Styl etno – kolejna odsłona boho czy główny konkurent modnego scandi?
Styl boho, czyli styl aranżacyjny, który pokochali Polacy. Jasne kolory, meble z drewna, wygodne fotele i pufy, a do tego przytulne dekoracje. Na fali popularności boho, do świadomości aranżacyjnej zaczęły przenikać także dalekie kuzynki stylu artystycznej bohemy. Należy do nich styl etno, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność.
Czym charakteryzuje się styl etno?
Musimy na chwile skupić się na etymologii tego słowa. Wyraz pochodzi ze starożytnej Grecji i w oryginale brzmi ethnos, czyli plemię. To świetnie odzwierciedla charakter tej aranżacji. Idąc dalej, etnografia (czyli nauka o plemiennych przedmiotach, kulturze, zwyczajach etc.) skupia wokół siebie badania nad odkrywaniem pierwotnych ludów wielu kultur.
Zatem styl etno nie będzie ograniczał się do jednej kultury, a raczej mieszał, przeplatał, używając i adaptując wzory przedmioty i tkaniny charakterystyczne dla plemion całego świata. Można zatem powiedzieć, że to dość szerokie podejście do aranżacji wnętrz, mimo że nie uświadczy się w nim nowoczesności w rozumieniu wielkomiejskim.
Etno to także mocne skierowanie się w stronę muzyki, dźwięków, a także motywu podróży i odkrywania siebie. Kocha używane przedmioty, zero-waste, recycling i przedmioty z duszą. Roślinność, niebanalne instrumenty (bębenki, kalimba, grzechotki, deszczowe kije) są mile widziane, tak samo jak ręcznie robione dekoracje i obrazy, które wyrażają autora w ekspresyjny sposób.
Podróżuj dookoła świata… nie wychodząc z domu
Przedmioty plemienne w stylu etno najczęściej inspirują się Dalekim Wschodem, Afryką, Ameryką Łacińską. Jeżeli byłeś w jednym z tych zakątków świata, być może przywiozłeś ze sobą jakieś pamiątki z pchlich targów lub suków.
To właśnie one jednoznacznie nadadzą Twojej aranżacji klimatu etno. Oryginalne dekoracje, które nie są jedynie stylizowane na kulturę danego kraju, znacząco podniosą jakość wystroju salonu, sypialni czy jadalni.
Równolegle z dekoracjami, możesz stworzyć galerię na ścianie. Jej głównym motywem powinny zostać podróże do najodleglejszych zakątków świata, które udało Ci się odwiedzić. Styl etno daje także swobodę w doborze materiałów, które z powodzeniem mogą się znaleźć na ścianie.
Meksykański koc, makrama, hamak w salonie, geometryczne wzory, bożki starożytnych bóstw, kolorowe pióra, wyszywane wzory, tkane dekoracje. To wszystko zebrane w jednym miejscu stworzy aranżację wnętrza, która równocześnie stanie się albumem z Twoich podróży.
Jeśli jednak nie miałeś możliwości zobaczyć tych wszystkich krajów na żywo, warto wybrać się na… zakupy do internetu. Nawet sklepy zlokalizowane w Polsce oferują piękne tkaniny, dekoracje, łapacze snów w stylu etno. Są to często przedmioty sprowadzane z krajów, o których mówiliśmy we wcześniejszym akapicie. Warto!
O czym nie można zapomnieć?
Budując ciekawą aranżację salonu w stylu etno, należy pamiętać, aby prezentować plemienne przedmioty we właściwy sposób. Tak, aby nie podkradać bogactwa kulturowego innych kontynentów, a jedynie pokazywać je w inspirujący dla innych i siebie sposób.
Ostatnio w kulturze globalnej dużo mówi się o tzw. przywłaszczeniach kulturowych. Przedmiotem dyskusji był indiański pióropusz, który nam kojarzy się wyłącznie pozytywnie. Jednak zawiła historia rdzennych amerykanów pojawia się coraz częściej w mass mediach i zachęca do dialogu.
Jakie meble drewniane do wnętrz w stylu etno?
Etno kocha wszystko, co naturalne, zatem z wyborem materiału na ciekawe meble nie będzie absolutnie żadnego problemu. To musi być lite drewno! Gatunek jest dowolny, można wybierać spośród egzotycznego mango lub marabut lub rodzimych dębu i buku. Mogą to być także meble mieszane, co oznacza, że stół o dębowym blacie z powodzeniem dopasuje się do stolika kawowego z mango lub rattanu.
Jeśli chciałbyś połączyć drewno z rattanem, kolekcja POLA jest gotowym rozwiązaniem. To nietuzinkowe, lekkie meble o smukłej linii i zaokrąglonych nóżkach.
Kolekcja jest kompletna, co oznacza, że zawiera w sobie meble, które pasują zarówno do sypialni, jak i jadalni czy salonu. Ich charakterystyczną cechą są fronty szafek i regałów, które są wykonane z delikatnego rattanu. To połączenie prezentuje się tak, jakby zostało zaprojektowane do wnętrz w stylu etno!
Warto podkreślić, że stylizowanie aranżacji na styl plemienny można zacząć od podłogi, która również może być drewniana. Wyraziste sęki same w sobie stanowią dekoracje, a jeśli zdecydujesz się na drewno egzotyczne, które słynie z trwałości, inwestycja w podłogę będzie oznaczać inwestycję na lata.
Palety kolorystyczne a styl etno
Jako daleka kuzynka stylu boho, etno kocha kolory, jednak trzyma się z daleka od pasteli. Lubi kontrasty, np. biel, pomarańcz i czerwień. Idealne zestawy kolorystyczne możesz wyciągnąć z ponczo o wzorach azteckich lub tradycyjnych tkanin rdzennych plemion.
Co ciekawe, nasz rodzimy folk i motywy łowickie, kaszubskie czy kurpiowskie nie zaliczają się do stylu etno. Dla nich jest osobne, wyjątkowe miejsce w designie wnętrz. Jednak jeśli planujesz umieścić w swojej aranżacji łowickie wycinanki, nic nie stoi na przeszkodzie. Etno to eklektyzm, więc możesz do niego dopasować dosłownie wszystko, co uznasz za piękne i inspirujące.
Najpopularniejsze palety kolorystyczne w stylu etno zawierają kolory ziemi, kontrastowe akcenty oraz biel w różnych odcieniach. To pełne energii kolory, często głębokie i intensywne, z których każdy ma nieść pozytywne skojarzenia.
W aranżacji w stylu etno, możesz z powodzeniem wprowadzić farbę w zielonych odcieniach. Khaki, odcień mchu, oliwkowy czy zieleń przełamana żółcią – to kolory ścian, które etno przyjmie z otwartymi rękoma!
Na ścianach mogą pojawić się także marokańskie wzory, okazałe rozety, mozaiki i ręczne malowidła. Wszystko to, dodane do siebie w odpowiednich proporcjach będzie etniczną bombą, która nastroi Cię pozytywnie zawsze, gdy po całym dniu pracy, wejdziesz do swojego wymarzonego gniazdka.
Komentarze
-
19 Listopad 2022 o 01:06Cieszę się, że jeszcze są w ogromnym Internecie ludzie, którzy tworzą ciekawe i interesujące artykuły… Wszyscy użytkownicy raczej zdają sobie sprawę w jakim kierunku to wszystko zmierza clickbaity, fake newsy itp. Natomiast ten wpis oraz blog napawa mnie optymizmem. Dziękuję! ?