszkania na wynajem, których od blisko 60 lat nikt nie odremontował, kładą cień na reputacji często świetnych polskich wzorów ubiegłego stulecia.
Meble w jodełkę francuską do sypialni
Jesień wydaje się być=sezonem na premiery kolekcji mebli drewnianych do sypialni. W rodzinnej manufakturze The Beds (polski producent mebli drewnianych) trwają obecnie trzy premiery kolekcji: POLA, KULA oraz ABIES. Ta ostatnia posiada fronty zdobione jodełką francuską.
Czas, w którym jedyne, czego pragniemy to zawinąć się w ciepłą kołdrę, to idealny czas na zaaranżowanie sypialni. Meble z kolekcji ABIES pozwolą na przygotowanie klasycznego wystroju, wzbogaconego doskonale znanym wzorem.
Kolekcja ABIES zawiera:
- 3 modele łóżek drewnianych (bez wezgłowia, z drewnianym zagłówkiem i tapicerowanym wezgłowiem),
- 2 typy szafek nocnych (z zamkniętym lub otwartym frontem),
- kobiecą toaletkę,
- 11 typów komód drewnianych (niskie, wysokie, szerokie oraz wąskie),
- 4 szafki RTV,
- 2 szafy dwudrzwiowe,
- szafa jednodrzwiowa,
- kredensy,
- regał o szerokości szafy,
- wieszak na ścianę.
Całość jest wykonana z wysokiej jakości drewna bukowego lub dębowego i dostępna w kilku wariantach impregnacji (olej, lakier naturalny lub lakier barwiony). Dodatkowo, meble maja metalowe nóżki, połączone szyną. To nadaje prostej bryle lekkości i ułatwia sprzątanie podłogi.
Wyjątkowa cecha kolekcji mebli drewnianych ABIES
ABIES to kolekcja kompletna, zaprojektowana do sypialni, jednak odnajdzie się także w salonie i jadalni oraz przedpokoju. Meble w jodełkę francuską są aranżacyjnie dość uniwersalne, ponieważ wzór nie wybija się na pierwszy plan.
Naturalne materiały, prawidłowo zaimpregnowane na błysk lub mat, wyróżniają się jakością. Natomiast pozostają pięknym tłem i solidną bazą wyrafinowanej aranżacji wnętrza.
Warto podkreślić, że jodełka pojawia się tu na przemian z deskami ułożonymi poziomo lub pionowo, co stanowi dodatkowe uatrakcyjnienie kolekcji. Jeżeli natomiast podoba Ci się sam kształt mebla, możesz go zamówić zarówno w wersji z jodełką lub bez. Tak działa właśnie kastomizacja mebli, którą wdrożyliśmy w sklepie online beds.pl już jakiś czas temu. Możesz wybierać spośród proponowanych modeli i dopasowywać je do siebie.
To znacznie ułatwia aranżację i sprawia, że nasi klienci są zadowoleni ze swoich zakupów.
Komentarze